Nasze usługi

KOD 95

Co oznacza kod 95?

Kierowcy przygotowujący się do kariery zawodowej i starający się o wymagane z nim kwalifikacje często spotykają się z informacją o konieczności uzyskania tzw. kodu 95. Co to oznacza?

Tajemnicze określenie “kod 95” jednak nie ma w sobie nic nietypowego, bowiem jest obowiązującym w świetle przepisów wpisem do prawa jazdy potwierdzającym posiadane kwalifikacje kierowcy zawodowego.
Aby spełnić wymagania niezbędne do uzyskania takiego wpisu, konieczne jest uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej wydane po kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, a w przypadku kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii D1, D1 + E, D lub D + E przed 10 września 2008 oraz prawo jazdy kategorii C1, C1 + E, C lub C + E przed 10 września 2009 r. – szkolenie okresowe.

Podstawy prawne wpisu kodu 95 w prawo jazdy

Kod 95 pojawia się w prawie jazdy zawodowego kierowcy po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej, a obowiązek i terminy wpisów reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 24 lutego 2016 r.w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami ze szczególnym wskazaniem na przepis:
  „§ 10.4. Wpis potwierdzający uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej lub ukończenie szkolenia okresowego, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, jest dokonywany w postaci kodu „95” w układzie „95.DD.MM.RRRR”, we wniosku i na dokumencie prawa jazdy w pozycji „ograniczenia” przy odpowiednich posiadanych kategoriach prawa jazdy wymienionych w aktualnym świadectwie kwalifikacji zawodowej, przy czym w przypadku kierowcy, o którym mowa w art. 39d ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, posiadającego aktualne świadectwo kwalifikacji zawodowej potwierdzające ukończenie szkolenia okresowego w zakresie jednego bloku programowego, wpis jest dokonywany przy wszystkich kategoriach prawa jazdy spośród posiadanych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E. Datą ważności wpisu jest data 5 lat liczona od dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej.”

Interpretacja kodu 95

Kod 95 przyjmuje postać określoną w powyższym artykule, sprowadzającą się do zapisu „95.DD.MM.RRRR.” Umieszczona na początku liczba „95” jest urzędowym określeniem uprawnień do zawodowego kierowania pojazdmi, potwierdzonych odpowiednimi kwalifikacjami. Znajdująca się za liczbą „95” data to informacja o terminie ważności ostatniego odbytego szkolenia okresowego lub kursu kwalifikacyjnego. W dniu jej upływu właściciel dokumentu traci prawo do wykonywania zawodu, jeśli nie zaliczył wcześniej kolejnego szkolenia okresowego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz nie uzyska stosownego badania lekarskiego i psychologicznego.

Kierowco pamiętaj, że przewóz drogowy należy wykonać dopiero po wpisie kodu 95 w prawo jazdy.


Masz pytania odnośnie do kodu 95, zapraszamy do dyskusji. Napisz pytanie w komentarzach. Nie znalazłeś pełnej informacji napisz lub zadzwoń do Nas: kontakt

14
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Robert
Robert

Ile kosztuje kod 95?

abcszkolenia
abcszkolenia

Panie Robercie, Kod 95 wpisywany jest w prawo jazdy po ukończeniu odpowiedniego szkolenia. Pojęcie „Kurs na kod 95” obejmuje zarówno kursy Kwalifikacyjne, jak i Szkolenie Okresowe. Rodzaj kursu zależny jest od daty uzyskania prawa jazdy kat. C lub D. Wariant I Jeżeli kategorię C uzyskał Pan po 10.09.2009 r. konieczne jest zrobienie: Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej. Szkolenie trwa 140 godzin (około miesiąca). Koszt szkolenia to 2800 zł brutto. Cena szkolenia zawiera: udział w szkoleniu, materiały edukacyjne, jazdę ciągnikiem siodłowym z naczepą, jazdę w warunkach specjalnych, jeden egzamin państwowy. Poniżej przesyłam link ze szczegółowymi informacjami odnośnie Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej: https://abc-szkolenia.com/kwalifikacja-wstepna-przyspieszona/ Przed kursem… Czytaj więcej »

Grzesiek
Grzesiek

Mam pytanie odnośnie stanu zdrowia czy chcadz jeździć zawodowo na kat ce to zmieni mi się kod
W moim przypadku mam ubytek słuchu czy to będzie mi przeszkadzało w karieze kierowcy zawodowego.

abcszkolenia
abcszkolenia

Panie Grzegorzu, artykuł 39a Ustawy o transporcie drogowym mówi, że kierowcą wykonującym przewóz drogowy może zostać osoba, która nie ma przeciwwskazań lekarskich i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Kod 95 jest takim samym uprawnieniem dla wszystkich kierowców, jednak to lekarz jest odpowiedzialny stwierdzić na orzeczeniu lekarskim i psychologicznym brak przeciwwskazań do pracy jako kierowca zawodowy.

