2020
Ile kosztuje kurs na przewóz rzeczy?
Kurs na przewóz rzeczy jest nazwą potoczną. Zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym, obecnie, w celu potwierdzenia uprawnień, kierowca zawodowy musi przejść kurs kwalifikacyjny lub szkolenie okresowe. Wybór rodzaju kursu zależy od daty uzyskania prawa jazdy kat. C lub C1 po raz pierwszy.
Wyróżniamy następujące kursy i szkolenia w zakresie przewozu rzeczy:
Przedłużenie kursu na przewóz rzeczy:
Szkolenie okresowe – przedłużenie uprawnień – obowiązuje kierowców, którzy uzyskali po raz pierwszy prawo jazdy kat. C przed 10 września 2009 r. oraz kierowców posiadających świadectwo kwalifikacji zawodowej po kursie kwalifikacyjnym, wydane przez wojewodę. Cena szkolenia to 600 złotych i obejmuje ona szkolenie teoretyczne z profesjonalistami oraz materiały dydaktyczne. Do podanej ceny należy doliczyć badanie lekarskie i psychologiczne, które należy wykonać po kursie.
Kurs na przewóz rzeczy dla nowych kierowców:
Kwalifikacja wstępna przyspieszona – dla kandydatów na kierowców zawodowych – obowiązuje kierowców, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 r. mają ukończone 21 lat. Cena 2800 złotych obejmuje szkolenie teoretyczne z profesjonalistami, jazdę na ciągniku siodłowym z naczepą i symulatorze jazdy w warunkach specjalnych, ćwiczenia praktyczne oraz egzamin państwowy. Do szkolenia należy doliczyć badanie lekarskie i psychologiczne.
Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona – dla kandydatów na kierowców zawodowych – obowiązuje kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 r. i ukończyli kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną dla bloku programowego D1,D1+E,D,D+E, a zamierzają wykonywać przewóz dla kat. C1,C1+E,C,C+E i mają ukończone 21 lat. Cena kursu to 1000 złotych i obejmuje ona szkolenie teoretyczne z profesjonalistami, materiały szkoleniowe oraz egzamin państwowy.
Kwalifikacja wstępna – dla kandydatów na kierowców zawodowych – obowiązuje kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 r. i zamierzają podjąć pracę na stanowisku kierowcy kat. C lub C+E ale nie ukończyli 21 roku życia. Cena kursu 3900 złotych obejmuje: szkolenie teoretyczne z profesjonalistami, jazdę na ciągniku siodłowym z naczepą i symulatorze jazdy w warunkach specjalnych, ćwiczenia praktyczne oraz egzamin państwowy.
Kwalifikacja wstępna uzupełniająca – dla kandydatów na kierowców zawodowych – obowiązuje kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kat. C po 10 września 2009 r. ukończyli kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną dla bloku programowego D1,D1+E,D,D+E, a zamierzają wykonywać przewóz dla kat. C1,C1+E,C,C+E i nie mają ukończonych 21 lat. Cena szkolenia 2200 złotych obejmuje szkolenie teoretyczne z profesjonalistami, materiały szkoleniowe oraz egzamin państwowy.
Dla naszych kursantów organizujemy badania lekarskie i psychologiczne, cena łącznie: 350 złotych.
UWAGA! Kierowco pamiętaj, że po każdym z przedstawionych szkoleń należy wymienić prawo jazdy celem wpisu nowych uprawnień.
W prawo jazdy wpisywany jest kod 95 potwierdzający posiadanie uprawnień do pracy na stanowisku kierowcy w zakresie przewozu rzeczy. Do wymiany prawo jazdy w wydziale komunikacji należy złożyć kopie (oryginały do wglądu): świadectwo kwalifikacji zawodowej wydawanego po jednym z wymienionych szkoleń, badanie lekarskie i psychologiczne oraz jedno zdjęcie, opłatę za wydanie prawo jazdy.