Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Uprawnienia kierowców zawodowych > Świadectwo kwalifikacji zawodowej. Co to jest?

Świadectwo kwalifikacji zawodowej. Co to jest?

Co to jest świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowcy?

Świadectwo kwalifikacji zawodowej jest dokumentem wydawanym po ukończeniu kursu kwalifikującego bądź szkolenia okresowego dla kierowcy zawodowego wykonującego przewóz drogowy dla kategorii C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E, DE prawa jazdy.

Kto może ubiegać się o świadectwo kwalifikacji zawodowej?

Kierowcy, którzy chcieliby rozpocząć swoją karierę w transporcie drogowym mogą przystąpić do kursu kwalifikacji wstępnej już w wieku 18 lat, natomiast niedoszli kierowcy autobusów w wieku 21 lat. Mogą oni wybrać wersję kursu przyśpieszonego, jednak będą oni mogli kierować jedynie pojazdami zarezerwowanymi dla kategorii C1, C1+E lub D1, D1+E aż do momentu ukończenia 21 roku życia w przypadku kursu na przewóz rzeczy i 23 roku w przypadku kursu na przewóz osób. Wiele ośrodków szkoleniowych daje swoim kursantom możliwość przystąpienia do kursu na przewóz osób i rzeczy przed osiągnięciem wspomnianego wieku – w trakcie szkolenia muszą oni jednak ukończyć 18 bądź 21 lat.

Czy konieczne jest ukończenie szkolenia przed przystąpieniem do egzaminu?

Każdy kierowca musi ukończyć kurs, aby móc uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowych kierowcy. Jedyna różnica to rodzaj kursu, który jest uzależniony od terminu uzyskania przez niego prawo jazdy kat. C bądź kat. D. Wyróżnić możemy kurs w ramach kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej oraz kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej. Ważne jest również pilnowanie okresowych szkoleń.

I tak kurs:

kwalifikacji wstępnej przeznaczony jest dla kandydatów na kierowców, którzy chcieliby uzyskać prawo jazdy:
– kat. C po 10.09.2009r. i nie mają ukończonych 21 lat,
– kat. D po 10.09.2008r. i nie mają ukończonych 23 lat chyba, że wykonują przewóz na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50km.
kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej przeznaczony jest dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy:
– kat. C po 10.09.2009r.
– kat. D po 10.09.2008r.
kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przeznaczony jest dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy:
– kat. C po 10.09.2009r. i ukończyli wcześniej kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną w zakresie kat. D, D+E, D1, D1+E.
– kat. D po 10.09.2008r. i ukończyli wcześniej kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną w zakresie kat. C, C+E, C1, C1+E a nie ukończyli 23 roku życia.
kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej przeznaczony jest dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy:
– kat. C po 10.09.2009r. i ukończyli wcześniej kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną w zakresie kat. D, D+E, D1, D1+E
– kat. D po 10.09.2008r. i ukończyli wcześniej kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną w zakresie kat. C, C+E, C1, C1+E i mają ukończone 23 lata (lub mniej jeśli wykonują przewóz na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50km)

Warto również pamiętać o szkoleniach okresowych, które przewidziane są dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy:
– kat. C przed 10.09.2009r.
– kat. D przed 10.09.2008r.

Dodatkowo, kierowcy, którzy nie ukończyli wcześniej szkolenia w ramach przewozu rzeczy bądź osób, powinni wziąć udział w szkoleniu przed rozpoczęciem pracy w zawodzie kierowcy. Z kolei kierowcy, którzy ukończyli kurs w ramach przewozu rzeczy bądź osób, muszą ukończyć szkolenia okresowe, które przedłuży ich uprawnienia kierowcy.

Czym są szkolenia okresowe dla kierowców zawodowych?

Zawodowi kierowcy muszą przechodzić szkolenia okresowego, co 5 lat. Są to szkolenia przeznaczone dla kierowców, wykonujących pracę w transporcie drogowym bądź osobowym, umożliwiające im odświeżenie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Program kursu ma na celu przedłużenie uprawnień do wykonywania zawodu. Podczas kursu, kierowcy mają możliwość poprawić i utrwalić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i komfortu pracy. Bardzo duży nacisk podczas szkoleń kładzie się na bezpieczeństwo – zarówno kierowcy jak i podczas poruszania się po drodze. Kierowcy w szkoleniu okresowym powinni wziąć udział około dwa miesiące przed datą upłynięcia okresu ważności kwalifikacji. Tylko tak, spokojnie i bez nerwów będą mogli wziąć udział w szkoleniu, ale też uzyskać nowe prawo jazdy, zawierające informację o nowym terminie ważności kwalifikacji.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Okres ważności wszystkich kwalifikacji oraz szkolenia okresowego wynosi 5 lat. Po tym czasie kierowca jest zobowiązany do ponownego ukończenia szkolenia okresowego. Dodatkowo, przed rozpoczęciem zajęć w ramach wszystkich rodzajów kwalifikacji oraz po ukończeniu szkolenia okresowego konieczne jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które będzie zawierało informację o braku przeciwwskazań zdrowotnych na stanowisku kierowcy. Dodatkowo, każdy kurs obejmuje zajęcia części teoretycznej jak i praktycznej.

Jak wygląda egzamin?

