ABC Szkolenia > Blog Transportowy > uprawnienia kierowców zawodowych > Warto doszkalać kierowców zawodowych!

Warto doszkalać kierowców zawodowych!

Dodano: niedziela, 11 Marzec 2018 o godzinie 11:38

Dlaczego warto doszkalać kierowców zawodowych?

Zawodowe prowadzenie pojazdów do przewozu osób oraz rzeczy jest o wiele bardziej wymagającym zajęciem niż prywatna jazda samochodem. Wiąże się z wysoką odpowiedzialnością oraz wymaga szeregu kompetencji, które nie tylko zwiększą bezpieczeństwo na drodze, ale i efektywność wykonywania powierzonych obowiązków. Dlatego coraz więcej firm transportowych inwestuje w kursy doszkalające dla kierowców. Czy rzeczywiście warto i, co najważniejsze, jakie kursy wybrać?

Jakość pracy kierowców ma kluczowy wpływ na wyniki działalności każdej firmy transportowej. To od nich – zarówno od ich uważności jazdy, jak i stylu prowadzenia pojazdu czy posiadanych przez nich dodatkowych kwalifikacji – zależy jakość wykonywanych przez przedsiębiorstwo usług. Z perspektywy biznesowej istotne jest zatem zarówno, aby podczas rekrutacji postawić na odpowiedni personel, jak i inwestować w jego rozwój. To istotne, zwłaszcza że nowoczesny rynek produktów szkoleniowych otwiera szereg możliwości i pozwala poszerzyć kwalifikacje kierowców na wiele sposobów.

Doszkalając kierowców zawodowych, możesz tylko zyskać
Jakie są najważniejsze korzyści z doszkalania? Jest ich wiele. My postaramy się wymienić te najważniejsze.

Podnosisz jakość wykonywanej przez nich pracy
Szkolenie, którego zakres obejmuje np. eco-driving, doskonalenie techniki jazdy czy zasady ewidencjonowania czasu pracy, sprawi, że zespół kierowców będzie bardziej świadomie wykonywał powierzone im obowiązki. To istotne, zwłaszcza jeśli po szkoleniu wdrożysz reguły, które będą korespondowały z jego tematyką. Dzięki temu rezultat szkolenia „utrzyma się” znacznie dłużej.

Zwiększasz motywację pracowników
Co sprawia, że Twoi pracownicy chętnie wykonują powierzone im zadania? Choć, rzeczywiście, odpowiednio wysoka pensja to istotny czynnik, z perspektywy psychologicznej równie ważne są tzw. niematerialne narzędzia motywacyjne. Każdy z nas ma potrzebę samorozwoju, a poszerzanie kompetencji inspiruje i dodaje energii do działania. To widoczne, zwłaszcza gdy pracodawca regularnie organizuje szkolenia dla swoich pracowników – np. 1-2 razy w roku, a ich tematykę dostosowuje do realnego zapotrzebowania.

Poszerzasz kompetencje kierowców
Rynek usług transportowych dynamicznie zmienia się, a Ty, jeśli chcesz zachować swoją pozycję w branży, musisz się dopasowywać do nowych potrzeb. Jeżeli myślisz np. o rozszerzeniu profilu usługowego – np. o przewozy materiałów niebezpiecznych czy też o transport międzynarodowy, potrzebujesz odpowiednio przeszkolonej kadry. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zainwestowanie w przeszkolenie kierowców, którzy już pracują dla firmy – zwłaszcza jeśli są zaufanymi i sprawdzonymi pracownikami.

Masz pewność, że Twoi kierowcy są na bieżąco z obowiązującymi przepisami prawa
Prawo transportowe jest niezwykle restrykcyjne – zarówno na terenie Polski, jak i innych krajów Unii Europejskiej. Reguł, nakazów i zakazów przybywa z roku na rok. I choć dopełnienie zapisów ustaw i rozporządzeń ciąży głównie na pracodawcy, to kierowcy muszą je każdego dnia wdrożyć w życie – choćby pilnując poprawnego wykonania czasu pracy. Upewnij się, że po każdej większej zmianie w przepisach zorganizujesz dla swoich pracowników odpowiednie szkolenie. Takie, które pozwoli rozwiać wszystkie wątpliwości natury prawnej i pozwoli wdrożyć przejrzyste procedury wykonywania powierzonych obowiązków.

Oszczędzasz – zwłaszcza w długofalowej perspektywie
Zauważyłeś, że Twoim kierowcom dość często przydarzają się stłuczki drogowe, kolizje i tym podobne? Widzisz, że zużycie paliwa przez Twoje pojazdy rośnie? Może mieć to spory związek ze stylem jazdy. Aby go poprawić, przydatne mogą się okazać odpowiednio dobrane kursy doszkalające i doskonalące technikę jazdy. Co ważne, tego typu szkolenia najczęściej cieszą się również dużym zainteresowaniem wśród samych kierowców. A to kolejny powód do tego, aby w nie inwestować.

