Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia

Kierowca z Ukrainy a Kod 95

Kod 95 dla kierowców z Ukrainy

Kierowcy zawodowi we wszystkich krajach Unii Europejskiej muszą legitymować się odpowiednimi uprawnieniami – nie chodzi tu jedynie o prawo jazdy właściwej kategorii, ale również o zdobycie świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzone wpisem w dokumencie (tzw. kod 95). W jaki sposób podobne uprawnienia może zdobyć kierowca spoza UE (np. z Ukrainy) chcący podjąć pracę w Polsce?

kursy i badania dla kierowców - gif

Czym jest kod 95?

Kod 95 to potwierdzenie nabycia kwalifikacji do wykonywania zawodu kierowcy umieszczane w prawie jazdy. Stosowny wpis pojawia się obok właściwej kategorii uprawnień do kierowania pojazdami. Ma format 95.DD.MM.RRRR. Następująca po liczbie 95 data oznacza moment wygaśnięcia prawa do wykonywania zawodu kierowcy. Dlatego posiadane kwalifikacje należy przedłużać, uczestnicząc w odpowiednich kursach zawodowych. Standardowy czas obowiązywania uprawnień to 5 lat. Po tym czasie należy powtórzyć szkolenie (oraz badania lekarskie i psychologiczne) i wymienić prawo jazdy na takie z nowym wpisem.

Jak zdobyć uprawnienia do pracy jako kierowca?

Zdobycie wpisu z kodem 95 wymaga ukończenia tzw. kursu na przewóz rzeczy lub osób – w zależności od kategorii przewozu i używanych do tego pojazdów. Jest na to kilka sposobów:

  • kurs kwalifikacji wstępnej – przeznaczony dla kierowców o wieku niższym niż wymagane dla kategorii D 23 lata lub wymagane dla kategorii C 21 lat,
  • kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej – przeznaczony dla kierowców spełniających kryteria wiekowe i posiadających prawo jazdy wydane po 10 września 2009 roku dla kategorii C1 lub C lub 10 września 2008 roku dla kategorii D1 lub D lub dopiero chcących rozpocząć kurs na ww. kategorie,
  • szkolenie okresowe kierowców – przeznaczone dla osób z dokumentami wydanymi przed 10 września 2009 roku dla kategorii C1 lub C lub 10 września 2008 roku dla kategorii D1 lub D oraz wszystkich tych, którzy chcą przedłużyć okres obowiązywania uprawnień.

Kursy kwalifikacji wstępnej i kwalifikacji wstępnej przyspieszonej kończą się egzaminem państwowym. Uzyskanie pozytywnego wyniku jest konieczne do otrzymania uprawnień zawodowych.

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif

Jakie dokumenty musi posiadać kierowcy z Ukrainy?

Polskie przepisy są zgodne z europejskimi i głoszą, że do podjęcia pracy w charakterze kierowcy w naszym kraju konieczne jest posiadanie dokumentu z kodem 95 wydane na terenie Unii. Pochodzący z Ukrainy kierowca legitymujący się tamtejszym dokumentem nie może więc legalnie podjąć pracy na takim stanowisku bez ukończenia dodatkowych kursów. Muszą oni przejść takie samo szkolenie, co Polacy – w zależności od wieku i daty wydania prawa jazdy, a następnie zadbać o potwierdzenie ukończenia szkoleń.

Posiadane uprawnienia (kod 95) można potwierdzić poprzez:

Oprócz tych dokumentów kierowca powinien posiadać Kartę Kierowcy – potrzebną do rejestrowania czasu pracy za pomocą tachografu.

Kwalifikacje zawodowe do przewozu osób lub rzeczy dla obywateli Ukrainy

Ośrodki szkoleniowe w naszym kraju, wychodząc naprzeciw potrzebom obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem pracy w charakterze kierowcy, coraz częściej dysponują ofertą kursów zawodowych prowadzonych w języku rosyjskim lub ukraińskim. Dzięki temu szansę na zdobycie uprawnień i podjęcie pracy mają nawet osoby bez znajomości języka polskiego. Istnieje możliwość odbycia zarówno kursu kwalifikacji wstępnej czy kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, jak i szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych..

