Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Pytania i odpowiedzi > Czy do wykonywania przewozu drogowego do 9 osób jest wymagany kurs na przewóz osób?

Czy do wykonywania przewozu drogowego do 9 osób jest wymagany kurs na przewóz osób?

Czy do wykonywania przewozu drogowego do 9 osób jest wymagany kurs na przewóz osób?

Zgodnie z zobowiązującymi przepisami tj. art.39a ust.3 pkt. 1 ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym. Do wykonywania przewozu drogowego 9 osób łącznie z kierowcą wymagana jest kategoria B prawa jazdy. Kategoria B prawo jazdy jest zwolniona z uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego.

Jeśli pojazd jest zarejestrowany na więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą to wymagane jest prawo jazdy kat. D plus świadectwo kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacja wstępna lub szkolenie okresowe.


Masz pytania napisz do Nas lub zadzwoń: kontakt

 

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Honorata
Honorata
3 lat temu

Witam, mam pytanie. W roku 2008 zrobila kurs Na przewoz osob do 9 osob, czy ten kurs jest rowniez wazny za granica, we Wloszech. Wiem ze jest mozliwosc „transformacji” takiego dokumentu z polskiego Na wloski Mam prawo jazdy Kat. B

abcszkolenia
Admin
3 lat temu
Reply to  Honorata

Szanowna Pani,
Obecne przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej zwalniają z obowiązku odbywania kursu na przewóz osób w odniesieniu do pojazdów, do których niezbędne jest posiadanie kat. B prawa jazdy.
Taki kurs, o którym Pani mówi, w myśl ustawy o transporcie drogowym nazywa się teraz szkoleniem okresowym lub też kwalifikacją wstępną i wykonywany jest do bloków programowych kat. C lub kat. D prawa jazdy.
O tym, czy istnieją jakieś dodatkowe wymagania wobec kierowcy kat. B we Włoszech musi się Pani dowiadywać już w tamtym kraju.

Marcin
Marcin
2 lat temu

Mam pytanie mam samochód osobowy rejestrowany na 5 osób czy chcąc kogoś przewozić muszę mieć kwalifikacje?

abcszkolenia
Admin
2 lat temu
Reply to  Marcin

Panie Marcinie,
Zgodnie z art. 39a ustawy o transporcie drogowym, kierowcy pojazdu do kierowania którego wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E zwolnieni są z obowiązku ukończenia odpowiedniego kursu kwalifikacyjnego i uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Kurs Kwalifikacji wykonuje się wyłącznie do kat. C1,C1+E,C,C+E lub D1,D1+E,D,D+E prawo jazdy.
Do wykonywania przewozu drogowego 9 osób łącznie z kierowcą wymagane jest posiadanie kategorii B prawa jazdy oraz ważnych badań lekarskich.

Paweł
Paweł
2 lat temu

Witam. Czy do zarobkowego przewozu do 9 osób łącznie z kierowcą busem do 3.5 t na kategorię B muszę posiadać certyfikat kompetencji zawodowych?
Pozdrawiam

abcszkolenia
Admin
2 lat temu
Reply to  Paweł

Panie Pawle,

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym istnieją trzy rodzaje licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdami konstrukcyjnie przystosowanymi do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą: licencja na przewóz osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz taksówką. Wśród wymagań niezbędnych do uzyskania wyżej wymienionych licencji nie jest konieczne legitymowanie się Certyfikatem Kompetencji Zawodowych.

Paweł
Paweł
2 lat temu
Reply to  abcszkolenia

Witam ponownie.
Dziękuję za poprzednią odpowiedź ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej dotyczącej przewozu do 9 osób busem do 3.5 t katB też nie jest potrzebny certyfikat kwalifikacji zapasowych? Pozdrawiam serdecznie.

abcszkolenia
Admin
2 lat temu
Reply to  Paweł

Panie Pawle, zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym przedsiębiorstwo wykonujące transport drogowy pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (busem) musi posiadać stosowną licencję. Wydawana jest ona przez starostwo powiatowe właściwe dla siedziby firmy. Prawodawstwo określa, że, ubiegając się o taką licencję, przedsiębiorca lub członkowie organu zarządzającego spółką powinny spełniać wymóg niekaralności a w stosunku do zatrudnianych kierowców nie orzeczono zakazu wykonywania zawodu kierowcy. Należy także posiadać tytuł prawny do dysponowania pojazdem, którym przewóz ma być wykonywany.
Nie istnieją jednak zapisy o konieczności spełnienia warunku posiadania odpowiednich kompetencji zawodowych, zatem – w przypadku ubiegania się o taką licencję nie musi Pan posiadać certyfikatu kompetencji zawodowych.

Leszek
Leszek
10 miesięcy temu

Dzień dobry
Proszę o informacje czy osoba prowadząca jednoosobowa działalność gospodarczą potrzebuje certyfikatu Kompetencji Zawodowych do uzyskania licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdami konstrukcyjnie przystosowanymi do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą: licencja na przewóz osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.Będzie to przewóz okazjonalny związany z prowadzoną działalnością.