Każdy kurs z wyjątkiem szkolenia okresowego kończy się obowiązkowym egzaminem tzw. testem kwalifikacyjnym. Egzamin prowadzony jest przez komisję egzaminacyjną powołaną przez wojewodę. Test kwalifikacji wstępnej oraz kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej składa się z 20 pytań z części podstawowej oraz 10 pytań z części specjalistycznej danej kategorii prawa jazdy. Wszystkie pytania testowe są w formie odpowiedzi zamkniętych, z możliwością jednokrotnego wyboru. Egzamin zaliczony jest w momencie uzyskania minimum 16 poprawnych odpowiedzi w ramach części podstawowej oraz 5 w ramach części specjalistycznej. Czat trwania testu wynosi 45 minut.

Jeśli chodzi o test kwalifikacji wstępnej uzupełniającej bądź test kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej to składa się on z 10 pytań, jedynie z tematów części specjalistycznej, odpowiednich dla danego zakresu prawa jazdy. Sam egzamin trwa 15 minut – konieczne jest również uzyskanie minimum 5 poprawnych odpowiedzi. Ukończenie testu z wynikiem pozytywnym pozwala na wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej – jest ono wydawane w terminie 7 dni od dnia, w którym odbył się test. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku, istnieje możliwość przystąpienia do kolejnych testów kwalifikacyjnych.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej po szkoleniu okresowym wystawiane jest przez uprawniony ośrodek szkoleniowy. Natomiast po kursach kwalifikacji oraz zdanym egzaminie państwowym przez wojewodę właściwego dla miejsca prowadzenia szkolenia. Dodatkowo, potwierdzenie uzyskania kwalifikacji zawodowych kierowcy, odnotowywane jest w prawie jazdy, na jego odwrocie, w kolumnie nr 12 poprzez wpisanie kodu „95” wraz z datą jego ważności.

Chcesz się zapisać na szkolenie do świadectwa kwalifikacji zawodowej dla kierowcy lub uzyskać więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu z nami.

Masz pytania, napisz do nas lub umieść wpis w komentarzach pod artykułem. KONTAKT

guest
28 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
1 rok temu

Posiadam Świadectwo Kwalifikacji wydane w 2003 roku, czy można je jeszcze wykorzystać?

RYSZARD
RYSZARD
1 rok temu

Posiadam świadectwo kwalifikacji wydane przez DVLA w UK. data ważności do grudnia 2020 roku .Co mam zrobić aby wymienić tą kartę i uzyskać polskie świadectwo i polską kartę , prawo jazdy na kat wyższe tzn. C,D,E ważne do luty 2022.
PROSZE O PORADE .Czy wszystko załatwię w Waszym ośrodku ?

Klaudia
Klaudia
1 rok temu

Czy potrzebne jest świadectwo kwalifikacji jeśli chcę przewieźć ciężarówką towar (w tym przypadku meble) w celach prywatnych?

Justyna
Justyna
1 rok temu

Witam, czy w przypadku jeśli pracownik kończy się okres ważności świadectwa kwalifikacji zawodowej i jednocześnie okres ważności prawa jazdy dot. kat. C. pracodawca musi wystawić jakieś dokumenty przed odbyciem kolejnego szkolenia które będą informowały, że powyższe dokumenty będą wymagane do pracy na stanowisku kierowcy?

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu

Posiadam prawo jazdy kat B i C od 2002r i chciałbym zacząć pracę jak kierowca ciężarówki. Jaki kurs na przewoz towarów mnie obowiązuje który musiałbym zrobić?

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Witam chciałbym się dowiedzieć kiedy należy wykonać badania lekarskie i psychologiczne przed szkoleniem okresowym czy też po odbyciu szkolenia.

Michał
Michał
1 rok temu

Zabrali mi prawko i zamierzam robić od nowa czy po wygaśnieciu świadectwa a przed zdaniem egzaminu mogę wyrobić świadectwo kwalifikacji??

Paweł
Paweł
1 rok temu

Czekam na świadectwo już dwa tygodnie. Ile czekaliście na świadectwo po zdaniu egzaminu?

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Witam posiadam prawo jazdy kategorii c od 2004 roku ale nigdy niemialem swiadectwa kwalifikacji..moje pytanie ..jakie szkolenie musze odbyc zeby je uzyskac?

Patryk
Patryk
10 miesięcy temu

Witam mam parę pytań mam okazję zrobić prawo jazdy kat c plus kwalifikacje czy:
1.Musze wyrabiać kartę kierowcy która ważna jest na 5 lat?
2.Czy świadectwo kwalifikacji jest już do końca życia ważne wiadomo że trzeba robić badania lekarskie co 5 lat ?(okulista psycholog.neurokog)
3.czy za każdym razem co 5 lat muszę zmieniać prawo jazdy jeśli chodzi o kod do przewozu ?
4.jakie są kwoty poprawkowe jeśli za pierwszym razem mi się nie uda?
5.

Daniel
Daniel
6 miesięcy temu

Dzień dobry pracuje w Holandii i mogę zrobić kwalifikacje w Polsce

Daniel
Daniel
5 miesięcy temu

A ców przypadku gdy mam prawo jazdy kat. C wydane przed 10.09.2008r i nie mam
Świadectwo kwalifikacji zawodowej, a chciałbym zrobić

Last edited 5 miesięcy temu by Daniel
Bartek
Bartek
5 miesięcy temu

Witam. W 2017 roku skończyło mi sie świadectwo kwalifikacji zawodowej. I mam takie pytanie zeby je teraz przedluzyc co musze zrobic i ile to bedzie mnie kosztowalo?

Wojciech
Wojciech
4 miesięcy temu

Witam posiadam prowo jazdy kat C,C+E wydane na terenie Wielkiej Brytanii. Czy mogę na te prawo jazdy wyrobić Świadectwo kwalifikacji zawodowej. Czy muszę wymienić prawo jazdy na Polskie.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2022