2020
Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi przepisami do kursu mogą przystąpić kandydaci, którzy posiadają profil kierowcy zawodowego wydany na podstawie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwskazań do pracy na stanowisku kierowcy zgodnie z art. 39j i 39k Ustawy o transporcie drogowym. Profil kierowcy zawodowego pobrać można w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę zawodowego. Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców do PKZ wykonujemy na miejscu w ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. Zapisy przyjmujemy pod numerem 531700182.
Jakie kursy kwalifikacyjne przewidziane są dla nowych kierowców
Zacznijmy od formalności, czym są kursy kwalifikacyjne? Otóż są to jedne ze szkoleń obowiązkowych dla osób, które chcą rozpocząć pracę na stanowisku kierowcy zawodowego (wynika to z zapisów ustawy o transporcie drogowym). Decydującym czynnikiem, według którego dokonuje się wyboru kursu jest data wydania prawa jazdy dla kat. C (w przypadku przewozu rzeczy) lub D (w przypadku przewozu osób). Kurs kwalifikacyjny powinni ukończyć kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy kat. ,,D’’ po 10 września 2008 roku oraz kat. ,,C’’ po 10 września 2009 roku.
Kursy kwalifikacyjne możemy podzielić na „początkowe” tj.:
A. Kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy lub osób
B. Kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej na przewóz rzeczy lub osób
oraz uzupełniające:
C. Kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej na przewóz rzeczy lub osób
D. Kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej na przewóz rzeczy lub osób
Po każdym z nich przeprowadzany jest końcowy egzamin pisemny. Różnica między nimi polega na tym, że kursy A i B składają się z dwóch części – podstawowej i specjalistycznej, a C i D obejmują jedynie część specjalistyczną. Kursy określone jako przyspieszone są dedykowane dla osób, które ukończyły 21 lat w przypadku przewozu rzeczy lub 23 lata w przypadku przewozu osób. Więcej o tym pod linkiem: https://abc-szkolenia.com/kwalifikacja-wstepna-a-kwalifikacja-wstepna-przyspieszona/
W tym wpisie skupimy się na pierwszej grupie – kursów „początkowych”. Z reguły do szkoleń kwalifikacyjnych „A” i „B” przystępują kierowcy początkujący lub z niewielkim bagażem doświadczeń, a jak wiadomo praca kierowcy zawodowego wymaga posiadania solidnej wiedzy i najważniejsze – UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNYCH. Dlatego ważne jest, żeby z wybranego szkolenia wynieść jak najwięcej.
Jakich umiejętności od pracownika wymaga pracodawca i dlaczego?
Branża transportowa cechuje się bardzo niską marżą brutto, co oznacza, że po odjęciu wszystkich kosztów poniesionych w związku z realizowaniem transportu i prowadzeniem działalności, w kieszeni przedsiębiorcy zostaje niewielka część z łącznej sumy przychodów. Nic więc dziwnego, że pracodawców zlewa zimny pot, kiedy słyszą o dodatkowych wydatkach związanych z przedwczesną wymianą opon, podwyższonym spalaniem lub karami nałożonymi przez ITD. Z tego powodu pracodawcy zwracają szczególną uwagę na wiedzę i umiejętności kierowców, które pozwolą ograniczyć nieprzewidziane wydatki. Te same cechy nie są bez znaczenia dla samego kierowcy, ponieważ zaoszczędzą zbędnego stresu i dodatkowej pracy. Co więc powinien umieć lub wiedzieć początkujący kierowca, żeby ułatwić sobie pracę a przy okazji zabłysnąć przed przyszłym szefem?
Nauka poprawnej techniki jazdy zestawem i obsługi naczepy
Trenowanie techniki jazdy w warunkach specjalnych
Mocowanie ładunków w teorii i praktyce
Szkolenie praktyczne z udzielania pomocy przedmedycznej
Charakterystyka zawodu kierowcy sprawia, że często są pierwsi na miejscu wypadku. Może się zdarzyć sytuacja, że ktoś będzie potrzebował natychmiastowej pomocy. W takiej sytuacji kierowca powinien bez zawahania udzielić pomocy poszkodowanemu. Dlatego ważne, a wręcz obowiązkowe, jest odpowiednie przygotowanie w tym zakresie.
Warsztaty z obsługi tachografów
W tym momencie podsumujmy wiedzę i umiejętności kandydata na kierowcę jakie zdobędzie po ukończeniu takiego szkolenia. Nasz kursant:
- czuje się pewnie za kierownicą i potrafi poruszać się ciągnikiem siodłowym w ruchu drogowym;
- potrafi wykonać czynności związane z obsługą ciągnika siodłowego i naczepy;
- zna zasady ecodrivingu i poprawnej techniki jazdy ciągnikiem;
- potrafi odpowiednio reagować na niekorzystne warunki atmosferyczne na drodze;
- posiada wiedzę i umiejętności w zakresie mocowania ładunków;
- posiada umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
- dobrze orientuje się w przepisach czasu pracy kierowcy zawodowego i potrafi je stosować;
- potrafi obsługiwać tachograf.
Podsumowanie
Oczywiście jest to duży skrót tego co powinno obejmować szkolenie na kierowcę zawodowego. Jednakże, wymienione wyżej elementy szkolenia wydają się najbardziej istotne w pracy, ponieważ opierają się o praktykę i realia wykonywania tego zawodu. Efektywne szkolenie powinno zapewnić wszelkie niezbędne narzędzia do podjęcia pracy i sprawić, że absolwent będzie atrakcyjny na rynku. Dlatego dokonując wyboru ośrodka szkolenia należy upewnić się, że wspomniane wyżej elementy będą przeprowadzone z odpowiednią dbałością – bo przecież za to w końcu się płaci i ma to ułatwić rozpoczęcie kariery zawodowej.
Na koniec warto zadać sobie kilka pytań. Co chcę osiągnąć robiąc kwalifikację wstępną? Czy celem jest jedynie zdobycie uprawnień i rozpoczęcie pracy, czy też zdobycie realnych umiejętności i bycie profesjonalistą/ką? Jeśli wybierasz drogę profesjonalisty to bardzo nasz cieszy! Gratulujemy, możesz teraz przeczytać wszystkie podpunkty w pierwszej osobie liczby pojedynczej, a po szkoleniu wpisać je do CV 😉 Jeśli masz jakieś pytania dotyczące takiego szkolenia to zapraszamy do kontaktu – tel. 531700182. Szerokości!