Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Uprawnienia kierowców zawodowych > Świadectwo kwalifikacji zawodowej. Co to jest?

Świadectwo kwalifikacji zawodowej. Co to jest?

Co to jest świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowcy?

Świadectwo kwalifikacji zawodowej jest dokumentem wydawanym po ukończeniu kursu kwalifikującego bądź szkolenia okresowego dla kierowcy zawodowego wykonującego przewóz drogowy dla kategorii C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E, DE prawa jazdy.

Kto może ubiegać się o świadectwo kwalifikacji zawodowej?

Kierowcy, którzy chcieliby rozpocząć swoją karierę w transporcie drogowym mogą przystąpić do kursu kwalifikacji wstępnej już w wieku 18 lat, natomiast niedoszli kierowcy autobusów w wieku 21 lat. Mogą oni wybrać wersję kursu przyśpieszonego, jednak będą oni mogli kierować jedynie pojazdami zarezerwowanymi dla kategorii C1, C1+E lub D1, D1+E aż do momentu ukończenia 21 roku życia w przypadku kursu na przewóz rzeczy i 23 roku w przypadku kursu na przewóz osób. Wiele ośrodków szkoleniowych daje swoim kursantom możliwość przystąpienia do kursu na przewóz osób i rzeczy przed osiągnięciem wspomnianego wieku – w trakcie szkolenia muszą oni jednak ukończyć 18 bądź 21 lat.

kursy i badania dla kierowców - gif

Czy konieczne jest ukończenie szkolenia przed przystąpieniem do egzaminu?

Każdy kierowca musi ukończyć kurs, aby móc uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowych kierowcy. Jedyna różnica to rodzaj kursu, który jest uzależniony od terminu uzyskania przez niego prawo jazdy kat. C bądź kat. D. Wyróżnić możemy kurs w ramach kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej oraz kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej. Ważne jest również pilnowanie okresowych szkoleń.

I tak kurs:

kwalifikacji wstępnej przeznaczony jest dla kandydatów na kierowców, którzy chcieliby uzyskać prawo jazdy:
– kat. C po 10.09.2009r. i nie mają ukończonych 21 lat,
– kat. D po 10.09.2008r. i nie mają ukończonych 23 lat chyba, że wykonują przewóz na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50km.
kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej przeznaczony jest dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy:
– kat. C po 10.09.2009r.
– kat. D po 10.09.2008r.
kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przeznaczony jest dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy:
– kat. C po 10.09.2009r. i ukończyli wcześniej kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną w zakresie kat. D, D+E, D1, D1+E.
– kat. D po 10.09.2008r. i ukończyli wcześniej kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną w zakresie kat. C, C+E, C1, C1+E a nie ukończyli 23 roku życia.
kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej przeznaczony jest dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy:
– kat. C po 10.09.2009r. i ukończyli wcześniej kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną w zakresie kat. D, D+E, D1, D1+E
– kat. D po 10.09.2008r. i ukończyli wcześniej kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną w zakresie kat. C, C+E, C1, C1+E i mają ukończone 23 lata (lub mniej jeśli wykonują przewóz na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50km)

Warto również pamiętać o szkoleniach okresowych, które przewidziane są dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy:
– kat. C przed 10.09.2009r.
– kat. D przed 10.09.2008r.

Dodatkowo, kierowcy, którzy nie ukończyli wcześniej szkolenia w ramach przewozu rzeczy bądź osób, powinni wziąć udział w szkoleniu przed rozpoczęciem pracy w zawodzie kierowcy. Z kolei kierowcy, którzy ukończyli kurs w ramach przewozu rzeczy bądź osób, muszą ukończyć szkolenia okresowe, które przedłuży ich uprawnienia kierowcy.

Czym są szkolenia okresowe dla kierowców zawodowych?

