Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Pytania i odpowiedzi > Czy do wykonywania przewozu drogowego do 9 osób jest wymagany kurs na przewóz osób?

Czy do wykonywania przewozu drogowego do 9 osób jest wymagany kurs na przewóz osób?

Czy do wykonywania przewozu drogowego do 9 osób jest wymagany kurs na przewóz osób?

Zgodnie z zobowiązującymi przepisami tj. art.39a ust.3 pkt. 1 ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym. Do wykonywania przewozu drogowego 9 osób łącznie z kierowcą wymagana jest kategoria B prawa jazdy. Kategoria B prawo jazdy jest zwolniona z uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego.

Jeśli pojazd jest zarejestrowany na więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą to wymagane jest prawo jazdy kat. D plus świadectwo kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacja wstępna lub szkolenie okresowe.


Masz pytania napisz do Nas lub zadzwoń: kontakt

 

0 0 votes
Article Rating
guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Honorata
Honorata
1 rok temu

Witam, mam pytanie. W roku 2008 zrobila kurs Na przewoz osob do 9 osob, czy ten kurs jest rowniez wazny za granica, we Wloszech. Wiem ze jest mozliwosc „transformacji” takiego dokumentu z polskiego Na wloski Mam prawo jazdy Kat. B

abcszkolenia
Admin
abcszkolenia (@abcszkolenia)
1 rok temu
Reply to  Honorata

Szanowna Pani,
Obecne przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej zwalniają z obowiązku odbywania kursu na przewóz osób w odniesieniu do pojazdów, do których niezbędne jest posiadanie kat. B prawa jazdy.
Taki kurs, o którym Pani mówi, w myśl ustawy o transporcie drogowym nazywa się teraz szkoleniem okresowym lub też kwalifikacją wstępną i wykonywany jest do bloków programowych kat. C lub kat. D prawa jazdy.
O tym, czy istnieją jakieś dodatkowe wymagania wobec kierowcy kat. B we Włoszech musi się Pani dowiadywać już w tamtym kraju.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Mam pytanie mam samochód osobowy rejestrowany na 5 osób czy chcąc kogoś przewozić muszę mieć kwalifikacje?

abcszkolenia
Admin
abcszkolenia (@abcszkolenia)
1 rok temu
Reply to  Marcin

Panie Marcinie,
Zgodnie z art. 39a ustawy o transporcie drogowym, kierowcy pojazdu do kierowania którego wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E zwolnieni są z obowiązku ukończenia odpowiedniego kursu kwalifikacyjnego i uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Kurs Kwalifikacji wykonuje się wyłącznie do kat. C1,C1+E,C,C+E lub D1,D1+E,D,D+E prawo jazdy.
Do wykonywania przewozu drogowego 9 osób łącznie z kierowcą wymagane jest posiadanie kategorii B prawa jazdy oraz ważnych badań lekarskich.

Paweł
Paweł
9 miesięcy temu

Witam. Czy do zarobkowego przewozu do 9 osób łącznie z kierowcą busem do 3.5 t na kategorię B muszę posiadać certyfikat kompetencji zawodowych?
Pozdrawiam

abcszkolenia
Admin
abcszkolenia (@abcszkolenia)
9 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Panie Pawle,

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym istnieją trzy rodzaje licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdami konstrukcyjnie przystosowanymi do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą: licencja na przewóz osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz taksówką. Wśród wymagań niezbędnych do uzyskania wyżej wymienionych licencji nie jest konieczne legitymowanie się Certyfikatem Kompetencji Zawodowych.

Paweł
Paweł
9 miesięcy temu
Reply to  abcszkolenia

Witam ponownie.
Dziękuję za poprzednią odpowiedź ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej dotyczącej przewozu do 9 osób busem do 3.5 t katB też nie jest potrzebny certyfikat kwalifikacji zapasowych? Pozdrawiam serdecznie.

abcszkolenia
Admin
abcszkolenia (@abcszkolenia)
3 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Panie Pawle, zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym przedsiębiorstwo wykonujące transport drogowy pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (busem) musi posiadać stosowną licencję. Wydawana jest ona przez starostwo powiatowe właściwe dla siedziby firmy. Prawodawstwo określa, że, ubiegając się o taką licencję, przedsiębiorca lub członkowie organu zarządzającego spółką powinny spełniać wymóg niekaralności a w stosunku do zatrudnianych kierowców nie orzeczono zakazu wykonywania zawodu kierowcy. Należy także posiadać tytuł prawny do dysponowania pojazdem, którym przewóz ma być wykonywany.
Nie istnieją jednak zapisy o konieczności spełnienia warunku posiadania odpowiednich kompetencji zawodowych, zatem – w przypadku ubiegania się o taką licencję nie musi Pan posiadać certyfikatu kompetencji zawodowych.

Abc Szkolenia

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2022