Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Uprawnienia kierowców zawodowych > KOD 95 w prawie jazdy – co to jest? jak zdobyć? ile kosztuje?

KOD 95 w prawie jazdy – co to jest? jak zdobyć? ile kosztuje?

Co oznacza kod 95?

Osoby planujące rozpocząć pracę w zawodzie kierowcy i starający się uzyskać wymagane z nim kwalifikacje często spotykają się z informacją o konieczności uzyskania tzw. kodu 95. Co to oznacza?

Tajemnicze określenie „kod 95” jednak nie ma w sobie nic nietypowego, bowiem jest obowiązującym w świetle przepisów wpisem do prawa jazdy potwierdzającym posiadane kwalifikacje kierowcy zawodowego. Aby spełnić wymagania niezbędne do uzyskania takiego wpisu, konieczne jest uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej wydane po kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, a w przypadku kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii D1, D1 + E, D lub D + E przed 10 września 2008 oraz prawo jazdy kategorii C1, C1 + E, C lub C + E przed 10 września 2009 r. – szkolenie okresowe.

Kod 95 w prawie jazdy – jak wygląda i jak go odczytać?

Kod 95 przyjmuje postać sprowadzającą się do zapisu „95.DD.MM.RRRR.” Umieszczona na początku liczba „95” jest urzędowym określeniem uprawnień do zawodowego kierowania pojazdami, potwierdzonych odpowiednimi kwalifikacjami. Znajdujący się za liczbą „95” ciąg cyfr to data terminu ważności ostatniego odbytego szkolenia okresowego lub kursu kwalifikacyjnego. W dniu jej upływu właściciel dokumentu traci prawo do wykonywania zawodu, jeśli nie zaliczył wcześniej kolejnego szkolenia okresowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz nie uzyskał stosownego badania lekarskiego i psychologicznego.

KOD 95 w prawie jazdy
Na zdjęciu widoczny jest kod 95, który stracił ważność w dniu 23 stycznia 2022r.

Kod 95 w Karcie Kwalifikacji Kierowcy

Kierowcy z zagranicznym prawem jazdy, którzy chcą uzyskać kod 95 w Polsce, ale nie chcą wymienić swojego prawa jazdy na polskie zobowiązani są do wyrobienia Karty Kwalifikacji Kierowcy. Karta Kwalifikacji Kierowcy to dokument potwierdzający spełnienie przez kierowcę wymagań niezbędnych do wykonywania swojego zawodu w zakresie kat. C, kat. C+E lub kat. D, DE.

Karta kawlifikacji kierowcy
Karta kwalifikacji kierowcy - kod 95

Kto może uzyskać kod 95?

Warunkiem uzyskania kodu 95 jest ukończenie odpowiednich kursów lub szkoleń zawodowych. Z kolei dopuszczenie do szkoleń jest zależne od uzyskania właściwych orzeczeń lekarskich i psychologicznych, osiągnięcia wymaganego wieku i uzyskania Profilu Kierowcy Zawodowego. W przypadku niektórych kursów konieczne będzie również zaliczenie teoretycznego egzaminu państwowego.Więcej informacji o szkoleniach zawodowych dla kierowców znajdziesz tutaj – https://abc-szkolenia.com/swiadectwa-kwalifikacji-zawodowej/

kursy i badania dla kierowców - gif

Kod 95 w Warszawie i okolicach

Uzyskanie kodu 95 wiąże się z koniecznością fizycznej obecności u lekarza i psychologa, w urzędzie oraz ośrodku szkolenia kierowców. W tej kwestii przepisy są jednoznaczne i nie pozostawiają wątpliwości – nie ma możliwości odbycia całości procedury (badań, szkoleń, formalności urzędowych) zdalnie.

  1. Kierowca, który chce zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu powinien zacząć od wykonania odpowiednich badań lekarskich i psychologicznych – ZAPISY NA BADANIA
  2. Z uzyskanymi orzeczeniami powinien udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji w celu wyrobienia PKZ – LISTA URZĘDÓW
  3. Wizyta w ośrodku szkolenia kierowców w celu zapisu na szkolenie – KONTAKT

Po ukończeniu szkolenia i zaliczeniu ewentualnych egzaminów kierowcy pozostaje oczekiwanie na odbiór nowego prawa jazdy z wbitym kodem 95.

