Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Licencja na przewóz rzeczy lub osób > Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy?

Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy?

Licencja transportowa na przewóz rzeczy lub osób w transporcie międzynarodowym

Wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy lub osób pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony bądź też konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą wymaga uzyskania licencji wspólnotowej (pot. licencji międzynarodowej lub licencji przewoźnika). Licencja jest dokumentem uprawniającym do wykonywania przewozów zarobkowych na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Obowiązek jej posiadania jest następstwem przepisów wspólnotowych regulujących dostęp do rynku transportowego. Owe regulacje zostały wprowadzone w celu ujednolicenia przepisów oraz zasad konkurencji, w tym między innymi określają zasady uzyskiwania licencji i zezwoleń. Poniżej przedstawiamy praktyczny skrót informacji na temat procedury i kosztów uzyskania licencji transportowej.

Do uzyskania licencji transportowej niezbędne jest zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Licencja na transport międzynarodowy wydawana jest na podstawie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (tzw. licencja krajowa). Jeśli więc zamierzasz wykonywać międzynarodowy transport drogowy osób lub rzeczy, musisz zacząć od uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

O zezwolenie można wnioskować spełniając następujące warunki:

 • posiadać rzeczywistą i stałą siedzibę w jednym z państw członkowskich,
 • cieszyć się dobrą reputacją,
 • posiadać odpowiednią zdolność finansową oraz
 • posiadać wymagane kompetencje zawodowe poświadczone certyfikatem kompetencji zawodowych przewoźnika,

Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać licencję transportową?

Obowiązek posiadania licencji na transport międzynarodowy wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 1072/2009 oraz 1073/2009. Dodatkowo każde państwo należące do Wspólnoty może określić własne wymagania względem podmiotów ubiegających się o wydanie licencji. W Polsce warunkami niezbędnymi do uzyskania licencji międzynarodowej są:

 • posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego
 • uiszczenie opłaty zależnej od długości okresu ważności licencji.

Opłaty za wydanie licencji transportowej

Ubiegając się o licencję na transport międzynarodowy oraz o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, koniecznością jest uiszczenie opłat. Ceny uzależnione są od okresu ważności licencji wspólnotowej. 

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – 1000 zł

Licencja dotycząca międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy na okres:

 • do 5 lat: 4000 zł+ 440 zł za każdy wypis z licencji,
 • powyżej 5 lat do 10 lat: 8000 zł + 880 zł za każdy wypis z licencji.

Całkowity koszt licencji transportowej

Całkowity koszt uzyskania licencji transportowej będzie zależny od ilości pojazdów, okresu ważności licencji oraz ceny ewentualnych ubezpieczeń. Dla świeżo powstałej firmy, z jednym pojazdem, na okres 5/10 lat kalkulacja może wyglądać następująco:

 • 1000 zł : koszt wydania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika
 • 4000 zł / 8000 zł : koszt wydania licencji wspólnotowej do 5 lub do 10 lat
 • 440 zł / 880 zł : koszt wypisu z licencji wspólnotowej na pojazd
 • ok. 270 zł : ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej przewoźnika
 • ew. koszty wynajmu/leasingu pojazdu
 • ew. koszty uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych

Terminy realizacji licencji transportowej

Procedura uzyskania licencji transportowej wymaga spełnienia szeregu formalności, które są bardzo wnikliwie sprawdzane przez pracowników urzędów. Każda nawet najmniejsza pomyłka może skutkować odrzuceniem wniosku i koniecznością rozpoczęcia całego procesu od początku. W praktyce ubieganie się o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego zajmuje do 30 dni. Wszystko zależy od pracy konkretnego starostwa, w którym przyjdzie wnioskować o wydanie tego dokumentu. Na tym etapie zazwyczaj urzędy pracują sprawnie i terminy zamykają się w okresie 14 dni. Jeżeli działalność będzie prowadzona na terytorium Polski to już koniec formalności i można ruszać z biznesem.

W przypadku działalność prowadzonej poza granicami Polski należy uzyskać jeszcze wspomnianą wcześniej licencję wspólnotową. Jej wydawaniem zajmuje się GITD. W teorii rozpatrzenie wniosku powinno zająć do 30 dni, a w szczególnych wypadkach do 60 dni. Jednak z uwagi na duże zainteresowanie licencją coraz częściej czas oczekiwania się wydłuża. Do tego jeżeli w dokumentacji pojawi się błąd to trzeba liczyć się z koniecznością ponownego złożenia wniosku i powrotu na koniec kolejki. 

Jeżeli od początku wiadomo, że firma będzie realizowała transport międzynarodowy to istnieje możliwość usprawnienia całego procesu, ponieważ zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencje wspólnotową można uzyskać składając jeden wniosek.

Oferujemy kompleksową pomoc w uzyskaniu licencji

W ramach naszej oferty pomagamy w uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowej. Na podstawie przekazanego upoważnienia reprezentujemy firmę przed Głównym Inspektorem Transportu Drogowego, dbamy o kompletność i poprawność wypełnionej dokumentacji, a także świadczymy usługę „użyczenia” certyfikatu kompetencji zawodowych.

W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 531700182 lub za pośrednictwem e-mail: biuro@abc-szkolenia.com

Formularz 

Przygotowaliśmy krótki formularz, dzięki któremu w kilka minut dowiesz się, czy do swojej działalności będziesz potrzebować licencji transportowej – >FORMULARZ<


Pomagamy w uzyskaniu licencji transportowej na przewóz rzeczy lub osób. Dowiedz się więcej już teraz! Kontakt

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
warto sprawdzićPowiązane usługi

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika

Szkolenie na Certyfikat Kompetencji Zawodowych w zakresie przewozu rzeczy z rozszerzeniem o przewóz osób Certyfikat Kompetencji Zawodowych to dokument niezbędny dla każdego...

Licencja na transport

Zastanawiasz się jak uzyskać licencję transportową? Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci w tym! Chcesz założyć firmę transportową i nie wiesz jakich dokumentów będziesz...

Licencja transportowa – doradztwo

Licencja transportowa Pomoc w procedurze uzyskania licencji transportowej oraz innych dokumentów związanych z założeniem firmy transportowej. Chcesz założyć firmę transportową i nie...

Abc Szkolenia

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2022