Czym jest Szkolenie Okresowe?
Szkolenie okresowe to obowiązkowy kurs dla wszystkich kierowców pragnących odnowić swoje uprawnienia do zawodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy bądź też posiadających prawo jazdy kat. C i/lub D wydane przed określoną datą, chcących rozpocząć swoją zawodową przygodę za kółkiem. Szkolenie okresowe ma charakter cykliczny i należy je powtarzać regularnie co 5 lat.
Każde szkolenie okresowe kończy się aktualizacją świadectwa kwalifikacji zawodowej. Co warto zaznaczyć – po zakończeniu szkolenia nie przeprowadza się egzaminu państwowego.
Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi przepisami do kursu mogą przystąpić kandydaci, którzy posiadają profil kierowcy zawodowego wydany na podstawie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwskazań do pracy na stanowisku kierowcy zgodnie z art. 39j i 39k Ustawy o transporcie drogowym. Profil kierowcy zawodowego pobrać można w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę zawodowego. Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców do PKZ wykonujemy na miejscu w ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. Zapisy przyjmujemy pod numerem 531700182.
Dla kogo przeznaczone jest Szkolenie Okresowe?
Szkolenie okresowe przeznaczone jest dla kierowców zawodowych, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii C lub C1 przed 10 września 2009 roku lub prawo jazdy kategorii D lub D1 przed 10 września 2008 roku. Szkolenie okresowe dotyczy również kierowców, którzy uzyskali już wcześniej świadectwo kwalifikacji zawodowej, a teraz chcą przedłużyć jego ważność o kolejne 5 lat.
Zakres szkolenia
Czas przeznaczony na odbycie szkolenia okresowego wynosi 35 godzin zajęć teoretycznych, w tym 21 godzin zajęć z części podstawowej oraz 14 godzin zajęć z części specjalistycznej, której tematy zajęć można wymienić w zależności od zakresu obowiązków kierowcy. W naszym ośrodku szkolenie okresowe rozpoczyna się w każdy piątek i trwa przez 5 dni aż do wtorku.
Program szkolenia i forma zajęć
Szkolenie odbywa się w formie wykładów składających się z 5 modułów. Trzy z nich są obowiązkowe dla wszystkich kursantów niezależnie od zakresu obowiązków służbowych, a ich treść obejmuje:
1. Szkolenie zaawansowane z zakresu racjonalnej jazdy z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa:
- poznanie charakterystyki technicznej i sposobu działania urządzeń służących bezpieczeństwu, w celu zapewnienia panowania nad pojazdem, zminimalizowania jego zużycia i zapobiegania awariom,
- poznanie charakterystyk układu przeniesienia napędu w celu jego optymalnego wykorzystania,
- umiejętność optymalizacji zużycia paliwa oraz jazdy w warunkach specjalnych,
- umiejętność załadowania pojazdu zgodnie z wymaganiami przepisów BHP i zasadami prawidłowego użytkownika pojazd.
2. Stosowanie przepisów dotyczących transportu drogowego:poznanie uwarunkowań społecznych dotyczących transportu drogowego i rządzących nim zasad oraz przepisów regulujących przewóz towarów.
3. Obsługa, logistyka i bezpieczeństwo transportu w aspekcie ruchu drogowego, zdrowia i ochrony środowiska:
- umiejętność: zapobiegania przestępstwom i przemytowi nielegalnych imigrantów, zapobiegania zagrożeniom fizycznym, oceny sytuacji awaryjnych, zachowania w sytuacjach krytycznych oraz zachowania się w sposób poprawiający wizerunek przewoźnika,
- uświadomienie kierowcom zagrożenia wypadkami na drodze i w pracy,
- poznanie uwarunkowań ekonomicznych dotyczących przewozu drogowego i organizacji rynku,
- świadomość znaczenia predyspozycji fizycznych i psychicznych.
