Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Prawo jazdy > Profil Kierowcy (PKK) – Co to jest? Jak uzyskać?

Profil Kierowcy (PKK) – Co to jest? Jak uzyskać?

Co to jest profil kandydata na kierowcę?

Profil kierowcy (PKK) to potoczne określenie na zestaw danych identyfikujący i opisujący osobę, która ubiega się o wydanie uprawnień do kierowania pojazdami. Właściwa nazwa urzędowa tego dokumentu to Profil Kandydata na Kierowcę. PKK to nic innego jak ciąg znaków specjalnego kodu wygenerowanego dla konkretnego kursanta, bez którego zapisanie się na szkolenie z zakresu prawa jazdy nie będzie możliwe. Dzięki temu w systemie teleinformatycznym będą znajdowały się wszystkie niezbędne informacje na temat osoby szkolonej. Dotyczy to danych osobowych, orzeczeń lekarskich i psychologicznych oraz wykonanych kursów, łącznie z wykładami, ćwiczeniami czy jazdami. Dzięki profilowi PKK nie będzie już zachodziła konieczność przekazywania papierowych dokumentów. Wszystkie zmiany będą dokonywały się w profilu kierowcy na bieżąco.

Jesteś kierowcą zawodowym? Kliknij i dowiedz się więcej o PKZ >>> Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ) <<<

Profil kandydata na kierowcę (PKK)
Profil Kandydata na Kierowcę – przykład

Co zmienił profil PKK?

Od 19 stycznia 2013 roku obowiązuje nowelizacja Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która zmieniła zasady zapisywania się na szkolenia. Obecnie zapisy na kurs prawa jazdy są możliwe jedynie z aktualnym profilem kandydata na kierowcę. Dawniej każda osoba, która chciała uzyskać prawo jazdy dowolnej kategorii, mogła zapisać się na kurs w ośrodku szkoleniowym bez dokonywania dodatkowych formalności. Wystarczyło przyjść na pierwsze spotkanie organizacyjne i wypełnić stosowne dokumenty. Dlatego planując teraz przystąpienie do kursu na prawo jazdy należy przede wszystkim  pamiętać o uzyskaniu PKK.

Warto zaznaczyć, że profil kierowcy musi posiadać każda osoba, która ubiega się o dokument uprawniający do kierowania pojazdami – bez względu na kategorię. Profil kandydata na kierowcę dotyczyć będzie także każdego kierowcy, który posiada już prawo jazdy, ale zamierza poszerzyć swoje uprawnienia. Oznacza to potrzebę uzyskania profilu PKK także w przypadku wykonywania kolejnych kategorii prawa jazdy.

Gdzie wyrobić profil kierowcy?

Profil kierowcy można otrzymać w Wydziale Komunikacji – w starostwie powiatowym / urzędzie miasta ze względu na miejsce zameldowania lub zamieszkania. W tym drugim przypadku trzeba przedstawić dokument poświadczający przebywanie na terenie innego miasta, np. legitymację, umowę o pracę, umowę najmu, itp.

UWAGA! Przed udaniem się do urzędu należy umówić się telefonicznie na wizytę.

kursy i badania dla kierowców - gif

Czy można wyrobić profil PKK online?

Istnieje możliwość złożenia wniosku o wydanie profilu kierowcy za pomocą strony internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych – www.esp.pwpw.pl. Ponieważ wnioski trzeba podpisać elektroniczne konieczne jest posiadanie własnego certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do wniosku o wydanie profilu kierowcy?

By uzyskać profil kierowcy, należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualna fotografię, odpowiednie orzeczenia lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Osoby niepełnoletnie powinny dodatkowo załączyć zgodę rodziców / opiekunów. W przypadku wniosku składanego online należy przygotować skany tych dokumentów, które będzie trzeba dołączyć do wniosku online (najlepiej zapisać pliki w formacie PDF).

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif

Ile czasu trwa wyrobienie profilu PKK?

W zależności od konkretnego przypadku. Osoby, które wnioskują o wydanie profilu kierowcy w miejscu zamieszkania z reguły otrzymują go od ręki. Sytuacja może się skomplikować w przypadku obcokrajowców lub osób, które chcą wyrobić profil PKK poza miejscem zamieszkania. W takich przypadkach, z uwagi na dodatkowe procedury, wyrobienie profilu może się przedłużyć do 14 dni.

Gdzie mogę zrobić badania do profilu kierowcy na kat. C, CE?

Wszystkie niezbędne badania do profilu PKK dla kat. C, CE, można wykonać przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie po wcześniejszym zapisie telefonicznym. Szczegóły dotyczące badań na prawo jazdy dostępne są na stronie: https://abc-szkolenia.com/badania-dla-kierowcow/

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Olga
Olga
3 lat temu

Ile czasu trwa wyronienie profilu kandydata na kierowcę?

Jacek
Jacek
2 lat temu

Witam,
w 2019r. narzeczona kończyła kurs na prawo jazdy, profil kandydata na kierowcę z badaniami itp. oddała do Urzędu , po zakończeniu kursu dostała dokument potwierdzający możliwość przystąpienia do Egzaminu na Prawo Jazdy, jednak nie zapisała się na egzamin bo chciała dokupić sobie kilka godzin na jazdy i podszkolić. Niestety , ze względu na okres pandemii nie było takiej możliwości.
Po tym okresie czasu nie potrafi nigdzie doszukać się dokumentu odbycia kursu.
Czy jak zarejestruję się w serwisie te dane z Szkoły Jazdy będą widoczne i możliwe do wydrukowania w celu przystąpienia do egzaminu ?

Iza
Iza
1 rok temu

Co z obywatelami Ukrainy, Białorusi czy Gruzji? Do tej pory po przyjeździe do Polski, gdy posiadali uprawnienia kat. D uzyskane do września 2008 roku byli wysyłani na badania oraz szkolenie okresowe i na tej podstawie byli zatrudniani. Czy teraz muszą uzyskać profil PKZ? Jakie dokumenty muszą złożyć do wydziału komunikacji?

Piotr - ABC Szkolenia
Piotr - ABC Szkolenia
1 rok temu
Reply to  Iza

Dzień dobry,
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, iż od 6 kwietnia 2022 roku pozyskanie profilu kierowcy zawodowego (PKZ) jest warunkiem koniecznym do uczestnictwa w szkoleniu okresowym. Aby uzyskać PKZ należy w pierwszej kolejności wykonać badania lekarskie i psychologiczne, a następnie udać się do wydziału komunikacji. Badania lekarskie i psychologiczne dla kierowców do PKZ wykonujemy w każdą środę o godzinie 15:00 w ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie.
Oprócz badań lekarskich i psychologicznych, do wydziału komunikacji należy zabrać ze sobą: jedno kolorowe zdjęcie (3,5 cm x 4,5 cm z wizerunkiem od przodu), dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub karta pobytu) oraz prawo jazdy. Po uzyskaniu PKZ należy zgłosić się do Ośrodka szkolenia celem odbycia szkolenia okresowego.
Poniżej przesyłam link ze szczegółowymi informacjami odnośnie Szkolenia Okresowego: https://abc-szkolenia.com/swiadectwa-kwalifikacji-zawodowej/szkolenie-okresowe-kierowcow/

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (1 vote)

Copyright © ABC Szkolenia | 2023