2023
Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych dla przewoźnika drogowego?
Posiadanie firmy transportowej bądź spedycyjnej to ogromna odpowiedzialność, nie tylko za wyniki finansowe, ale również za bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa Prawodawca postanowił uregulować i ujednolicić kwestie formalne rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej we wspomnianych branżach. W tym zakresie wymaga między innymi, posiadania odpowiednich kompetencji zawodowych potwierdzonych certyfikatem. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić m.in., czym jest certyfikat kompetencji zawodowych? Kto powinien go posiadać? Jak go uzyskać oraz podamy koszty uzyskania tego dokumentu.
Certyfikat Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym
Certyfikat Kompetencji Zawodowych to dokument potwierdzający nie tylko kwalifikację, ale także wiedzę i umiejętności, niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa w branży transportu drogowego. Posiadanie tego certyfikatu jest jednym z najważniejszych warunków umożliwiających uzyskanie licencji międzynarodowej lub zezwolenia krajowego na prowadzenie przedsiębiorstwa przewozowego.
Jeszcze nie tak dawno, Certyfikat Kompetencji Zawodowych był podzielony na cztery kategorie:
- krajowy transport drogowy osób,
- międzynarodowy transport drogowy osób,
- krajowy transport drogowy rzeczy,
- międzynarodowy transport drogowy rzeczy.
Obecnie wszystkie cztery kategorie zostały zastąpione jednym rodzajem – Certyfikatem Unijnym/Wspólnotowym. Jeśli posiadają Państwo Certyfikat, wydany przed 4 grudnia 2011 roku, to warto zgłosić się do Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie i złożyć wniosek o jego wymianę na nowy Certyfikat Wspólnotowy
Kto musi mieć Certyfikat Kompetencji Zawodowych?
Większość osób uważa, iż certyfikat ten powinien posiadać każdy kierowca zajmujący się przewozem rzeczy bądź osób. Niestety, nie jest to prawda. Obowiązek posiadania certyfikatu nie spoczywa na kierowcy, ale tylko i wyłącznie na przewoźniku, czyli osobie zarządzającej firmą.
Certyfikat ten powinni także posiadać pracownicy, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków podejmują decyzje związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa transportowego, tj. osoby zawierające umowy dot. organizacji przewozów czy też zakupu środków trwałych, ale też osoby uczestniczące w podejmowaniu decyzji w zakresie zatrudniania i zwalniania kierowców lub innych pracowników.
Należy jednak wspomnieć, że zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, istnieje możliwość zwolnienia przedsiębiorcy z posiadania certyfikatu. Z wymagań tych zwolnieni są przewoźnicy zajmujący się transportem drogowym, którzy:
- przewożą nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – w przypadku niezarobkowego przewozu,
- posiadają pojazd lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy (planowana zmiana w 2022r.),
- świadczą usługi transportu sanitarnego oraz w zakresie ratownictwa medycznego.
W jaki sposób uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych?
W celu uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego, należy zdać egzamin państwowy. Jedynym uprawnionym organem do jego wydania jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Osoby decydujące się na udział w egzaminie muszą wziąć udział w jego dwóch częściach – teoretycznej oraz problemowej. Test wymaga od kursantów odpowiedniej wiedzy z zakresu transportu drogowego, prawa oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa.
Warto zaznaczyć, że do egzaminu może przystąpić każda pełnoletnia osoba, bez względu na wykształcenie, czy doświadczenie zawodowe. Wystarczy złożyć wniosek o egzamin oraz dokonać opłaty na rachunek bankowy ITS. W przypadku obcokrajowców wymaga się dodatkowo dołączenia do wniosku zaświadczenia o zwykłym miejscu zamieszkania i/lub karty pobytu.
Egzamin państwowy w Instytucie Transportu Samochodowego
Egzaminy odbywają się w wielu miastach w Polsce – aczkolwiek wybranych przez ITS m.in. w Warszawie, Katowicach czy też Poznaniu. Po złożeniu w Instytucie wniosku o wydanie certyfikatu, zostanie wysłane pisemnie zawiadomieni o terminie, miejscu i zakresie egzaminu. W zawiadomieniu zostaną przesłane informacje o uzyskanych zwolnieniach z egzaminu pisemnego – oczywiście tylko w sytuacji, gdy o takie zwolnienia został złożony wniosek.
Co warto wiedzieć o egzaminie w ITS?
Jak już wspomniano, egzamin obejmuje dwie części pisemne:
- część pierwsza, teoretyczna obejmuje 64 pytania testowe wielokrotnego wyboru, z czterema możliwymi odpowiedziami. Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskuje się 1 punkt,
- część druga problemowa obejmuje zadanie składające się z dwóch zagadnień – praktycznych przykładów do rozwiązania. Warto wiedzieć, że jedno zagadnienie zawsze dotyczy znajomości czasu pracy kierowców. W zależności od udzielonej odpowiedzi można uzyskać od 0 do 4 punktów. Każda ocena ma swoją wagę równą 4 – za tą część egzaminu można również uzyskać maksymalnie 64 punkty.
