Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Uprawnienia kierowców zawodowych > Kurs kwalifikacyjny na kierowcę zawodowego. Co warto wiedzieć?

Kurs kwalifikacyjny na kierowcę zawodowego. Co warto wiedzieć?

Jakie kursy kwalifikacyjne przewidziane są dla nowych kierowców

Zacznijmy od formalności, czym są kursy kwalifikacyjne? Otóż są to jedne ze szkoleń obowiązkowych dla osób, które chcą rozpocząć pracę na stanowisku kierowcy zawodowego (wynika to z zapisów ustawy o transporcie drogowym). Decydującym czynnikiem, według którego dokonuje się wyboru kursu jest data wydania prawa jazdy dla kat. C (w przypadku przewozu rzeczy) lub D (w przypadku przewozu osób). Kurs kwalifikacyjny powinni ukończyć kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy kat. ,,D’’ po 10 września 2008 roku oraz kat. ,,C’’ po 10 września 2009 roku.

Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi przepisami do kursu mogą przystąpić kandydaci, którzy posiadają profil kierowcy zawodowego wydany na podstawie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwskazań do pracy na stanowisku kierowcy zgodnie z art. 39j i 39k Ustawy o transporcie drogowym. Profil kierowcy zawodowego pobrać można w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę zawodowego. Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców do PKZ wykonujemy na miejscu w ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. Zapisy przyjmujemy pod numerem 531700182.

kursy i badania dla kierowców - gif

Kursy kwalifikacyjne możemy podzielić na „początkowe” tj.: 

A. Kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy lub osób

B. Kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej na przewóz rzeczy lub osób

oraz uzupełniające: 

C. Kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej na przewóz rzeczy lub osób

D. Kurs kwalifikacji wstępnej uzupełniającej na przewóz rzeczy lub osób 

Po każdym z nich przeprowadzany jest końcowy egzamin pisemny. Różnica między nimi polega na tym, że kursy A i B składają się z dwóch części – podstawowej i specjalistycznej, a C i D obejmują jedynie część specjalistyczną. Kursy określone jako przyspieszone są dedykowane dla osób, które ukończyły 21 lat w przypadku przewozu rzeczy lub 23 lata w przypadku przewozu osób. Więcej o tym pod linkiem: https://abc-szkolenia.com/kwalifikacja-wstepna-a-kwalifikacja-wstepna-przyspieszona/
W tym wpisie skupimy się na pierwszej grupie – kursów „początkowych”. Z reguły do szkoleń kwalifikacyjnych „A” i „B” przystępują kierowcy początkujący lub z niewielkim bagażem doświadczeń, a jak wiadomo praca kierowcy zawodowego wymaga posiadania solidnej wiedzy i najważniejsze – UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNYCH. Dlatego ważne jest, żeby z wybranego szkolenia wynieść jak najwięcej.

Jakich umiejętności od pracownika wymaga pracodawca i dlaczego?

Branża transportowa cechuje się bardzo niską marżą brutto, co oznacza, że po odjęciu wszystkich kosztów poniesionych w związku z realizowaniem transportu i prowadzeniem działalności, w kieszeni przedsiębiorcy zostaje niewielka część z łącznej sumy przychodów. Nic więc dziwnego, że pracodawców zlewa zimny pot, kiedy słyszą o dodatkowych wydatkach związanych z przedwczesną wymianą opon, podwyższonym spalaniem lub karami nałożonymi przez ITD. Z tego powodu pracodawcy zwracają szczególną uwagę na wiedzę i umiejętności kierowców, które pozwolą ograniczyć nieprzewidziane wydatki. Te same cechy nie są bez znaczenia dla samego kierowcy, ponieważ zaoszczędzą zbędnego stresu i dodatkowej pracy. Co więc powinien umieć lub wiedzieć początkujący kierowca, żeby ułatwić sobie pracę a przy okazji zabłysnąć przed przyszłym szefem?

