Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Czas pracy kierowców > Tygodniowy czas pracy kierowcy

Tygodniowy czas pracy kierowcy

Czas pracy i jazdy kierowcy

Z czasem pracy kierowcy zawodowego kojarzy nam się przede wszystkim prowadzenie pojazdu. Jednak jak przypatrzymy się wszystkim czynnościom wykonywanym przez kierowcę podczas realizacji przewozu drogowego to dojdziemy do wniosku, że na trzymaniu za kółko jego rola się nie kończy. Ale czy na kierowcę nałożone są w ogóle jakieś limity pracy? Ile godzin może on jechać w tygodniu a ile w ciągu dwóch kolejnych tygodni? Na te pytania odpowiem w poniższym artykule.

Co zaliczamy do pracy kierowcy?

W pierwszej kolejności należy określić, czym w ogóle jest praca kierowcy zawodowego. W myśl Ustawy o czasie pracy kierowcy jest to czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, który obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, a w szczególności:

  • prowadzenie pojazdu;
  • załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;
  • nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;
  • czynności spedycyjne;
  • obsługę codzienną pojazdów i przyczep;
  • inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;
  • niezbędne formalności administracyjne;
  • utrzymanie pojazdu w czystości.”

Reasumując: przepisy zakładają, że poza samą jazdą, kierowca w trakcie pracy może mieć również inne obowiązki. Obowiązki te określamy mianem innej pracy kierowcy. Można zatem powiedzieć, że czas pracy to czas jazdy + czas innej pracy.

No dobrze, a co w przypadku, gdy kierowca w trakcie zmiany, w normalnych godzinach pracy, towarzyszy pojazdowi transportowanemu promem/ koleją, oczekuje na przejściu granicznym lub też jedzie w załodze i obecnie nie prowadzi pojazdu? Są to tak zwane okresy dyspozycyjności . Nie są one zaliczane do czasu odpoczynku, gdyż kierowca nie dysponuje wówczas swobodnie swoim czasem.

Rozkład czasu pracy kierowcy

Kiedy zdajemy sobie sprawę co wliczyć do czasu pracy kierowcy, możemy przejść do norm z nim związanych. Rozkład czasu pracy kierowcy w znacznym stopniu zależy od stosunku pracy w jakim jest on zatrudniony.

Kierowcy wykonujący przewozy drogowe na rzecz danego przedsiębiorcy mogą być zatem zatrudnieni chociażby na warunkach podstawowego systemu czasu pracy, czyli pracować 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Często spotkamy również zadaniowy system czasu pracy i przerywany system czasu pracy. Jednak najpopularniejszym zdaje się być równoważny system czasu pracy, który zakłada możliwość przedłużenia wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę, przy czym przedłużenie to jest równoważone skróconym czasem pracy w innych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Tzn. że taki kierowca w poszczególnych dniach będzie pracował znacznie dłużej, by za to w innych mieć więcej wolnego.

Nieco inaczej sprawa ma się z kierowcami zatrudnionymi na podstawie chociażby umowy zlecenia. Oni muszą przede wszystkim zwracać uwagę na konieczność wykorzystania swojego odpoczynku w każdym 24 godzinnym okresie – ale to opiszę w innym artykule.

Tygodniowy czas pracy

Niezależnie od stosunku pracy oraz przyjętego systemu rozkładu tygodniowy czas pracy kierowcy nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Przekładając to na prostszy język – średnio (biorąc pod uwagę maksymalnie 4 miesiące) kierowcy nie może wyjść więcej niż 48 godzin pracy na tydzień. I to już z godzinami nadliczbowymi. W pojedynczym tygodniu oczywiście czas pracy bywa dłuższy – zgodnie z przepisami może wynosić nawet do 60 godzin.

Tygodniowy czas jazdy

A co z jazdą? Te kwestie reguluje Rozporządzenie 561/2006, czyli encyklopedia wiedzy kierowcy zawodowego. Zgodnie z nią w tygodniu liczonym od poniedziałku do niedzieli kierowcy przysługuje 56 godzin jazdy. Trzymając się zatem limitów dziennego prowadzenia pojazdu, jazda kierowcy mogłaby wyglądać następująco:

Tygodniowy czas jazdy kierowcy - harmonogram

W poniedziałek i wtorek kierowca korzysta z wydłużenia jazdy do 10 godzin. W następne cztery dni jego 6-dniowego tygodnia pracy jeździ już tylko po 9 godzin. Sumując wszystkie wartości wychodzi nam wspomniana liczba 56 godzin.

Dwutygodniowy czas jazdy

Wspomniane już Rozporządzenie narzuca na kierowcę jeszcze jeden limit – maksymalny czas jazdy w ciągu dwóch następujących po sobie tygodni. W końcu – jazda tydzień w tydzień po 56 godzin byłaby wykańczająca i niebezpieczna, prawda? Limit o którym mowa to 90 godzin. A zatem jeżeli w tygodniu, który dla porządku nazwiemy „pierwszym” kierowca wykorzysta 56 godzin jazdy to w kolejnym może jechać już tylko przez 34 godziny – tak żeby łącznie nie przekroczyć 90 godzin. Przykładowe rozplanowanie czasu jazdy mogłoby zatem wyglądać następująco:

Dwutygodniowy czas jazdy kierowcy - harmonogram

Kierowca w drugim tygodniu zdecydował się ponownie wydłużyć swój czas dziennej jazdy do 10 godzin w poniedziałek i we wtorek – wówczas na pozostałą część tygodnia pozostanie mu jedynie 14 godzin prowadzenia pojazdu. Po ich wykorzystaniu za kółko pojazdu podlegającego pod Rozporządzenie będzie mógł usiąść dopiero w poniedziałek następnego tygodnia.

Analogicznie gdyby kierowca w poprzednim tygodniu wykorzystał np. 50 godzin jazdy – w bieżącym może jechać maksymalnie 40 godzin. Ostatecznie, okazuje się więc, że kierowca przeciętnie może pracować w każdym tygodniu podobną ilość godzin, co pracownik wykonujący systematyczną i zaplanowaną pracę biurową. Praca kierowcy jest jednak specyficznie rozłożona w czasie – w jednym tygodniu pozostanie on na swoim stanowisku znacznie dłużej, żeby w innym przebywać w pracy krócej.

Autor: Inż. Michał Pasik

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (308 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2022