Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Czas pracy kierowców > Czas pracy kierowcy na 13 i 15 godzin

Czas pracy kierowcy na 13 i 15 godzin

Odpoczynek dzienny kierowcy a praca na 13 i 15 godzin

Każdemu pracownikowi należy się odpoczynek – to nie podlega żadnym dyskusjom. Dlaczego jednak u kierowcy planuje się go w nieco inny sposób? Czy to prawda, że osoba siedząca za kółkiem może pracować nawet 15 godzin w ciągu dnia? Kiedy jej czas pracy nie może przekraczać 13 godzin dziennie? Kluczowe w zrozumieniu tej kwestii jest zrozumienie pojęcia „Doby kierowcy” oraz znajomość podstawowych zasad odbioru odpoczynków dziennych.

Kurs z czasu pracy kierowców - gif

Doba kierowcy – co to takiego?

Do kierowców zawodowych wykonujących przewóz drogowy ma zastosowanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady numer 561/2006. To już zapewne dla nikogo nie nowość. Zawarty w nim przepis artykułu 8 powoduje wprowadzenie do języka potocznego pojęcia „doby kierowcy” ważnego dla każdej osoby w tym fachu. Dowiadujemy się z niego, że  „W każdym 24 godzinnym okresie po upływie poprzedniego dziennego okresu odpoczynku lub tygodniowego okresu odpoczynku kierowca musi wykorzystać kolejny dzienny okres odpoczynku.” A czym wg przepisów jest omawiany odpoczynek? To nieprzerwany czas, w którym kierowca swobodnie może dysponować swoim czasem.

Potoczna doba kierowcy, czyli 24 godzinny okres rozliczeniowy, osoby przychodzącej do pracy na godzinę 6:00 zakończy się zatem najpóźniej o 6:00 następnego dnia. W tym czasie, poza całą aktywnością oznaczoną kolorem pomarańczowym, musi on zmieścić swój kolejny odpoczynek – czyli udać się na popularne łóżeczko oznaczone kolorem niebieskim.

Odpoczynek regularny, czyli praca na 13 godzin

Jak długa może być aktywność zaznaczona na poprzedniej grafice kolorem pomarańczowym? Wszystko zależy od długości odpoczynku, jaki kierowca będzie chciał i mógł wykorzystać w swojej dobie.

W tym zakresie ma on dwie opcje do wyboru:

Pierwszą z nich jest odpoczynek regularny trwający minimum 11 nieprzerwanych godzin. Jeżeli zatem kierowca przyjdzie do pracy na godzinę 6:00 to swój regularny odpoczynek będzie musiał zacząć najpóźniej o 19:00 – tak żeby do 6:00 następnego dnia zmieścić minimum 11 godzin. Nie ważne przy tym czy kierowca zdecyduje się rozpocząć pracę następnego dnia równo o 6:00 czy później – do czasu odpoczynku wliczy mu się tyle, ile zmieści się do 6:00. Jeżeli kierowca nie zdąży do 6:00 wykonać wymaganego 11 godzinnego odpoczynku wiązać się to będzie oczywiście z naruszeniem.

Jak łatwo policzyć, na całą resztę aktywności (czyli powiedzmy – pracę) kierowcy w danej 24 godzinnej dobie pozostaje 13 godzin. Jest to tzw. praca na 13 godzin kierowcy.

Co w przypadku, gdy kierowca zakończy swoją zmianę wcześniej niż o wspomnianej 19-tej? Nie ma z tym oczywiście żadnego problemu. Przykładowo kierowca po przejechaniu swojej trasy i wykonaniu wszelkiej innej pracy postanawia, że o 17:00 zakończy swoją zmianę i uda się na odpoczynek. 11 godzin upłynie dokładnie o 4:00. Kierowca wyrobił się więc przed 6:00 z wykonaniem kwalifikowanego odpoczynku. O tej godzinie kierowca będzie, potocznie, wypauzowany – czyli będzie mógł rozpocząć swoją nową dobę kierowcy.

W tym momencie warto wspomnieć, że odpoczynek regularny można ewentualnie podzielić na dwie części – pierwsza z nich trwająca minimum 3 godziny ma przypadać w trakcie zmiany kierowcy natomiast druga trwająca 9 godzin – na koniec zmiany. Zgadza się – łącznie daje to 12 godzin a nie 11. To tak zwana matematyka kierowcy zawodowego. Ten temat rozwinę jednak w innym artykule.

Odpoczynek skrócony, czyli praca na 15 godzin

Odpoczynek dzienny nie zawsze musi trwać 11 godzin. Trzy razy między kolejnymi, długimi, tygodniowymi odpoczynkami kierowca może zdecydować się na skrócenie swojego odpoczynku do 9 godzin. Oczywiście za odpoczynek skrócony będzie również uznany każdy odpoczynek trwający między 9 a 11 godzin. Nasz przykładowy kierowca przychodzący do pracy na godzinę 6:00 musi zatem wszelką aktywność zakończyć do maksymalnie 21:00 – tak żeby minimum 9 godzin zmieściło się do 6:00 rano.

Analogicznie – w tym wypadku na całą pracę kierowcy w dobie zostaje 15 godzin. Tak – to właśnie słynna tzw. praca na 15 godzin. Wiąże się więc ona zawsze z wykorzystaniem skróconego dziennego odpoczynku.

Wymiar pracy kierowcy jest więc bezpośrednio powiązany z takimi pojęciami jak doba i odpoczynek dzienny, który należy w każdym takim okresie zmieścić. Im krótszy odpoczynek kierowca zamierza wykonać w danym dniu, tym więcej czasu pozostaje mu na pracę.

Kursy i szkolenia z czasu pracy kierowców - gif

Dołącz do cyklu webinarów na temat czasu pracy kierowcy zawodowego!

To idealna okazja, aby zgłębić swoją wiedzę i zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie czasu pracy kierowcy zawodowego. Nasze webinary pozwolą Ci uporządkować wiedzę, poznać najnowsze interpretacje przepisów oraz zrozumieć skomplikowane zagadnienia dzięki licznym przykładom praktycznym. Szczegółowe informacje dotyczące każdego z planowanych webinarów przesyłane są w mailach po dokonaniu zapisu.

Czy kierowca rzeczywiście może pracować aż 15 godzin?

Pojęcia pracy na 13 i na 15 godzin nie należy traktować dosłownie. W praktyce, w 13-tu lub w 15-tu godzinach aktywności nie wszystko zostanie zaliczone jako praca. W tym okresach wystąpią chociażby obowiązkowe przerwy czy okresy gotowości, których nie zalicza się do definicji czasu pracy. Kierowca może być zatem przekonany, że pracował 15 godzin, bo tyle czasu spędził na stanowisku pracy, jednak po zliczeniu wszystkich godzin rzeczywiście zaliczanych do pracy – wyjdzie ich z pewnością mniej.

To na razie tyle. Zachęcam do zajrzenia na naszego bloga transportowego oraz pozostawienia komentarzy pod artykułem w razie jakichkolwiek pytań. Do usłyszenia!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (714 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024