Jakie kursy doszkalające wybrać?
Skoro już wiemy, że należy koniecznie inwestować w doszkalanie kierowców zawodowych, czas zastanowić się, w jaki sposób. Na tak postawione pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Nie mówimy bowiem o kursach obowiązkowych – tych, które pozwalają zdobyć lub utrzymać w mocy posiadane przez kierowcę uprawnienia. Mowa raczej o kursach doskonalących lub poszerzających kompetencje. Jak zatem dokonać wyboru?
Weź pod uwagę zapotrzebowanie Twojej firmy transportowej
Rozważasz poszerzenie profilu działalności? Zamierzasz wprowadzić nowy typ pojazdów do floty przedsiębiorstwa? A może chcesz przenieść ciężar interesów na transport międzynarodowy? Jeśli tak, musisz zainwestować w rozwój personelu i jego odpowiednie kwalifikacje. W takim przypadku przydatne okazać się mogą:

  • kursy ADR, a więc do przewozu materiałów niebezpiecznych,
  • kursy związane z mocowaniem ładunków,
  • kursy językowe dla kierowców, którzy będą wykonywali zadania na trasach międzynarodowych.

Być może dobrym pomysłem będzie również inwestycja w kursy na dodatkowe kategorie prawa jazdy dla Twoich kierowców zawodowych?

Przyjrzyj się głównym problemom, które dostrzegasz w pracy zespołu
Twój system monitoringu floty pokazuje jasno, że styl kierowców pozostawia wiele do życzenia – zarówno pod względem ekonomii, jak i bezpieczeństwa? Jeśli tak, koniecznie zainwestuj w kursy doskonalące technikę jazdy, które połączą umiejętności teoretyczne z praktycznymi.
Dostrzegasz problemy z obsługą nowych, cyfrowych tachografów? Możesz się zdecydować również na szkolenie z tego obszaru.

Weź pod uwagę potrzeby pracowników
Nie decyduj o doborze szkoleń samodzielnie. Jeśli mają spełnić swoje zadanie również w perspektywie „motywacyjnej”, dobrze, aby zespół również miał coś do powiedzenia, gdy chodzi o tematykę zajęć. Możesz zapytać o zapotrzebowanie szkoleniowe np. w ankietach pracowniczych.
Jeśli masz wątpliwości, w jakim kierunku powinno pójść poszerzanie kompetencji kierowców zawodowych pracujących dla Twojej firmy, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Podpowiemy Ci, jakie szkolenia będą najlepszym rozwiązaniem i pomożemy ustalić program szkoleń.

Masz pytania, napisz do nas lub umieść wpis w komentarzach pod artykułem.

Polub nas:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

aktualnościblog trasportowy

Użyczenie certyfikatu do licencji

Użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych do licencji transportowej Wykonywanie zawodu przewoźnika wiąże się z koniecznością zdobycia odpowiednich uprawnień, do których zalicza się licencja...

Dowiedz się więcej

Co to jest profil kursanta?

Co to jest profil kursanta (PKK) i jak można go uzyskać do kategorii C i C+E prawa jazdy? Jeszcze do niedawna każda...

Dowiedz się więcej

KOD 95

Co oznacza kod 95? Kierowcy przygotowujący się do kariery zawodowej i starający się o wymagane z nim kwalifikacje często spotykają się z...

Dowiedz się więcej

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Jak zostać kierowcą zawodowym? Posiadanie uprawnień do bycia kierowcą zawodowym daje szanse na zdobycie zatrudnienia w wielu firmach, zajmujących się m.in. logistyką...

Dowiedz się więcej

Jak zostać kierowcą zawodowym w wieku 18 lat?

Jak zostać kierowcą zawodowym w wieku 18 lat? Chcesz zostać kierowcą zawodowym, a ogranicza Cię wiek? Nasza firma przygotowała ofertę dla kandydatów...

Dowiedz się więcej

Świadectwo kwalifikacji zawodowej. Co to jest?

Co to jest świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowcy? Świadectwo kwalifikacji zawodowej jest dokumentem wydawanym po ukończeniu kursu kwalifikującego bądź szkolenia okresowego dla...

Dowiedz się więcej
Certyfikat kompetencji zawodowych

Certyfikat kompetencji zawodowych. Co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych dla przewoźnika drogowego? Posiadanie firmy transportowej bądź spedycyjnej to ogromna odpowiedzialność. Jednak rozpoczęcie działalności w tym...

Dowiedz się więcej

Dokument przewozowy ADR

Jak prawidłowo wypełnić list przewozowy w transporcie ADR? Kiedy podczas przewozu należy posiadać dokument przewozowy zgodny z Umową ADR? Jak powinien być...

Dowiedz się więcej

Warto doszkalać kierowców zawodowych!

Dlaczego warto doszkalać kierowców zawodowych? Zawodowe prowadzenie pojazdów do przewozu osób oraz rzeczy jest o wiele bardziej wymagającym zajęciem niż prywatna jazda...

Dowiedz się więcej

Dla kogo szkolenia ADR?

Dla kogo szkolenia ADR? Jesteś przedsiębiorcą zaangażowanym w przewóz materiałów niebezpiecznych? Zatrudniasz pracowników, którzy mają styczność z materiałami niebezpiecznymi podczas swoich codziennych...

Dowiedz się więcej

KontaktOŚRODEK SZKOLENIA ZAWODOWEGO

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego. Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców, innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto, zajmujemy się doradztwem w zakresie ADR, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Wszystkie informacje w jednym miejscu. Będziesz zadowolony. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

INFORMACJA I ZAPISY


OBIERZ DOBRY KURS

Nie znalazłeś interesującej usługi związanej z transportem lub logistyką. Skontaktuj się z nami, przygotujemy indywidualną ofertę.

Przejdź do kontaktuKontakt

KontaktSzybki Kontakt

KontaktLokalizacja

Copyright © ABC Szkolenia / Designed and Created by Trendmark