Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Licencja na przewóz rzeczy lub osób > Licencja transportowa do 3,5 t dmc – informacje

Licencja transportowa do 3,5 t dmc – informacje

Licencja na transport poniżej 3,5t. Nowe regulacje prawne dla lekkiego transportu

21 maja 2022 roku weszła w życie poprawka zawarta w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1055/2020. Rozporządzenie wprowadza zmiany w przepisach rozporządzeń nr 1071/2009, 1072/2009 oraz 1024/2012, które do tej pory regulowały jedynie rynek transportu ciężkiego. Według nowych przepisów zarobkowa działalność transportowa prowadzona przy pomocy pojazdów o dmc w przedziale 2,5 – 3,5 tony będzie traktowana na równi z transportem ciężkim (powyżej 3,5t), ale tylko w konkretnych przypadkach.

Rozliczenie i ewidencja czasu pracy kierowców - GIF

Licencja transportowa do 3,5t dmc – kogo dokładnie dotyczy?

Rozporządzenie przyjęte przez Parlament Europejski dotyczy wszystkich przedsiębiorstw transportowych realizujących zarobkowe przewozy międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej za pomocą tzw. busów, czyli pojazdów o dmc w przedziale 2,5-3,5t. do prowadzenia których wymagana jest kat. B prawa jazdy.

Nowe przepisy regulują warunki wykonywania przewozów na rynku międzynarodowym. W przypadku przedsiębiorstw trudniących się w transporcie krajowym o warunkach prowadzenia działalności decydują rządy danych państw. Oznacza to, że o ile miejscowe rządy nie postanowią inaczej to w działalności przedsiębiorcy działającego jedynie na terytorium kraju rozporządzenie unijne nie zmieni nic.

Dla firm działających na rynku międzynarodowym kształtuje się inna przyszłość, wynikająca z przepisów Pakietu Mobilności. Zgodnie z jego zapisami „Busiarze” muszą spełniać szereg wymogów formalnych i finansowych, a wszystko po to, żeby uzyskać licencję transportową.

Pomoc w organizacji licencji transportowej

Potrzebujesz pomocy w organizacji licencji transportowej? Możesz zlecić to nam! Nasi specjaliści przeprowadzą Cię krok po kroku przez całą procedurę oraz przygotują niezbędną dokumentację.

Licencje transportowe - pomoc w uzyskaniu - ABC Szkolenia

Transport międzynarodowy do 3,5 tony – wymagania

Zgodnie z założeniami transport lekki został tak samo uregulowany jak transport ciężki. Dzięki temu znane są wymagania do uzyskania licencji dla transportu do 3,5t. Przepisy zakładają, że przewoźnik wnioskujący o wydanie licencji transportowej powinien spełniać następujące wymagania:

 • Posiadać kompetencje zawodowe do zarządzania operacjami transportowymi – potwierdzone Certyfikatem Kompetencji Zawodowych (CKZ)
 • Posiadać zabezpieczenie finansowe – 1800e na pierwszy pojazd i 900e na każdy kolejny wykorzystywany pojazd
 • Posiadać rzeczywistą i stałą siedzibę w jednym z państw członkowskich UE
 • Posiadać dobrą reputację

Spełnienie wymagań musi zostać odpowiednio udokumentowane, a to oznacza wizyty w różnych instytucjach i stopniowe pokonywanie kolejnych procedur i etapów. Po zebraniu wszystkich dokumentów będzie można przejść do przygotowania i złożenia wniosku o licencję transportową.

Wymóg posiadania licencji transportowej dla transportu do 3,5t to pierwszy etap zmian, którego wdrożenie nastąpiło w 2022r. Nie jest to jednak koniec reform, ponieważ w następnych latach lekkich przewoźników czeka instalacja tachografów w pojazdach.

Oferta kursów na certyfikat kompetencji zawodowych - gif

Koszty licencji transportowej do 3,5 tony

Przygotowując się do uzyskania licencji należy liczyć się z urzędowymi kosztami. Ceny za obsługę urzędową są takie same jak w przypadku firm wnioskujących o wydanie licencji dla transportu ciężkiego, czyli:

 • 1000 zł : koszt wydania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika
 • 4000 zł / 8000 zł : koszt wydania licencji wspólnotowej do 5 lub do 10 lat
 • 440 zł / 880 zł : koszt wypisu z licencji wspólnotowej na pojazd
 • ~300 zł : ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej przewoźnika
 • koszty wynajmu/leasingu pojazdu
 • koszty uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych

Konsekwencje jazdy bez licencji transportowej

Przede wszystkim należy spodziewać się wysokich kar finansowych sięgających nawet kilkunastu tysięcy złotych. W zależności od sytuacji i decyzji Inspektora kara może obejmować również odstawienie pojazdu na parking do czasu zdobycia niezbędnej dokumentacji. Powtarzające się wykroczenia mogą skutkować zakazem prowadzenia działalności transportowej na terenie danego kraju.

Darmowe szkolenie o CKZ i licencjach wymaganych w transporcie drogowym

Zachęcamy do wzięcia udziału w darmowym szkoleniu na temat Certyfikatu Kompetencji Zawodowych i licencji w transporcie drogowym. W trakcie szkolenia dowiesz się m. in.:

 • co zmieniły przepisy Polskiego Ładu i Pakietu Mobilności,
 • kiedy wymagana jest licencja transportowa i jak ją uzyskać,
 • na co uważać, żeby nie dostać mandatu i nie stracić swojego certyfikatu/licencji,
 • jaka odpowiedzialność spoczywa na osobie zarządzającej transportem,
 • jak wygląda egzamin ITS,
 • jak wypełnić wniosek egzaminacyjny,
 • czy warto się zwalniać z części egzaminu,
 • jak zarabiać na swoim certyfikacie,
 • i wiele więcej.

Uczestnicy tego szkolenia dodatkowo otrzymują kilka praktycznych prezentów, wśród których znajduje się rozwiązany egzamin państwowy wraz z opisem zadań, poradnik jak krok po kroku uzyskać wymaganą licencję. W celu zapisu na szkolenie należy wypełnić poniższy formularz. Więcej informacji o darmowym szkoleniu znajdziesz tutaj.

Pomoc w przygotowaniu do egzaminu na CKZ

Specjalnie dla osób przygotowujących się do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych opracowaliśmy szeroką ofertę pomocy naukowych i szkoleń, które regularnie aktualizujemy i rozwijamy. Opracowane przez nas szkolenia i materiały są odpowiednie dla osób o różnym poziomie doświadczenia w branży transportowej. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą dobrać odpowiedni sposób nauki.

Więcej informacji o naszej ofercie – kursy na certyfikat kompetencji zawodowych.  

cennik kursów na certyfikat kompetencji zawodowych

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu licencji lub Certyfikat Kompetencji Zawodowych? Zapraszamy do kontaktu. Pomożemy!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

4,9/5 - (132 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024