Wiktoria Świątek
Admin
Wiktoria Świątek
10 miesięcy temu
Reply to  Leszek

W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, iż Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest dokumentem potwierdzającym, że jego posiadacz dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do prowadzenia przedsiębiorstwa w branży transportu drogowego. Od przedsiębiorców ubiegających się o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji spedycyjnej wymaga się posiadania rzeczone certyfikatu lub zatrudnienia osoby, która spełnia ten warunek. Jak Pan wspomniał, ubiegać będzie się Pan o licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdem samochodowym konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu powyżej 7 i nie więcej osób niż 9 osób łącznie z kierowcą, zatem w Pana sytuacji zgodnie z art. 5 c ustawy o transporcie drogowym jest Pan zwolniony z obowiązku dysponowania CKZ.

Andrzej
Andrzej
6 miesięcy temu

Witam serdecznie. Mam takie pytanie: w jakie sprzęty lub jakie wyposażenie musi posiadać pojazd do przewozu osób. Mam zarejestrowany samochód na 9 osób z kierowcą. Dziękuję

Michał - ABC Szkolenia
Admin
6 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Panie Andrzeju, niestety nie zajmujemy się kwestiami wyposażenia pojazdów i nie świadczymy doradztwa w tym zakresie. Pozdrawiamy serdecznie

Klaudia
Klaudia
4 miesięcy temu

Czyli do przewożenia nie więcej niż 9 osób potrzebne jest mi tylko prawo jazdy kat.B ? Żadnych kursów, licencji nie potrzebuje ?

Wiktoria Świątek
Admin
Wiktoria Świątek
4 miesięcy temu
Reply to  Klaudia

Szanowna Pani Klaudio, dziękujemy za skierowanie do nas zapytania.

Jeśli będzie Pani przewozić osoby pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu do 9 osób łącznie z kierowcą to, z punktu widzenia uprawnień kierowcy, potrzebuje Pani posiadać kat. B prawo jazdy i ważne badania lekarskie i psychologiczne. Zgodnie z art. 39a ust. 4 ustawy o transporcie drogowym jest Pani zwolniona ze szkoleń zawodowych.

Trochę inaczej sprawa ma się z licencją dla firmy wykonującej takie przewozy. W przypadku chęci wykonywania przewozu zarobkowego, niezbędne będzie uzyskanie stosownej licencji. Są trzy rodzaje licencji w transporcie na przewóz osób: licencja na przewóz osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz taksówką. Jeśli Pani działalność kwalifikuje się jako transport zarobkowy to firma będzie potrzebowała uzyskania wskazanego wyżej dokumentu.

Więcej na temat licencji w transporcie pisaliśmy tutaj: https://abc-szkolenia.com/licencje-na-transport-drogowy/

Michal
Michal
3 miesięcy temu

Mam znajomych ktorzy prosili mnie o przewiezienie ich do holandii. Na zasadzie ja wynajmuje busa zaworze ich i wracam i oddaje busa. Oni pokrywaja koszty busa plus wyplacaja mi jakas kase za fatyge. Czy w takiej sytuacji musze miec jakiekolwiek licencje/pozwolenia/ jakiekolwiek dokumenty? Co w przypadku wypadku? Musze wykupic dodatkowe ubezpieczenie czy nnw od najemcy busa wystarcza? Czy jakis podatek musze zaplacic? Jak to rozliczyc?
Nie chcialbym wpakowac sie w jakas mine przy okazji pomocy kumplom.
Dodam ze normalnie pracuje i place skladki w zwiazku z umowa o prace. To ma byc taki pojedynczy wypad.
Co w przypadku jakby chcieli zebym zawozil ich tak czesciej? ( przy okazji ich kazdego zjazdu)

Michał - ABC Szkolenia
Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Michal

Dzień dobry! Pana wiadomość jest złożona i wykraczająca w pewnych aspektach poza zakres działalności naszej firmy. Nie mniej, w kwestiach licencyjnych, Pana przewóz nosi wyraźne znamiona przewozu w celach prywatnych. Jeżeli przewozi Pan grupę znajomych a rozliczacie się wyłącznie na poczet pokrycia kosztów wyprawy, to niezależnie czy taki przewóz ma miejsce raz czy 10 razy, nie ma mowy o działalności zarobkowej. Z tego tytułu zatem, zgodnie z art. 1 Ustawy o transporcie drogowym, nie trzeba posiadać żadnej licencji transportowej. Wymagane będzie z pewnością prawo jazdy odpowiedniej kategorii oraz ważne badania. Co do pozostałych kwestii – nie posiadamy wystarczających informacji w tym temacie, dlatego też chcąc zachować dbałość o profesjonalizm świadczonego przez nas doradztwa, nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (4 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2023