2022
Co to jest profil kierowcy zawodowego i do czego będzie służyć?
Proces, który od ponad 10 lat pozwala na uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy zostanie wzbogacony o nowy dokument, czyli profil kierowcy zawodowego.
Ustawodawca wskazuje, że będzie to zestaw danych identyfikujących i opisujących osobę ubiegającą się o wpis w prawie jazdy kodu 95 oraz wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Profil ma służyć potwierdzeniu wykonania badań lekarskich i psychologicznych. Ma być utworzony, udostępniany, aktualizowany i archiwizowany w systemie teleinformatycznym.
Już od 6 kwietnia 2022 roku, pozyskanie profilu kierowcy zawodowego stanie się warunkiem koniecznym do uczestnictwa w szkoleniu zawodowym – zarówno okresowym jak i kwalifikacji wstępnej.
Gdzie i jak uzyskać PKZ?
Miejscem właściwym do pobrania profilu kierowcy zawodowego będzie Wydział Komunikacji. Kierowca powinien się tam pojawić odpowiednio przygotowany, czyli posiadać aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że od kwietnia 2022 r. proces uzyskania kodu 95 będzie wyglądał następująco:
- Wykonanie badania lekarskiego i psychologicznego
- Pobranie PKZ z Wydziału Komunikacji
- Złożenie PKZ w ośrodku szkolenia i rozpoczęcie odpowiedniego kursu zawodowego
Warto zaznaczyć, że pobranie profilu kierowcy zawodowego nie będzie się wiązało z dodatkową opłatą.
Wykonując badania lekarskie i psychologiczne w ośrodku ABC Szkolenia otrzymasz pomoc w wypełnieniu wniosku o profil kierowcy zawodowego. Wszystkie niezbędne formularze wraz z orzeczeniami uzyskasz po ukończonych badaniach. Pozostanie jedynie złożyć je w urzędzie i odebrać PKZ.
Powody wprowadzenia Profilu Kierowcy Zawodowego
Wprowadzone zmiany należy rozumieć przede wszystkim jako dążenie do uszczelnienia nadzoru nad kierowcami i ośrodkami wykonującymi szkolenia zawodowe oraz zdigitalizowanie całego procesu. Doprowadził do tego m. in. proceder nielegalnego drukowania Świadectw. PKZ ma pomóc weryfikować czy Świadectwo jest oryginalne i czy zostało zdobyte zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W celu ograniczenia nadużyć wprowadzono również zapis o możliwości cofnięcia przez Wojewodę Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej niezwłocznie po stwierdzeniu przeprowadzenia szkolenia w mniejszej ilości godzin niż zakładają przepisy lub też przez ośrodek nieposiadający uprawnień.
Warto zatem zwracać uwagę na miejsce, w jakim kierowca decyduje się na zdobycie uprawnień zawodowych – przede wszystkim, czy ośrodek funkcjonuje zgodnie z literą prawa i cieszy się dobrą opinią w branży. Właściwy wybór może wpłynąć na znaczną oszczędność czasu, brak niepotrzebnego stresu a przede wszystkim pewność, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo a zdobyte uprawnienia są legalne.
Jak zapisać się na szkolenie z profilem PKZ?
Po początkowym chaosie informacyjnym i brakiem odpowiednich przepisów wykonawczych, w końcu kierowcy mogą zapisać się na szkolenia zawodowe. W tym celu należy zgłosić się z otrzymanym profilem PKZ do wybranego ośrodka. Ośrodek na podstawie numeru profilu przypisze kierowcę do odpowiedniego szkolenia i zablokuje profil. Na koniec szkolenia ośrodek zwalnia profil PKZ w systemie i informuje o tym kierowcę. Po otrzymaniu tej informacji kierowca może udać się do urzędu w celu wymiany prawa jazdy na nowe, w którym będzie już wpisany kod 95.
Ważną zmianą jest fakt, że po szkoleniu kierowca nie otrzyma fizycznie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej w wersji papierowej, tak jak to miało miejsce do 05.04.2022r. Obecnie ŚKZ zostaje przeniesione do systemu teleinformatycznego i będzie funkcjonowało w wersji cyfrowej.
Potrzebujesz odnowić swoje uprawnienia zawodowe? Zapraszamy do kontaktu na numer 531700182