Czy do wykonywania przewozu drogowego do 9 osób jest wymagany kurs na przewóz osób?
Zgodnie z zobowiązującymi przepisami tj. art.39a ust.3 pkt. 1 ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym. Do wykonywania przewozu drogowego 9 osób łącznie z kierowcą wymagana jest kategoria B prawa jazdy. Kategoria B prawo jazdy jest zwolniona z uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego.
Jeśli pojazd jest zarejestrowany na więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą to wymagane jest prawo jazdy kat. D plus świadectwo kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacja wstępna lub szkolenie okresowe.
Masz pytania napisz do Nas lub zadzwoń: kontakt
Szanowna Pani,
Obecne przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej zwalniają z obowiązku odbywania kursu na przewóz osób w odniesieniu do pojazdów, do których niezbędne jest posiadanie kat. B prawa jazdy.
Taki kurs, o którym Pani mówi, w myśl ustawy o transporcie drogowym nazywa się teraz szkoleniem okresowym lub też kwalifikacją wstępną i wykonywany jest do bloków programowych kat. C lub kat. D prawa jazdy.
O tym, czy istnieją jakieś dodatkowe wymagania wobec kierowcy kat. B we Włoszech musi się Pani dowiadywać już w tamtym kraju.
Panie Marcinie,
Zgodnie z art. 39a ustawy o transporcie drogowym, kierowcy pojazdu do kierowania którego wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E zwolnieni są z obowiązku ukończenia odpowiedniego kursu kwalifikacyjnego i uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Kurs Kwalifikacji wykonuje się wyłącznie do kat. C1,C1+E,C,C+E lub D1,D1+E,D,D+E prawo jazdy.
Do wykonywania przewozu drogowego 9 osób łącznie z kierowcą wymagane jest posiadanie kategorii B prawa jazdy oraz ważnych badań lekarskich.
Panie Pawle,
Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym istnieją trzy rodzaje licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdami konstrukcyjnie przystosowanymi do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą: licencja na przewóz osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz taksówką. Wśród wymagań niezbędnych do uzyskania wyżej wymienionych licencji nie jest konieczne legitymowanie się Certyfikatem Kompetencji Zawodowych.
Witam ponownie.
Dziękuję za poprzednią odpowiedź ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej dotyczącej przewozu do 9 osób busem do 3.5 t katB też nie jest potrzebny certyfikat kwalifikacji zapasowych? Pozdrawiam serdecznie.
Panie Pawle, zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym przedsiębiorstwo wykonujące transport drogowy pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (busem) musi posiadać stosowną licencję. Wydawana jest ona przez starostwo powiatowe właściwe dla siedziby firmy. Prawodawstwo określa, że, ubiegając się o taką licencję, przedsiębiorca lub członkowie organu zarządzającego spółką powinny spełniać wymóg niekaralności a w stosunku do zatrudnianych kierowców nie orzeczono zakazu wykonywania zawodu kierowcy. Należy także posiadać tytuł prawny do dysponowania pojazdem, którym przewóz ma być wykonywany.
Nie istnieją jednak zapisy o konieczności spełnienia warunku posiadania odpowiednich kompetencji zawodowych, zatem – w przypadku ubiegania się o taką licencję nie musi Pan posiadać certyfikatu kompetencji zawodowych.
Dzień dobry
Proszę o informacje czy osoba prowadząca jednoosobowa działalność gospodarczą potrzebuje certyfikatu Kompetencji Zawodowych do uzyskania licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdami konstrukcyjnie przystosowanymi do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą: licencja na przewóz osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.Będzie to przewóz okazjonalny związany z prowadzoną działalnością.
W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, iż Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest dokumentem potwierdzającym, że jego posiadacz dysponuje wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do prowadzenia przedsiębiorstwa w branży transportu drogowego. Od przedsiębiorców ubiegających się o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji spedycyjnej wymaga się posiadania rzeczone certyfikatu lub zatrudnienia osoby, która spełnia ten warunek. Jak Pan wspomniał, ubiegać będzie się Pan o licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób pojazdem samochodowym konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu powyżej 7 i nie więcej osób niż 9 osób łącznie z kierowcą, zatem w Pana sytuacji zgodnie z art. 5 c ustawy o transporcie drogowym jest Pan zwolniony z obowiązku dysponowania CKZ.
Panie Andrzeju, niestety nie zajmujemy się kwestiami wyposażenia pojazdów i nie świadczymy doradztwa w tym zakresie. Pozdrawiamy serdecznie
Szanowna Pani Klaudio, dziękujemy za skierowanie do nas zapytania.
Jeśli będzie Pani przewozić osoby pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu do 9 osób łącznie z kierowcą to, z punktu widzenia uprawnień kierowcy, potrzebuje Pani posiadać kat. B prawo jazdy i ważne badania lekarskie i psychologiczne. Zgodnie z art. 39a ust. 4 ustawy o transporcie drogowym jest Pani zwolniona ze szkoleń zawodowych.
