Nasze usługi

ABC Szkolenia > Pytania i odpowiedzi > Czy do wykonywania przewozu drogowego do 9 osób jest wymagany kurs na przewóz osób?

Czy do wykonywania przewozu drogowego do 9 osób jest wymagany kurs na przewóz osób?

Czy do wykonywania przewozu drogowego do 9 osób jest wymagany kurs na przewóz osób?

Zgodnie z zobowiązującymi przepisami tj. art.39a ust.3 pkt. 1 ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym. Do wykonywania przewozu drogowego 9 osób łącznie z kierowcą wymagana jest kategoria B prawa jazdy. Kategoria B prawo jazdy jest zwolniona z uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego.

Jeśli pojazd jest zarejestrowany na więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą to wymagane jest prawo jazdy kat. D plus świadectwo kwalifikacji zawodowej w zakresie kwalifikacja wstępna lub szkolenie okresowe.


Masz pytania napisz do Nas lub zadzwoń: kontakt

 

4
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Honorata
Honorata

Witam, mam pytanie. W roku 2008 zrobila kurs Na przewoz osob do 9 osob, czy ten kurs jest rowniez wazny za granica, we Wloszech. Wiem ze jest mozliwosc “transformacji” takiego dokumentu z polskiego Na wloski Mam prawo jazdy Kat. B

abcszkolenia
abcszkolenia

Szanowna Pani,
Obecne przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej zwalniają z obowiązku odbywania kursu na przewóz osób w odniesieniu do pojazdów, do których niezbędne jest posiadanie kat. B prawa jazdy.
Taki kurs, o którym Pani mówi, w myśl ustawy o transporcie drogowym nazywa się teraz szkoleniem okresowym lub też kwalifikacją wstępną i wykonywany jest do bloków programowych kat. C lub kat. D prawa jazdy.
O tym, czy istnieją jakieś dodatkowe wymagania wobec kierowcy kat. B we Włoszech musi się Pani dowiadywać już w tamtym kraju.

Marcin
Marcin

Mam pytanie mam samochód osobowy rejestrowany na 5 osób czy chcąc kogoś przewozić muszę mieć kwalifikacje?

abcszkolenia
abcszkolenia

Panie Marcinie,
Zgodnie z art. 39a ustawy o transporcie drogowym, kierowcy pojazdu do kierowania którego wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E zwolnieni są z obowiązku ukończenia odpowiedniego kursu kwalifikacyjnego i uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Kurs Kwalifikacji wykonuje się wyłącznie do kat. C1,C1+E,C,C+E lub D1,D1+E,D,D+E prawo jazdy.
Do wykonywania przewozu drogowego 9 osób łącznie z kierowcą wymagane jest posiadanie kategorii B prawa jazdy oraz ważnych badań lekarskich.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2021