Szkolenie okresowe BHP
Bezpieczeństwo pracownika na danym stanowisku pracy zależy w dużej mierze od jego wiedzy w zakresie BHP. Dlatego obowiązkiem pracodawców jest cykliczna organizacja szkoleń w tym zakresie. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).
Cel szkolenia okresowego BHP
Szkolenie okresowe BHP przeprowadza się, by zaktualizować oraz ugruntować zdobytą do tej pory wiedzę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem szkolenia jest również zapoznanie pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tej dziedzinie.
Szkolenie wstępne a szkolenie okresowe
To samo rozporządzenie Ministra wskazuje konieczność odbycia szkolenia wstępnego i szkolenia okresowego. Na czym polega różnica między nimi?
Szkolenie wstępne BHP dedykowane jest nowo zatrudnionym pracownikom. Natomiast szkolenie okresowe BHP jest niejako jego kontynuacją – warto bowiem wiedzieć, że ważność szkolenia wstępnego wygasa po kilku-kilkunastu miesiącach od dnia zatrudnienia.
Kiedy należy przeprowadzić szkolenie okresowe BHP?
W związku z tym, że szkolenie okresowe BHP jest kontynuacją szkolenia wstępnego, pierwsze należy zorganizować nie później niż:
• 6 miesięcy od momentu zatrudnienia osób kierujących pracownikami,
• 12 miesięcy od momentu zatrudnienia pracowników na pozostałych stanowiskach.
Szkolenia okresowe BHP trzeba powtarzać
Raz odbyte szkolenie nie wystarczy. Pracowników należy uświadamiać i doskonalić w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy cyklicznie.
Kolejne szkolenia okresowe BHP należy przeprowadzić:
• co 3 lata – dla pracowników na stanowiskach robotniczych,
• nie rzadziej niż 12 miesięcy – dla pracowników na stanowiskach robotniczych, na których istnieje szczególne zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia,
• co 5 lat dla pracodawców,
• co 6 lat – dla pracowników biurowych,
• co 5 lat – dla pozostałych pracowników.
Szkolenia może przeprowadzić osoba posiadająca wiedzę, doświadczenie i przygotowanie dydaktyczne w zakresie BHP lub specjalistyczny ośrodek szkoleniowy.