Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Licencja na przewóz rzeczy lub osób > Licencja transportowa do 3,5 t dmc

Licencja transportowa do 3,5 t dmc

Licencja na transport poniżej 3,5t. Nowe regulacje prawne dla lekkiego transportu

21 maja 2022 roku wchodzi w życie poprawka zawarta w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1055/2020. Rozporządzenie wprowadza zmiany w przepisach rozporządzeń nr 1071/2009, 1072/2009 oraz 1024/2012, które do tej pory regulowały jedynie rynek transportu ciężkiego. Według nowych przepisów zarobkowa działalność transportowa prowadzona przy pomocy pojazdów o dmc w przedziale 2,5 – 3,5 tony będzie traktowana na równi z transportem ciężkim (powyżej 3,5t), ale tylko w konkretnych przypadkach.

Licencja transportowa do 3,5t dmc – kogo dokładnie będzie dotyczyć?

Rozporządzenie przyjęte przez Parlament Europejski dotyczy wszystkich przedsiębiorstw transportowych realizujących zarobkowe przewozy międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej za pomocą tzw. busów, czyli pojazdów o dmc w przedziale 2,5-3,5t. do prowadzenia których wymagana jest kat. B prawa jazdy.

Nowe przepisy regulują warunki wykonywania przewozów na rynku międzynarodowym. W przypadku przedsiębiorstw trudniących się w transporcie krajowym o warunkach prowadzenia działalności decydują rządy danych państw. Oznacza to, że o ile miejscowe rządy nie postanowią inaczej to w działalności przedsiębiorcy działającego jedynie na terytorium kraju rozporządzenie unijne nie zmieni nic.

Dla firm działających na rynku międzynarodowym kształtuje się inna przyszłość, wynikająca z przepisów Pakietu Mobilności. Zgodnie z jego zapisami „Busiarze” będą musieli spełniać szereg wymogów formalnych i finansowych, a wszystko po to, żeby uzyskać stosowną licencję.

Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby uzyskać licencję transportową do 3,5 tony?

Zgodnie z założeniami transport lekki ma być tak samo uregulowany jak transport ciężki, co oznacza że zostanie włączony pod obowiązujące przepisy. Dzięki temu znane są już wstępne wymagania do uzyskania licencji dla transportu do 3,5t. Na wersję końcową trzeba jeszcze poczekać do opublikowania nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Tymczasem obecne przepisy zakładają, że przewoźnik wnioskujący o wydanie licencji transportowej powinien spełniać następujące wymagania:

  • Posiadać kompetencje zawodowe do zarządzania operacjami transportowymi
  • Posiadać zabezpieczenie finansowe
  • Posiadać rzeczywistą i stałą siedzibę w jednym z państw członkowskich UE
  • Posiadać dobrą reputację

Spełnienie wymagań musi zostać odpowiednio udokumentowane, a to oznacza wizyty w różnych instytucjach i stopniowe pokonywanie kolejnych procedur i etapów.

Koszty licencji transportowej do 3,5 tony

Przygotowując się do uzyskania licencji należy liczyć się z urzędowymi kosztami. Ceny za obsługę urzędową prawdopodobnie będą takie same jak w przypadku firm wnioskujących o wydanie licencji dla transportu ciężkiego, czyli:

  • 1000 zł : koszt wydania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika
  • 4000 zł / 8000 zł : koszt wydania licencji wspólnotowej do 5 lub do 10 lat
  • 440 zł / 880 zł : koszt wypisu z licencji wspólnotowej na pojazd
  • 270 zł : ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej przewoźnika
  • koszty wynajmu/leasingu pojazdu
  • koszty uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych

Potrzebujesz więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu. Pomożemy!

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Abc Szkolenia

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2021