Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Certyfikat Kompetencji Zawodowych > Zmiany w egzaminie na Certyfikat Kompetencji Zawodowych

Zmiany w egzaminie na Certyfikat Kompetencji Zawodowych

„Zmiany” to ostatnio słowo klucz w kontekście zarówno transportu drogowego, jak i całej polskiej gospodarki. Począwszy od zeszłego roku, rynek przewozów ulega znaczącym modyfikacjom w różnym zakresie. W lipcu 2020 r. wszedł w życie zbiór europejskich regulacji zwany Pakietem Mobilności, którego następstwa odczuliśmy (bądź dopiero odczujemy) między innymi przy okazji planowania czasu pracy kierowcy zawodowego, obliczania wynagrodzenia kierowców pracujących za granicą czy też ubiegania się o licencję na transport międzynarodowy. Kolejna pula zmian to z kolei nasze krajowe „podwórko”, gdzie nowelizacjom ulegają ustawy kluczowe dla funkcjonowania rynku przewozów, jak „Polski ład”, Ustawa o transporcie drogowym, o czasie pracy kierowców, kierujących pojazdami czy też Kodeks drogowy. Jak te zmiany wpłynęły na egzamin?

Zakres zmian w egzaminie na CKZ

W kontekście egzaminu państwowego na Certyfikat Kompetencji Zawodowych, śmiało można stwierdzić, że pytania dotyczące nowych przepisów coraz częściej występują na teście w części teoretycznej. Prym wiodą ubiegłoroczne aktualizacje z zakresu czasu pracy kierowcy, jednak można się spodziewać, że wejście w życie kolejnych wersji ustaw, spowoduje pojawienie się nowych pytań.

Do tej pory, wprowadzane poprawki dotyczyły części testowej i nie wpływały w sposób znaczący na część praktyczną egzaminu. To jednak wkrótce się zmieni, a powodem takiego stanu rzeczy jest osławiony Polski Ład, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Jak należy podejść do rozwiązania zadania problemowego w nowym roku? Którą wersję przepisów zastosować? O opinię poprosiliśmy Instytut Transportu Samochodowego, czyli organ odpowiedzialny za przeprowadzanie egzaminu państwowego na Certyfikat Kompetencji Zawodowych.

Egzamin państwowy na CKZ

Osoby decydujące się na udział w egzaminie na Certyfikat Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym osób lub rzeczy muszą wziąć udział w jego dwóch częściach – teoretycznej oraz problemowej. Część pierwsza (teoretyczna) obejmuje 64 pytania testowe wielokrotnego wyboru, z czterema możliwymi odpowiedziami. Test wymaga od kursantów odpowiedniej wiedzy z zakresu transportu drogowego, prawa oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Część druga (problemowa) obejmuje zadanie składające się z dwóch praktycznych przykładów do rozwiązania. Warto wiedzieć, że jedno zagadnienie zawsze dotyczy znajomości czasu pracy kierowców, zaś drugie- zagadnień rachunkowych lub kadrowo-płacowych. 

Zadanie z części kadrowo-płacowej najczęściej służy sprawdzeniu umiejętności wyliczenia wynagrodzenia netto pracownika przy uwzględnieniu, podanych w treści założeń oraz obowiązującego prawa. Problem w tym, że na skutek wejścia w życie Polskiego Ładu to prawo ulegnie zmianie.

Jak wygląda rozwiązanie zadania kadrowo-płacowego do końca 2021 r.?

Do końca 2021 r. nie ma wątpliwości co do sposobu rozwiązania zadania kadrowo-płacowego. Dla lepszego zobrazowania, można posłużyć się przykładowym postępowaniem przy wyliczeniu składek pracownika, pochodzącym z materiałów edukacyjnych firmy ABC Szkolenia:

– Emerytalna: 10% * 3600 zł = 360 zł
– Rentowa: 7% * 3600 zł = 252 zł
– Chorobowa: 3% * 3600 zł = 108 zł

suma: 720 zł

– Podstawa opodatkowania: 3 600 zł – 720 zł = 2880 zł
– Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 2880 zł * 6% = 172,80 zł
– Podatek dochodowy: 2880 zł * 20% = 576 zł

Zaliczka podatku wpłacona do US: 576 zł – 172,80 zł = 403,20 zł ≈ 403 zł

Po obliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, należy ustalić podstawę opodatkowania a następnie obliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy. I tutaj ważny moment – obliczoną składkę na ubezpieczenie zdrowotne odejmujemy od podatku dochodowego żeby ustalić, jaka zaliczka podatku jest wpłacana do Urzędu Skarbowego. Otrzymany wynik zaokrąglamy do pełnych złotych.

Jak rozwiązać zadanie kadrowo-płacowe zgodnie z Polskim Ładem?

Zgodnie z nowymi przepisami pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę między innymi nie będą mieć możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, a  to oznacza, że składka nie pomniejszy zaliczki na podatek. W zamian za to wprowadzona została ulga dla klasy średniej.

Nowe rozwiązanie powinno zatem wyglądać następująco:

– Emerytalna: 10% * 3600 zł = 360zł
– Rentowa: 7% * 3600 zł = 252 zł
– Chorobowa: 3% * 3600 zł = 108 zł

suma: 720 zł

– Podstawa opodatkowania: 3 600 zł – 720 zł = 2880 zł
– Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 2880 zł * 6% = 172,80 zł
– Podatek dochodowy: 2880 zł * 20% = 576 zł

Zaliczka podatku wpłacona do US: 576 zł.

Ta pozornie niewielka zmiana, wpłynie znacząco na całe rozwiązanie i może przełożyć się na liczbę uzyskanych punktów.

Od kiedy nowe rozwiązania?

Instytut Transportu Samochodowego podjął decyzję, aby w okresie przejściowym – do 28 lutego 2022 roku – były uznawane jako prawidłowe dwie formy rozwiązywania zadań, tj. zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2021 roku oraz zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2022 roku. Od 1 marca 2022 r. będą ważne tylko te rozwiązania, które będą uwzględniały zmiany przepisów obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku. Ponadto, przed każdym egzaminem komisja będzie informowała uczestników egzaminu o uznawanej formie rozwiązywania zadań.

Czy można zatem powiedzieć, że wszystko jest jasne i to jedyna większa zmiana, na którą wszyscy muszą się przygotować? Niestety nie, gdyż do Senatu trafił właśnie projekt zmiany Ustawy o czasie pracy kierowców, który wprowadzi nową definicję pory nocnej kierowcy zawodowego. Tym samym, zmiany mogą wkrótce wpłynąć na rozwiązania w części transportowej egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych.

Autor:
Mgr inż. Michał Pasik
Specjalista ds. transportu


Chcesz mieć pewność dobrego przygotowania do egzaminu? Sprawdź naszą ofertę kursów na Certyfikat Kompetencji Zawodowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (7 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024