Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia

Zarządzający transportem

Osoba zarządzająca operacjami transportowymi w firmie 

Chcesz prowadzić działalność jako przewoźnik drogowy? To dobry pomysł na biznes, zwłaszcza że branża transportowa i logistyczna przeżywa prawdziwy rozkwit. Chociaż należy zwrócić uwagę, aby móc prowadzić firmę w tym obszarze, potrzebna Ci będzie licencja w transporcie drogowym. Jej uzyskanie jest podstawą do rozpoczęcia świadczenia usług. Kluczowym wymogiem, który musisz spełnić, aby otrzymać takie pozwolenie, jest powierzenie zarządzania operacjami transportowymi osobie o właściwych kwalifikacjach.

O jakich kwalifikacjach mowy i w jaki sposób je zdobyć? Czy uprawnienia musi mieć zawsze właściciel firmy? Jakie szkolenia warto odbyć, aby je uzyskać? Wyjaśniamy.

Kto może zarządzać transportem w firmie?

Po pierwsze – zgodnie z przepisami prawa polskiego (Ustawa o transporcie drogowym) i europejskiego (Rozporządzenie WE nr 1071/2009) – ktoś musi. I nie może to być przypadkowo wybrana osoba. Podstawą do objęcia tej odpowiedzialnej funkcji jest posiadanie konkretnych kompetencji, które zostały potwierdzone uprawnieniami.

Rozliczenie i ewidencja czasu pracy kierowców - GIF

Najważniejsze wymogi, które musi spełnić osoba zarządzająca transportem to:

  • rzeczywiste pełnienie funkcji zarządcy transportem w firmie – w sposób ciągły. Oznacza to, że nie można do tego zadania wyznaczyć przypadkowej osoby z zewnątrz. Musi to być właściciel (lub pracownik), który autentycznie zajmuje się koordynacją zadań transportowych i logistycznych,
  • rzeczywisty związek z firmą – musi to być np. jej właściciel, osoba na stanowisku kierowniczym w firmie, członek zarządu, udziałowiec lub pracownik związany umową,
  • nabycie kompetencji potwierdzonych uprawnieniami.

Co ważne – zarządzającym transportem w firmie nie musi być jej właściciel. Można wyznaczyć zarządcę, z którym przedsiębiorstwo będzie wiązała sprecyzowana umowa, określająca szczegółowo obowiązki. Osoba taka musi:

  • mieć odpowiednie kompetencje potwierdzone uprawnieniami,
  • wykonywać określone umową zadania w interesie Twojej firmy, a nie podmiotów zewnętrznych,
  • zarządzać transportem w maksymalnie 4 przedsiębiorstwach jednocześnie, przy czym flota pod jej opieką nie może być większa niż 50 samochodów.

To tylko pierwsza część wymagań. Druga to wspomniane już kilkukrotnie odpowiednie kompetencje potwierdzone uprawnieniami. Konieczne jest przede wszystkim uzyskanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, który potwierdza, że osoba zarządzająca transportem nabyła odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne. Tak, aby mogła wykonywać swoje zadania w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Jest jeszcze jeden istotny element wymagań – to dobra reputacja. Dwa ostatnie elementy warto omówić nieco szerzej.

Certyfikat Kompetencji Zawodowych, czyli co?

Certyfikat Kompetencji Zawodowych to podstawowy dokument, którym musi się okazać osoba odpowiedzialna za zarządzanie transportem w firmie. Warto wiedzieć, że istnieją dwa typy tych certyfikatów – dotyczący przewozu osób oraz przewozu mienia. Warto jednak uzyskać oba, ponieważ nigdy nie przewidzi się do końca, jak potoczy się działalność transportowa.

Aby uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych należy zdać egzamin państwowy, który jest organizowany przez Instytut Transportu Samochodowego. Egzamin ten składa się z 64 pytań wielokrotnego wyboru, które są związane z czterema modułami tematycznymi, a także zadań egzaminacyjnych. Aby uzyskać certyfikat, należy udzielić minimum 60% prawidłowych odpowiedzi.

Zagadnienia, których dotyczy egzamin, są związane z obszarami takimi jak:

  • transport drogowy – chodzi przede wszystkim o zasady planowania transportu drogowego zgodnie z rozporządzeniem 561/2016 UE oraz z ustawą o czasie pracy kierowców,
  • prawo drogowe – chodzi przede wszystkim o kwestie związane z obliczaniem pensji kierowcy wraz z dodatkami za godziny nadliczbowe itp., ewidencję czasu pracy i czasu jazdy oraz pokrewne zagadnienia,
  • finanse – należy zapoznać się m.in. z zasadami leasingowania pojazdów czy tworzenia różnego rodzaju kosztorysów.

Jak więc widać, może to być spore wyzwanie – nawet dla osoby, która ma praktyczne doświadczenie związane z realizacją usług przewozowych.

Jak zdobyć Certyfikat Kompetencji Zawodowych?

Do egzaminu organizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego zasadniczo można by podejść bez przygotowania. W przeciwieństwie np. do egzaminu na prawo jazdy, odbycie kursu przygotowawczego nie jest w tej sytuacji konieczne. Pytanie jednak, czy bez ukierunkowanej nauki łatwo jest go zdać? Z uwagi na różnego rodzaju niuanse i zawiłości przepisów prawa oraz jego ciągłe aktualizacje, zdecydowane rozsądniej jest uzupełnić przygotowanie o odpowiedni kurs. Możesz go odbyć również w ABC Szkolenia – prowadzimy szkolenie na certyfikat przewoźnika w zakresie przewozu rzeczy z rozszerzeniem na przewóz osób. Oznacza to, że po jego ukończeniu możesz podejść do egzaminu na oba typy certyfikatów, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Oferta kursów na certyfikat kompetencji zawodowych - gif

A co z dobrą reputacją?

Zgodnie z przepisami, osoba zarządzająca transportem musi nie tylko uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych, ale i cieszyć się dobrą reputacją. Choć to pojęcie może się wydawać dość nieostre, przepisy dość jasno precyzują, o co chodzi. Wymóg ten nie będzie spełniony w przypadku osób:

  • które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa z zakresu przepisów prawa handlowego, upadłościowego, płacy i warunków zatrudnienia, prawa o ruchu drogowym, odpowiedzialności zawodowej czy dotyczących handlu ludzi oraz narkotykami,
  • wobec których wydano wykonalną decyzję administracyjną za naruszenie przepisów określanych jako PN (poważne naruszenie), BPN (bardzo poważne naruszenie) oraz NN (najpoważniejsze naruszenie) z zakresu prawa drogowego,
  • nałożono karę z w/w tytułów w którymś z krajów UE lub w Norwegii, Liechtensteinie czy Islandii.

Jeśli więc nie masz poważnych problemów z prawem i chcesz zdobyć uprawnienia do zarządzania w transporcie – zapisz się na odpowiedni kurs i zdaj egzamin państwowy. Później możesz rozpocząć własną działalność transportową lub podjąć pracę jako zarządca na rzecz jakiegoś przedsiębiorstwa z tej branży.


Szukasz więcej informacji odnośnie do licencji lub może chcesz uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych. Napisz lub zadzwoń do nas: KONTAKT

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (1 vote)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024