Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Certyfikat Kompetencji Zawodowych > Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika. Co to jest?

Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika. Co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych dla przewoźnika drogowego?

Posiadanie firmy transportowej bądź spedycyjnej to ogromna odpowiedzialność, nie tylko za wyniki finansowe, ale również za bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.  W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa Prawodawca postanowił uregulować i ujednolicić kwestie formalne rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej we wspomnianych branżach. W tym zakresie wymaga między innymi, posiadania odpowiednich kompetencji zawodowych potwierdzonych certyfikatem. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić m.in., czym jest certyfikat kompetencji zawodowych? Kto powinien go posiadać? Jak go uzyskać oraz podamy koszty uzyskania tego dokumentu.

Certyfikat Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym

Certyfikat Kompetencji Zawodowych to dokument potwierdzający nie tylko kwalifikację, ale także wiedzę i umiejętności, niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa w branży transportu drogowego. Posiadanie tego certyfikatu jest jednym z najważniejszych warunków umożliwiających uzyskanie licencji międzynarodowej lub zezwolenia krajowego na prowadzenie przedsiębiorstwa przewozowego.

Jeszcze nie tak dawno, Certyfikat Kompetencji Zawodowych był podzielony na cztery kategorie:

 • krajowy transport drogowy osób,
 • międzynarodowy transport drogowy osób,
 • krajowy transport drogowy rzeczy,
 • międzynarodowy transport drogowy rzeczy.

Obecnie wszystkie cztery kategorie zostały zastąpione jednym rodzajem – Certyfikatem Unijnym/Wspólnotowym. Jeśli posiadają Państwo Certyfikat, wydany przed 4 grudnia 2011 roku, to warto zgłosić się do Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie i złożyć wniosek o jego wymianę na nowy Certyfikat Wspólnotowy

Kto musi mieć Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

Większość osób uważa, iż certyfikat ten powinien posiadać każdy kierowca zajmujący się przewozem rzeczy bądź osób. Niestety, nie jest to prawda. Obowiązek posiadania certyfikatu nie spoczywa na kierowcy, ale tylko i wyłącznie na przewoźniku, czyli osobie zarządzającej firmą.

Certyfikat ten powinni także posiadać pracownicy, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków podejmują decyzje związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa transportowego, tj. osoby zawierające umowy dot. organizacji przewozów czy też zakupu środków trwałych, ale też osoby uczestniczące w podejmowaniu decyzji w zakresie zatrudniania i zwalniania kierowców lub innych pracowników.

Należy jednak wspomnieć, że zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, istnieje możliwość zwolnienia przedsiębiorcy z posiadania certyfikatu. Z wymagań tych zwolnieni są przewoźnicy zajmujący się transportem drogowym, którzy:

 • przewożą nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – w przypadku niezarobkowego przewozu,
 • posiadają pojazd lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy (planowana zmiana w 2022r.),
 • świadczą usługi transportu sanitarnego oraz w zakresie ratownictwa medycznego.

W jaki sposób uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

W celu uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego, należy zdać egzamin państwowy. Jedynym uprawnionym organem do jego wydania jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Osoby decydujące się na udział w egzaminie muszą wziąć udział w jego dwóch częściach – teoretycznej oraz problemowej. Test wymaga od kursantów odpowiedniej wiedzy z zakresu transportu drogowego, prawa oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa.

Warto zaznaczyć, że do egzaminu może przystąpić każda pełnoletnia osoba, bez względu na wykształcenie, czy doświadczenie zawodowe. Wystarczy złożyć wniosek o egzamin oraz dokonać opłaty na rachunek bankowy ITS. W przypadku obcokrajowców wymaga się dodatkowo dołączenia do wniosku zaświadczenia o zwykłym miejscu zamieszkania i/lub karty pobytu.

Egzamin państwowy w Instytucie Transportu Samochodowego

Egzaminy odbywają się w wielu miastach w Polsce – aczkolwiek wybranych przez ITS m.in. w Warszawie, Katowicach czy też Poznaniu. Po złożeniu w Instytucie wniosku o wydanie certyfikatu, zostanie wysłane pisemnie zawiadomieni o terminie, miejscu i zakresie egzaminu. W zawiadomieniu zostaną przesłane informacje o uzyskanych zwolnieniach z egzaminu pisemnego – oczywiście tylko w sytuacji, gdy o takie zwolnienia został złożony wniosek.

Co warto wiedzieć o egzaminie w ITS?

Jak już wspomniano, egzamin obejmuje dwie części pisemne:

 • część pierwsza, teoretyczna obejmuje 64 pytania testowe wielokrotnego wyboru, z czterema możliwymi odpowiedziami. Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskuje się 1 punkt,
 • część druga problemowa obejmuje zadanie składające się z dwóch zagadnień – praktycznych przykładów do rozwiązania. Warto wiedzieć, że jedno zagadnienie zawsze dotyczy znajomości czasu pracy kierowców. W zależności od udzielonej odpowiedzi można uzyskać od 0 do 4 punktów. Każda ocena ma swoją wagę równą 4 – za tą część egzaminu można również uzyskać maksymalnie 64 punkty.

Każda część egzaminu trwa dwie godziny. Aby ukończyć test i zadanie egzaminacyjne z wynikiem pozytywnym, z każdej części należy uzyskać, co najmniej 50% możliwych do otrzymania punktów. Natomiast, aby ukończyć egzamin z wynikiem pozytywnym konieczne jest uzyskanie, co najmniej 60% ogólnej liczby punktów, z dwóch części egzaminu. Jeśli ukończą Państwo egzamin z wynikiem pozytywnym, to certyfikat, od ITS otrzymają Państwo drogą pocztową, w terminie 28 dni od daty egzaminu.

Czy jest możliwość zwolnienia egzaminu?

Nie ma już możliwości zwolnienia z drugiej części egzaminu osób, które mogą wylegitymować się pięcioletnią praktyką zawodową. Możliwe jest jedynie zwolnienie z egzaminu pisemnego osób, posiadających dyplom ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia bądź świadectwa ukończenia studiów podyplomowych, których program obejmuje wszystkie zagadnienia wskazane w załączniku nr 1 Rozporządzenia WE nr 1071/2009. Jeśli ukończone przez Państwa studia, obejmują jedynie część zagadnień wymienionych we wskazanym załączniku, możliwe jest zwolnienie jedynie z tych zagadnień, które mieli Państwo na studiach. Konieczne jest jednak udokumentowanie posiadanego wykształcenia.

Jaki jest koszt egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

Chcąc przystąpić do egzaminu w ITS należy uiścić opłatę:

 • 500 zł za egzamin,
 • 300 zł za wydanie certyfikatu

na wskazany rachunek bankowy.

Certyfikat wydawany jest na czas nieokreślony. Oznacza to, że nie trzeba odnawiać zdobytych uprawnień lub ponosić w przyszłości dodatkowych kosztów.

Ile ważny jest certyfikat?

Dokument w obecnej formie wydawany jest na czas nieokreślony. Oznacza to, że jest dokumentem bezterminowym i nie trzeba go w żaden sposób odnawiać. Raz wydany Certyfikat zostaje już z nami na stałe, a jedyna możliwa utrata ważności polega na odebraniu dokumentu na skutek przestępstw lub wykroczeń.

Darmowe szkolenie o CKZ i licencjach wymaganych w transporcie drogowym

Zachęcamy do wzięcia udziału w darmowym szkoleniu na temat Certyfikatu Kompetencji Zawodowych i licencji w transporcie drogowym. W trakcie szkolenia dowiesz się m. in.:

 • jak wygląda egzamin ITS,
 • co zmieniły przepisy Polskiego Ładu i Pakietu Mobilności,
 • jak wypełnić wniosek egzaminacyjny,
 • czy warto się zwalniać z części egzaminu,
 • jak zarabiać na swoim certyfikacie,
 • na co uważać, żeby nie dostać mandatu i nie stracić swojego certyfikatu,
 • jaka odpowiedzialność spoczywa na osobie zarządzającej transportem,
 • kiedy wymagana jest licencja transportowa i jak ją uzyskać,
 • i wiele więcej.

