Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Uprawnienia kierowców zawodowych > Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Posiadanie uprawnień do bycia kierowcą zawodowym daje szanse na zdobycie zatrudnienia w wielu firmach, zajmujących się m.in. logistyką i spedycją. By je uzyskać, trzeba przejść szereg kursów i zdać niezbędne egzaminy. Podstawą jest jednak prawo jazdy i to od uzyskania takiego dokumentu należy zacząć.

kursy i badania dla kierowców - gif

Prawo jazdy kategorii B – zanim wejdziesz do ciężarówki

Każdy kierowca zawodowy zaczyna od kat. B, ponieważ takie są przepisy. Nie można przystąpić do kursów na samochody ciężarowe bez uprawnień na samochody osobowe – to całkiem logiczne. Żeby otrzymać prawo jazdy kategorii B, należy zapisać się na kurs, a następnie przystąpić do egzaminu. Prawo jazdy tej kategorii wydawane jest osobom, które ukończyły 18 rok życia (na kurs można zapisać się także na 3 miesiące przed 18 urodzinami) oraz posiadają zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami osobowymi.

Po zakończeniu szkolenia każdy kursant przystępuje do egzaminu, składającego się z części teoretycznej (test) i praktycznej (jazda na placu manewrowym i po mieście). Tylko uzyskanie pozytywnego wyniku pozwala na otrzymanie uprawnienia do kierowania pojazdami osobowymi.

Prawo jazdy kategorii C, C+E – podstawowe uprawnienia kierowcy zawodowego

Kolejnym krokiem jest uzyskanie prawa jazdy kategorii C. By można było zapisać się na szkolenie przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy kat. C, należy uzyskać profil kandydata na kierowcę w wydziale komunikacji.

Do kursu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 21 rok życia (lub od 18 lat jeśli kursant uzyskał świadectwo kwalifikacji zawodowej po kwalifikacji wstępnej 280h, przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy kat. C lub CE). Koniecznością jest także posiadanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które stwierdzają brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami ciężarowymi.  Po zakończeniu kursu kandydat na kierowcę musi zdać egzamin – w formie testu oraz z prawidłowej jazdy w ruchu drogowym i na placu manewrowym. Pozytywny wynik uprawnia do otrzymania prawo jazdy kategorii C – na samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony dmc.

Do prawo jazdy kat. C+E można przystąpić po zdanym egzaminie na prawo jazdy kat C. Kurs na prawo jazdy kat C+E składa się jedynie z zajęć praktycznych. Podobnie egzamin państwowy ma formę praktyczną – manewrowanie na placu i jazda w ruch drogowym. Przy kategorii C+E nie przewiduje się obowiązku zdawania egzaminu teoretycznego. Po zaliczeniu praktyki uzyskujemy uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych z przyczepą ciężką, czyli np. ciągnika siodłowego z naczepą (pot. tira).

Dla osób, którym się bardzo śpieszy, kurs na prawo jazdy kat. C i kat. CE można zorganizować równocześnie.

Mam już prawo jazdy kategorii C / CE, czy mogę jeździć zawodowo ciężarówką?

Jeżeli myśli o wykonywaniu pracy na stanowisku kierowcy zawodowego to samo prawo jazdy nie wystarczy. Kierowca powinien legitymować się odpowiednim dokumentem, konieczne jest zdobycie świadectwa kwalifikacji zawodowej, które jest potwierdzeniem posiadania uprawnień, wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy na stanowisku kierowcy.

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej – potwierdzenie uprawnień do wykonywania zawodu kierowcy

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej uprawnia do zawodowego przewozu rzeczy lub osób, i jest wydawane po ukończeniu odpowiedniego szkolenia. W zależności od wieku kierowcy i posiadanych uprawnień, w celu uzyskania świadectwa kwalifikacji należy zapisać się na kurs z zakresu kwalifikacji wstępnej albo kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Są to szkolenia będące odpowiednikami dawniejszego kursu na przewóz rzeczy.

Kwalifikacja wstępna przeznaczona jest dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C wydane po 10 września 2009 roku, a którzy mają mniej niż 21 lat. Kwalifikacja wstępna przyspieszona to szkolenie przeznaczone dla osób, które ukończyły 21 lat.

Kurs kwalifikacji wstępnej trwa 280 godzin lekcyjnych, a w wersji przyspieszonej – 140 godzin lekcyjnych. Po zakończeniu kursu każdy z kierowców przystępuje do egzaminu, składającego się z pytań testowych. Udzielenie poprawnych odpowiedzi na większość pytań gwarantuje uzyskanie pozytywnego wyniku.

Uzyskane Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej należy potwierdzić wpisem kodu 95 do prawa jazdy, który uzyskuje się w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania. Niezbędne będzie złożenie wniosku o wymianę prawa jazdy.

Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi przepisami do kursu mogą przystąpić kandydaci, którzy posiadają profil kierowcy zawodowego wydany na podstawie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwskazań do pracy na stanowisku kierowcy zgodnie z art. 39j i 39k Ustawy o transporcie drogowym. Profil kierowcy zawodowego pobrać można w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę zawodowego. Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców do PKZ wykonujemy na miejscu w ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. Zapisy przyjmujemy pod numerem 531700182.

Szkolenie okresowe kierowców – odnowienie uprawnień zawodowych

Wraz z uzyskaniem Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej i wpisu w prawo jazdy, stajesz się pełnoprawnym kierowcą zawodowym. Pamiętaj jednak, że uprawnienia wydawane są na czas określony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej traci swoją ważność po 5 latach od jego wydania.

By przedłużyć termin jego ważności, należy ukończyć szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (nie trzeba ponownie zadawać egzaminu). Kurs organizowany jest przez ośrodki szkoleniowe wpisane w rejestr Urzędów Wojewódzkich. Należy jednak wykonać badania lekarskie i psychologiczne. Dopiero po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej, orzeczenie lekarskiego i psychologicznego można ubiegać się o wpis w prawo jazdy kodu 95.

Kolejne szkolenie okresowe należy ukończyć w ciągu  5 lat od wydania poprzedniego świadectwa kwalifikacji zawodowej.

Gdzie się zgłosić i od czego zacząć?

Wszystkie niezbędne badania, kursy i szkolenia zawodowe dla kierowców można wykonać w ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. Jeżeli chcesz zostać kierowcą zawodowym lub masz jakieś pytania to zapraszamy do kontaktu telefonicznego na numer 531700182. Nasz doradca wyczerpująco odpowie na wszystkie postawione pytania i rozwieje wątpliwości.

Warto podnosić swoje kwalifikacje zawodowe

Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do przewozu rzeczy. Posiadając prawo jazdy kategorii C / C+E można zapisać się na dodatkowe szkolenia, które pozwolą na podniesienie kwalifikacji. Jedną z opcji jest szkolenie dla kierowców ADR, uprawniające do przewozu materiałów niebezpiecznych. Szkolenie podstawowe ADR można już ukończyć z kategorią B prawa jazdy. Kurs składa się z części podstawowej i specjalistycznej. Po zakończeniu szkolenia należy przystąpić do egzaminu w formie testowej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, otrzymasz zaświadczenie ADR, które uprawnia do przewozu materiałów klasyfikowanych jako niebezpieczne w transporcie krajowym i zagranicznym. Zaświadczenie ADR jest honorowane we wszystkich krajach Europy.

Inną z opcji jest kurs HDS – hydrauliczny dźwig samochodowy. Posiadanie takiego uprawnienia pozwala na dokonywanie przewozów, a jednocześnie załadunek towarów bez korzystania z dodatkowych urządzeń. Szkolenie kończy się egzaminem, którego pozytywny wynik uprawnia do otrzymania niezbędnych uprawnień.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Ile kosztują uprawnienia kierowcy zawodowego?


Masz pytania, zadzwoń do nas: kontakt
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
7 lat temu

Nie trzeba mieć C żeby zrobić kurs kwalifikacji. Warto go właśnie zrobić wcześniej żeby dwa razy prawa jazdy nie wymieniać. Należy także zauważyć że ADR jest także niezależne od posiadanej kategorii prawa jazdy.

Ryba
Ryba
7 lat temu

Kategorie C i CE można robić już od 18 lat tylko że trzeba robić kwalifikacje zawodową pełną 280 godzin

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

Trzeba mieć kategorie C żeby zrobić C+E

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu
Reply to  Krzysztof

To jest pytanie 😂

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

Trzeba mieć kategorie C żeby zrobić C E

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu
Reply to  Krzysztof

To jest pytanie 😂

Julian
Julian
1 rok temu

dzięki za pomoc!

Last edited 1 rok temu by Julian
warto sprawdzićPowiązane usługi

Kwalifikacja wstępna przyspieszona na przewóz rzeczy lub osób

Kwalifikacja wstępna przyśpieszona – kurs na kierowcę zawodowego Kwalifikacja wstępna przyspieszona (pot. kurs na przewóz rzeczy / osób) dotyczy osób zamierzających wykonywać...

Prawo jazdy kat. C oraz CE – kurs łączony

Kurs łączony w zakresie prawo jazdy kategorii C oraz CE (C+E) Kurs łączony na prawo jazdy kategorii C, C+E dedykowany jest wszystkim...

Badania lekarskie kierowców

Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy kierowca zawodowy lub kandydat na kierowcę zobowiązany jest do posiadania orzeczenia...

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (103 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024