Czym jest prawo jazdy na TIRa?
Prawo jazdy na TIRa to potocznie używane określenie uprawnień pozwalających rozpocząć pracę w zawodzie kierowcy przewożącego rzeczy w transporcie międzynarodowym lub też krajowym przy pomocy ciągnika siodłowego z naczepą (pot. tira). Jednakże sam skrót TIR (od fr. Transport International Routier) nie dotyczy stricte pojazdu. Tak naprawdę jest to jedna z konwencji regulująca zasady przewozu towarów pojazdami ciężarowymi pod zamknięciem celnym w transporcie międzynarodowym. Zatem jeżeli ktoś używa sformułowania „prawo jazdy na tira” to najprawdopodobniej ma na myśli prawo jazdy na samochody ciężarowe i przyczepy/naczepy oraz uprawnienia do wykonywania zawodu kierowcy.
Jakie prawo jazdy jest potrzebne do pracy w transporcie rzeczy?
Jeżeli myślisz o rozpoczęciu kariery jako kierowca tzw. TIRa to będzie Ci potrzebne prawo jazdy kat. C i C+E, które pozwala na realizowanie przewozów pojazdami ciężarowymi z naczepą lub przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej do 40 ton. – https://abc-szkolenia.com/prawo-jazdy/prawo-jazdy-kat-c-oraz-ce-kurs-laczony/
Jakie kursy zawodowe są potrzebne do pracy w transporcie rzeczy?
O tym jakie dodatkowe kursy trzeba ukończyć decyduje data uzyskania kategorii C prawa jazdy. Przepisy przewidują następujące przypadki:
- Kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy kat. ,,C’’ lub „C1” po 10 września 2009 roku. powinni ukończyć kurs kwalifikacyjny
- Kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy kat. ,,C’’ przed 10 września 2009 roku powinni ukończyć szkolenie okresowe
*- jeżeli nie posiadasz jeszcze prawa jazdy kat. C i dopiero zamierzasz je wyrobić to według powyższych zasad musisz ukończyć kurs kwalifikacyjny.
Co trzeba zrobić jeżeli mam prawo jazdy C i CE oraz kwalifikuje się do szkolenia okresowego?
- Wykonać badanie lekarskie i psychotechniczne
- Wyrobić Profil Kierowcy Zawodowego
- Ukończyć szkolenie okresowe kierowców
- Wymienić prawo jazdy w Urzędzie w celu wbicia kodu 95
Co trzeba wykonać jeżeli nie mam prawa jazdy C i CE?
- Wykonać badanie lekarskie i psychologiczne
- Wykonać badanie lekarskie i psychotechniczne
- Wyrobić Profil Kierowcy Zawodowego i profil PKK
- Ukończyć kurs prawa jazdy i kurs kwalifikacyjny
- Wymienić prawo jazdy w Urzędzie
Ile kosztuje „prawo jazdy na tira”?
To zależy od wspomnianych wcześniej zależności i uprawnień jakie obecnie posiadasz. Należy liczyć się z kosztami związanymi z badaniami lekarskimi i psychologicznymi (350zł), szkoleniem zawodowym (od 900 do 3600 zł lub 5700zł w przypadku kierowcy poniżej 21 lat), kursem na prawo jazdy C i CE (7290 zł za obie kategorie) oraz kosztami związanymi z wymianą dokumentów w urzędach. Więcej szczegółowych informacji na temat kosztów znajdziesz w linku – ile kosztują uprawnienia kierowcy zawodowego?
Dopiero zaczynasz przygodę z transportem?
Początki w żadnym zawodzie nie są łatwe. Z reguły do przyswojenia jest ogrom wiedzy i upływa sporo czasu zanim nowicjusz stanie się ekspertem. Nie inaczej jest w przypadku zawodu kierowcy, jednakże tutaj poza wiedzą teoretyczną liczą się również praktyczne umiejętności. Dlatego warto dobrze przygotować się do rozpoczęcia pracy, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i problemów. Warto przeczytać: https://abc-szkolenia.com/jak-wybrac-kurs-kwalifikacyjny-dla-kierowcow-zawodowych/
Dlaczego my?
Jesteśmy doświadczoną firmą, wyszkoliliśmy tysiące zawodowych kierowców, którzy chwalą sobie naszą pomoc. Stawiamy nacisk na praktykę, przekazujemy aktualne informacje i rzetelnie przygotowujemy do rozpoczęcia kariery w zawodzie kierowcy. W ABC Szkolenia zapewniamy kompleksową obsługę i pomoc przy formalnościach oraz możliwość wykonania wszystkich niezbędnych szkoleń, tak aby ograniczyć zbędne wydatki i stratę bardzo cennego obecnie czasu.
- Przeprowadzimy Cię przez cały proces uzyskiwania uprawnień kierowcy zawodowego, krok po kroku.
- Jeśli masz jakieś wątpliwości lub zastrzeżenia, możesz zawsze się do nas zwrócić. Udzielimy Ci wyczerpującej odpowiedzi.
- Program szkolenia na prawo jazdy i kursie kwalifikacyjnym jest tak zorganizowany, aby przygotować naszych kursantów do pracy na stanowisku kierowcy zawodowego.
- Zajęcia praktyczne na kursie kwalifikacyjnym organizujemy na ciągniku siodłowym z naczepą.
- Uczymy obsługi tachografów w praktyce na specjalistycznych symulatorach.
- Zatrudniamy wykwalifikowanych specjalistów.
- Jesteśmy najwyżej ocenianym ośrodkiem szkolenia na Mazowszu.