Podstawy prawne wpisu kodu 95 w prawie jazdy

Kod 95 pojawia się w prawie jazdy zawodowego kierowcy po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej, a obowiązek i terminy wpisów reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 24 lutego 2016 r.w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami ze szczególnym wskazaniem na przepis:

  „§ 10.4. Wpis potwierdzający uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej lub ukończenie szkolenia okresowego, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, jest dokonywany w postaci kodu „95” w układzie „95.DD.MM.RRRR”, we wniosku i na dokumencie prawa jazdy w pozycji „ograniczenia” przy odpowiednich posiadanych kategoriach prawa jazdy wymienionych w aktualnym świadectwie kwalifikacji zawodowej, przy czym w przypadku kierowcy, o którym mowa w art. 39d ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, posiadającego aktualne świadectwo kwalifikacji zawodowej potwierdzające ukończenie szkolenia okresowego w zakresie jednego bloku programowego, wpis jest dokonywany przy wszystkich kategoriach prawa jazdy spośród posiadanych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E. Datą ważności wpisu jest data 5 lat liczona od dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej.”

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif

Masz pytania odnośnie do kodu 95, zapraszamy do dyskusji. Napisz pytanie w komentarzach. Nie znalazłeś pełnej informacji napisz lub zadzwoń do Nas: kontakt
Subscribe
Powiadom o
guest
66 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
3 lat temu

Ile kosztuje kod 95?

Grzesiek
Grzesiek
3 lat temu

Mam pytanie odnośnie stanu zdrowia czy chcadz jeździć zawodowo na kat ce to zmieni mi się kod
W moim przypadku mam ubytek słuchu czy to będzie mi przeszkadzało w karieze kierowcy zawodowego.

Arek
Arek
3 lat temu

Czy kierowca śmieciarki musi mieć kod 95?

Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Witam mam pytanie posiadam świadectwo kwalifikacji i miałem kiedyś pozwolenie na przewoz rzeczy.Co musze zrobić ponieważ minęło już więcej niż 5 lat od wydania tego zaświadczenia.

Bartosz
Bartosz
3 lat temu

Witam.
Posiadam prawo jazdy kategorii A,B,C. Chce zacząc prace jako kierowca C+E. Co musze zrobić aby mieć prawo jazdy z kodem 95 ? Oczywiscie musze zrobić dodatkowo E aby miec C+E ale co dalej? Na C zdałem : 21.09.09r.

Darek
Darek
3 lat temu

Witam czy posiadając obecnie kod 95 w prawie jazdy oraz kat c+e ( jestem czynnym kierowcą) po zrobieniu kat D ponownie będę musiał zdawać kwalifikacje czy kod 95 zostanie wpisany z automatu ?

Paweł
Paweł
3 lat temu

Czy kierowcy do 3.5 t ( czyli kat b )są zobowiązani do posiadania kodu 95 ? Dana kat właśnie nie jest wymieniona w artykule .

Bartosz
Bartosz
3 lat temu

Witam mam pytanie jestem kierowcą kat. D w wojsku i interesuje mnie czy potrzebny mi przewóz osob zeby wozić cywili autobusem wojskowym, gdzie moge znaleźć taka informację? Za odpowiedz dziekuje i pozdrawiam

Damian
Damian
3 lat temu

Mam prawo jazdy D od 2006 i kod 95 ważny do 2023 chcę teraz zrobic prawo jazdy C i C+E jaki czy po zdaniu będę musiał odbyć kurs kwalifikacji jak tak to jaki ? przyśpieszony uzupełniający ?

Rafał
Rafał
3 lat temu

Witam posiadam prawo jazdy kategori c oraz c+e, przy wymianie prawa jazdy na nowe na badaniach zostala wpisana jedynie kategoria C przez co przy kategori C+E nie mam wpisanego kodu 95., czy przy kolejnej wymianie prawajazdy nie bedzie problemu wpisac kosu 95 do kategori C+E?

