Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > BHP dla Kierowców > Szkolenie okresowe BHP

Szkolenie okresowe BHP

Szkolenie okresowe BHP

Bezpieczeństwo pracownika na danym stanowisku pracy zależy w dużej mierze od jego wiedzy w zakresie BHP. Dlatego obowiązkiem pracodawców jest cykliczna organizacja szkoleń w tym zakresie. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).

Cel szkolenia okresowego BHP

Szkolenie okresowe BHP przeprowadza się, by zaktualizować oraz ugruntować zdobytą do tej pory wiedzę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem szkolenia jest również zapoznanie pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tej dziedzinie.

Szkolenie wstępne a szkolenie okresowe

To samo rozporządzenie Ministra wskazuje konieczność odbycia szkolenia wstępnego i szkolenia okresowego. Na czym polega różnica między nimi?
Szkolenie wstępne BHP dedykowane jest nowo zatrudnionym pracownikom. Natomiast szkolenie okresowe BHP jest niejako jego kontynuacją – warto bowiem wiedzieć, że ważność szkolenia wstępnego wygasa po kilku-kilkunastu miesiącach od dnia zatrudnienia.

Kiedy należy przeprowadzić szkolenie okresowe BHP?

W związku z tym, że szkolenie okresowe BHP jest kontynuacją szkolenia wstępnego, pierwsze należy zorganizować nie później niż:
• 6 miesięcy od momentu zatrudnienia osób kierujących pracownikami,
• 12 miesięcy od momentu zatrudnienia pracowników na pozostałych stanowiskach.
Szkolenia okresowe BHP trzeba powtarzać
Raz odbyte szkolenie nie wystarczy. Pracowników należy uświadamiać i doskonalić w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy cyklicznie.

Kolejne szkolenia okresowe BHP należy przeprowadzić:

• co 3 lata – dla pracowników na stanowiskach robotniczych,
• nie rzadziej niż 12 miesięcy – dla pracowników na stanowiskach robotniczych, na których istnieje szczególne zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia,
• co 5 lat dla pracodawców,
• co 6 lat – dla pracowników biurowych,
• co 5 lat – dla pozostałych pracowników.
Szkolenia może przeprowadzić osoba posiadająca wiedzę, doświadczenie i przygotowanie dydaktyczne w zakresie BHP lub specjalistyczny ośrodek szkoleniowy.


Masz pytania napisz do Nas lub przejdź do działu: pytania i odpowiedzi
Masz pytania? Przejdź do kontaktu.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

3,7/5 - (3 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024