Nauka poprawnej techniki jazdy zestawem i obsługi naczepy

Po pierwsze – umiejętności praktyczne. Opanowanie poprawnej techniki jazdy przychodzi z czasem, ale bardzo duży wpływ na przyszły styl jazdy mają te pierwsze próby, kiedy staramy się wyczuć maszynę i zaczynamy się nią poruszać. To właśnie w tym momencie najmocniej kształtują się złe nawyki. Przy nauce liczy się zarówno sprzęt na jakim będziemy ćwiczyć, jak również doświadczony i ZAANGAŻOWANY instruktor. Wiadomo, że inaczej prowadzi się solówkę, a inaczej ciągnik siodłowy z naczepą. O ile jazda solówką nie sprawia większości osób problemu, to jazda zestawem już tak. Jest zdecydowanie bardziej wymagająca i ewentualne błędy są bardziej kosztowne (wcale nie tak trudno skosić nowy zestaw opon 😉). Tutaj wkracza instruktor – jeżeli jest dobry to w trakcie jazdy będzie wyłapywał wszystkie błędy i udzielał wykładu na ich temat, a przy okazji pokazywał poprawną technikę. Na tym jego rola się nie kończy, ponieważ w obowiązku instruktora jest zaznajomienie kursanta z obsługą ciągnika i naczepy. Kiedy już uda się pokonać te pierwsze schodki (poznanie budowy zestawu i opanowanie techniki jazdy) przyjdzie czas na jazdę w ruchu drogowym. Jest to świetna okazja do treningu ecodrivingu i przełamania swoich lęków. Wyjechanie w miasto dużym zestawem, bez wcześniejszej praktyki, potrafi podnieść poziom adrenaliny do maksimum (na szczęście obok jest instruktor). Po kilku godzinach treningów większość osób czuje się jak u siebie w kabinie 😉.

Trenowanie techniki jazdy w warunkach specjalnych

Ostatni, ale nie mniej ważny element szkolenia techniki jazdy – jazda w warunkach specjalnych. W ramach kursów organizowane są zajęcia na płycie poślizgowej lub symulatorze. Pierwsza z wymienionych opcji ma duży plus ze względu na fakt, że możemy doświadczyć w 100% realnego poślizgu i starać się go kontrolować. Druga opcja jest o tyle ciekawsza, że ma możliwość symulacji różnych warunków atmosferycznych i różnych ładunków na „pace”. Dzięki temu drastycznie zwiększa się świadomość osoby szkolonej, o tym jak dany rodzaj ładunku wpływa na zachowanie pojazdu podczas poślizgu. Natomiast samo „czucie” maszyny również przedstawia się bardzo korzystnie, ponieważ kabina zamocowana jest na siłownikach, które odzwierciedlają siły działające na pojazd.

Mocowanie ładunków w teorii i praktyce

Praca kierowcy zawodowego dla kat. C, C+E polega na przewozie towarów, a z tym wiąże się konieczność ich poprawnego zabezpieczenia. Zasady mocowania ładunków regulują odpowiednie przepisy. Ich znajomość jest sprawdzana niemal przy każdej kontroli ITD, ponieważ mają istotny wpływ na bezpieczeństwo transportu. Nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć, że źle zabezpieczony towar może ulec zniszczeniu i narazić na wysokie koszty, a gorszym przypadku doprowadzić do katastrofy w ruchu lądowym i pozbawić kogoś życia. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest prewencja w postaci szkolenia z mocowania ładunków, które powinno być dostępne w ramach kursu kwalifikacyjnego.

Szkolenie praktyczne z udzielania pomocy przedmedycznej

Charakterystyka zawodu kierowcy sprawia, że często są pierwsi na miejscu wypadku. Może się zdarzyć sytuacja, że ktoś będzie potrzebował natychmiastowej pomocy. W takiej sytuacji kierowca powinien bez zawahania udzielić pomocy poszkodowanemu. Dlatego ważne, a wręcz obowiązkowe, jest odpowiednie przygotowanie w tym zakresie.

