Kursy i szkolenia uzupełniające
Praca w charakterze zawodowego kierowcy często niesie ze sobą potrzebę bardzo konkretnych specjalistycznych umiejętności, które wiążą się z rodzajem prowadzonego pojazdu, charakterem ładunku czy obsługą konkretnych urządzeń wspomagających transport i przeładunek. Zarówno dla takich kierowców, jak i dla osób bezpośrednio związanych z obsługa transportu, właścicieli firm przewozowych, magazynierów, logistyków, kontrolerów, a nawet księgowych i kadrowców organizowane są liczne kursy uzupełniające, które pozwalają na zdobywanie wiedzy i umiejętności przydatnych w pracy.
Rodzaje szkoleń uzupełniających
Wśród kursów organizowanych dla pracowników firm przewozowych znajdują się zarówno te przeznaczone specjalnie dla kierowców, jak i takie, które pozwalają na lepsze zarządzanie taborem, planowanie i rozliczanie pracy oraz prowadzenie dokumentacji. Są też takie kursy i szkolenia, które adresuje się do wszystkich bez względu na szczebel w hierarchii i zajmowane stanowisko. Spośród szkoleń specjalistycznych można wymienić:
- Jazdy doszkalające na ciągniku siodłowym z naczepą
– przeznaczone dla osób zamierzających rozpocząć pracę jako kierowcy zawodowi. - Szkolenia z zakresu mocowania ładunków
– przeznaczone głównie dla kierowców, oraz osób zajmujących się ładowaniem i zabezpieczaniem towarów w czasie transportu.
Korzyści wynikające z kursów uzupełniających
Podstawową zaletą każdego z takich szkoleń dodatkowych jest nie tylko zdobycie konkretnych umiejętności, ale też podnoszenie swojej wartości, jako kandydata na pracownika. Zależnie od okoliczności takie umiejętności mogą zaważyć o wyborze kandydatury na określone stanowisko zgodnie z zasadą łączenia etatów i wielokierunkowych kwalifikacji pracowniczych. Ukończenie kursów kwalifikacyjnych daje też konkretne uprawnienia niezbędne do wykonywania określonego zawodu, a w pozostałych przypadkach ułatwia komunikowanie się w trasie czy, też prawidłowe wykonywanie swoich obowiązków zawodowych.