Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia

TIR

Konwencja TIR

TIR (skrót od fr. Transport International Routier – Międzynarodowy Transport Drogowy- międzynarodowa konwencja celna TIR podpisana dnia 14 listopada 1975 (z późn.  zm.), dotycząca przewozu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym, pozwalająca uprościć procedury na przejściach granicznych i w urzędach celnych. Celem wprowadzenia konwencji TIR było skrócenia czasu wykonywania przewozów drogowych na trasach międzynarodowych.

Zasady działania konwencji TIR

Samochód ciężarowy poruszający się na karnecie TIR wyjeżdżający z jednego państwa jest – w myśl konwencji TIR – sprawdzany i plombowany na przejściach granicznych albo w dowolnym Urzędzie Celnym zlokalizowanym w środku kraju z którego wywożony jest towar. Następnie odplombowany i skontrolowany zostaje dopiero w państwie docelowym, natomiast wszystkie granice krajów tranzytowych mija z formalnościami ograniczonymi do minimum (na przykład przy przewozie towaru z Portugalii do Rosji samochód ciężarowy jest plombowany na przejściu granicznym w Portugalii i mija granice wszystkich krajów bez rozbudowanej kontroli, natomiast rozplombowane zamknięcia celnego i otwarcie samochodu ciężarowego następuje dopiero w Rosji).

Wprowadzenie konwencji  TIR

Konwencję TIR zaczęto stosować tuż po skończeniu II wojny światowej (pierwsze porozumienie w tej sprawie zawarto w 1959 roku), a należy do niej kilkadziesiąt krajów: wszystkie w Europie, a także większość państw, które utrzymują dość dużą liczbę samochodów ciężarowych w ruchu międzynarodowym (między innymi  Rosja, Turcja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, czy Iran).

Oznaczenie TIR

Samochód ciężarowy przewożący towar pod osłoną karnetu TIR opatrzony powinien być niebieską tabliczką z białym literowym skrótem TIR. Tabliczka TIR powinna być umieszczona z przodu i z tyłu pojazdu.

TIR w języku potocznym

Skrót TIR w języku potocznym oznacza duże samochody ciężarowe. Ponadto użycie słowa tir w języku  polskim określa:  każdy  duży samochodu ciężarowy, służący do przewozów na trasach międzynarodowych.

Kurs doszkalający na TIRa

Często spotykanym określeniem potocznym o jest ” Kurs doszkalający na TIRa „. Dotyczy  kursów kwalifikacyjnych i szkolenia okresowego dla kierowców zawodowych.

Prawo jazdy na TIRa


Chcesz wiedzieć więcej,  napisz do nas lub przejdź do działu: pytania i odpowiedzi

Masz pytania? Przejdź do kontaktu.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (1 vote)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024