Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Prawo jazdy > Kurs na prawo jazdy kategorii C

Kurs na prawo jazdy kategorii C

Kurs na prawo jazdy kategorii C

Prawo jazdy kat C uprawnia do prowadzenia pojazdów, których masa przekracza 3,5 tony z wykluczeniem autobusów. W praktyce oznacza to uprawnienia do kierowania samochodami ciężarowymi i dużymi ciągnikami. 

Dla kogo prawo jazdy kategorii C? 

Na zdobycie tego rodzaju uprawnień decydują się głównie osoby zainteresowane karierą kierowcy zawodowego i prowadzeniem ciężarówek oraz TIR-ów. Warto wiedzieć jednak, że sama kategoria C nie uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie powyżej 3,5 t z przyczepą. W tym celu należy udać się na kurs na kategorię CE lub kurs łączony C i CE.

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii C?

Aby uzyskać ten rodzaj prawa jazdy, trzeba spełnić kilka warunków, do których należą:

  • wiek powyżej 21 lat (kurs można rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem 21. roku życia) lub wiek powyżej 18 lat i ukończony kurs kwalifikacji wstępnej,
  • posiadanie prawa jazdy kategorii B,
  • zdobycie orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych,
  • uzyskanie profilu kursanta w wydziale komunikacji,
  • ukończenie kursu na prawo jazdy kategorii C (części teoretycznej i praktycznej),
  • zaliczenie z wynikiem pozytywnym egzaminu państwowego.

Jeśli interesuje Cię zdobycie uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi, zacznij od znalezienia szkoły jazdy, która specjalizuje się w tego rodzaju kursach. Jej pracownicy udzielą Ci dokładnych wskazówek dotyczących koniecznych do podjęcia kroków i pomogą w realizacji wszystkich wymogów. Następnie będziesz mógł rozpocząć kurs. Oczywiście zapraszamy do kontaktu z ABC Szkolenia w Warszawie. 

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii C?

Kurs na prawo jazdy kategorii C, podobnie jak inne kursy związane ze zdobywaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów, składa się z dwóch części:

  • teoretycznej (20 godzin wykładów),
  • praktycznej (30 godzin jazdy na placu manewrowym i w terenie).

Część teoretyczna ma za zadanie zapoznać kursanta zarówno z ogólnymi zasadami dotyczącymi ruchu drogowego, jak i specyficznymi zagadnieniami związanymi z prowadzeniem samochodów ciężarowych (także np. dotyczącymi mocowania i przewożenia towarów). Wiele szkół oferuje możliwość zaliczenia kursu teoretycznego zarówno stacjonarnie (w siedzibie szkoły), jak i online. Kurs teoretyczny można też pominąć, przyswajając stanowiące jego zakres informacje samodzielnie. Każdy musi jednak zdać państwowy egzamin teoretyczny.

Część praktyczna to zajęcia związane z prowadzeniem pojazdów ciężarowych – zarówno na placu manewrowym, jak i w trasie. Podejmuje się ją dopiero po zaliczeniu części teoretycznej. Jazdy odbywają się w terminach dogodnych dla kursanta i instruktora. Również ich częstotliwość dobierana jest indywidualnie (zwykle są to dwie do dziesięciu godziny w tygodniu). Kurs kładzie nacisk na wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące jazdy ciężarówkami, a także ich poprawnej eksploatacji. Warto wybrać szkołę, która oferuje możliwość realizacji części praktycznej na różnych typach pojazdów. Dobrze przygotowywać się na takim samochodzie, który będzie wykorzystywany na egzaminie, ale warto również zdobyć doświadczenie w prowadzeniu innych ciężarówek. Tego rodzaju praktyka może okazać się kluczowa przy podjęciu pracy jako zawodowy kierowca. Po zakończeniu części praktycznej należy zdać egzamin państwowy.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii C?

By uzyskać prawo jazdy kategorii C, trzeba zdać dwa egzaminy – teoretyczny i praktyczny.

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań testowych – 20 z nich dotyczy wiedzy podstawowej (dotyczącej zasad ruchu drogowego). Z tego 10 wartych jest 3 punkty, 6 to pytania 2 punkty, a 4 warte są 1 punkt. Pozostałe 12 pytań dotyczy wiedzy specjalistycznej, z którą kursanci zapoznają się na zajęciach. Te zadania również mają zróżnicowaną wartość punktową – 6 za 3 punkty, 4 za 2 punkty i 2 za 1 punkt. Maksymalnie można więc uzyskać 74 punkty. Aby egzamin teoretyczny został uznany za zdany, trzeba zdobyć 68 punktów. Warto pamiętać przy tym, że:

  • każde pytanie ma tylko jedną prawidłową odpowiedź,
  • nie ma możliwości cofnięcia się do wcześniejszych pytań,
  • błędna odpowiedź lub brak odpowiedzi skutkuje uzyskaniem 0 punktów za pytanie,
  • na zapoznanie się z pytaniem i udzielenie odpowiedzi egzaminowany ma określony czas – w pierwszej części jest to odpowiednio 20 i 15 sekund, w drugiej 50 sekund na całość,
  • część podstawowa to pytania, na które należy udzielić odpowiedzi „tak” lub „nie”,
  • część specjalistyczna to pytania, na które należy udzielić prawidłowej odpowiedzi spośród trzech wariantów (A, B lub C).
Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii C?

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części przeprowadzanych odpowiednio na placu manewrowym i w ruchu drogowym.

Pierwsza część na placu manewrowym obejmuje:

  • sprawdzenie stanu technicznego kluczowych elementów pojazdu (m.in. świateł, poziomu oleju i innych płynów eksploatacyjnych) – zgodnie z wylosowanym przez komputer zagadnieniem,
  • przygotowanie do jazdy – ustawienie fotela i zagłówków oraz lusterek, upewnienie się, że drzwi pojazdu są prawidłowo zamknięte, zapięcie pasów bezpieczeństwa,
  • ruszanie z miejsca oraz jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu,
  • wykonanie wylosowanych zadań egzaminacyjnych (manewrów) – jeden z zestawów obejmujących dwa zadania.

Druga część odbywa się w ruchu drogowym. Jej struktura jest jednak również dość ściśle określona. Podczas poruszania się po drodze egzaminowany jest proszony o wykonanie różnych zadań przewidzianych w wytycznych. Egzaminator stale kontroluje też sposób i styl jazdy. Minimalny czas trwania tego etapu to 45 minut. Trasa, którą porusza się pojazd podczas egzaminu, różni się jednak w zależności od ośrodka, w którym jest on przeprowadzany.

Aby zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy C (uzyskać wynik pozytywny równoznaczny ze zdobyciem uprawnień do prowadzenia pojazdów ciężarowych), należy wykonać wszystkie zadania. Dwukrotne nieprawidłowe wykonanie zadania skutkuje przerwaniem procedury, podobnie jak zachowanie kierującego zagrażające zdrowiu i życiu uczestników ruchu drogowego.


Chciałbyś uzyskać więcej informacji odnośnie prawo jazdy kat. C lub się zapisać na kurs, zapraszamy do kontaktu z nami. KONTAKT

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Rate this post

Copyright © ABC Szkolenia | 2024