Trochę inaczej sprawa ma się z licencją dla firmy wykonującej takie przewozy. W przypadku chęci wykonywania przewozu zarobkowego, niezbędne będzie uzyskanie stosownej licencji. Są trzy rodzaje licencji w transporcie na przewóz osób: licencja na przewóz osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz taksówką. Jeśli Pani działalność kwalifikuje się jako transport zarobkowy to firma będzie potrzebowała uzyskania wskazanego wyżej dokumentu.
Więcej na temat licencji w transporcie pisaliśmy tutaj: https://abc-szkolenia.com/licencje-na-transport-drogowy/
Mam znajomych ktorzy prosili mnie o przewiezienie ich do holandii. Na zasadzie ja wynajmuje busa zaworze ich i wracam i oddaje busa. Oni pokrywaja koszty busa plus wyplacaja mi jakas kase za fatyge. Czy w takiej sytuacji musze miec jakiekolwiek licencje/pozwolenia/ jakiekolwiek dokumenty? Co w przypadku wypadku? Musze wykupic dodatkowe ubezpieczenie czy nnw od najemcy busa wystarcza? Czy jakis podatek musze zaplacic? Jak to rozliczyc?
Nie chcialbym wpakowac sie w jakas mine przy okazji pomocy kumplom.
Dodam ze normalnie pracuje i place skladki w zwiazku z umowa o prace. To ma byc taki pojedynczy wypad.
Co w przypadku jakby chcieli zebym zawozil ich tak czesciej? ( przy okazji ich kazdego zjazdu)
Dzień dobry! Pana wiadomość jest złożona i wykraczająca w pewnych aspektach poza zakres działalności naszej firmy. Nie mniej, w kwestiach licencyjnych, Pana przewóz nosi wyraźne znamiona przewozu w celach prywatnych. Jeżeli przewozi Pan grupę znajomych a rozliczacie się wyłącznie na poczet pokrycia kosztów wyprawy, to niezależnie czy taki przewóz ma miejsce raz czy 10 razy, nie ma mowy o działalności zarobkowej. Z tego tytułu zatem, zgodnie z art. 1 Ustawy o transporcie drogowym, nie trzeba posiadać żadnej licencji transportowej. Wymagane będzie z pewnością prawo jazdy odpowiedniej kategorii oraz ważne badania. Co do pozostałych kwestii – nie posiadamy wystarczających informacji w tym temacie, dlatego też chcąc zachować dbałość o profesjonalizm świadczonego przez nas doradztwa, nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi.
Witam. Mam pytanie posiadamy w naszej poradni busa 8 osobowego, którym chcemy przewozić pacjentów, którzy nie będą w stanie sami dotrzeć do poradni na wizytę lub zajęcia, wiem już że prawo jazdy Kat. B wystarcza, ale moje pytanie brzmi czy nasi pracownicy muszę mieć jakieś dodatkowe uprawnienia do prowadzenia tego busa w związku z tym, czy wystarczy samo prawo jazdy i kwestia jest tylko odpowiedniego ubezpieczenia?
Panie Danielu, do udzielenia precyzyjnej odpowiedzi na Pana pytanie należałoby nieco bardziej zgłębić temat. Wobec kierowców, do których odnosi się ustawa o transporcie drogowym, określono pewne wymagania, które dokładnie zostały omówione w Rozdziale 7a rzeczonej ustawy (w szczególności w art. 39a). Powinni oni między innymi wykonać badania lekarskie i psychologiczne, potwierdzające, że nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku kierowcy. Co ważne, osoby wykonujące przewozy drogowe pojazdami kat. B, nie są zobowiązane do ukończenia dodatkowych szkoleń zawodowych, w przeciwieństwie do np. kierowców autobusów. Możliwe, że transport, który Państwo realizują, spełnia warunki przewozów niezarobkowych. Wówczas nie są one objęte regulacjami ustawy o transporcie drogowym.
Dzień dobry, poprawna odpowiedź na to pytanie wymaga informacji, jaki charakter będzie miał rzeczony przewóz. Jeśli będzie to przewóz dzieci przez pojazd należący do podmiotu niebędącego przedsiębiorcą (np. do szkoły) to taki przewóz w myśl Ustawy o transporcie drogowym traktowany będzie najprawdopodobniej jak przewóz niezarobkowy i żadna dodatkowa licencja nie będzie wymagana (w odniesieniu do pojazdów na kat. B). Jeśli jednak będzie to przewóz dzieci na zlecenie np. szkoły a Pana działalnośc jest niezależna od działalności szkoły to w mojej opinii taki przewóz spełnia kryteria przewozu zarobkowego i będzie wymagana licencja na przewóz osób samochodem osobowym. Więcej o licencjach na samochód osobowy można przeczyta tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1602