Uczestnicy tego szkolenia dodatkowo otrzymują kilka praktycznych prezentów, wśród których znajduje się rozwiązany egzamin państwowy wraz z opisem zadań, poradnik jak krok po kroku uzyskać wymaganą licencję. W celu zapisu na szkolenie należy wypełnić poniższy formularz. Więcej informacji o darmowym szkoleniu znajdziesz tutaj.

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. Decyduje kolejność zapisu.

Jak przygotować się do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych?

Egzamin na certyfikat nie należy do najłatwiejszych. Z uwagi na szeroki zakres materiału najlepiej nie narzucać na siebie nierealnych terminów, do przyswojenia dużej ilości wiedzy potrzebny jest czas i odpowiednio dobrany sposób nauki. Podstawą do nauki powinny być aktualne materiały dydaktyczne zawierające niezbędną teorię oraz pytania testowe i zadania praktyczne do ćwiczeń. Specjalnie dla osób przygotowujących się do egzaminu opracowaliśmy szeroką ofertę pomocy naukowych i szkoleń, które regularnie aktualizujemy i rozwijamy. Opracowane przez nas kursy na certyfikat kompetencji zawodowych oraz materiały dydaktyczne są odpowiednie dla osób o różnym poziomie doświadczenia w branży transportowej. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą dobrać odpowiedni sposób nauki.

Więcej informacji o naszej ofercie znajdziesz tutaj.  

cennik kursów na certyfikat kompetencji zawodowych

*- godziny lekcyjne.

Masz pytania? Napisz do nas lub umieść wpis w komentarzach pod artykułem.

guest
30 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 lat temu

Witam,
Posiadam certyfikat kompetencji zawodowych otrzymany w roku 2010. Obecnie mieszkam w Niemczech gdzie nie chcą mi go uwierzytelnić ponieważ wpisana jest stara dyrektywa 96/26/WE a nie (WE) 1071/2009.
Gdzie mogę pobrać wniosek o otrzymanie nowego certyfikatu?

Sylwester
Sylwester
2 lat temu

Dzień doby. Posiadam certyfikat kompetencji zawodowych na kraj, a chciałbym uzyskać licencję międzynarodową. Co powinienem zrobić, aby uzyskać certyfikat międzynarodowy?

Arek
Arek
2 lat temu

Witam. Ile traw kurs przed egzaminem na certyfikat kompetencji zawodowych? Czy kurs jest obowiązkowy? Czy można być zwolnionym z uczęszczania na kurs?

Sara
Sara
2 lat temu

Witam,
Mój tata chciałby założyć firmę transportową, którą będę zarządzać. Czy wystarczy że to ja będę mieć certyfikat czy on również musi go posiadać?

Dawid
Dawid
2 lat temu

Dzień dobry ,
jak długo jest ważny taki certyfikat ? Co ile trzeba go odnawiać.
Pozdrawiam

Paweł
Paweł
2 lat temu

Dzień dobry,
Czy istenieje ograniczenie ilościowe aut pod certyfikatem? W firmie mam 47 samochodów pow 3,5t

Emil
Emil
1 rok temu

Dzień dobry
Jestem zainteresowany przystąpieniem do uzyskania certyfikatu.
Proszę o kontakt e-mail
Pozdrawiam

Kamil
Kamil
1 rok temu
Reply to  abcszkolenia

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie certyfikatu kompetencji zawodowej. Czy mając prwaojazdy kat.CE od 10 lat kurs na przewóz rzeczy. Czy też muszę ubiegać się o certyfikat ? Gdzie mam się udać o wyrobienie. Mój e-mail

Aleksandra - ABC Szkolenia
Admin
Aleksandra - ABC Szkolenia
1 rok temu
Reply to  Kamil

Szanowny Panie,
Certyfikat Kompetencji Zawodowych to dokument niezbędny do uzyskania licencji transportowej dla firmy. Natomiast kierowca powinien posiadać ważne Świadectwo Kwalifikacji
(potocznie kurs na przewóz rzeczy i osób bądź też KOD 95). Poniżej przesyłam informacje dotyczące ŚKZ:
https://abc-szkolenia.com/swiadectwa-kwalifikacji-zawodowej/

Mam nadzieję, że nasz artykuł rozwieje wszelkie niejasności i wątpliwości. W przeciwnym wypadku proszę o bezpośredni kontakt z biurem pod numerem tel. 570 700 182.

