Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Uprawnienia kierowców zawodowych > Profil Kierowcy Zawodowego – Najważniejsze informacje o PKZ

Profil Kierowcy Zawodowego – Najważniejsze informacje o PKZ

Co to jest profil kierowcy zawodowego i do czego będzie służyć?

Proces, który od ponad 10 lat pozwala na uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy zostanie wzbogacony o nowy dokument, czyli profil kierowcy zawodowego.

Ustawodawca wskazuje, że będzie to zestaw danych identyfikujących i opisujących osobę ubiegającą się o wpis w prawie jazdy kodu 95 oraz wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Profil ma służyć potwierdzeniu wykonania badań lekarskich i psychologicznych. Ma być utworzony, udostępniany, aktualizowany i archiwizowany w systemie teleinformatycznym.

Już od 6 kwietnia 2022 roku, pozyskanie profilu kierowcy zawodowego stanie się warunkiem koniecznym do uczestnictwa w szkoleniu zawodowym – zarówno okresowym jak i kwalifikacji wstępnej.

Gdzie i jak uzyskać PKZ?

Miejscem właściwym do pobrania profilu kierowcy zawodowego będzie Wydział Komunikacji. Kierowca powinien się tam pojawić odpowiednio przygotowany, czyli posiadać aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że od kwietnia 2022 r. proces uzyskania kodu 95 będzie wyglądał następująco:

  1. Wykonanie badania lekarskiego i psychologicznego
  2. Pobranie PKZ z Wydziału Komunikacji
  3. Złożenie PKZ w ośrodku szkolenia i rozpoczęcie odpowiedniego kursu zawodowego

Warto zaznaczyć, że pobranie profilu kierowcy zawodowego nie będzie się wiązało z dodatkową opłatą.

Wykonując badania lekarskie i psychologiczne w ośrodku ABC Szkolenia otrzymasz pomoc w wypełnieniu wniosku o profil kierowcy zawodowego. Wszystkie niezbędne formularze wraz z orzeczeniami uzyskasz po ukończonych badaniach. Pozostanie jedynie złożyć je w urzędzie i odebrać PKZ.

Powody wprowadzenia Profilu Kierowcy Zawodowego

Wprowadzone zmiany należy rozumieć przede wszystkim jako dążenie do uszczelnienia nadzoru nad kierowcami i ośrodkami wykonującymi szkolenia zawodowe oraz zdigitalizowanie całego procesu. Doprowadził do tego m. in. proceder nielegalnego drukowania Świadectw. PKZ ma pomóc weryfikować czy Świadectwo jest oryginalne i czy zostało zdobyte zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W celu ograniczenia nadużyć wprowadzono również zapis o możliwości cofnięcia przez Wojewodę  Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej niezwłocznie po stwierdzeniu przeprowadzenia szkolenia w mniejszej ilości godzin niż zakładają przepisy lub też przez ośrodek nieposiadający uprawnień.

Warto zatem zwracać uwagę na miejsce, w jakim kierowca decyduje się na zdobycie uprawnień zawodowych – przede wszystkim, czy ośrodek funkcjonuje zgodnie z literą prawa i cieszy się dobrą opinią w branży. Właściwy wybór może wpłynąć na znaczną oszczędność czasu, brak niepotrzebnego stresu a przede wszystkim pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo a zdobyte uprawnienia są legalne.

Jak zapisać się na szkolenie z profilem PKZ?

Po początkowym chaosie informacyjnym i brakiem odpowiednich przepisów wykonawczych, w końcu kierowcy mogą zapisać się na szkolenia zawodowe. W tym celu należy zgłosić się z otrzymanym profilem PKZ do wybranego ośrodka. Ośrodek na podstawie numeru profilu przypisze kierowcę do odpowiedniego szkolenia i zablokuje profil. Na koniec szkolenia ośrodek zwalnia profil PKZ w systemie i informuje o tym kierowcę. Po otrzymaniu tej informacji kierowca może udać się do urzędu w celu wymiany prawa jazdy na nowe, w którym będzie już wpisany kod 95.

Ważną zmianą jest fakt, że po szkoleniu kierowca nie otrzyma fizycznie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej w wersji papierowej, tak jak to miało miejsce do 05.04.2022r. Obecnie ŚKZ zostaje przeniesione do systemu teleinformatycznego i będzie funkcjonowało w wersji cyfrowej.


