Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Uprawnienia kierowców zawodowych > Profil Kierowcy Zawodowego – najważniejsze informacje o PKZ

Profil Kierowcy Zawodowego – najważniejsze informacje o PKZ

Co to jest Profil Kierowcy Zawodowego i do czego służy?

PKZ, czyli Profil Kierowcy Zawodowego to zestaw danych identyfikujących i opisujących kierowcę ubiegającego się o wpis w prawie jazdy kodu 95 oraz wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. PKZ jest utworzony, udostępniany, aktualizowany i archiwizowany w systemie teleinformatycznym. W praktyce kierowca po wizycie i złożeniu wniosku w urzędzie otrzymuje kartkę A4 z jego podstawowymi danymi oraz indywidualnym numerem, kategorią szkolenia i kodem kreskowym (przykład poniżej).

Profil Kierowcy Zawodowego - PKZ
Przykładowy Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ)

Gdzie i jak uzyskać Profil Kierowcy Zawodowego?

Miejscem właściwym do pobrania Profilu Kierowcy Zawodowego będzie Wydział Komunikacji. Kierowca powinien się tam pojawić odpowiednio przygotowany, czyli posiadać aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Zatem obecnie proces uzyskania kodu 95 wygląda następująco:

  1. Wykonanie badania lekarskiego i psychologicznego
  2. Pobranie PKZ z Wydziału Komunikacji – LISTA WYDZIAŁÓW W WARSZAWIE
  3. Złożenie PKZ w ośrodku szkolenia i rozpoczęcie odpowiedniego kursu zawodowego

Warto zaznaczyć, że pobranie Profilu Kierowcy Zawodowego nie będzie się wiązało z dodatkową opłatą.

Wykonując badania lekarskie i psychologiczne w ośrodku ABC Szkolenia otrzymasz pomoc w wypełnieniu wniosku o Profil Kierowcy Zawodowego. Wszystkie niezbędne formularze wraz z orzeczeniami uzyskasz po ukończonych badaniach. Pozostanie jedynie złożyć je w urzędzie i odebrać PKZ.

Co zmieniło wprowadzenie Profilu Kierowcy Zawodowego?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy wprowadzenie PKZ zmieniło proces zapisu i realizacji szkolenia. Przed wprowadzeniem PKZ, kierowca który chciał uzyskać lub odnowić uprawnienia zawodowe przychodził do ośrodka szkolenia i zapisywał się na odpowiedni kurs. W przypadku kursu kwalifikacyjnego musiał wcześniej uzyskać odpowiednia orzeczenia lekarskie i psychologiczne a w przypadku szkolenia okresowego wykonać badania po jego ukończeniu. Obecnie kierowca najpierw uzyskuje odpowiednie orzeczenia, składa wniosek o wydanie PKZ a następnie zapisuje się na kurs w ośrodku poprzez podanie indywidualnego numeru PKZ.

To jeszcze nie wszystko. Przed PKZtem kierowcy otrzymywali do ręki Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, które po wprowadzeniu zmian zostało przeniesione do systemu teleinformatycznego i obecnie występuje jedynie w wersji cyfrowej.

Z kolei ośrodki szkolenia kierowców od momentu wprowadzenia PKZ muszą rejestrować wszystkie szkolenia oraz kursantów w udostępnionym systemie teleinformatycznym, dzięki czemu proces szkolenia stał się bardziej przejrzysty i łatwiejszy do kontroli dla służb i urzędów.

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif

Wprowadzenie PKZ zmniejszyło możliwość nadużyć i fałszerstw

Warto zwrócić uwagę, że przed wprowadzeniem PKZ decyzję o przypisaniu kierowcy do odpowiedniego kursu podejmował ośrodek szkolenia kierowców. Oczywiście ten powinien to robić zgodnie z przepisami, ale w praktyce często dochodziło do pomyłek. Zdarzało się, że kierowcy byli zapisywani na 35 godzinne szkolenie okresowe, zamiast na 140 godzinny kurs kwalifikacyjny. Po wprowadzeniu Profilu Kierowcy Zawodowego decyzję o rodzaju szkolenia podejmuje urzędnik, który przypisuje to szkolenie do Profilu w systemie teleinformatycznym.