Zawodowi kierowcy muszą przechodzić szkolenia okresowego, co 5 lat. Są to szkolenia przeznaczone dla kierowców, wykonujących pracę w transporcie drogowym bądź osobowym, umożliwiające im odświeżenie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Program kursu ma na celu przedłużenie uprawnień do wykonywania zawodu. Podczas kursu, kierowcy mają możliwość poprawić i utrwalić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i komfortu pracy. Bardzo duży nacisk podczas szkoleń kładzie się na bezpieczeństwo – zarówno kierowcy jak i podczas poruszania się po drodze. Kierowcy w szkoleniu okresowym powinni wziąć udział około dwa miesiące przed datą upłynięcia okresu ważności kwalifikacji. Tylko tak, spokojnie i bez nerwów będą mogli wziąć udział w szkoleniu, ale też uzyskać nowe prawo jazdy, zawierające informację o nowym terminie ważności kwalifikacji.

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif

Co jeszcze warto wiedzieć?

Okres ważności wszystkich kwalifikacji oraz szkolenia okresowego wynosi 5 lat. Po tym czasie kierowca jest zobowiązany do ponownego ukończenia szkolenia okresowego. Dodatkowo, przed rozpoczęciem zajęć w ramach wszystkich rodzajów kwalifikacji oraz po ukończeniu szkolenia okresowego konieczne jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które będzie zawierało informację o braku przeciwwskazań zdrowotnych na stanowisku kierowcy. Dodatkowo, każdy kurs obejmuje zajęcia części teoretycznej jak i praktycznej.

Jak wygląda egzamin?

Każdy kurs z wyjątkiem szkolenia okresowego kończy się obowiązkowym egzaminem tzw. testem kwalifikacyjnym. Egzamin prowadzony jest przez komisję egzaminacyjną powołaną przez wojewodę. Test kwalifikacji wstępnej oraz kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej składa się z 20 pytań z części podstawowej oraz 10 pytań z części specjalistycznej danej kategorii prawa jazdy. Wszystkie pytania testowe są w formie odpowiedzi zamkniętych, z możliwością jednokrotnego wyboru. Egzamin zaliczony jest w momencie uzyskania minimum 16 poprawnych odpowiedzi w ramach części podstawowej oraz 5 w ramach części specjalistycznej. Czat trwania testu wynosi 45 minut.

Jeśli chodzi o test kwalifikacji wstępnej uzupełniającej bądź test kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej to składa się on z 10 pytań, jedynie z tematów części specjalistycznej, odpowiednich dla danego zakresu prawa jazdy. Sam egzamin trwa 15 minut – konieczne jest również uzyskanie minimum 5 poprawnych odpowiedzi. Ukończenie testu z wynikiem pozytywnym pozwala na wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej – jest ono wydawane w terminie 7 dni od dnia, w którym odbył się test. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku, istnieje możliwość przystąpienia do kolejnych testów kwalifikacyjnych.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej po szkoleniu okresowym wystawiane jest przez uprawniony ośrodek szkoleniowy. Natomiast po kursach kwalifikacji oraz zdanym egzaminie państwowym przez wojewodę właściwego dla miejsca prowadzenia szkolenia. Dodatkowo, potwierdzenie uzyskania kwalifikacji zawodowych kierowcy, odnotowywane jest w prawie jazdy, na jego odwrocie, w kolumnie nr 12 poprzez wpisanie kodu „95” wraz z datą jego ważności.

Chcesz się zapisać na szkolenie do świadectwa kwalifikacji zawodowej dla kierowcy lub uzyskać więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu z nami.

Masz pytania? Napisz do nas lub umieść wpis w komentarzach pod artykułem.

KONTAKT

Subscribe
Powiadom o
guest
48 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
3 lat temu

Posiadam Świadectwo Kwalifikacji wydane w 2003 roku, czy można je jeszcze wykorzystać?

