Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Pytania i odpowiedzi > Co to jest szkolenie okresowe kierowców?

Co to jest szkolenie okresowe kierowców?

Szkolenie okresowe kierowców zawodowych

Jeżeli chcesz wykonywać przewóz osób lub rzeczy, być może wcale nie musisz przechodzić kursu z zakresu kwalifikacji wstępnej / kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Sprawdź, czy możesz ukończyć szkolenie okresowe.

Stanowi ono odpowiednik tzw. kursów na przewóz rzeczy lub osób, które obowiązywały wszystkie osoby zamierzające wykonywać transport drogowy rzeczy lub osób.

Dotyczy ono wszystkich kierowców zawodowych, którzy:
  • posiadają prawo jazdy kategorii C wydane przed 10 września 2009 roku,
  • posiadają prawo jazdy kategorii D wydane przed 10 września 2008 roku.

Szkolenie okresowe obowiązuje również tych kierowców zawodowych, które posiadają już świadectwo kwalifikacji zawodowej – bez względu na rodzaj kwalifikacji (wstępna, wstępna przyspieszona, wstępna uzupełniająca, wstępna uzupełniająca przyspieszona), ale zbliża się termin jego ważności. Odbycie szkolenia pozwala na przedłużenie terminu o kolejnych 5 lat.

Ponadto do szkolenia okresowego może przystąpić kierowca zawodowy, który:
  • przebywa na terenie Polski co najmniej 185 dni w roku (przez wzgląd na więzi osobiste lub sprawy zawodowe),
  • nie posiada obywatelstwa żadnego z krajów członkowskich UE, ale będzie świadczył prace na rzecz firmy działającej na terenie RP.

Szkolenie okresowe dla kierowców trwa 35 godzin, z czego 21 godzin dotyczy części podstawowej, a 14 godzin – części specjalistycznej. Wszystkie zagadnienia podejmowane na szkoleniu są zgodne z obowiązującymi przepisami Ustawy o transporcie drogowym.

Ukończenie szkolenia okresowego nie wiąże się z koniecznością zdania egzaminu. Wpis do prawa jazdy uzyskuje się więc „automatycznie” kod 95. Wcześniej jednak należy wykonać badania lekarskie i badania psychologiczne, na podstawie których stwierdza się brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy zawodowego.

Kierowca, który ukończy szkolenie, a nie podda się badaniom lekarskim i psychologicznym, nie będzie mógł wykonywać zawodu kierowcy do czasu uzyskania wpisu w prawo jazdy (kod95).


Masz pytania zadzwoń lub napisz do nas: kontakt

0 0 votes
Article Rating
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Kto płaci za szkolenie okresowe na przewóz rzeczy dla kierowców zawodowych?

abcszkolenia
Admin
abcszkolenia (@abcszkolenia)
1 rok temu
Reply to  Mariusz

Szanowny Panie,
Według art. 39l ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest zobowiązany do kierowania kierowców na szkolenia okresowe oraz badania lekarskie i psychologiczne, jednakże jest on zobowiązany do pokrywania kosztów badań lekarskich i psychologicznych. Pokrywanie kosztów Szkolenia Okresowego nie jest jasno określone, ponieważ przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może pokryć koszty szkoleń okresowych kierowcy, ale nie jest on do tego prawnie zobowiązany.
Podsumowując, koszty badań lekarskich i psychologicznych ponosi pracodawca, a to kto poniesie koszty szkolenia okresowego ( kierowca czy pracodawca) należy ustalić z pracodawcą.

Abc Szkolenia

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2022