Bogdan
Bogdan
1 rok temu

Dzień dobry, jestem osobą fizyczną, założyłem działalność gospodarczą jedno osobową, kupiłem busa i prowadzę usługi transportowe do 3,5t, ładunki pozyskuje na giełdzie transportowej, czy też jestem zobowiązany do wyrobienia certyfikatyu?

Łukasz
Łukasz
1 rok temu

Witam,
Czy nowy Wspólnotowy Certyfikat nadal jest podzielony na przewóz osob i rzeczy? Posiadam certyfikat na przewóz osob wydany przed 2011r, potrzebuje teraz na przewóz rzeczy.. czy muszę zdawać oba, czy jest to teraz zawarte w 1 certyfikacie?

Aleksandra - ABC Szkolenia
Admin
Aleksandra - ABC Szkolenia
1 rok temu
Reply to  Łukasz

Panie Łukaszu,
Uprzejmie informuję, że zakres zagadnień objętych egzaminem na certyfikat kompetencji zawodowych określa załącznik I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009 z wyszczególnieniem na transport o drogowy rzeczy i osób. W związku z powyższym, w odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że w celu uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych na przewóz rzeczy i osób należy zdać dwa oddzielne egzaminy. Składając wniosek należy podać zakres kompetencji zawodowych, o które się ubiegamy (transport drogowy osób albo rzeczy).
Więcej informacji znajdzie Pan pod linkiem:
https://abc-szkolenia.com/certyfikat-kompetencji-zawodowych-co-to-jest/

Irek
Irek
1 rok temu

Witam. Pracuję na własnej działalności (mam firmę w PL) jako kierowca C+E dla polskiej agencji pracy która przydzieliła mnie do holenderskiej firmy transportowej. Jeżdżę po całej Europie zachodniej. Czy ja też muszę taki certyfikat posiadać?

Aleksandra - ABC Szkolenia
Admin
Aleksandra - ABC Szkolenia
1 rok temu
Reply to  Irek

Szanowny Panie,

Podane przez pana informacje nie są wystarczające do rozstrzygnięcia czy w Pana sytuacji certyfikat jest niezbędny czy też nie. Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest potwierdzeniem spełnienia jednego z warunków do uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Takie zezwolenie powinien posiadać każdy przewoźnik wykonujący zarobkowy transport drogowy pojazdami o dmc powyżej 3,5 t (powyżej 2,5 t w transporcie międzynarodowym). Więcej informacji znajdzie Pan pod linkiem: https://abc-szkolenia.com/certyfikat-kompetencji-zawodowych-co-to-jest/

Damian
Damian
1 rok temu

Dzien dobry
W 2006 roku ukonczylem kurs na przewoz rzeczy za ktore placil mi urzad pracy. Nigdy nie odebralem zaswiadczenia o ukonczeniu kursu poniewaz nie bylo mi ono potrzebne.
Jednak teraz sytuacja sie zmienila i chcialbym prowadzic firme transportowa z busami do 3,5 tony i bede potrzebowal licencji wspolnotowej.
Moje pytanie jest:
Czy kurs na przewoz rzeczy jest to to samo co certyfikat kompetencji zawodowych przewoznika?
Oraz ,gdzie moge uzyskac zaswiadczenie o ukonczeniu kursu ?

Marek - ABC Szkolenia
Admin
Marek - ABC Szkolenia
1 rok temu
Reply to  Damian

Szanowny Panie, celem otrzymania stosownej licencji transportowej na swoją działalność, powinien Pan spełnić ustawowo określony wymóg kompetencji zawodowych, który – jak słusznie Pan zauważył – nakłada na przedsiębiorcę obowiązek posiadania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych lub zatrudniania osoby legitymującej się tym dokumentem. W ramach działalności firmy prowadzimy szereg szkoleń przygotowujących do pozyskania własnego Certyfikatu Kompetencji Zawodowych a szczegóły naszej oferty znaleźć Pan może pod linkiem: https://abc-szkolenia.com/szkolenia-przewoznikow-drogowych/certyfikat-kompetencji-zawodowych/

