Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > ADR > Zmiany w przepisach – nowa Umowa ADR

Zmiany w przepisach – nowa Umowa ADR

Zmiany w przepisach dotyczących towarów niebezpiecznych

Międzynarodowe przepisy transportu drogowego towarów niebezpiecznych reguluje Umowa Europejska ADR. Jest ona jednym z nielicznych aktów prawnych, które zmieniają się cyklicznie. Zmiany w przepisach są aktualizowane regularnie co 2 lata, zawsze w latach nieparzystych. Nie bez powodu bazujemy na Umowie ADR 2019, której warunki będą obowiązywały do 30 czerwca 2021 r. dla wszystkich podmiotów, których działalność obejmuje nadawanie, pakowanie, załadunek, napełnianie, przewóz oraz rozładunek towarów niebezpiecznych. Została ona opublikowana w Oświadczeniu Rządowym z dnia 15 lutego w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B do Umowy europejskiej w Dz. U. 2021 poz. 874.

Obszar obowiązywania nowej Umowy ADR

W roku 2021 czeka nas nowelizacja Umowy Europejskiej ADR, która od zakończenia okresu przejściowego będzie występowała pod nazwą „Umowa dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych”. Już wcześniej ratyfikowały ją kraje spoza Europy jak choćby Maroko czy Kazachstan, natomiast oficjalna zmiana nazwy umowy ma na celu nadanie jej charakteru globalnego i zachęcenie do stosowania jej przepisów w jak największej liczbie krajów. Ostateczną listę krajów dołączających do Umowy ADR uzyskamy dopiero po wejściu umowy w życie.

Co nowego w Umowie ADR 2021-2023?

  • Zmiana nazwy Umowy.
  • Dodane 4 nowe materiały w wykazie towarów niebezpiecznych:
Klasa 1 UN0511 ZAPALNIKI ELEKTRONICZNE programowalne do prac strzałowych
Klasa 1UN0512 ZAPALNIKI ELEKTRONICZNE programowalne do prac strzałowych
Klasa 1UN0513 ZAPALNIKI ELEKTRONICZNE programowalne do prac strzałowych
Klasa 6.2 UN3549 ODPAD MEDYCZNY KATEGORIA A ZAKAŹNY DLA LUDZI lub
ODPAD MEDYCZNY KATEGORIA A ZAKAŹNY tylko DLA ZWIERZĄT stały.

  • Dodanie w punkcie 1.2.1 definicji związanej z klasą 7 :

„Moc dawki” – Dawka równoważna lub kierunkowa dawka równoważna na jednostkę czasu, która jest mierzona w danym punkcie.

„Przepisy IAEA” – Przepisy dotyczące bezpiecznego transportu materiałów promieniotwórczych.

  • 1.8.5.1 – Do powiadamiania o zdarzeniach dotyczących towarów niebezpiecznych został zobowiązany również ROZŁADOWCA. Przypomnimy tylko, że jeżeli miał miejsce poważny wypadek lub awaria to podmioty w nim uczestniczące muszą sporządzić raport najpóźniej jeden miesiąc po zdarzeniu.
  • Zmiana w dokumencie przewozowym! Jeżeli w kolumnie (15) w tabeli A do materiału niebezpiecznego został określony kod ograniczeń przejazdu przez tunele znak „(-)” à to taki znak należy umieścić w dokumencie przewozowym zgodnie z 5.4.1.1.1.
  • Dla UN 3077 i UN 3082 prawidłowa nazwa przewozowa może być dopuszczona wraz z uwzględnieniem nazwy technicznej zapisanej w „nawiasie” pod warunkiem, że nazwa techniczna nie będzie zawierała skrótu I.N.O. (inaczej nie określono). Dla przykładu:
UN3082MATERIAŁ ZAGRAŻAJĄCY ŚRODOWISKU CIEKŁY I.N.O. (FARBA).
UN3082MATERIAŁ ZAGRAŻAJĄCY ŚRODOWISKU CIEKŁY I.N.O. (PRODUKTY PERFUMERYJNE).

  • Zostaną zaktualizowane lub usunięte niektóre zapisy przepisów szczególnych 3.3.1
  • Opakowania, w tym DPPL i opakowania duże mogą odpowiadać większej liczbie oznaczeń tj. praktyka stosowana od wielu lat znalazła oficjalne uregulowanie w przepisach. Opakowania dzięki temu będą bardziej uniwersalne, ponieważ będą przebadane w zakresie większej liczby materiałów, które mogą być przewożone wewnątrz opakowań:

Znak dla akumulatora litowego zmienia dotychczasowe rozmiary i może mieć kształt kwadratu:

Dla powstałego UN 3549 zostanie utworzona nowa instrukcja pakowania o numerze P622.

Podsumowując

To tylko niektóre ze zmian, które mogą zostać wprowadzone wraz z nowelizacją Umowy ADR. Dosyć znaczące zmiany przewidywane są również w obszarze materiałów promieniotwórczych klasy 7. Doradcy DGSA powinni zgodnie ze swoimi obowiązkami zapoznać się z powyższymi zmianami i stosować je w przedsiębiorstwach. Wraz z wejściem w życie nowelizacji, przedsiębiorstwa wykorzystujące materiały niebezpieczne w swoich procesach, powinni przeszkolić osoby zaangażowane w przewóz towarów niebezpiecznych w charakterze szkolenia stanowiskowego, które powinno być aktualizowane wraz ze zmianą obowiązujących aktów prawnych, tj. co 2 lata.

Jak się odnaleźć w gąszczu zmian?

Pomocna może okazać się aplikacja ADR Tool 2021, która zawiera wiele pomocnych narzędzi służących do prowadzenia ewidencji przewożonych ładunków, przygotowania dokumentacji, planowania trasy, kontroli wyposażenia pojazdu i wiele więcej. Więcej informacji na temat aplikacji dostępne jest w linku – ADR Tool 2021.

Autor: Doradca ADR Sebastian Pogorzelski

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (1 vote)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024