RYSZARD
RYSZARD
3 lat temu

Posiadam świadectwo kwalifikacji wydane przez DVLA w UK. data ważności do grudnia 2020 roku .Co mam zrobić aby wymienić tą kartę i uzyskać polskie świadectwo i polską kartę , prawo jazdy na kat wyższe tzn. C,D,E ważne do luty 2022.
PROSZE O PORADE .Czy wszystko załatwię w Waszym ośrodku ?

Klaudia
Klaudia
3 lat temu

Czy potrzebne jest świadectwo kwalifikacji jeśli chcę przewieźć ciężarówką towar (w tym przypadku meble) w celach prywatnych?

Justyna
Justyna
3 lat temu

Witam, czy w przypadku jeśli pracownik kończy się okres ważności świadectwa kwalifikacji zawodowej i jednocześnie okres ważności prawa jazdy dot. kat. C. pracodawca musi wystawić jakieś dokumenty przed odbyciem kolejnego szkolenia które będą informowały, że powyższe dokumenty będą wymagane do pracy na stanowisku kierowcy?

Grzegorz
Grzegorz
3 lat temu

Posiadam prawo jazdy kat B i C od 2002r i chciałbym zacząć pracę jak kierowca ciężarówki. Jaki kurs na przewoz towarów mnie obowiązuje który musiałbym zrobić?

Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Witam chciałbym się dowiedzieć kiedy należy wykonać badania lekarskie i psychologiczne przed szkoleniem okresowym czy też po odbyciu szkolenia.

Michał
Michał
3 lat temu

Zabrali mi prawko i zamierzam robić od nowa czy po wygaśnieciu świadectwa a przed zdaniem egzaminu mogę wyrobić świadectwo kwalifikacji??

Paweł
Paweł
2 lat temu

Czekam na świadectwo już dwa tygodnie. Ile czekaliście na świadectwo po zdaniu egzaminu?

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Witam posiadam prawo jazdy kategorii c od 2004 roku ale nigdy niemialem swiadectwa kwalifikacji..moje pytanie ..jakie szkolenie musze odbyc zeby je uzyskac?

Patryk
Patryk
2 lat temu

Witam mam parę pytań mam okazję zrobić prawo jazdy kat c plus kwalifikacje czy:
1.Musze wyrabiać kartę kierowcy która ważna jest na 5 lat?
2.Czy świadectwo kwalifikacji jest już do końca życia ważne wiadomo że trzeba robić badania lekarskie co 5 lat ?(okulista psycholog.neurokog)
3.czy za każdym razem co 5 lat muszę zmieniać prawo jazdy jeśli chodzi o kod do przewozu ?
4.jakie są kwoty poprawkowe jeśli za pierwszym razem mi się nie uda?
5.

Daniel
Daniel
2 lat temu

Dzień dobry pracuje w Holandii i mogę zrobić kwalifikacje w Polsce

Daniel
Daniel
2 lat temu

A ców przypadku gdy mam prawo jazdy kat. C wydane przed 10.09.2008r i nie mam
Świadectwo kwalifikacji zawodowej, a chciałbym zrobić

Last edited 2 lat temu by Daniel
Bartek
Bartek
2 lat temu

Witam. W 2017 roku skończyło mi sie świadectwo kwalifikacji zawodowej. I mam takie pytanie zeby je teraz przedluzyc co musze zrobic i ile to bedzie mnie kosztowalo?

Wojciech
Wojciech
2 lat temu

Witam posiadam prowo jazdy kat C,C+E wydane na terenie Wielkiej Brytanii. Czy mogę na te prawo jazdy wyrobić Świadectwo kwalifikacji zawodowej. Czy muszę wymienić prawo jazdy na Polskie.

