Konwencja TIR
TIR (skrót od fr. Transport International Routier – Międzynarodowy Transport Drogowy- międzynarodowa konwencja celna TIR podpisana dnia 14 listopada 1975 (z późn. zm.), dotycząca przewozu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym, pozwalająca uprościć procedury na przejściach granicznych i w urzędach celnych. Celem wprowadzenia konwencji TIR było skrócenia czasu wykonywania przewozów drogowych na trasach międzynarodowych.
Zasady działania konwencji TIR
Samochód ciężarowy poruszający się na karnecie TIR wyjeżdżający z jednego państwa jest – w myśl konwencji TIR – sprawdzany i plombowany na przejściach granicznych albo w dowolnym Urzędzie Celnym zlokalizowanym w środku kraju z którego wywożony jest towar. Następnie odplombowany i skontrolowany zostaje dopiero w państwie docelowym, natomiast wszystkie granice krajów tranzytowych mija z formalnościami ograniczonymi do minimum (na przykład przy przewozie towaru z Portugalii do Rosji samochód ciężarowy jest plombowany na przejściu granicznym w Portugalii i mija granice wszystkich krajów bez rozbudowanej kontroli, natomiast rozplombowane zamknięcia celnego i otwarcie samochodu ciężarowego następuje dopiero w Rosji).
Wprowadzenie konwencji TIR
Konwencję TIR zaczęto stosować tuż po skończeniu II wojny światowej (pierwsze porozumienie w tej sprawie zawarto w 1959 roku), a należy do niej kilkadziesiąt krajów: wszystkie w Europie, a także większość państw, które utrzymują dość dużą liczbę samochodów ciężarowych w ruchu międzynarodowym (między innymi Rosja, Turcja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, czy Iran).
Oznaczenie TIR
Samochód ciężarowy przewożący towar pod osłoną karnetu TIR opatrzony powinien być niebieską tabliczką z białym literowym skrótem TIR. Tabliczka TIR powinna być umieszczona z przodu i z tyłu pojazdu.
TIR w języku potocznym
Skrót TIR w języku potocznym oznacza duże samochody ciężarowe. Ponadto użycie słowa tir w języku polskim określa: każdy duży samochodu ciężarowy, służący do przewozów na trasach międzynarodowych.
Kurs doszkalający na TIRa
Często spotykanym określeniem potocznym o jest ” Kurs doszkalający na TIRa „. Dotyczy kursów kwalifikacyjnych i szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych.