Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Pytania i odpowiedzi > Czy przewoźnik drogowy ma obowiązek ukończyć kurs na przewóz rzeczy?

Czy przewoźnik drogowy ma obowiązek ukończyć kurs na przewóz rzeczy?

Czy przewoźnik drogowy ma obowiązek ukończyć kurs na przewóz rzeczy?

Przewoźnik drogowy jest to przedsiębiorca wykonujący usługi związane z transportem drogowym rzeczy lub osób. Do uzyskania  zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencji transportowej należy posiadać Certyfikat Kompetencji Zawodowych dla przewoźników drogowych lub zatrudnić co najmniej jedną osobę z takim certyfikatem. Przewoźnik drogowy nie musi posiadać uprawnień kierowcy zawodowego do założenia firmy transportowej oraz uzyskania  licencji i zezwolenia.

Jeśli przewoźnik drogowy wykonuje przewóz drogowy osobiście, to ma obowiązek spełnić wymagania kierowcy zawodowego, jak i przedsiębiorcy.

Uwaga! Kurs na przewóz rzeczy (kod 95) stosujemy do wszystkich kierowców wykonujących osobiście przewóz drogowy pojazdem powyżej 3,5 tony dmc.

Masz pytania napisz lub zadzwoń do Nas: kontakt
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Elo
Elo
3 lat temu

Czy kierowcy zatrudnieni w przedsiębiorstwie, które posiada zaświadczenie o niezarobkowym przewozie drogowym wydane przez starostę(chodzi o przedsiębiorstwo komunalne , które świadczy również usługi w zakresie opróżniania szamb i przewozu nieczystości ciekłych), muszą posiadać świadectwo kwalifikacji? Słyszałam że obowiązek ten dotyczy tylko zarobkowego przewozu…

abcszkolenia
Admin
3 lat temu
Reply to  Elo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca wykonujący przewóz drogowy powyżej 3,5 tony dmc powinien oprócz prawa jazdy ukończyć kurs kwalifikacyjny lub szkolenie okresowe (kurs na przewóz rzeczy). Przewóz na potrzeby własne nie zwalnia ze szkolenia kierowcy zatrudnionego w firmie oraz właściciela firmy osobiście wykonującego zadania kierowcy. Oczywiście są zwolnienia do rodzaju wykonywanego przewozy, ale w tym przypadku nie dotyczą. W przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Mateusz
Mateusz
2 lat temu

Witam, prowadzę jednoosobowa działalność (usługi minikoparka) do przewozu używam samochód o dmc 8t. Czy w takim przypadku tez potrzebuje Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika? Czy dla swoich potrzeb mogę bez tego jeździć? Pozdrawiam

abcszkolenia
Admin
2 lat temu
Reply to  Mateusz

Panie Mateuszu,
Zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym przewóz na potrzeby własne (niezarobkowy przewóz drogowy) to każdy przejazd wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do podstawowej działalności gospodarczej. Musi być on realizowany pojazdem do którego dysponuje Pan tytułem prawnym, pojazd musi prowadzić Pan lub Pana pracownik, a przewożone rzeczy muszą stanowić Pana własność (lub są przez Pana sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione).
W przypadku przewozu na potrzeby własne na ternie kraju należy posiadać zaświadczenie na przewozy na potrzeby własne oraz wypis na pojazd, które można uzyskać w Starostwie Powiatowym na czas nieokreślony. Certyfikat Kompetencji Zawodowych nie jest w tym wypadku wymagany.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (26 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2023