Justyna
Justyna
1 rok temu

Witam, czy w przypadku jeśli pracownikowi kończy się okres ważności świadectwa kwalifikacji zawodowej ,pracodawca na czas szkolenia udziela czasu wolnego w formie urlopu szkoleniowego czy wypoczynkowego? Czy wystawia jakieś dokumenty przed odbyciem kolejnego szkolenia które będą informowały, że powyższe dokumenty będą wymagane do pracy na stanowisku kierowcy? Oraz czy pracodawca w pełni pokrywa koszt badań lekarskich i psychologicznych obligatoryjnie? Oraz koszt samego szkolenia pracownika?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Justyna

Szanowna Pani Justyno, zasady odpowiedzialności przedsiębiorcy w zakresie szkolenia kierowców wykonujących przewozy drogowe na jego rzecz reguluje artykuł 39l Ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z jego treścią przedsiębiorcy zobowiązani są do kierowania swoich pracowników na badania lekarskie i psychologiczne oraz szkolenia okresowe. Powinni oni także stworzyć warunki organizacyjne umożliwiające kierowcy ukończenie szkolenia, jednak kwestia konieczności udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego lub wypoczynkowego nie została w pełni sprecyzowana. Przed upływem terminu ważności uprawnień pracodawca powinien poinformować o ubiegającej aktualności kodu 95, wystawiając skierowanie na szkolenie i badania, których koszty nie muszą być w całości pokryte przez przedsiębiorcę. Jest on bowiem zobowiązany jedynie do pokrycia kosztów badania lekarskiego i psychologicznego.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Witam czy podczas odnawiania świadectwa kwalifikacji na nowych przepisach można w tym samym dniu po kursie wsiąść za kierownicę jeśli nie to jak wygląda czy to jest dzień płatny czy muszę wybrać swój urlop wypoczynkowy pozdrawiam Marcin

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Marcin

Szanowny Panie Marcinie,
Samo ukończenie kursu nie stanowi poświadczenia posiadania uprawnień do przewozu rzeczy, więc dopiero po odbiorze blankietu prawa jazdy z wbitym kodem 95 będzie mógł Pan przystąpić do pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca powinien zapewnić warunki organizacyjne umożliwiające kierowcy ukończenie szkolenia okresowego, jednak kwestia okresu od zakończenia kursu do dnia odbioru prawa jazdy nie została w żaden sposób uregulowana i zależy od Pana indywidualnych ustaleń z pracodawcą.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Można zacząć robić świadectwo kwalifikacji zawodowej przed osiągnięciem pełnoletniości? Np. mając 16 lat.

Aleksandra - ABC Szkolenia
Reply to  Krzysztof

Panie Krzysztofie,
W odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami: osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii C, C+E, D lub D+E może rozpocząć kurs kwalifikacyjny nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku, tj. 3 miesiące przed ukończeniem 18 lat w przypadku kategorii C i C+E oraz 3 miesiące przed ukończeniem 21 lat w przypadku kategorii D i D+E. Ponadto istnieje możliwość rozpoczęcia kursu kwalifikacyjnego wraz z rozpoczęciem nauki w szkole ponadpodstawowej , prowadzącej kształcenie w zawodzie lub wraz z rozpoczęciem kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, jeśli podstawa programowana kształcenia ucznia/słuchacza przewiduje przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym.

Paweł
Paweł
1 rok temu

Mam prawo jazdy kat C i 25lat skończone, zrobię teraz kurs klasyfikacji wstępnej przyśpieszonej, to czy będzie też ten kurs ważny na kat C+E, jeżeli za powiedzmy 3 lata zrobiłbym prawo jazdy kat C+E, czy muszę od nowa wyrobić kurs klasyfikacji wstępnej przyśpieszonej na kat C+E?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Paweł

Szanowny Panie Pawle, szkolenia dla kierowców zawodowych, mówiąc potocznie, dzielimy na kursy na przewóz rzeczy lub osób. Wynika to z podstaw programowych, które zostały określone odpowiednio dla 2 bloków: C1, C1+E, C, C+E oraz D1, D1+E, D, D+E. Oznacza to, że jeśli dziś zrealizuje Pan kurs kwalifikacyjny, otrzyma Pan wpisu kodu 95 jedynie do aktualnie posiadanej kategorii prawa jazdy. Po zdaniu egzaminu na kategorię C+E i wymianie blankietu prawa jazdy z automatu kod 95 zostanie do niej dopisany. Należy jednak pamiętać, że data ważności kursu na przewóz rzeczy będzie taka sama dla wszystkich kategorii prawa jazdy i wynosi 5 lat od dnia badań lekarskich i psychologicznych wykonanych przed szkoleniem.