Kwalifikacja wstępna i kwalifikacja wstępna przyspieszona dla obcokrajowców – długie kursy

Kursy kwalifikacji wstępnej i kwalifikacji wstępnej przyspieszonej dla obcokrajowców w zasadzie nie różnią się od tych organizowanych dla Polaków. Obejmują takie same zagadnienia i kończą się takim samym egzaminem. Jedyną różnicę może stanowić język, w którym są przeprowadzane zarówno kurs, jak i kończący go egzamin państwowy.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona: 

  • przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 21 lat i zdobyły lub zamierzają zdobyć prawo jazdy kat. C lub C+E  lub dla osób, które ukończyły 23 lata i zdobyły lub zamierzają zdobyć prawo jazdy kat. D lub D+E,
  • obowiązuje dla posiadaczy dokumentów kat. C, C+E uzyskanych po 10.09.2009 r. oraz dla posiadaczy dokumentów D, D+E uzyskanych po 10.09.2008 r.,
  • obejmuje w sumie 140 godzin zajęć (130 teorii i 10 praktyki),
  • zajęcia teoretyczne obejmują zagadnienia związane z kształceniem zawodowym w danym zakresie (przewóz rzeczy lub przewóz osób) – m.in. kwestie bezpieczeństwa, przepisów, optymalizacji zużycia paliwa i ochrony środowiska, obsługi i logistyki,
  • zajęcia praktyczne to jazda w ruchu drogowym i na symulatorze,
  • kończy się egzaminem państwowym składającym się z 20 pytań z zakresu podstawowego i 10 pytań specjalistycznych.

Kwalifikacja wstępna: 

  • dotyczy osób, które nie ukończyły 21 roku życia i chcą zdobyć prawo jazdy kategorii C lub C+E oraz osób, które nie ukończyły 23 roku życia i chcą zdobyć prawo jazdy kategorii D lub D+E wraz z uprawnieniami do wykonywania zawodu kierowcy i realizowania przewozu rzeczy lub osób,
  • obejmuje w sumie 280 godzin zajęć (260 teorii i 20 praktyki),
  • zajęcia teoretyczne obejmują zagadnienia ogólne oraz specjalistyczne związane z daną kategorią przewozu – przede wszystkim obowiązujących przepisów, bezpieczeństwa, obsługi i logistyki,
  • zajęcia praktyczne to 16 godzin jazdy z instruktorem w ruchu drogowym oraz  godziny w warunkach specjalnych (na macie poślizgowej),
  • kończy się egzaminem państwowym składającym się z 20 pytań dotyczących podstawowej wiedzy i 10 pytań specjalistycznych.

Szkolenie okresowe kierowców dla obcokrajowców – krótki kurs

Obywatele Ukrainy (lub innych państw spoza UE), którzy mają prawo jazdy wydane przed 10 września 2009 roku dla kategorii C1 lub C lub 10 września 2008 roku dla kategorii D1 lub D i chcą podjąć pracę jako kierowca zawodowy w obrębie Unii Europejskiej, muszą przejść szkolenie okresowe kierowców. Jest to również procedura przeznaczona dla wszystkich osób chcących przedłużyć okres obowiązywania posiadanego świadectwa kwalifikacji zawodowej (uzyskać nowy wpis z kodem 95 w prawie jazdy).

Szkolenie okresowe obejmuje 35 godzin zajęć teoretycznych związanych z transportem drogowym i pracą związaną z przewozem osób lub rzeczy. Wykłady podzielone są na 5 siedmiogodzinnych modułów – pierwsze trzy mają niezmienną treść obejmującą zakres podstawowy. Kolejne dwa to zaś wymienna tematyka dostosowana do zakresu obowiązków kierowcy. Do otrzymania uprawnień w tym przypadku wystarczy zaliczenie kursu – nie jest przeprowadzany egzamin.


Masz pytania odnośnie szkolenia dla kierowców zawodowych, zapraszamy do naszego ośrodka osobiście lub prosimy o kontakt telefoniczny.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (48 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024