ABC Szkolenia > Transport drogowy rzeczy

Transport drogowy rzeczy

Jak założyć firmę transportową?

Współczesny rynek stwarza wiele możliwości do rozwijania własnej inicjatywy tych osób, które mają odpowiednie warunki finansowe i ciekawy pomysł na działalność. Jedną z jej form może być prowadzenie własnej firmy transportowej realizującej przewozy towarowe na terenie kraju lub w obrocie międzynarodowym. Prowadzenie takiej działalności wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych i uzyskania właściwych zezwoleń uzależnionych od charakteru realizowanych przewozów.

Rejestracja firmy w urzędzie

Sporządzenie biznes planu i jego akceptacja to pora na podjęcie pierwszych kroków formalnych, a więc dokonania rejestracji w odpowiedniej instytucji. W dobie wszechstronnej informatyzacji i w celu usprawnienia całej procedury wstępnej rejestracji można dokonać przez Internet. Procedura rejestracji firmy wymaga poniższych kroków.

 • Wybór odpowiedniej formy prawnej firmy oraz sposobu opodatkowania.
 • Wypełnienie za pomocą dostępnego na stronie CEIDG kreatora lub osobiście w urzędzie formularza rejestracyjnego, ewentualne wydrukowanie i wysłanie do właściwego urzędu drogą elektroniczną, albo pocztową.
 • Wizyta w Urzędzie Gminy właściwym dla danego miasta lub wsi (rejestracja w mieście może się odbywać tylko w jednym wybranym urzędzie, a nie we wszystkich urzędach dzielnicowych, dlatego przed wizytą warto to sprawdzić) i złożenie podpisu na dokumencie rejestracyjnym.
 • Jeśli firma stanowi formę spółki prawa handlowego konieczna jest jej rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Warunki uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Realizowanie usług z zakresu transportu drogowego wymaga uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego ( zamiast licencji krajowej). Procedura realizowana jest na poziomie Starostwa Powiatowego lub Biura Do Spraw Transportu Drogowego BOTM, gdzie można znaleźć stosowne wnioski, dostępne też często na stronach internetowych tych starostw. Wypełniony wniosek należy złożyć we wspomnianym wyżej urzędzie wraz z kompletem dokumentów, na które składa się:

 • odpis z CEIDG lub KRS
 • zaświadczenia o nadaniu numeru REGON i NIP,
 • kopia certyfikatu kompetencji zawodowych osoby zarządzającej transportem – właściciela firmy lub innej osoby zatrudnionej,
 • umowa z osobą posiadającą certyfikat kompetencji zawodowych oraz oświadczenie tej osoby,
 • informacja z Krajowego Rejestru Karnego lub oświadczenie o niekaralności osób zatrudnionych,
 • oświadczenie o dysponowaniu bazą eksploatacyjną wraz z adresem tej bazy,
 • oświadczenie o spełnieniu przez właściciela i osoby zatrudnione wymagań określonych art. 5 ust. 2 pkt. 2 ustawy o transporcie drogowym,
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźników,
 • wymaganych środkach finansowych (9 tys. euro na pierwszy i 5 tys. euro na każdy następny pojazd, oraz 50 tys. euro przy działalności spedycyjnej), zabezpieczenie finansowe w formie ubezpieczenia,
 • wykaz pojazdów ( z wyłączeniem zezwolenia na spedycję).

Opłaty za zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika:

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego nie ma oznaczonego terminu ważności. Opłata za zezwolenie 1000 złotych za wypis z zezwolenia opłata 10%  opłaty jak za udzielenie zezwolenia za każdy pojazd. ( Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego jest różnoznaczne z licencją krajową).

