Nasze usługi

ABC Szkolenia > Blog Transportowy > prawo jazdy > Co to jest profil kursanta?

Co to jest profil kursanta?

Co to jest profil kursanta (PKK) i jak można go uzyskać do kategorii C i C+E prawa jazdy?

Jeszcze do niedawna każda osoba, która chciała uzyskać prawo jazdy dowolnej kategorii, musiała zapisać się na kurs w dowolnym ośrodku szkoleniowym. Wystarczyło więc przyjść na pierwsze spotkanie organizacyjne i wypełnić stosowne dokumenty. Od 19 stycznia 2013 roku obowiązuje nowelizacja Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zmieniły się też zasady zapisywania się na szkolenia z zakresu prawa jazdy. Każda osoba, która chce zapisać się na kurs, wcześniej musi otrzymać tzw. profil kursanta.

Profil kursanta, czyli?

To nic innego jak ciąg znaków specjalnego kodu wygenerowanego dla konkretnego kursanta, bez którego zapisanie się na szkolenie z zakresu prawa jazdy nie będzie możliwe. Dzięki temu w systemie teleinformatycznym będą znajdowały się wszystkie niezbędne informacje na temat osoby szkolonej, łącznie z wykładami, ćwiczeniami czy jazdami.

Warto przy tym zaznaczyć, że profil kursanta musi posiadać każda osoba, która ubiega się o dokument uprawniający do kierowania pojazdami – bez względu na kategorię. Profil kursanta dotyczyć będzie także każdego kierowcy, który posiada już prawo jazdy, ale zamierza poszerzyć swoje uprawnienia (np. kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B, który chce uzyskać prawo jazdy z kategorii C lub C+E będzie musiał uzyskać profil kursanta).

Jak uzyskać profil kursanta?

Profil kursanta można otrzymać Wydziale Komunikacji – w starostwie powiatowym / urzędzie miasta ze względu na miejsce zameldowania lub zamieszkania (w tym drugim przypadku trzeba przedstawić dokument poświadczający przebywanie na terenie innego miasta, np. legitymację, umowę o pracę, umowę najmu, itp.).

By uzyskać profil kursanta, należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualna fotografię (kolorową), orzeczenie lekarskie (wydane przez lekarza uprawnionego do wykonywania badań kierowców) i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, dokument potwierdzający tożsamość. Osoby niepełnoletnie powinny dodatkowo załączyć zgodę rodziców / opiekunów.

Dzięki profilowi kursanta nie będzie już zachodziła konieczność przekazywania papierowych dokumentów. Wszystkie zmiany będą dokonywały się w profilu kursanta na bieżąco.

2
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Olga
Olga

Ile czasu trwa wyronienie profilu kandydata na kierowcę?

abcszkolenia
abcszkolenia

Pani Olgo Czas wyrobienia profilu kandydata na kierowcę (PKK) zależy od kilku czynników. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie gov.pl – profil PKK można uzyskać: od razu – jeśli wniosek będzie kompletny, w ciągu 2 dni – jeśli urząd będzie musiał sprawdzić dane kandydata na kierowcę, w ciągu miesiąca – jeśli urząd musi wyjaśnić indywidualną sytuację, na przykład dostarczone zostało negatywne orzeczenie lekarskie, w ciągu 2 miesięcy – jeśli konkretna sytuacja będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień. W czasie pandemii należy skontaktować się z właściwym Wydziałem Komunikacji w celu uzyskania szczegółowych informacji odnośnie uzyskania PKK. Część Urzędów Miasta/ Starostw Powiatowych umawia na… Czytaj więcej »

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2021