Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > BHP dla Kierowców > Szkolenie wstępne BHP

Szkolenie wstępne BHP

Szkolenie wstępne BHP

Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w miejscu wykonywania pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Tak wynika z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy. Na ich mocy, właściciel firmy musi skierować nowo zatrudnionego pracownika na szkolenie wstępne BHP.
Podstawa prawna to Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. (Dz.U.04.180.1860 z późn. zm.).

Czym jest szkolenie wstępne BHP?

Szkolenie wstępne BHP to szkolenie skierowane do nowo zatrudnionych pracowników, stażystów czy praktykantów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest ono warunkiem koniecznym – brak udziału w szkoleniu oznacza niemożność przystąpienia do wykonywania zatrudnienia w danym miejscu pracy.

Szkolenia wstępne BHP dzielą się na:

instruktaż ogólny – jest to szkolenie, podczas którego pracownik zapoznaje się z podstawowymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie Pracy,
instruktaż stanowiskowy – to szkolenie, którego celem jest zapoznanie pracownika ze specyfiką pracy, ryzykiem zawodowym, czynnikami zwiększającymi bezpieczeństwo pracy.

Ważność szkolenia wstępnego BHP

Szkolenie wstępne BHP jest tylko początkiem w zakresie uświadamiania pracowników w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. Traci ono ważność:
• po 6 miesiącach od zatrudnienia – w przypadku pracowników kierujących podwładnymi,
• po 12 miesiącach od momentu podjęcia pracy – w przypadku pozostałych pracowników.
Po upływie tego terminu każdy pracownik zobowiązany jest do odbycia szkolenia okresowego.

Szkolenie wstępne BHP a ponowne zatrudnianie tego samego pracownika

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, szkolenie wstępne BHP dotyczy każdego nowo zatrudnionego pracownika.
Wyjątek stanowią jednak osoby ponownie zatrudniane na to samo stanowisko u tego samego pracodawcy – pod warunkiem, że pomiędzy jednym a drugim zatrudnieniem nie występuje czasowa przerwa. Jeśli ciągłość zatrudnienia zostanie przerwana (choćby nawet na 1 dzień), wówczas zachodzi konieczność przeprowadzenia szkolenia wstępnego.


Masz pytania, napisz do Nas lub zadzwoń już teraz! KONTAKT
Masz pytania? Przejdź do kontaktu.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

3,7/5 - (3 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024