Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Bez kategorii > Milionowe kary dla firm transportowych. Kolejne zmiany w Ustawie o transporcie drogowym

Milionowe kary dla firm transportowych. Kolejne zmiany w Ustawie o transporcie drogowym

Milionowe kary dla firm transportowych. Kolejne zmiany w Ustawie o transporcie drogowym

Szeroko pojęta branża transportu drogowego jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Osoby zatrudnione w tym sektorze muszą mieć się na baczności, bo przepisy regulujące ich pracę muszą nadążać za panującymi trendami, ale też wypełniać ewentualne luki w prawie, przez które powstają rozbieżne interpretacje a w konsekwencji naruszenia prawa. Świadczy o tym fakt, że kluczowy dla branży dokument, jakim jest Ustawa o transporcie drogowym, na przestrzeni ostatnich lat zmieniano ponad 25 razy! To jednak nie koniec nowelizacji przepisów, bo w najbliższych dniach, począwszy od 17 września 2023 r.,  wejdą w życie zmiany w ustawie przegłosowane przez parlament 26 maja.

Nowe zasady odpowiedzialności za przewóz

Wprowadzane nowości mają na celu poprawę bezpieczeństwa przewozu m.in. za sprawą obowiązku dokładnej weryfikacji kierowców taksówek na aplikację czy ustanowienia wysokich kar za niedopełnienie swoich obowiązków, które z pewnością będą oddziaływać na wyobraźnię. Będą one bowiem rekordowo wysokie a w przypadku pojedynczej kontroli drogowej mogą łącznie wynieść nawet 1 500 000 złotych. Jest to kontynuacja zmian, które diametralnie zmieniają warunki pracy przewoźników zajmujących się przewozem osób za pośrednictwem bardzo popularnych aplikacji, ale konsekwencje wdrażanych nowości mogą dotknąć także innych przedsiębiorców zajmujących się przewozem osób taksówkami, samochodami osobowymi, busami i pośredników przy przewozie osób.

Transport towarów i działalność spedycyjna w tym zakresie nie zostanie objęta nowymi przepisami. Jego przedstawiciele mogą zatem spać spokojnie, ponieważ w ich pracy wszystko pozostanie na dotychczasowych warunkach.

Dodatkowe obowiązki pośredników

Przedsiębiorca zajmujący się pośrednictwem przy przewozie osób w myśl nowych przepisów zobowiązany będzie do dokładnej weryfikacji podmiotów, którym będzie przekazywać zlecenia. Przed rozpoczęciem współpracy oprócz sprawdzenia, czy jego współpracownik posiada licencję, konieczne będzie też upewnienie się, że przewoźnik dysponuje odpowiednią liczbą wypisów na pojazdy, którymi wykonuje usługę, a także czy pojazdy te są należycie wyposażone i oznakowane.

Szczególną uwagę pośrednicy będą musieli zwrócić na kierowców, którzy zasiądą za kierownicą samochodu wykonującego przewóz. Zanim zostaną do tego dopuszczeni, potrzebna będzie weryfikacja ich tożsamości, prawa jazdy i niekaralności, ponieważ są to warunki obowiązkowe do spełnienia przez każdego kierowcę zajmującego się przewozem osób. Dane osobowe tych kierowców wraz ze zdjęciem twarzy i  cyfrowym odwzorowaniem prawa jazdy powinny być dodatkowo ewidencjonowane i przechowywane przez co najmniej 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym osoba, której dotyczą, zakończyła współpracę z pośrednikiem. Dzięki takim działaniom może zostać ograniczona liczba nadużyć podczas przewozów, niwelując chociażby przypadki, gdy kierowcą pojazdu jest kto inny niż osoba zgłoszona do przedsiębiorcy. Ułatwi to również odnalezienie sprawców rozmaitych wybryków.

Milion złotych kary za naruszenie

Za niedopełnienie swoich obowiązków zarówno pośrednikom jak i samym przewoźnikom wykonującym przewóz osób grożą kary, których szczegółowy wykaz znajduje się w załącznikach do omawianej Ustawy. Zawarte w taryfikatorze stawki w związku z wprowadzanymi zmianami wzrosły w niektórych przypadkach nawet dziesięciokrotnie (!). Wszystko to ma na celu przestrzeżenie zainteresowanych osób przed naruszeniami. Najbardziej dotkliwe kary dotyczą sytuacji, w których pośrednik przy przewozie miałby działać bez odpowiedniej licencji,  przekazywałby zlecenie nieuprawnionym przewoźnikom a także nie prowadziłby lub prowadził niewłaściwie rejestr przekazanych zleceń i przedsiębiorców, z którymi współpracuje, na przykład nie ewidencjonując danych opisanych wcześniej. W każdym z tych przypadków może zostać na niego nałożona kara finansowa w wysokości 500 000 PLN. Najwyższa jednostkowa grzywna grozi przedsiębiorcom, jeśli ponownie stwierdzono by, że zajmują się pośrednictwem bez licencji lub ponownie przekazywaliby zlecenia przewoźnikowi, który wykonywałby przewóz bez wypisu z licencji. Jej wysokość to okrągły 1 000 000 PLN.

To jednak nadal nie jest górna granica kary, którą można nałożyć na pośrednika w wyniku pojedynczej kontroli. Jeśli na skutek czynności organów kontrolujących przeprowadzanych w siedzibie przedsiębiorcy wykazano by kilka naruszeń, łączna kara za wszystkie może sięgać nawet 1 500 000 PLN. Zmianie ulegnie także górna granica odpowiedzialności firm wykonujących przewóz taksówką, samochodem osobowym lub busem, którą dostosowano do najwyższej kary nowo wprowadzonej w taryfikatorze. Dotyczy ona sytuacji, w której przewoźnik ponownie wykonywałby transport bez odpowiedniej licencji i wynosi 120 000 PLN.

Na kierowców z kolei nałożono obowiązek okazywania i udostępniania na żądanie organu kontrolującego aplikacji mobilnej, na podstawie której rozlicza się przewóz. W przeciwnym wypadku mogą otrzymać mandat w wysokości 2000 PLN.

Kolejne zmiany w Ustawie

Od 27 września 2023 r. obowiązywać będą kolejne zmiany, których dokonano w Ustawie o transporcie drogowym. Będą one dotyczyły organizacji pracy pracowników Inspekcji Transportu Drogowego, w szczególności ich czasu pracy. Zmiany te jednak będą miały wymiar bardziej formalny, poszerzając zastosowanie Ustawy o służbie cywilnej w stosunku do pracowników inspekcji. Najwyraźniejsza ze zmian dotyczyć będzie dodatkowych dni urlopowych, jakie będą należały się inspektorom. Po 10 latach służby otrzymają dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 dni roboczych, zaś po 20 latach – 12 dni roboczych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (1 vote)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024