PKZ ukrócił również proceder fałszerstwa papierowych Świadectw Kwalifikacji Zawodowej, które funkcjonowało na szeroką skalę.

kursy i badania dla kierowców - gif

Powody wprowadzenia Profilu Kierowcy Zawodowego

Wprowadzone zmiany należy rozumieć przede wszystkim jako dążenie do uszczelnienia nadzoru nad kierowcami i ośrodkami wykonującymi szkolenia zawodowe. PKZ ma pomóc weryfikować czy Świadectwo jest oryginalne i czy zostało zdobyte zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W celu ograniczenia nadużyć wprowadzono również zapis o możliwości cofnięcia przez Wojewodę  Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej niezwłocznie po stwierdzeniu przeprowadzenia szkolenia w mniejszej ilości godzin niż zakładają przepisy lub też przez ośrodek nieposiadający uprawnień.

Warto zatem zwracać uwagę na miejsce, w jakim kierowca decyduje się na zdobycie uprawnień zawodowych – przede wszystkim, czy ośrodek funkcjonuje zgodnie z literą prawa i cieszy się dobrą opinią w branży. Właściwy wybór może wpłynąć na znaczną oszczędność czasu, brak niepotrzebnego stresu a przede wszystkim pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo a zdobyte uprawnienia są legalne.

Przebieg szkolenia z profilem PKZ

Ośrodek na podstawie numeru profilu przypisze kierowcę do odpowiedniego szkolenia i zablokuje profil. W trakcie szkolenia aktualizowane są informacje o ukończonych modułach. Na koniec szkolenia ośrodek zwalnia profil PKZ w systemie i informuje o tym kierowcę. Po otrzymaniu tej informacji kierowca może udać się do urzędu w celu wymiany prawa jazdy na nowe, w którym będzie już wpisany kod 95.

Ważną zmianą jest fakt, że po szkoleniu kierowca nie otrzyma fizycznie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej w wersji papierowej, tak jak to miało miejsce do 05.04.2022r. Obecnie ŚKZ zostaje przeniesione do systemu teleinformatycznego i będzie funkcjonowało w wersji cyfrowej.


Potrzebujesz odnowić swoje uprawnienia zawodowe? Zapraszamy do kontaktu na numer 531700182

Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
2 lat temu

Dziś byłem w urzędzie tj 14.04 .nie wiedzą kiedy to będzie aktywne.

kierowca
kierowca
2 lat temu
Reply to  Tomek

W Miliczu, też nie działa system,jak można wprowadzić coś, co nie ma zastosowania,jak pracować na życie, może trzeba to mocniej nagłośnić

bartek
bartek
2 lat temu

ja dzwonilem w poniedzialek i pani wziela kontakt nr tel i imie i nazwisko i powiedziala ze jak cos beda wiedziec to zadzwonia , rynce opadowywuja

Piotr
Piotr
2 lat temu

Dziś 19.04 system dalej nie dziala.Małopolska Miechów tylko wyczyściłem klamkę w urzędzie nikt nic nie wie kiedy będzie działać.

kierowca
kierowca
2 lat temu
Reply to  Piotr

trzeba chyba dzwonić, do ludzi odpowiedzialnych,za ten bałagan. Milicz dalej stoi.

kierowca
kierowca
2 lat temu
Reply to  kierowca

Czy ktoś wie kiedy w końcu to za działa,miesiąc bez możliwości pracy, kto ponosi odpowiedzialność,za ten bałagan. Czy ośrodki szkolenia wiedzą coś więcej.

