Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Uprawnienia kierowców zawodowych > Szkolenie okresowe na przewóz rzeczy lub osób. Co to jest?

Szkolenie okresowe na przewóz rzeczy lub osób. Co to jest?

Czym jest Szkolenie Okresowe?

Szkolenie okresowe to obowiązkowy kurs dla wszystkich kierowców pragnących odnowić swoje uprawnienia do zawodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy bądź też posiadających prawo jazdy kat. C i/lub D wydane przed określoną datą, chcących rozpocząć swoją zawodową przygodę za kółkiem. Szkolenie okresowe ma charakter cykliczny i należy je powtarzać regularnie co 5 lat.

Każde szkolenie okresowe kończy się aktualizacją świadectwa kwalifikacji zawodowej. Co warto zaznaczyć – po zakończeniu szkolenia nie przeprowadza się egzaminu państwowego.

kursy i badania dla kierowców - gif

Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi przepisami do kursu mogą przystąpić kandydaci, którzy posiadają profil kierowcy zawodowego wydany na podstawie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwskazań do pracy na stanowisku kierowcy zgodnie z art. 39j i 39k Ustawy o transporcie drogowym. Profil kierowcy zawodowego pobrać można w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę zawodowego. Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców do PKZ wykonujemy na miejscu w ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. Zapisy przyjmujemy pod numerem 531700182.

Dla kogo przeznaczone jest Szkolenie Okresowe?

Szkolenie okresowe przeznaczone jest dla kierowców zawodowych, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii C lub C1 przed 10 września 2009 roku lub prawo jazdy kategorii D lub D1 przed 10 września 2008 roku. Szkolenie okresowe dotyczy również kierowców, którzy uzyskali już wcześniej świadectwo kwalifikacji zawodowej, a teraz chcą przedłużyć jego ważność o kolejne 5 lat.

Zakres szkolenia

Czas przeznaczony na odbycie szkolenia okresowego wynosi 35 godzin zajęć teoretycznych, w tym 21 godzin zajęć z części podstawowej oraz 14 godzin zajęć z części specjalistycznej, której tematy zajęć można wymienić w zależności od zakresu obowiązków kierowcy. W naszym ośrodku szkolenie okresowe rozpoczyna się w każdy piątek i trwa przez 5 dni aż do wtorku.

Program szkolenia i forma zajęć

Szkolenie odbywa się w formie wykładów składających się z 5 modułów. Trzy z nich są obowiązkowe dla wszystkich kursantów niezależnie od zakresu obowiązków służbowych, a ich treść obejmuje:

1. Szkolenie zaawansowane z zakresu racjonalnej jazdy z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa:

  • poznanie charakterystyki technicznej i sposobu działania urządzeń służących bezpieczeństwu, w celu zapewnienia panowania nad pojazdem, zminimalizowania jego zużycia i zapobiegania awariom,
  • poznanie charakterystyk układu przeniesienia napędu w celu jego optymalnego wykorzystania,
  • umiejętność optymalizacji zużycia paliwa oraz jazdy w warunkach specjalnych,
  • umiejętność załadowania pojazdu zgodnie z wymaganiami przepisów BHP i zasadami prawidłowego użytkownika pojazd.

2. Stosowanie przepisów dotyczących transportu drogowego:poznanie uwarunkowań społecznych dotyczących transportu drogowego i rządzących nim zasad oraz przepisów regulujących przewóz towarów.

3. Obsługa, logistyka i bezpieczeństwo transportu w aspekcie ruchu drogowego, zdrowia i ochrony środowiska:

  • umiejętność: zapobiegania przestępstwom i przemytowi nielegalnych imigrantów, zapobiegania zagrożeniom fizycznym, oceny sytuacji awaryjnych, zachowania w sytuacjach krytycznych oraz zachowania się w sposób poprawiający wizerunek przewoźnika,
  • uświadomienie kierowcom zagrożenia wypadkami na drodze i w pracy,
  • poznanie uwarunkowań ekonomicznych dotyczących przewozu drogowego i organizacji rynku,
  • świadomość znaczenia predyspozycji fizycznych i psychicznych.

Pozostałe dwa moduły obejmują tematykę wymienną, związaną z zakresem obowiązków kierowcy przechodzącego szkolenie. Mogą dotyczyć np. pierwszej pomocy, mocowania ładunków, zasad przewozu krajowego lub międzynarodowego, przewozu nienormatywnych ładunków, bezpieczeństwa ruchu drogowego, ergonomii dla kierowców, itp.

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif

Obowiązek wykonania badań lekarskich i psychologicznych

Kierowcy wykonujący przewóz drogowy są zobowiązani do wykonania badań lekarskich i psychologicznych celem stwierdzenia braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Obecnie należy je wykonać przed szkoleniem i na podstawie uzyskanych orzeczeń wyrobić profil PKZ.

Badania te są ważne przez okres 5 lat. Jednak w przypadku kierowców, którzy ukończyli 60 rok życia, badania wydawane są na okres 30 miesięcy. Nie wpływa to oczywiście na ważność świadectwa kwalifikacji zawodowej – ono zawsze jest ważne przez okres 5 lat.

Kto realizuje opłatę za badania lekarskie i psychologiczne?

Badania lekarskie i psychologiczne przeprowadza się na wniosek zainteresowanej osoby bądź na podstawie ważnego skierowania od pracodawcy. Zgodnie z art. 39l ust. 1 pkt. 2 Ustawy o transporcie drogowym jednym z obowiązków przedsiębiorców i podmiotów wykonujących transport drogowy jest pokrywanie kosztów badań lekarskich i psychologicznych kierowców. Ceny takich badań są określone ustawowo odpowiednio w cenie 200 zł za badania lekarskie i 150 zł za badania psychologiczne.

Autor: Piotr Kucharski

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Oleg
Oleg
3 lat temu

Kto ponosi koszty szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych?

Robert
Robert
3 lat temu

Kończy mi się szkolenie i badania wpisane w prawo jazdy. Na tę chwilę nie zamierzam pracować jako kierowca. Czy utracę uprawnienia, jak ich nie przedłużę?

warto sprawdzićPowiązane usługi

Szkolenie okresowe kierowców

Szkolenie okresowe kierowców na przewóz rzeczy lub osób Szkolenie okresowe kierowców (potocznie: kurs na przewóz rzeczy lub osób / kod 95) to kurs...

Badania lekarskie kierowców

Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy kierowca zawodowy lub kandydat na kierowcę zobowiązany jest do posiadania orzeczenia...

Kurs na przewóz rzeczy – przedłużenie uprawnień

Kursy na przewóz rzeczy organizujemy dla kierowców zawodowych wykonujących przewóz drogowy lub dla kierowców powracających do zawodu. Aby przedłużyć kurs na przewóz...

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (29 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024