Warsztaty z obsługi tachografów

Jednym z podstawowych narzędzi w pracy kierowcy zawodowego jest tachograf, czyli urządzenie, które rejestruje czas pracy. Duża część doświadczonych kierowców ma problem z obsługą tego urządzenia. Wynika to z braku dostatecznej wiedzy z zakresu czasu pracy kierowców, ale również nieznajomości zasad dotyczących samego użytkowania tachografu. Błędne zapisy, są podstawą do nałożenia niemałych mandatów. Wobec tego warto upewnić się, że w trakcie szkolenia zostanie dokładnie omówiony czas pracy kierowców oraz przeprowadzone zostaną ćwiczenia PRAKTYCZNE z wykorzystaniem tachografów.

W tym momencie podsumujmy wiedzę i umiejętności kandydata na kierowcę jakie zdobędzie po ukończeniu takiego szkolenia. Nasz kursant:

  • czuje się pewnie za kierownicą i potrafi poruszać się ciągnikiem siodłowym w ruchu drogowym;
  • potrafi wykonać czynności związane z obsługą ciągnika siodłowego i naczepy;
  • zna zasady ecodrivingu i poprawnej techniki jazdy ciągnikiem;
  • potrafi odpowiednio reagować na niekorzystne warunki atmosferyczne na drodze;
  • posiada wiedzę i umiejętności w zakresie mocowania ładunków;
  • posiada umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
  • dobrze orientuje się w przepisach czasu pracy kierowcy zawodowego i potrafi je stosować;
  • potrafi obsługiwać tachograf.

Podsumowanie

Oczywiście jest to duży skrót tego co powinno obejmować szkolenie na kierowcę zawodowego. Jednakże, wymienione wyżej elementy szkolenia wydają się najbardziej istotne w pracy, ponieważ opierają się o praktykę i realia wykonywania tego zawodu. Efektywne szkolenie powinno zapewnić wszelkie niezbędne narzędzia do podjęcia pracy i sprawić, że absolwent będzie atrakcyjny na rynku. Dlatego dokonując wyboru ośrodka szkolenia należy upewnić się, że wspomniane wyżej elementy będą przeprowadzone z odpowiednią dbałością – bo przecież za to w końcu się płaci i ma to ułatwić rozpoczęcie kariery zawodowej.

Na koniec warto zadać sobie kilka pytań. Co chcę osiągnąć robiąc kwalifikację wstępną? Czy celem jest jedynie zdobycie uprawnień i rozpoczęcie pracy, czy też zdobycie realnych umiejętności i bycie profesjonalistą/ką? Jeśli wybierasz drogę profesjonalisty to bardzo nasz cieszy! Gratulujemy, możesz teraz przeczytać wszystkie podpunkty w pierwszej osobie liczby pojedynczej, a po szkoleniu wpisać je do CV 😉 Jeśli masz jakieś pytania dotyczące takiego szkolenia to zapraszamy do kontaktu – tel. 531700182. Szerokości!

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
warto sprawdzićPowiązane usługi

Jazdy doszkalające ciągnikiem siodłowym z naczepą

Jazdy doszkalające ciągnikiem siodłowym z naczepą Jazda ciągnikiem siodłowym z naczepą jest umiejętnością niezbędną w życiu każdego kierowcy zawodowego. Manewrowanie pojazdem członowym...

Kwalifikacja wstępna przyspieszona na przewóz rzeczy lub osób

Kwalifikacja wstępna przyśpieszona – kurs na kierowcę zawodowego Kwalifikacja wstępna przyspieszona (pot. kurs na przewóz rzeczy / osób) dotyczy osób zamierzających wykonywać...

Świadectwo kwalifikacji zawodowej

Świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców Świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy (potocznie kurs na przewóz rzeczy i osób bądź też KOD 95) jest dokumentem...

Prawo jazdy kat. C oraz CE – kurs łączony

Kurs łączony w zakresie prawo jazdy kategorii C oraz CE (C+E) Kurs łączony na prawo jazdy kategorii C, C+E dedykowany jest wszystkim...

Prawo jazdy kat. C+E

Kurs na prawo jazdy C+E Prawo jazdy C+E jest kategorią uprawniającą do prowadzenia samochodów ciężarowych z naczepą lub przyczepą ciężką przekraczającą 750 kg...

Badania lekarskie kierowców

Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy kierowca zawodowy lub kandydat na kierowcę zobowiązany jest do posiadania orzeczenia...

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (61 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024