Potrzebujesz odnowić swoje uprawnienia zawodowe? Zapraszamy do kontaktu na numer 531700182

guest
14 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
9 miesięcy temu

Dziś byłem w urzędzie tj 14.04 .nie wiedzą kiedy to będzie aktywne.

kierowca
kierowca
9 miesięcy temu
Reply to  Tomek

W Miliczu, też nie działa system,jak można wprowadzić coś, co nie ma zastosowania,jak pracować na życie, może trzeba to mocniej nagłośnić

bartek
bartek
9 miesięcy temu

ja dzwonilem w poniedzialek i pani wziela kontakt nr tel i imie i nazwisko i powiedziala ze jak cos beda wiedziec to zadzwonia , rynce opadowywuja

Piotr
Piotr
9 miesięcy temu

Dziś 19.04 system dalej nie dziala.Małopolska Miechów tylko wyczyściłem klamkę w urzędzie nikt nic nie wie kiedy będzie działać.

kierowca
kierowca
9 miesięcy temu
Reply to  Piotr

trzeba chyba dzwonić, do ludzi odpowiedzialnych,za ten bałagan. Milicz dalej stoi.

kierowca
kierowca
9 miesięcy temu
Reply to  kierowca

Czy ktoś wie kiedy w końcu to za działa,miesiąc bez możliwości pracy, kto ponosi odpowiedzialność,za ten bałagan. Czy ośrodki szkolenia wiedzą coś więcej.

Łukasz
Łukasz
9 miesięcy temu
Reply to  kierowca

Odpowiedzialny jest minister infrastruktury – dokładnie ten sam co odpowiada za komplikacje z lotami nad Polską. Ten człowiek już dawno powinien podać się do dymisji. Rozwalił lotnictwo i transport drogowy. Taki oto specjalista.

Mick
Mick
9 miesięcy temu

Może pora nazwać sabotażem to co się dzieje…W dniu dzisiejszym kolejny potencjalny pracodawca stracił cierpliwość w oczekiwaniu na mnie. Kto mi za to zapłaci?

Piotr
Piotr
9 miesięcy temu

A co w sytuacji, gdy kurs kwalifikacji zawodowej/wstępnej zrobiłem miesiąc temu mając tylko PKK. Czy teraz muszę jeszcze raz iść do urzędu i założyć sobie PKZ.

Piotr - ABC Szkolenia
Admin
Piotr - ABC Szkolenia
9 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Panie Piotrze,
Uprzejmie informuję, iż jeżeli ukończył Pan kurs kwalifikacyjny, zdał Pan egzamin oraz uzyskał Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej przed datą 6.04.2022 r. to nie ma potrzeby uzyskiwania PKZ. Natomiast jeżeli nie ukończył Pan kursu lub nie zdał Pan egzaminu kwalifikacyjnego do wyżej wymienionej daty należy udać się do urzędu, aby uzyskać PKZ. W tym przypadku bez uzyskania PKZ nie ma możliwości kontynuacji kursu oraz podejścia do egzaminu.

Karolina
Karolina
8 miesięcy temu

A ja chciałam zapytać czy jeżeli zaczęłam kwalifikacje ale przez problemy z PKZ nie mogę jej ukończyć i zdać egzaminu itp. to czy bez świadectwa kwalifikacji mogę podejść do teorii na C?

Marta - ABC Szkolenia
Admin
Marta - ABC Szkolenia
8 miesięcy temu
Reply to  Karolina

Pani Karolino,
Uprzejmie informuję, że kurs kwalifikacyjny oraz kurs na prawo jazdy prowadzone są niezależnie od siebie. Aby móc zapisać się na egzamin państwowy z prawa jazdy kat. C należy wcześniej ukończyć szkolenie obejmujące 20h teorii i 30h zajęć praktycznych oraz zaliczyć egzamin wewnętrzny. Zalecamy wnioskowanie o dokument prawa jazdy po zdaniu obu egzaminów tj. egzamin na prawo jazdy kat. C oraz egzamin po kursie kwalifikacyjnym – unikniemy wtedy dokonywania podwójnej opłaty za wydanie dokumentu.

Rafał
Rafał
2 miesięcy temu

Witam!
Jeżeli posiadam Świadectwo Kwalifikacji wydane 17.12.2003 roku i data ważności Badania Psychologicznego jest do 17.02.2030 roku czy te badania są według nowych przepisów ważne czy również muszę je robić od nowa wraz z badaniami lekarskimi które były ważne do 22.11.2008 roku. Pozdrawiam. Rafał Ż.

Marta - ABC Szkolenia
Admin
Marta - ABC Szkolenia
2 miesięcy temu
Reply to  Rafał

Panie Rafale
W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że badanie psychologiczne w zakresie kat. C oraz D wydawane jest maksymalnie na okres 5 lat, zgodnie z art. 39k ustawy o transporcie drogowym.

Celem przystąpienia do Szkolenia Okresowego należy uzyskać numer PKZ, czyli Profil Kierowcy Zawodowego. Numer ten wydawany jest przez wydział komunikacji (w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym) na podstawie ważnych orzeczeń – lekarskiego i psychologicznego. Należałoby zatem przedstawić posiadany dokument w wydziale komunikacji celem jego weryfikacji.

Na badania zapraszamy w każda środę o godz. 14:00. Zapisy przyjmujemy do godz. 12 w dniu badań pod linkiem: https://abc-szkolenia.com/badania-dla-kierowcow/
Natomiast Szkolenie Okresowe rozpoczynamy w każdy piątek o godz. 15:00.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (228 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2023