2022
Co to jest Profil Kierowcy Zawodowego i do czego służy?
PKZ, czyli Profil Kierowcy Zawodowego to zestaw danych identyfikujących i opisujących kierowcę ubiegającego się o wpis w prawie jazdy kodu 95 oraz wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. PKZ jest utworzony, udostępniany, aktualizowany i archiwizowany w systemie teleinformatycznym. W praktyce kierowca po wizycie i złożeniu wniosku w urzędzie otrzymuje kartkę A4 z jego podstawowymi danymi oraz indywidualnym numerem, kategorią szkolenia i kodem kreskowym (przykład poniżej).

Gdzie i jak uzyskać Profil Kierowcy Zawodowego?
Miejscem właściwym do pobrania Profilu Kierowcy Zawodowego będzie Wydział Komunikacji. Kierowca powinien się tam pojawić odpowiednio przygotowany, czyli posiadać aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Zatem obecnie proces uzyskania kodu 95 wygląda następująco:
- Wykonanie badania lekarskiego i psychologicznego
- Pobranie PKZ z Wydziału Komunikacji – LISTA WYDZIAŁÓW W WARSZAWIE
- Złożenie PKZ w ośrodku szkolenia i rozpoczęcie odpowiedniego kursu zawodowego
Warto zaznaczyć, że pobranie Profilu Kierowcy Zawodowego nie będzie się wiązało z dodatkową opłatą.
Wykonując badania lekarskie i psychologiczne w ośrodku ABC Szkolenia otrzymasz pomoc w wypełnieniu wniosku o Profil Kierowcy Zawodowego. Wszystkie niezbędne formularze wraz z orzeczeniami uzyskasz po ukończonych badaniach. Pozostanie jedynie złożyć je w urzędzie i odebrać PKZ.
Co zmieniło wprowadzenie Profilu Kierowcy Zawodowego?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy wprowadzenie PKZ zmieniło proces zapisu i realizacji szkolenia. Przed wprowadzeniem PKZ, kierowca który chciał uzyskać lub odnowić uprawnienia zawodowe przychodził do ośrodka szkolenia i zapisywał się na odpowiedni kurs. W przypadku kursu kwalifikacyjnego musiał wcześniej uzyskać odpowiednia orzeczenia lekarskie i psychologiczne a w przypadku szkolenia okresowego wykonać badania po jego ukończeniu. Obecnie kierowca najpierw uzyskuje odpowiednie orzeczenia, składa wniosek o wydanie PKZ a następnie zapisuje się na kurs w ośrodku poprzez podanie indywidualnego numeru PKZ.
To jeszcze nie wszystko. Przed PKZtem kierowcy otrzymywali do ręki Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, które po wprowadzeniu zmian zostało przeniesione do systemu teleinformatycznego i obecnie występuje jedynie w wersji cyfrowej.
Z kolei ośrodki szkolenia kierowców od momentu wprowadzenia PKZ muszą rejestrować wszystkie szkolenia oraz kursantów w udostępnionym systemie teleinformatycznym, dzięki czemu proces szkolenia stał się bardziej przejrzysty i łatwiejszy do kontroli dla służb i urzędów.

Wprowadzenie PKZ zmniejszyło możliwość nadużyć i fałszerstw
Warto zwrócić uwagę, że przed wprowadzeniem PKZ decyzję o przypisaniu kierowcy do odpowiedniego kursu podejmował ośrodek szkolenia kierowców. Oczywiście ten powinien to robić zgodnie z przepisami, ale w praktyce często dochodziło do pomyłek. Zdarzało się, że kierowcy byli zapisywani na 35 godzinne szkolenie okresowe, zamiast na 140 godzinny kurs kwalifikacyjny. Po wprowadzeniu Profilu Kierowcy Zawodowego decyzję o rodzaju szkolenia podejmuje urzędnik, który przypisuje to szkolenie do Profilu w systemie teleinformatycznym.
PKZ ukrócił również proceder fałszerstwa papierowych Świadectw Kwalifikacji Zawodowej, które funkcjonowało na szeroką skalę.

Powody wprowadzenia Profilu Kierowcy Zawodowego
Wprowadzone zmiany należy rozumieć przede wszystkim jako dążenie do uszczelnienia nadzoru nad kierowcami i ośrodkami wykonującymi szkolenia zawodowe. PKZ ma pomóc weryfikować czy Świadectwo jest oryginalne i czy zostało zdobyte zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W celu ograniczenia nadużyć wprowadzono również zapis o możliwości cofnięcia przez Wojewodę Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej niezwłocznie po stwierdzeniu przeprowadzenia szkolenia w mniejszej ilości godzin niż zakładają przepisy lub też przez ośrodek nieposiadający uprawnień.
Warto zatem zwracać uwagę na miejsce, w jakim kierowca decyduje się na zdobycie uprawnień zawodowych – przede wszystkim, czy ośrodek funkcjonuje zgodnie z literą prawa i cieszy się dobrą opinią w branży. Właściwy wybór może wpłynąć na znaczną oszczędność czasu, brak niepotrzebnego stresu a przede wszystkim pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo a zdobyte uprawnienia są legalne.
Przebieg szkolenia z profilem PKZ
Ośrodek na podstawie numeru profilu przypisze kierowcę do odpowiedniego szkolenia i zablokuje profil. W trakcie szkolenia aktualizowane są informacje o ukończonych modułach. Na koniec szkolenia ośrodek zwalnia profil PKZ w systemie i informuje o tym kierowcę. Po otrzymaniu tej informacji kierowca może udać się do urzędu w celu wymiany prawa jazdy na nowe, w którym będzie już wpisany kod 95.
Ważną zmianą jest fakt, że po szkoleniu kierowca nie otrzyma fizycznie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej w wersji papierowej, tak jak to miało miejsce do 05.04.2022r. Obecnie ŚKZ zostaje przeniesione do systemu teleinformatycznego i będzie funkcjonowało w wersji cyfrowej.
Potrzebujesz odnowić swoje uprawnienia zawodowe? Zapraszamy do kontaktu na numer 531700182