Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Certyfikat Kompetencji Zawodowych > Co to jest i jak uzyskać certyfikat CPC? – Kursy, Egzaminy, Ceny

Co to jest i jak uzyskać certyfikat CPC? – Kursy, Egzaminy, Ceny

Spis treści:

 1. Czym jest CPC?
 2. Jak uzyskać CPC w Polsce?
 3. Ile jest ważne CPC?

Czym jest CPC?

CPC czyli Certificate of Professional Competence to nic innego jak dokument potwierdzający posiadanie odpowiednich kompetencji zawodowych. W Wielkiej Brytanii, skąd pochodzi to określenie, rozróżnia się dwa rodzaje CPC – „Driver CPC” i „CPC for Managers”.

CPC for Managers to odpowiednik polskiego Certyfikatu Kompetencji Zawodowych i dotyczy osób zarządzających operacjami transportowymi. Dokument ten jest potrzebny m. in. do uzyskania licencji transportowej lub tzw. licencji spedycyjnej.

Z kolei Driver CPC jak sama nazwa wskazuje dotyczy kierowcy i jest odpowiednikiem polskiej Karty Kwalifikacji Kierowcy. Driver CPC potwierdza uprawnienia kierowcy do wykonywania przewozów zarobkowych przy pomocy pojazdów ciężarowych lub autobusów.

Jak uzyskać CPC w Polsce?

Zacznijmy od CPC for Managers, czyli Certyfikatu Kompetencji Zawodowych. Żeby uzyskać taki dokument w Polsce należy zaliczyć egzamin państwowy organizowany przez Instytut Transportu Samochodowego. Egzaminy odbywają się w miastach wojewódzkich 1-2 razy w miesiącu. W celu przystąpienia do egzaminu trzeba wysłać wniosek zgłoszeniowy i uiścić opłatę w wysokości 800zł – 500zł za egzamin i 300zł za wydanie certyfikatu. Egzamin składa się z 2 części – teoretycznej i praktycznej. Na każdą część przewidziane jest po 2 godziny. Zaliczenie egzaminu następuje, kiedy uzyskamy ponad 50% punktów z każdej części i łącznie ponad 60% możliwych do zdobycia punktów.

Zakres wymaganej wiedzy jest bardzo szeroki i został określony dość ogólnie, obejmuje:

 • A. Prawo cywilne
 • B. Prawo handlowe
 • C. Prawo socjalne
 • D. Prawo podatkowe
 • E. Działalność gospodarcza i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa
 • F. Dostęp do rynku
 • G. Normy techniczne i techniczne aspekty działalności
 • H. Bezpieczeństwo drogowe

Żeby przystąpić do szkolenie nie wymaga się ukończenia obowiązkowego szkolenia, jednak żeby zaoszczędzić czas na nauce i zwiększyć swoje szanse zaleca się skorzystanie ze specjalistycznych kursów CKZ.

W przypadku CPC dla kierowców sytuacja jest bardziej skomplikowana. W celu uzyskania dokumentu potwierdzającego kompetencje zawodowe do wykonywania zawodu kierowcy kandydaci muszą posiadać ważne orzeczenia lekarskie i psychologiczne oraz ukończyć odpowiednie szkolenie zawodowe – Szkolenie Okresowe Kierowców lub Kurs Kwalifikacyjny. O tym do jakiego szkolenia należy przystąpić decyduje data uzyskania kat. C lub D prawa jazdy oraz to czy kandydat odnawia swoje uprawnienia czy chce uzyskać je po raz pierwszy. Po ukończeniu odpowiedniego szkolenia i zaliczeniu egzaminu (egzamin obowiązuje tylko w przypadku kursu kwalifikacyjnego) kierowca może wymienić prawo jazdy na nowe z wbitym kodem 95. Polskie prawo jazdy z kodem 95 jest traktowane tak samo jak driver CPC. Jeżeli kierowca nie posiada polskiego prawa jazdy to będzie musiał dodatkowo wyrobić Kartę Kwalifikacji Kierowcy.

Ile jest ważne CPC?

CPC for Managers czyli polski Certyfikat Kompetencji Zawodowych wydawany jest na czas nieokreślony. Nie ma potrzeby odnawiania certyfikatu lub ponownego podchodzenia do egzaminu. Jednakże możliwe jest odebranie certyfikatu z powodu popełnionych przestępstw lub wykroczeń.  

W przypadku kierowców zawodowych kod 95 należy odnawiać co 5 lat.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (1 vote)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024