Licencje transportowe

Licencja nie jest dokumentem obowiązującym każdego przewoźnika. Wymaga jej realizowanie transportów samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Rodzaj dokumentu uzależnia obszar przewozów, a pod tym względem wyróżnia się:

 • Licencja na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy

  wydaną przez starostwo powiatowe. Opłata za udzielenie licencji zależy od okresu na jaki ma być udzielona i wynosi: Okres ważności licencji w latach
  – Od 2 do 15 – 800 zł.
  – Powyżej 15 do 30 – 900 zł.
  – Powyżej 30 do 50 – 1000 zł.
  Kwota zabezpieczenia finansowego to 50000 euro.

 • Licencję na międzynarodowy transport drogowy rzeczy:

  wydawaną przez Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego (BOTM). Opłata za udzielenie licencji dotyczącej międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy na okres:

  – do 5 lat wynosi 4000 zł + 440 zł za każdy wypis z licencji,
  – powyżej 5 lat do 10 lat wynosi 8000 zł + 880 zł za każdy wypis z licencji.

Warunkiem uzyskania licencji jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Zezwolenie czy licencja, ze względu na rodzaj wykonywanego przewozów rzeczy:

Krajowy przewóz rzeczy:
 • tylko  zezwolenie na wykonywanie zawody przewoźnika drogowego
Międzynarodowy przewóz rzeczy:
 • zezwolenie na wykonywanie zawody przewoźnika drogowego
 • licencja wspólnotowa
Spedycje:
 • Licencja na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy

Karnet TIR

W przypadku transportów międzynarodowych warto postarać się o karnet TIR. Jest to specjalne zezwolenie, które pozwala na uproszczenie procedur odpraw i przyspieszenie przewozów. Wniosek o wydanie karnetu składa się w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Karnety TIR drukowane są w Genewie i pozostają własnością IRU. Stanowią one zarazem rodzaj dokumentu celnego, jak i gwarancji.

Transporty specjalne

Prowadząc firmę transportową można realizować przewozy w różnym zakresie od tradycyjnych ładunków krajowych po znacznie bardziej opłacalne, ale też wymagające spełnienia specjalnych warunków przewozy substancji niebezpiecznych ADR. Wymagania określa międzynarodowa umowa ADR, Ustawa o przewozie materiałów niebezpiecznych oraz Prawo o ruchu drogowym. Podstawowe warunki, jakie muszą zostać spełnione w celu realizowania takich przewozów, to:

 • zatrudniony doradca ADR
 • uprawnienia kierowcy, czyli ukończony specjalistyczny kurs ADR,
 • odpowiednio przystosowane do przewozu pojazdy wyposażone w homologowany ogranicznik prędkości do 90 km/h, przystosowane układy hamulcowe, sprzęt awaryjny i gaśnice oraz dodatkowe wyposażenie uzależnione od rodzaju przewożonego materiału,
 • pojazd powinien być wyposażony w dokument przewozowy, pisemne instrukcje dla kierowcy, świadectwo kwalifikacji kierowcy, świadectwo dopuszczenia pojazdu do przewozu.

Wszelkie wymagania związane z realizacją konkretnych ładunków, oznaczeń pojazdów i ich przystosowania zawiera wspomniana umowa międzynarodowa.


Masz pytania, napisz do Nas lub przejdź do działu: pytania i odpowiedzi

abc szkoleniaDlaczego my?

Profesjonalnie, sprawnie, rzetelnie. Chcesz zdobyć uprawnienia kierowcy zawodowego lub założyć firmę transportową a może podnieść swoje kompetencje odnośnie transportu i logistyki. Dobrze trafiłeś. Profesjonalnie przygotujemy i przeprowadzimy dla Ciebie odpowiednie szkolenie.