Nie jest on jednak tożsamy z kursem na przewóz rzeczy, dedykowanym dla kierowców zawodowych. Zaświadczenie o ukończeniu kursu zapewne powinien Pan pozyskać w miejscu, w którym kurs został zrealizowany, jednak należy pamiętać, że wskazany przez Pana kurs na przewóz rzeczy odbyty w 2006 r. jest aktualnie niehonorowany, ponieważ został zastąpiony kursami kwalifikacyjnymi oraz szkoleniem okresowym. W przypadku poruszania się wyłącznie busami, takie dodatkowe szkolenie kierowcy nie będzie od Pana w ogóle wymagane.

Karolina
Karolina
1 rok temu

Dzień dobry, chciałam zapytać o szkolenie online,a właściwie o czas w jakim miałoby się odbywać. Czy są to terminy z góry wyznaczone? Czy szkolenie online jest w tygodniu czy w weekendy?

Marta - ABC Szkolenia
Admin
Marta - ABC Szkolenia
1 rok temu
Reply to  Karolina

Pani Karolino
Dziękujemy za zainteresowanie naszym szkoleniem. Terminy oraz harmonogram planowanych szkoleń może Pani sprawdzić w zakładce „ceny i terminy” na stronie: https://abc-szkolenia.com/szkolenia-przewoznikow-drogowych/certyfikat-kompetencji-zawodowych-online/
Najbliższe szkolenie online rozpoczynamy w dniu 21.02.2022 r.

Pawel
Pawel
1 rok temu

Witam. Z bratem prowadzimy transport paczek pomiędzy polską a Irlandia. Z tym że niej jezdzimy osobiście . Nasze przesyłki przewozi inny większy przewoźnik z polski do Irlandii. Czy na nadal potrzebujemy certyfikatów. Dodam że posiadamy zarejestrowane działalności w obu krajach

Aleksandra - ABC Szkolenia
Admin
Aleksandra - ABC Szkolenia
1 rok temu
Reply to  Pawel

Panie Pawle,
Z podanych przez Państwa informacji wynika, że świadczą Państwo pośrednictwo przy przewozie rzeczy do którego jest wymagana licencja wspólnotowa oraz certyfikat kompetencji zawodowych.
W odniesieniu do oddziału irlandzkiego proszę o kontakt z właściwym urzędem z tego kraju.

Daniel
Daniel
4 miesięcy temu

Czy istnieje możliwość sprawdzenia, czy program ukończonych przeze mnie studiów podyplomowych na kierunku Transport Logistyka Spedycja, zwalnia z egzaminu?

Michał - ABC Szkolenia
Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Daniel

Panie Danielu, tak naprawdę jedyną możliwością sprawdzenia jest złożenie wniosku o przystąpienie do egzaminu. Z praktyki, możemy powiedzieć, że ITS zwalnia z części egzaminu w przypadku, gdy suplement Pana dyplomu potwierdzi zaliczenie w toku studiów przedmiotu, który nazywa się tak samo jak jeden z działów tematycznych, występujących na egzaminie (prawo cywilne, prawo handlowe, prawo socjalne, prawo podatkowe, działalność gospodarcza i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, dostęp do rynku, bezpieczeństwo drogowe, normy techniczne i techniczne aspekty działalności). Warto jednak dobrze przemyśleć zwolnienie z części egzaminu- w przypadku zwolnienia z danego modułu, na egzaminie otrzymuje się zestaw pytań pomniejszony o dany moduł. Nadal jednak należy uzyskać 50% możliwych punktów z całej reszty testu.

warto sprawdzićPowiązane usługi

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika

Certyfikat Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym Certyfikat Kompetencji Zawodowych to dokument niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który planuje założenie działalności gospodarczej w zakresie...

Organizacja licencji transportowych

Zastanawiasz się jak uzyskać licencję transportową? Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci w tym! Od lat zajmujemy się pomocą w przygotowaniu stosownej dokumentacji niezbędnej...

Licencja transportowa – doradztwo

Pomoc w procedurze uzyskania licencji transportowej oraz innych dokumentów związanych z założeniem firmy transportowej. Chcesz założyć firmę transportową i nie wiesz jakich...

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (533 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2023