Wojciech-W52
Wojciech-W52
1 rok temu

Witam. Czy posiadając uprawnienia kat C+E i posiadając świadectwo kwalifikacji następnie uzyskując uprawnienia na kategorię D to jaki muszę odbyć kurs kwalifikacji zawodowej ?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Wojciech-W52

Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że rodzaj kursu kwalifikacyjnego jaki powinien Pan wykonać po otrzymaniu prawa jazdy kategorii D jest uzależniony od daty uzyskania przez Pana kategorii C. Jeśli została pozyskana przed 10.09.2009 r. Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej zobowiązany był Pan uzyskać, kończąc szkolenie okresowe i teraz powinien Pan wykonać Kwalifikację Wstępną Przyspieszoną. W sytuacji, kiedy prawo jazdy kategorii C otrzymał Pan po 10.09.2009 r. i zdał Pan egzamin na odpowiednią kwalifikację, powinien Pan wykonać Kwalifikację Wstępną Uzupełniającą Przyspieszoną lub, jeżeli nie ukończył Pan 23 roku życia, Kwalifikację Wstępną Uzupełniającą.

Dariusz
Dariusz
1 rok temu

Dzień dobry. Mam ważny kod 95. Do grudnia 2023 mogę zrobić szkolenie w tym roku? I od kiedy ono będzie ważne? Od grudnia 2023 czy od dnia ukończenia kursu. Pozdrawiam.

Marta - ABC Szkolenia
Reply to  Dariusz

Dzień dobry Panie Dariuszu
W odpowiedzi na Pana komentarz, uprzejmie informuję, że szkolenie okresowe można wykonać przed zakończeniem ważności aktualnych uprawnień. W pierwszej kolejności należy uzyskać orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Badania organizujemy w każdą środę o godz. 14:00 pod adresem: ul. Modlińska 6, 03-216 Warszawa. Następnie należy udać się do Wydziału Komunikacji celem wyrobienia numeru PKZ (Profil Kierowcy Zawodowego). Dokument ten jest niezbędny do zapisu na szkolenie. Szkolenie ważne jest przez 5 lat licząc od dnia zakończenia szkolenia.
W przypadku zainteresowania odbyciem szkolenia zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 531 700 182.

Szymon
Szymon
1 rok temu

Witam chciałbym wiedzieć ile jest wszystkich pytań do kwalifikacji wstępnej przyspieszonej

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Szymon

Szanowny Panie, test kwalifikacyjny obejmujący 30 pytań przygotowywany jest na podstawie katalogu pytań testowych zatwierdzonych przez ministra właściwego do spraw transportu. Zgodnie z art. 39b1 Ustawy o transporcie drogowym rzeczony katalog nie stanowi informacji publicznej, stąd szerzej nieznana jest dokładna liczba wszystkich pytań testowych, które mogą pojawić się na egzaminie po kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Niemniej jednak Ustawa określa, że maksymalna liczba pytań, jakie mogą znajdować się w katalogu nie przekracza 1500 pozycji.

Arek
Arek
1 rok temu

Czy rolnik przewożący swoje płody rolne z pola do magazynu lub z magazynu do punktu skupu ciągnikiem siodłowym z naczepą musi mieć ważne szkolenie okresowe i wbity kod 95 ?
I czy musi mieć wpis w prawa jazdy czy wystarczy tylko że posiada przy sobie badania lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Arek

