Szkolenie wstępne BHP
Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w miejscu wykonywania pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Tak wynika z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy. Na ich mocy, właściciel firmy musi skierować nowo zatrudnionego pracownika na szkolenie wstępne BHP.
Podstawa prawna to Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. (Dz.U.04.180.1860 z późn. zm.).
Czym jest szkolenie wstępne BHP?
Szkolenie wstępne BHP to szkolenie skierowane do nowo zatrudnionych pracowników, stażystów czy praktykantów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest ono warunkiem koniecznym – brak udziału w szkoleniu oznacza niemożność przystąpienia do wykonywania zatrudnienia w danym miejscu pracy.
Szkolenia wstępne BHP dzielą się na:
• instruktaż ogólny – jest to szkolenie, podczas którego pracownik zapoznaje się z podstawowymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie Pracy,
• instruktaż stanowiskowy – to szkolenie, którego celem jest zapoznanie pracownika ze specyfiką pracy, ryzykiem zawodowym, czynnikami zwiększającymi bezpieczeństwo pracy.
Ważność szkolenia wstępnego BHP
Szkolenie wstępne BHP jest tylko początkiem w zakresie uświadamiania pracowników w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy. Traci ono ważność:
• po 6 miesiącach od zatrudnienia – w przypadku pracowników kierujących podwładnymi,
• po 12 miesiącach od momentu podjęcia pracy – w przypadku pozostałych pracowników.
Po upływie tego terminu każdy pracownik zobowiązany jest do odbycia szkolenia okresowego.
Szkolenie wstępne BHP a ponowne zatrudnianie tego samego pracownika
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, szkolenie wstępne BHP dotyczy każdego nowo zatrudnionego pracownika.
Wyjątek stanowią jednak osoby ponownie zatrudniane na to samo stanowisko u tego samego pracodawcy – pod warunkiem, że pomiędzy jednym a drugim zatrudnieniem nie występuje czasowa przerwa. Jeśli ciągłość zatrudnienia zostanie przerwana (choćby nawet na 1 dzień), wówczas zachodzi konieczność przeprowadzenia szkolenia wstępnego.