Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > BHP dla Kierowców > Dobór środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego

Dobór środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego

Dobór środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego

Praca na większości stanowisk – szczególnie tych, które związane są z obsługą maszyn czy też innymi zadaniami fizycznymi wymaga odpowiedniego stroju oraz innych środków ochrony indywidualnych. Elementów, które zapobiegają wypadkom przy pracy, a jednocześnie minimalizują ryzyko powstania trwałych lub tymczasowych uszczerbków na zdrowiu. Zasady związane z doborem środków ochrony i obuwia oraz odzieży ochronnej reguluje Art. 237 Kodeksu Pracy.

Zgodnie z prawem, pracodawca jest zobowiązany nieodpłatnie udostępnić pracownikowi wszystkie środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze w sytuacji, gdy:
  • jego odzież własna może podczas pracy ulec zniszczeniu bądź znacznemu zabrudzeniu,
  • gdy wymagają tego procedury technologiczne, sanitarne czy też BHP.
Dobór odpowiednich środków ochrony indywidualnej uzależniony jest od wielu czynników. Przy doborze odpowiednich akcesoriów należy zwrócić uwagę na elementy takie, jak:
  •  ryzyko zawodowe na danym stanowisku pracy,
  • komfort, zdrowie oraz bezpieczeństwo pracownika,
  • potencjalne zagrożenia związane z wykonywanymi zadaniami,
  • możliwość dopasowania stroju i akcesoriów do pracownika,
  • uwzględnienie warunków pracy na stanowisku – m.in. temperatury, poziomu wilgotności, pozycji w której wykonuje się zadania i tym podobne.

Z tego względu, dokument taki przygotowany powinien być przez specjalistę, który dobrze zna i rozumie specyfikę pracy na danym stanowisku, jego wymagania funkcjonalne oraz związane z nim zagrożenia. Opis wymaganego stroju, obuwia oraz środków ochrony indywidualnej zaś musi się znaleźć w instrukcji BHP. Pracownik powinien zostać poinformowany o wymaganiach oraz pisemnie potwierdzić zaznajomienie się z nimi.

Podkreślić warto, że ustawodawca dopuszcza sytuacje, w których pracownik może korzystać z własnej odzieży oraz obuwia roboczego. Muszą być to jednak elementy, które spełniają kryteria określone w instrukcji BHP. Dodatkowo – pracownik musi wyrazić zgodę na samodzielne wyposażenie się w środki ochrony indywidualnej.


Masz pytania napisz do Nas lub przejdź do działu: pytania i odpowiedzi
Masz pytania? Przejdź do kontaktu.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (3 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024