Badania lekarskie dla kierowców zawodowych
Każdy kierowca, który stara się o wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej lub chce przedłużyć jego ważność, musi dopełnić kilku formalności. Poza ukończeniem odpowiedniego szkolenia (kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego), musi przejść badania lekarskie.
Podstawa prawna badań lekarskich
Wymóg otrzymania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowcy zawodowego reguluje art. 39j Ustawy o transporcie drogowym z dn. 6 września 2001 roku.
Kiedy należy wykonać badanie lekarskie?
Ważne jest to, by badanie lekarskie wykonać po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej. Ten wymóg dotyczy kierowców, którzy po raz pierwszy ukończyli szkolenie okresowe.
W przypadku kierowców, którzy posiadają już świadectwo kwalifikacji zawodowej wydane po kursie kwalifikacyjnym lub szkoleniu okresowym badania należy wykonać odpowiednio co do ukończenia szkolenia okresowego ale nie później niż w terminie wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Ponadto należy wiedzieć, że otrzymane orzeczenie lekarskie ulega przedawnieniu. By móc kontynuować pracę jako kierowca zawodowy, należy regularnie poddawać się badaniom. O ich częstotliwości mówi także Ustawa o transporcie drogowym.
Zgodnie z jej brzmieniem, badania lekarskie należy przeprowadzać:
- co 5 lat – w przypadku osób poniżej 60. roku życia,
- co 30 miesięcy – w przypadku kierowców po 60. roku życia.
Nie czeka, skontaktuj się juz teraz! Kontakt. Badania organizujemy wyłącznie dla naszych kursantów.