Miroslaw
Miroslaw
3 lat temu

Witam, jeśli posiadam prawo jazdy kat C wydane w 1986 r, nie wykonuje pracy jako kierowca ale chciałbym wykonywać, nie mam wpisanego kodu 95, czy muszę robić kurs kwalifikacji czy wystarczy szkolenie okresowe bez egzaminu za ok 450zl.

Sławomir
Sławomir
2 lat temu

witam jestem kierowcą zawodowym w wieku 59 lat ukończyłem kurs na przewóz rzeczy lekarz wydał zezwolenie na 5 lat psycholog również a w moim powiatowym wydziale komunikacyjnym skracają ten okres do 3,5 lat czy są ku temu jakies podstawy prawne podważając moje badania i kompetęcje lekarz proszę o odpowiedź najlepiej na podanego maila dzieki z góry

Radek
Radek
2 lat temu

Dzień dobry. Skończyła mi się ważność kodu 95, jednak obecnie nie pracuję jako kierowca. Jeśli za jakiś czas rok, może dłużej będę chciał ponownie podjąć pracę jako kierowca, wystarczy, że odbędę szkolenie okresowe i badania a uprawnienia zostaną mi przywrócone, czy muszę odbyć pełen kurs kwalifikacyjny? Pozdrawiam.

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Jestem kolekcjonerem sprzętu militarnego posiadam na stanie terenowego Stara 66 który jest zarejestrowany, ma ważny przegląd techniczny i jest moją własnością. Mam prawo jazdy A, B, C, D, E uzyskane w latach 1976/84 bezterminowe. Jeżdżę tym starem na zloty militarne – czy muszę mieć kod 95?

Zbigniew
Zbigniew
2 lat temu

Dzień dobry, czy kierowca operator żurawia samojezdnego lub zamiatarki musi posiadać świadectwo kwalifikacji?

Darek
Darek
3 lat temu

Witam czy posiadając obecnie kod 95 w prawie jazdy oraz kat c e ( jestem czynnym kierowcą) po zrobieniu kat D ponownie będę musiał zdawać kwalifikacje czy kod 95 zostanie wpisany z automatu ?

Paweł
Paweł
3 lat temu

Czy kierowcy do 3.5 t ( czyli kat b )są zobowiązani do posiadania kodu 95 ? Dana kat właśnie nie jest wymieniona w artykule .

Tomasz
Tomasz
7 miesięcy temu
Reply to  abcszkolenia

Dzień dobry ,
Ja trochę nie typowo mam propozycję pracy za granicą i konieczny jest wpis kodu 95 do prawa jazdy kat.B .Czy jestem wstanie uzyskać ten kod ?
Pozdrawiam Tomasz

Michał - ABC Szkolenia
Editor
7 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Dzień dobry, uprzejmie dziękuję za skierowane pytanie. W odpowiedzi informuję, że wpis kodu 95 do prawa jazdy możliwy jest jedynie w zakresie bloku programowego kat. C lub kat. D. W celu uzyskania takiego wpisu należy wykonać kurs kwalifikacyjny lub szkolenie okresowe. To jaki kurs należy wykonać zależy od daty uzyskania uprawnień w zakresie kat. C lub D. Pozdrawiamy serdecznie.

Bartosz
Bartosz
3 lat temu

Witam mam pytanie jestem kierowcą kat. D w wojsku i interesuje mnie czy potrzebny mi przewóz osob zeby wozić cywili autobusem wojskowym, gdzie moge znaleźć taka informację? Za odpowiedz dziekuje i pozdrawiam

Damian
Damian
3 lat temu

Mam prawo jazdy D od 2006 i kod 95 ważny do 2023 chcę teraz zrobic prawo jazdy C i C E jaki czy po zdaniu będę musiał odbyć kurs kwalifikacji jak tak to jaki ? przyśpieszony uzupełniający ?