Rzetelnie udzielimy informacji odnośnie transportu. Sprawnie obsłużymy Cię w Naszym biurze. Wszystko w jednym miejscu. Będziesz zadowolony. Poznaj Nas bliżej.

abc szkoleniaWybrane opinie

Najlepszy osrodek do nauki jazdy i różnych kursów. Super kadra instruktorów i miła recepcja. Bardzo przystępne ceny (najlepszy stosunek ceny do jakości) polecam

facebook

Jeszcze raz dziękuję za przygotowanie do egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych. Zdałam go między innymi dzięki Państwu, za pierwszym razem. Prawda jest również taka, że jeżeli ktoś myśli, że wystarczy sam kurs, to jest w błędzie. Musicie Państwo uczyc się również w domu, bez tego raczej możecie zapomniec o zamknięciu tematu przy pierwszym podejściu. W trakcie kursu byłam zaskoczona, że ludziom się nie chce, że kombinują jak tu się urwac albo nie przychodzą w ogóle. A potem jest płacz i narzekanie, że zostali źle przygotowani. Moja ocena szkolenia jest bardzo wysoka, szczególnie Pana Arka, który wkłada w to swoje serce. Dziękuję jeszcze raz.

facebook

Automobilklub Polski  ma przyjemność zarekomendować firmę ABC Szkolenia – Paweł Żuchowski, z którą od kilku lat współpracujemy przy przeprowadzaniu kursów i szkoleń z zakresu szeroko pojętego transportu i ruchu drogowego. Firma potwierdza swój profesjonalizm na każdym etapie kooperacji. Z pełną odpowiedzialnością możemy polecić firmę Pawła Żuchowskiego – ABC Szkolenia jako solidnego i rzetelnego partnera biznesowego.

Automobilklub Polski

Szkolenie z zakresu prawo jazdy kategorii C oraz Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej zostały przeprowadzone na bardzo wysokim poziomie zarówno merytorycznym, jak i praktycznym. Na szczególne uznanie zasługuje sprawna organizacja szkoleń oraz elastyczność wykonawcy na etapie ich planowania. Ośrodek ABC-Szkolenia Paweł Żuchowski godny jest polecenia wszystkim, którym zależy na efektywnym i fachowo przeprowadzonym szkoleniu.

Zbigniew Drzewiński

WITAM WŁASNIE DZIŚ ZDAŁEM EGZAMIN C+E ZA PIERWSZYM PODEJŚCIEM TAK SAMO BYŁO Z EGZAMINEM NA KAT C POLECAM WSZYSTKIM ABC SZKOLENIA, DAJE 5 GWIAZDEK I REKOMENDUJE. SUPER KADRA SZKOLĄCA, PEŁEN PROFESJONALIZM WIELKIE PODZIĘKOWANIA DLA WYKŁADOWCÓW, INSTRUKTORÓW, ORAZ WSZYSTKICH PAŃ OBSŁUGUJĄCYCH SZKOLENIA, POZDRAWIAM

facebook

Реально хорошая школа обучения водителей на код 95 . Очень много украинцов и белорусов прошло через эту школу. Вы проходите как теореитический курс так и практический. Особые впечатления от работников школы, все приветливые и вежливые люди. Преподователи рассказывают о таких вещах которых в книжках не найдешь, вообщем кт думает связать свою жизнь с фурой начинайте с этой школы. У нас на родине такому не учат как сдесь

facebook

Bardzo dobrze przeprowadzony kurs na certyfikat kompetencji! Szybko rzeczowo w dobrej atmosferze, same konkrety szczególnie zakres księgowości. Polecam!

facebook

KontaktOŚRODEK SZKOLENIA ZAWODOWEGO

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego. Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców, innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto, zajmujemy się doradztwem w zakresie ADR, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Wszystkie informacje w jednym miejscu. Będziesz zadowolony. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

INFORMACJA I ZAPISY


OBIERZ DOBRY KURS

Nie znalazłeś interesującej usługi związanej z transportem lub logistyką. Skontaktuj się z nami, przygotujemy indywidualną ofertę.

Przejdź do kontaktuKontakt

KontaktSzybki Kontakt

KontaktLokalizacja

Copyright © ABC Szkolenia / Designed and Created by Trendmark