Szanowny Panie Arkadiuszu, katalog zwolnień z obowiązku posiadania przez kierowców wpisu kodu 95 do prawa jazdy znajduje się w Ustawie o transporcie drogowym w art. 39a ust. 3. Punkt 10. niniejszego artykułu wskazuje, że kierowcy wykonujący sporadyczny przewóz drogowy na obszarach wiejskich w ramach własnej (innej niż przewozowa) działalności gospodarczej są z tego obowiązku wyłączeni. Z kolei punkt 11. dotyczy przewozów realizowanych m.in. przez gospodarstwa rolne w promieniu 100 km od siedziby pod warunkiem, że prowadzenie pojazdu nie stanowi podstawowego zajęcia kierowcy. Tytułem tego zapisu istnieje możliwość, że przytoczony przez Pana rolnik będzie zwolniony z obowiązku ukończenia kursu oraz wykonania badań, jednak nie w każdych warunkach będzie znajdować to zastosowanie.
Jeśli kierowca wykonujący przewóz drogowy podlegać będzie temu obowiązkowi, wówczas jedyną drogą potwierdzenia, że spełnia on omawiane wymogi, będzie – zgodnie z art. 39f – dokonanie wpisu kodu 95 do prawa jazdy lub karty kwalifikacji kierowcy. Na podstawie odrębnych przepisów kierujący pojazdami w Polsce w wielu przypadkach nie są zobligowani do posiadania przy sobie prawa jazdy w formie fizycznego dokumentu, co jednak w żadnym wypadku nie zwalnia ich z wymogu „wbicia” kodu 95 do blankietu prawa jazdy.

Wojtek
Wojtek
8 miesięcy temu

Jestem po szkole samochodowej. Na świadectwie mam wpisane zawód kierowca-mechanik, a praktyki miałem w PKSie przy samochodach ciężarowych. Na szkoleniu z kwalifikacji są te same zagadnienia o jakich się uczyłem, i teraz muszę zrobić kurs za 4000zł żeby dostać wpis 95 ?

Wiktoria Świątek
Editor
8 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Panie Wojtku, zgodnie z art. 39aa Ustawy o transporcie drogowym szkoła ponadpodstawowa, dla której podstawa programowa kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego przewiduje przygotowanie do uzyskania kwalifikacji do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, jest uprawniona do szkolenia osób zamierzających wykonywać przewóz drogowy. Z naszych informacji wynika jednak. że w takim przypadku egzamin powinno zdawać się w tejże szkole przed specjalnie wyznaczoną komisją. Jeżeli taki egzamin nie był realizowany, można zwrócić się z bezpośrednim pytaniem do Dyrektora placówki lub do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. W przypadku, gdy nie uda się rozwiązać sprawy w ten sposób, zapraszamy serdecznie na kurs kwalifikacyjny do naszego ośrodka. Więcej informacji: http://abc-szkolenia.com/kwalifikacja-wstepna-przyspieszona/

Robert
Robert
5 miesięcy temu

W październiku wróciłem z Wielkiej Brytani, gdzie pracowałem jako zawodowy kierowca. Posiadam brytyjskie prawo jazdy oraz brytyjskie świadectwo kwalifikacji (CPC) ważne jeszcze trzy lata. Rozważam pracę jako kierowca w Polsce lub wyjazd do Niemiec. Czy muszę wymieniać dokumenty, czy obowiązują one w całej Europie?

Michał - ABC Szkolenia
Editor
5 miesięcy temu
Reply to  Robert

Dzień dobry,
Uprzejmie dziękuję za skierowane pytanie. W odpowiedzi informuję, że zgodnie z prawem powinien Pan posiadać dokumenty właściwe dla kraju, w którym przebywa Pan co najmniej 185 dni w roku. Jeśli jest to Polska, to co do zasady powinien Pan wymienić prawo jazdy na polskie z kodem 95. W urzędzie będzie wymagane przedstawienie aktualnej brytyjskiej karty kwalifikacji. Ważność kodu będzie taka sama jak w przypadku CPC. Nie mniej, w praktyce, brytyjska karta kwalifikacji zachowuje swoją ważność i powinna być bez problemu honorowana na terenie całej Europy.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (77 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024