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Czy posiadając świadectwo kwalifikacji zawodowej, orzeczenie lekarskie i orzeczenie psychologiczne (w których mowa jest o pracy kierowcy) robione pod kątem kierowania autem ciężarowym, mogę również kierować taksówką. Czy kod 95 w prawie jazdy pozwala mi kierować taksówką czy muszę posiadać oddzielne orzeczenia??

Aneta - ABC Szkolenia
Aneta - ABC Szkolenia
2 lat temu
Reply to  Andrzej

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana zapytanie, uprzejmie informuję że badania lekarskie wykonywane w celu uzyskania Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej mają inną podstawę prawną. Aby móc kierować taksówką powinien Pan wykonać badania lekarskie oraz psychologiczne wskazujące brak przeciwskazań do podjęcia pracy na stanowisku kierowcy Taxi. W ABC Szkolenia badania odbywają się w każdą środę. W celu zapisu prosimy o kontakt bezpośrednio z biurem pod numerem telefonu: 793 700 182.

Robert
Robert
2 lat temu

Witam , mieszkam i pracuję w holandii jako kierowca c+e ,skończył mi się kod-95 czy mogę zrobić kurs w polsce i dostać certyfikat aby w holandii mi go uwzględnili ?

Michał - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Robert

Panie Robercie,
W odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informuję, iż w myśl art. 39d ust. 1. pkt 2. Ustawy o transporcie drogowym do szkolenia okresowego może przystąpić osoba posiadająca profil kierowcy zawodowego, która przebywa co najmniej 185 dni w roku ze względu na więzi osobiste lub zawodowe albo studiuje od co najmniej sześciu miesięcy. Jeżeli spełnia Pan wyżej wymienione wymagania to może Pan podejść do szkolenia okresowego na terenie naszego kraju. Ponadto po ukończeniu szkolenia w myśl art. 39f ust.1 powinien Pan uzyskać wpis potwierdzający uzyskanie uprawnień w polskim prawie jazdy lub w karcie kwalifikacji kierowcy. Oznacza to, że po ukończonym szkoleniu zobowiązany jest Pan wymienić prawo jazdy na polskie lub uzyskać kartę kwalifikacji kierowcy. Poniżej przesyłam link ze szczegółowymi informacjami odnośnie Szkolenia Okresowego: https://abc-szkolenia.com/swiadectwa-kwalifikacji-zawodowej/szkolenie-okresowe-kierowcow/

Michal
Michal
2 lat temu

Witam zrobiłem nie dawno Prawo Jazdy kategorii D posiadam również C lecz nie robiłem żadnego przewozu rzeczy bo nie miałem takiej potrzeby i moje pytanie kiedy to w końcu ruszy do przodu. Mam wszystkie badania PKZ a nadal wszystko stoi w miejscu a chciałbym podjąć pracę na stanowisku kierowca autobusu. Jestem zablokowany bo ośrodki szkoleniowe do których dzwonię nie mogą do końca pomoc bo sami nie wiedzą jak to będzie wyglądać i kiedy będzie można zacząć szkolenie. A w jednym ośrodku powiedziano mi że jak mam kategorie C a ubiegam się tylko na przewóz osób na D to muszę zrobić przewoz rzeczy na C i te które potrzebuje czyli przewóz osób D. Proszę o wyjaśnienie bo już mam mętlik w głowie

Aneta - ABC Szkolenia
Aneta - ABC Szkolenia
2 lat temu
Reply to  Michal

Szanowny Panie,

Uprzejmie informuję, że system do obsługi profilu PKZ zaczął już funkcjonować w naszym ośrodku więc istnieje możliwość wzięcia udziału w szkoleniu. Posiadając prawo jazdy kategorii D wydane po 10.09.2008 r. zobowiązany jest Pan do uzyskania Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej poprzez uczestnictwo w Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej. Wspomniany kurs rozpoczyna się 06.05.2022 r. o godzinie 15:00 w Ośrodku ABC Szkolenia, przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. Po kursie należy zdać egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Poniżej przesyłam link ze szczegółowymi informacjami odnośnie Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej:
http://abc-szkolenia.com/kwalifikacja-wstepna-przyspieszona/

Pozdrawiamy serdecznie,
ABC Szkolenia

Martyna
Martyna
1 rok temu

witam, mamy kilku kierowców z zagranicy i jeśli posiadają wpisany kod 95 i c to muszą mieć prawo jazdy Polskie?