Pozostałe dwa moduły obejmują tematykę wymienną, związaną z zakresem obowiązków kierowcy przechodzącego szkolenie. Mogą dotyczyć np. pierwszej pomocy, mocowania ładunków, zasad przewozu krajowego lub międzynarodowego, przewozu nienormatywnych ładunków, bezpieczeństwa ruchu drogowego, ergonomii dla kierowców, itp.
Obowiązek wykonania badań lekarskich i psychologicznych
Kierowcy wykonujący przewóz drogowy są zobowiązani do wykonania badań lekarskich i psychologicznych celem stwierdzenia braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Obecnie należy je wykonać przed szkoleniem i na podstawie uzyskanych orzeczeń wyrobić profil PKZ.
Badania te są ważne przez okres 5 lat. Jednak w przypadku kierowców, którzy ukończyli 60 rok życia, badania wydawane są na okres 30 miesięcy. Nie wpływa to oczywiście na ważność świadectwa kwalifikacji zawodowej – ono zawsze jest ważne przez okres 5 lat.
Kto realizuje opłatę za badania lekarskie i psychologiczne?
Badania lekarskie i psychologiczne przeprowadza się na wniosek zainteresowanej osoby bądź na podstawie ważnego skierowania od pracodawcy. Zgodnie z art. 39l ust. 1 pkt. 2 Ustawy o transporcie drogowym jednym z obowiązków przedsiębiorców i podmiotów wykonujących transport drogowy jest pokrywanie kosztów badań lekarskich i psychologicznych kierowców. Ceny takich badań są określone ustawowo odpowiednio w cenie 200 zł za badania lekarskie i 150 zł za badania psychologiczne.
Autor: Piotr Kucharski
Kto ponosi koszty szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych?
Szanowny Panie,
Według art. 39l ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest zobowiązany do kierowania kierowców na szkolenia okresowe oraz badania lekarskie i psychologiczne, jednakże jest on zobowiązany do pokrywania kosztów badań lekarskich i psychologicznych. Pokrywanie kosztów Szkolenia Okresowego nie jest jasno określone, ponieważ przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może pokryć koszty szkoleń okresowych kierowcy, ale nie jest on do tego prawnie zobowiązany.
Podsumowując, koszty badań lekarskich i psychologicznych ponosi pracodawca, a to kto poniesie koszty szkolenia okresowego ( kierowca czy pracodawca) należy ustalić z pracodawcą.
Kończy mi się szkolenie i badania wpisane w prawo jazdy. Na tę chwilę nie zamierzam pracować jako kierowca. Czy utracę uprawnienia, jak ich nie przedłużę?
Panie Robercie,
Uprzejmie informuję, że jeżeli nie przedłuży Pan uprawnień to nie straci ich Pan, jedynie stracą one ważność. Jeżeli kiedyś zdecydowałby się Pan pracować jako kierowca zawodowy należałoby ukończyć Szkolenie Okresowe. Każde szkolenie okresowe kończy się wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej, a po zakończeniu szkolenia nie przeprowadza się egzaminu państwowego. Szkolenie obejmuje 35 godzin zajęć teoretycznych i trwa 5 dni, zaczyna się w naszym Ośrodku w każdy piątek o godz. 15:00 i trwa do wtorku. Badania psychologiczne i lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy, wykonywane są w środę po zakończeniu szkolenia. Badania te są ważne przez okres 5 lat. Jednak w przypadku kierowców, którzy ukończyli 60 rok życia, badania wydawane są na okres 30 miesięcy. Nie wpływa to oczywiście na ważność świadectwa kwalifikacji zawodowej – ono zawsze jest ważne przez okres 5 lat. W razie dodatkowych wątpliwości zapraszam do przeczytania artykułu o Szkoleniu Okresowym znajdującego się pod linkiem: https://abc-szkolenia.com/szkolenie-okresowe-na-przewoz-rzeczy-lub-osob-co-to-jest/