Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Bez kategorii > Profil Kierowcy Zawodowego – Najważniejsze informacje

Profil Kierowcy Zawodowego – Najważniejsze informacje

Co to jest profil kierowcy zawodowego i do czego będzie służyć

Proces, który od ponad 10 lat pozwala na uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy zostanie wzbogacony o nowy dokument, czyli profil kierowcy zawodowego.

Ustawodawca wskazuje, że będzie to zestaw danych identyfikujących i opisujących osobę ubiegającą się o wpis w prawie jazdy kodu 95 oraz wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Profil ma służyć potwierdzeniu wykonania badań lekarskich i psychologicznych. Ma być on utworzony, udostępniany, aktualizowany i archiwizowany w systemie teleinformatycznym.

Już od 6 kwietnia 2022 roku, pozyskanie profilu kierowcy zawodowego stanie się warunkiem koniecznym do uczestnictwa w szkoleniu zawodowym – zarówno okresowym jak i kwalifikacji wstępnej.

Gdzie i jak uzyskać Profil Kierowcy Zawodowego

Miejscem właściwym do pobrania profilu kierowcy zawodowego będzie Wydział Komunikacji. Kierowca powinien się tam pojawić odpowiednio przygotowany, czyli posiadać aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że od kwietnia 2022 r. proces uzyskania kodu 95 będzie wyglądał następująco:

  1. Wykonanie badania lekarskiego i psychologicznego
  2. Pobranie PKZ z Wydziału Komunikacji
  3. Złożenie PKZ w ośrodku szkolenia i rozpoczęcie odpowiedniego kursu zawodowego

Warto zaznaczyć, że pobranie profilu kierowcy zawodowego nie będzie się wiązało z dodatkową opłatą.

Wykonując badania lekarskie i psychologiczne w ośrodku ABC Szkolenia otrzymasz pomoc w wypełnieniu wniosku o profil kierowcy zawodowego. Wszystkie niezbędne formularze wraz z orzeczeniami uzyskasz po ukończonych badaniach. Pozostanie jedynie złożyć je w urzędzie i odebrać PKZ.

Powody wprowadzenia Profilu Kierowcy Zawodowego

Wprowadzone zmiany należy rozumieć przede wszystkim jako dążenie do uszczelnienia nadzoru nad kierowcami i ośrodkami wykonującymi szkolenia zawodowe oraz zdigitalizowanie całego procesu. Doprowadził do tego m. in. proceder nielegalnego drukowania Świadectw. PKZ ma pomóc weryfikować czy Świadectwo jest oryginalne i czy zostało zdobyte zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W celu ograniczenia nadużyć wprowadzono również zapis o możliwości cofnięcia przez Wojewodę  Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej niezwłocznie po stwierdzeniu przeprowadzenia szkolenia w mniejszej ilości godzin niż zakładają przepisy lub też przez ośrodek nieposiadający uprawnień.

Warto zatem zwracać uwagę na miejsce, w jakim kierowca decyduje się na zdobycie uprawnień zawodowych – przede wszystkim, czy ośrodek funkcjonuje zgodnie z literą prawa i cieszy się dobrą opinią w branży. Właściwy wybór może wpłynąć na znaczną oszczędność czasu, brak niepotrzebnego stresu a przede wszystkim pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo a zdobyte uprawnienia są legalne.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Abc Szkolenia

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2022