Marta - ABC Szkolenia
Reply to  Martyna

Pani Martyno,
W odpowiedzi na Pani zapytanie uprzejmie informuję, że „kod 95” wpisany w prawo jazdy wydane przez Państwo członkowskie Unii Europejskiej stanowi potwierdzenie uprawnień kierowcy zawodowego i jest dokumentem honorowanym w Polsce.
Kierowcy spoza UE – np. z Ukrainy, Białorusi, posiadający uprawnienia wydane w swojej ojczyźnie, zobowiązani są przed rozpoczęciem pracy w Polsce jako kierowca zawodowy, ukończyć odpowiedni kurs kwalifikacyjny lub szkolenie okresowe, a następnie wymienić prawo jazdy na polskie wraz z wbitym „kodem 95” lub uzyskać kartę kwalifikacji kierowcy.

Zbigniew
Zbigniew
1 rok temu

Witam .Czy jeśli mi już upłynęło 5 lat kodu 95 w prawach jazdy czy mogę przewozić rzeczy w swoim zakręcie nie świadcząc usług a dla swoich potrzeb ?

Wiktoria Świątek
Editor
1 rok temu
Reply to  Zbigniew

Szanowny Panie Zbigniewie. Dziękujemy za Pana zapytanie. Z Pana pytania wynika, że nie świadczy Pan przewozu związanego z żadną działalnością gospodarczą. Niniejszym informuję, że jeśli wykonuje Pan tego rodzaju przewóz to nie jest Pan zobowiązany posiadać kodu 95 (szkolenia okresowego na przewóz rzeczy). Proszę jednak zwrócić uwagę na ważność badań lekarskich i psychologicznych, których data znajduje się w kolumnie 11 prawo jazdy obok odpowiedniej kategorii. W sytuacji utraty ważności badań zapraszamy Pana na badania w każdą środę.

Mirek
Mirek
1 rok temu

Dzień dobry. Czy jeśli uprawnienia kat C zrobiłem w 1997r i wówczas w 1998 r zrobiłem i posiadałem stare świadectwo kwalifikacji zawodowej ( to pomarańczowe,jak stare PJ 😃) , a kat E do C zrobiłem w 2004 r, to co teraz muszę zrobić by jeździc w transporcie międzynarodowym?? Jaki wariant mnie dotyczy i jaki łączny koszt? Pozdrawiam.

Wiktoria Świątek
Editor
1 rok temu
Reply to  Mirek

Szanowny Panie Mirosławie, W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli uzyskał Pan prawo jazdy kat. C w 1997 r., powinien Pan przed przystąpieniem do pracy zrealizować szkolenie okresowe. Warunkiem koniecznym przystąpienia do kursu jest uzyskanie Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ) wydawanego w Wydziale Komunikacji, który otrzyma Pan na podstawie ważnych orzeczeń lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do pracy w charakterze kierowcy – zgodnie z art.39j i art. 39k. Ustawy o transporcie drogowym. Badania może Pan wykonać u nas w ośrodku w każdą środę. Cena badań wynosi 350 zł a szkolenia okresowego 900 zł. W Wydziale Komunikacji należało będzie dodatkowo opłacić 100,50zł za wymianę prawa jazdy. Końcowa wartość wynosi 1 350,50zł.

Eugeniusz
Eugeniusz
1 rok temu

Cześć. mam taki problem. Jestem obywatelem Białorusi i miałem prawa białoruskie z kategorii B, potem dostałem polskie na podstawie karty stałego pobytu tak się złożyło, że wrócił na Białoruś i przeszedł do nowych kategorii i ponownie otrzymał prawa białoruskie ze wszystkimi kategoriami i teraz mam dwa prawa jazdy, zarówno polskie, jak i białoruskie. Pytanie. Czy mogę zdać kwalifikacje na prawa białoruskie a potem wymienić na polskie gdzie wprowadzą nowe kategorie i kod 95 dzięki czekam na odpowiedz.