Łukasz
Łukasz
2 lat temu
Reply to  kierowca

Odpowiedzialny jest minister infrastruktury – dokładnie ten sam co odpowiada za komplikacje z lotami nad Polską. Ten człowiek już dawno powinien podać się do dymisji. Rozwalił lotnictwo i transport drogowy. Taki oto specjalista.

Mick
Mick
2 lat temu

Może pora nazwać sabotażem to co się dzieje…W dniu dzisiejszym kolejny potencjalny pracodawca stracił cierpliwość w oczekiwaniu na mnie. Kto mi za to zapłaci?

Piotr
Piotr
2 lat temu

A co w sytuacji, gdy kurs kwalifikacji zawodowej/wstępnej zrobiłem miesiąc temu mając tylko PKK. Czy teraz muszę jeszcze raz iść do urzędu i założyć sobie PKZ.

Piotr - ABC Szkolenia
Reply to  Piotr

Panie Piotrze,
Uprzejmie informuję, iż jeżeli ukończył Pan kurs kwalifikacyjny, zdał Pan egzamin oraz uzyskał Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej przed datą 6.04.2022 r. to nie ma potrzeby uzyskiwania PKZ. Natomiast jeżeli nie ukończył Pan kursu lub nie zdał Pan egzaminu kwalifikacyjnego do wyżej wymienionej daty należy udać się do urzędu, aby uzyskać PKZ. W tym przypadku bez uzyskania PKZ nie ma możliwości kontynuacji kursu oraz podejścia do egzaminu.

Karolina
Karolina
2 lat temu

A ja chciałam zapytać czy jeżeli zaczęłam kwalifikacje ale przez problemy z PKZ nie mogę jej ukończyć i zdać egzaminu itp. to czy bez świadectwa kwalifikacji mogę podejść do teorii na C?

Marta - ABC Szkolenia
Reply to  Karolina

Pani Karolino,
Uprzejmie informuję, że kurs kwalifikacyjny oraz kurs na prawo jazdy prowadzone są niezależnie od siebie. Aby móc zapisać się na egzamin państwowy z prawa jazdy kat. C należy wcześniej ukończyć szkolenie obejmujące 20h teorii i 30h zajęć praktycznych oraz zaliczyć egzamin wewnętrzny. Zalecamy wnioskowanie o dokument prawa jazdy po zdaniu obu egzaminów tj. egzamin na prawo jazdy kat. C oraz egzamin po kursie kwalifikacyjnym – unikniemy wtedy dokonywania podwójnej opłaty za wydanie dokumentu.

Rafał
Rafał
1 rok temu

Witam!
Jeżeli posiadam Świadectwo Kwalifikacji wydane 17.12.2003 roku i data ważności Badania Psychologicznego jest do 17.02.2030 roku czy te badania są według nowych przepisów ważne czy również muszę je robić od nowa wraz z badaniami lekarskimi które były ważne do 22.11.2008 roku. Pozdrawiam. Rafał Ż.

Marta - ABC Szkolenia
Reply to  Rafał

Panie Rafale
W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że badanie psychologiczne w zakresie kat. C oraz D wydawane jest maksymalnie na okres 5 lat, zgodnie z art. 39k ustawy o transporcie drogowym.

Celem przystąpienia do Szkolenia Okresowego należy uzyskać numer PKZ, czyli Profil Kierowcy Zawodowego. Numer ten wydawany jest przez wydział komunikacji (w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym) na podstawie ważnych orzeczeń – lekarskiego i psychologicznego. Należałoby zatem przedstawić posiadany dokument w wydziale komunikacji celem jego weryfikacji.

Na badania zapraszamy w każda środę o godz. 14:00. Zapisy przyjmujemy do godz. 12 w dniu badań pod linkiem: https://abc-szkolenia.com/badania-dla-kierowcow/
Natomiast Szkolenie Okresowe rozpoczynamy w każdy piątek o godz. 15:00.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (231 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024