Arek
Arek

Czy kierowca śmieciarki musi mieć kod 95?

abcszkolenia
abcszkolenia

Panie Arku,
O zwolnieniach z obowiązku uzyskania kodu 95 mówi Ustawa o transporcie drogowym w art. 39a ust. 3. Artykuł ten nie wspomina o przewozie śmieci/ odpadów pojazdem śmieciarką, a zatem kierowca wykonujący taki przewóz powinien posiadać kod 95 wbity w kolumnie 12 prawa jazdy.

Andrzej
Andrzej

Witam mam pytanie posiadam świadectwo kwalifikacji i miałem kiedyś pozwolenie na przewoz rzeczy.Co musze zrobić ponieważ minęło już więcej niż 5 lat od wydania tego zaświadczenia.

abcszkolenia
abcszkolenia

Panie Andrzeju, Ponieważ uzyskał Pan już Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej i chce Pan przedłużyć jego ważność powinien Pan odbyć Szkolenie Okresowe. Kurs ten obowiązuje kierowców, którzy uzyskali po raz pierwszy prawo jazdy kat. C przed 10 września 2009 r. oraz kierowców posiadających świadectwo kwalifikacji zawodowej po kursie kwalifikacyjnym, wydane przez wojewodę. Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych trwa 35 godzin zajęć teoretycznych. Po szkoleniu okresowym dla kierowcy zawodowego nie jest przeprowadzany egzamin państwowy. Potwierdzeniem ukończenia szkolenia jest wydane świadectwo kwalifikacji zawodowej. W naszym Ośrodku kurs Szkolenia Okresowego rozpoczynamy w każdy piątek o godzinie 15:00. Należy również pamiętać o obowiązku wykonania badań lekarskich… Czytaj więcej »

Bartosz
Bartosz

Witam.
Posiadam prawo jazdy kategorii A,B,C. Chce zacząc prace jako kierowca C+E. Co musze zrobić aby mieć prawo jazdy z kodem 95 ? Oczywiscie musze zrobić dodatkowo E aby miec C+E ale co dalej? Na C zdałem : 21.09.09r.

abcszkolenia
abcszkolenia

Szanowny Panie, w pierwszej kolejności należy wykonać badania lekarskie i psychologiczne do profilu oraz do kwalifikacji. Informujemy, że w naszym ośrodku, w tej samej cenie, wykona Pan badania w każdą środę o godzinie 14:00. W celu uzyskania kat. C+E: pierwszym krokiem jest wizyta w Wydziale Komunikacji w celu uzyskania profilu kandydata na kierowcę (PKK). Jest on wydawany bezpłatnie na podstawie badań lekarskich i psychologicznych. Po dostarczeniu profilu do ośrodka – rozpoczniemy szkolenia na kat. C+E, które obejmuje 25h zajęć praktycznych. Praktyczny egzamin państwowy w tym wypadku odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). W celu uzyskania uprawnień kierowcy zawodowego… Czytaj więcej »

Darek
Darek

Witam czy posiadając obecnie kod 95 w prawie jazdy oraz kat c+e ( jestem czynnym kierowcą) po zrobieniu kat D ponownie będę musiał zdawać kwalifikacje czy kod 95 zostanie wpisany z automatu ?

abcszkolenia
abcszkolenia

Szanowny Panie,
Informuję, że zgodnie z przepisami po uzyskaniu prawa jazdy kat. D będzie Pan musiał przejść kurs kwalifikacyjny. Przy okazji zaznaczam, że taki kurs można rozpocząć nie posiadając jeszcze prawa jazdy kat. D. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w tym zakresie: https://abc-szkolenia.com/swiadectwa-kwalifikacji-zawodowej/kwalifikacja-wstepna-przyspieszona/
Pozdrawiam serdecznie

Paweł
Paweł

Czy kierowcy do 3.5 t ( czyli kat b )są zobowiązani do posiadania kodu 95 ? Dana kat właśnie nie jest wymieniona w artykule .

abcszkolenia
abcszkolenia

Panie Pawle,
W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że według Art. 39a Ust. 3 ustawy o transporcie drogowym nie jest wymagane posiadanie kodu 95 do kierowania pojazdami, do których wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. B.

warto sprawdzićPowiązane usługi

Szkolenie okresowe na przewóz rzeczy lub osób

Szkolenie okresowe kierowców na przewóz rzeczy lub osób Szkolenie okresowe (potocznie: kurs na przewóz rzeczy lub osób / kod 95) to jeden z...

Kwalifikacja wstępna przyspieszona na przewóz rzeczy lub osób

Kurs na kwalifikację wstępną przyśpieszoną na przewóz rzeczy lub osób Kurs na przewóz rzeczy lub osób dla nowych kierowców zamierzających wykonywać przewóz...

Badania lekarskie dla kierowców

Badania dla kierowców Ubiegasz się o prawo jazdy wybranej kategorii? A może jesteś już kierowcą zawodowym? Pamiętaj o poddaniu się ogólnym badaniom...

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2021