Marta - ABC Szkolenia
Reply to  Eugeniusz

Panie Eugeniuszu
W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że zapisu na kurs Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej dokonujemy na podstawię dokumentu prawa jazdy, który okaże Pan na miejscu w Ośrodku.
Zgodnie z art. 4 ustawy o kierujących pojazdami kierowca może posiadać tylko jedno ważne prawo jazdy. Organem odpowiedzialnym za weryfikację i wymianę prawa jazdy jest Wydział Komunikacji. Zachęcam zatem do konsultacji Pana sytuacji bezpośrednio w Urzędzie Miasta.

Jednocześnie informuję, że zapis na kurs kwalifikacji należy poprzedzić wykonaniem badań lekarskich i psychologicznych oraz uzyskaniem numeru PKZ, czyli Profilu Kierowcy Zawodowego. Profil wydawany jest przez Wydział Komunikacji.
Zapraszam na badania do naszego Ośrodka, badania organizujemy cyklicznie w każdą środę od godz. 14:00.

Celem ustalenia szczegółów pozostajemy do dyspozycji pod numerem 531 700 182 lub za pośrednictwem e-mail: biuro@abc-szkolenia.com

Waldek
Waldek
1 rok temu

Dzień dobry
Mam pytanie jak zrobię kod 95 pierwszy raz to ile on jest ważny i po upływie terminu co się robi żeby przedłużyć i czy są jakieś egzaminy dodatkowe ?

Marta - ABC Szkolenia
Reply to  Waldek

Panie Waldku,
W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że wybór odpowiedniego szkolenia prowadzącego do uzyskania kodu 95 zależy od terminu uzyskania prawa jazdy kategorii C (kolumna 10 prawa jazdy).
1) Jeżeli prawo jazdy kat. C zostało uzyskane po 10.09.2009 r. należy wykonać kurs Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej zakończony egzaminem państwowym w WORD (więcej informacji na temat KWP: https://abc-szkolenia.com/swiadectwa-kwalifikacji-zawodowej/kwalifikacja-wstepna-przyspieszona/).
2) Jeżeli prawo jazdy kat. C zostało uzyskane przed 10.09.2009 r. należy wykonać kurs Szkolenia okresowego (więcej informacji na temat SO: https://abc-szkolenia.com/swiadectwa-kwalifikacji-zawodowej/szkolenie-okresowe-kierowcow/).

Jeden i drugi kurs prowadzi do uzyskania kodu 95 ważnego przez 5 lat:
– od dnia zakończenia kursu – w przypadku Szkolenia Okresowego,
– od dnia zdania egzaminu państwowego w WORD – w przypadku Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej.

Po 5 latach, celem przedłużenia ważności uzyskanych uprawnień, należy wykonać Szkolenie Okresowe.

Informuję, że warunkiem koniecznym przystąpienia do Szkolenia okresowego jest dostarczenie do ośrodka Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ) wydawanego w Wydziale Komunikacji, na podstawie ważnych orzeczeń lekarskich i psychologicznych. Badania organizujemy w każdą środę o godz. 14:00.

Zapisy na badania odbywają się:
– przez formularz na stronie internetowej: https://abc-szkolenia.com/badania-dla-kierowcow/
– osobiście w ośrodku na ul. Modlińskiej 6 w Warszawie.

Kateryna
Kateryna
1 rok temu

Czy są kursy dla kodu 95 w języku rosyjskim?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Kateryna

Szanowna Pani,
Wszystkie zajęcia, jakie odbywają się w naszym Ośrodku, prowadzone są w języku polskim. Niemniej jednak egzamin na kwalifikację zdawać można także w języku rosyjskim, ukraińskim i angielskim a wszystkich naszych kursantów pragniemy rzetelnie przygotować do egzaminu niezależnie od języka egzaminowania. W przypadku dodatkowych pytań związanych z ofertą kursów na kod 95 zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 531 700 182.