Każda część egzaminu trwa dwie godziny. Aby ukończyć test i zadanie egzaminacyjne z wynikiem pozytywnym, z każdej części należy uzyskać, co najmniej 50% możliwych do otrzymania punktów. Natomiast, aby ukończyć egzamin z wynikiem pozytywnym konieczne jest uzyskanie, co najmniej 60% ogólnej liczby punktów, z dwóch części egzaminu. Jeśli ukończą Państwo egzamin z wynikiem pozytywnym, to certyfikat, od ITS otrzymają Państwo drogą pocztową, w terminie 28 dni od daty egzaminu.
Czy jest możliwość zwolnienia egzaminu?
Nie ma już możliwości zwolnienia z drugiej części egzaminu osób, które mogą wylegitymować się pięcioletnią praktyką zawodową. Możliwe jest jedynie zwolnienie z egzaminu pisemnego osób, posiadających dyplom ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia bądź świadectwa ukończenia studiów podyplomowych, których program obejmuje wszystkie zagadnienia wskazane w załączniku nr 1 Rozporządzenia WE nr 1071/2009. Jeśli ukończone przez Państwa studia, obejmują jedynie część zagadnień wymienionych we wskazanym załączniku, możliwe jest zwolnienie jedynie z tych zagadnień, które mieli Państwo na studiach. Konieczne jest jednak udokumentowanie posiadanego wykształcenia.
Jaki jest koszt egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych?
Chcąc przystąpić do egzaminu w ITS należy uiścić opłatę:
- 500 zł za egzamin,
- 300 zł za wydanie certyfikatu
na wskazany rachunek bankowy.
Certyfikat wydawany jest na czas nieokreślony. Oznacza to, że nie trzeba odnawiać zdobytych uprawnień lub ponosić w przyszłości dodatkowych kosztów.
Ile ważny jest certyfikat?
Dokument w obecnej formie wydawany jest na czas nieokreślony. Oznacza to, że jest dokumentem bezterminowym i nie trzeba go w żaden sposób odnawiać. Raz wydany Certyfikat zostaje już z nami na stałe, a jedyna możliwa utrata ważności polega na odebraniu dokumentu na skutek przestępstw lub wykroczeń.
Darmowe szkolenie o CKZ i licencjach wymaganych w transporcie drogowym
Zachęcamy do wzięcia udziału w darmowym szkoleniu na temat Certyfikatu Kompetencji Zawodowych i licencji w transporcie drogowym. W trakcie szkolenia dowiesz się m. in.:
- jak wygląda egzamin ITS,
- co zmieniły przepisy Polskiego Ładu i Pakietu Mobilności,
- jak wypełnić wniosek egzaminacyjny,
- czy warto się zwalniać z części egzaminu,
- jak zarabiać na swoim certyfikacie,
- na co uważać, żeby nie dostać mandatu i nie stracić swojego certyfikatu,
- jaka odpowiedzialność spoczywa na osobie zarządzającej transportem,
- kiedy wymagana jest licencja transportowa i jak ją uzyskać,
- i wiele więcej.
Uczestnicy tego szkolenia dodatkowo otrzymują kilka praktycznych prezentów, wśród których znajduje się rozwiązany egzamin państwowy wraz z opisem zadań, poradnik jak krok po kroku uzyskać wymaganą licencję. W celu zapisu na szkolenie należy wypełnić poniższy formularz. Więcej informacji o darmowym szkoleniu znajdziesz tutaj.
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. Decyduje kolejność zapisu.
Jak przygotować się do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych?
Egzamin na certyfikat nie należy do najłatwiejszych. Z uwagi na szeroki zakres materiału najlepiej nie narzucać na siebie nierealnych terminów, do przyswojenia dużej ilości wiedzy potrzebny jest czas i odpowiednio dobrany sposób nauki. Podstawą do nauki powinny być aktualne materiały dydaktyczne zawierające niezbędną teorię oraz pytania testowe i zadania praktyczne do ćwiczeń. Specjalnie dla osób przygotowujących się do egzaminu opracowaliśmy szeroką ofertę pomocy naukowych i szkoleń, które regularnie aktualizujemy i rozwijamy. Opracowane przez nas kursy na certyfikat kompetencji zawodowych oraz materiały dydaktyczne są odpowiednie dla osób o różnym poziomie doświadczenia w branży transportowej. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą dobrać odpowiedni sposób nauki.
Więcej informacji o naszej ofercie znajdziesz tutaj.

*- godziny lekcyjne.
Masz pytania? Napisz do nas lub umieść wpis w komentarzach pod artykułem.