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

Witam.
Czy właściciel firmy wykonujący przewozy na potrzeby własne i będący właścicielem samochodu ciężarowego musi posiadać kod 95?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
8 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Panie Andrzeju, przepisy ustawy o transporcie drogowym stosuje się zarówno do przewozów zarobkowych jak i tych na potrzeby własne (niezarobkowych). Określają one między innymi wymagania w stosunku do kierowców wykonujących przewóz drogowy, stanowiąc, że powinni oni posiadać Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, potwierdzone wpisem kodu 95 do prawa jazdy. Dotyczy to zarówno kierowców-pracowników jak i tych, którzy działają na własny rachunek. Katalog zwolnień z obowiązku posiadania kodu 95 znajduje się w art. 39a ust. 3 Ustawy o transporcie drogowym, jednak nie wskazano tam na kierowców wykonujących przewozy na potrzeby własne. Wyłączono za to osoby wykonujące przewóz niehandlowy – czyli taki, który nie jest w żaden sposób związany z działalnością zarobkową i zawodową oraz nie generuje w sposób pośredni i bezpośredni dochodu dla kierowcy ani nikogo innego. Zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, ponieważ może znajdzie Pan tam odniesienie do przewozów, które odpowiadają Pana sytuacji.

PRZEMYSŁAW
PRZEMYSŁAW
7 miesięcy temu

Jak udowodnić że kod 8 na Filipinach oznacza prawo do kierowaniem ciągnikiem siodłowym

Michał - ABC Szkolenia
Editor
7 miesięcy temu
Reply to  PRZEMYSŁAW

Dzień dobry, uprzejmie dziękuję za pytanie. W odpowiedzi informuję, że Filipiny są stroną Konwencji Genewskiej i Wiedeńskiej, a zatem prawo jazdy wydane w tamtym kraju powinno być uznawane na terytorium Polski. Niestety nie posiadamy informacji na temat znaczenia kodu 8 i honorowania go przez nasze służby, dlatego polecamy skierować to pytanie do Wydziału Komunikacji lub Inspekcji Transportu Drogowego.

Igor
Igor
7 miesięcy temu

Czy brak kodu 95 będzie wiązało się przy kontroli z wnioskiem do sądu za brak uprawnień?

Wiktoria Świątek
Editor
7 miesięcy temu
Reply to  Igor

Panie Igorze,
Brak wpisu kodu 95 do prawa jazdy lub karty kwalifikacji kierowcy w myśl polskich przepisów nie jest tożsamy z brakiem uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Datę ważności uprawnień definiuje rubryka 11. blankietu prawa jazdy, z kolei wpisu kodu 95 dokonuje się w rubryce 12. jako osobną adnotację. Kara dla kierowcy za brak wpisu może być nałożona zgodnie z art. 92 Ustawy o transporcie drogowym, czyli np. w drodze mandatu karnego, a jej wysokość wynosi 150 PLN. Oprócz kierowcy odpowiedzialność poniesie także firma, dla której wysokość kary przewidziano już na poziomie 1500 PLN.

Igor
Igor
7 miesięcy temu

Dziekuje

warto sprawdzićPowiązane usługi

Szkolenie okresowe kierowców

Szkolenie okresowe kierowców na przewóz rzeczy lub osób Szkolenie okresowe kierowców (potocznie: kurs na przewóz rzeczy lub osób / kod 95) to kurs...

Kwalifikacja wstępna przyspieszona na przewóz rzeczy lub osób

Kwalifikacja wstępna przyśpieszona – kurs na kierowcę zawodowego Kwalifikacja wstępna przyspieszona (pot. kurs na przewóz rzeczy / osób) dotyczy osób zamierzających wykonywać...

Badania lekarskie dla kierowców

Badania dla kierowców Ubiegasz się o prawo jazdy wybranej kategorii? A może jesteś już kierowcą zawodowym? Pamiętaj o poddaniu się ogólnym badaniom...

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

4,9/5 - (131 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024