Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Pytania i odpowiedzi > Co to jest kwalifikacja wstępna przyspieszona?

Co to jest kwalifikacja wstępna przyspieszona?

Kwalifikacja wstępna przyspieszona

Każdy kierowca zawodowy, który chce wykonywać przewóz rzeczy lub osób, musi zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej. Jest ono wydawane na podstawie pozytywnego wyniku z egzaminu poprzedzonego ukończonym szkoleniem z zakresu kwalifikacji wstępnej. Standardowe szkolenie trwa 280 godzin. Możesz jednak zapisać się na kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Sprawdź, czy jest to szkolenie przeznaczone dla Ciebie.

Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi przepisami do kursów mogą przystąpić kandydaci, którzy posiadają profil kierowcy zawodowego wydany na podstawie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwskazań do pracy na stanowisku kierowcy zgodnie z art. 39j i 39k Ustawy o transporcie drogowym. Profil kierowcy zawodowego pobrać można w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę zawodowego. Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców do PKZ wykonujemy na miejscu w ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. Zapisy przyjmujemy pod numerem 531700182.

Kwalifikacja wstępna przyspieszona przeznaczona jest dla osób, które:
  • posiadają prawo jazdy kategorii C wydane po 10 września 2009 roku i ukończyły 21. rok życia,
  • posiadają prawo jazdy kategorii D wydane po 10 września 2008 roku i ukończyły 23 lata.

Do dodatkowych warunków przystąpienia do szkolenia z zakresu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej zaliczyć można:

  • przebywanie na terenie Polski co najmniej 185 dni w roku (z uwagi na pracę lub więzi osobiste),
  • brak obywatelstwa państwa członkowskiego UE, ale wykonywanie pracy w zakresie transportu drogowego na rzecz polskiej firmy,
  • posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku zdrowotnych i psychologicznych przeciwwskazań do wykonywania pracy jako kierowca zawodowy.

Zajęcia trwają łącznie 140 godzin (a więc o połowę krócej w porównaniu ze standardowym kursem). Obejmują część teoretyczną (130 godzin wykładów) i praktyczną (8 godzin jazdy w ruchu miejskim + 2 godziny jazdy w warunkach specjalnych). Zakres tematyczny odpowiada zagadnieniom obowiązującym na egzaminie państwowym.

Ukończenie kursu daje możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego (czas oczekiwania na wyznaczenie terminu wynosi 2-3 tygodnie). Egzamin ma charakter pytań testowych i składa się z części ogólnej (dla wszystkich kategorii prawa jazdy) oraz części specjalistycznej.

Pozytywny wynik na egzaminie uprawnia do otrzymania świadectwa kwalifikacji zawodowej. Wcześniej jednak zachodzi konieczność wykonania badań lekarskich i psychologicznych przed rozpoczęciem kursu. Dopiero wtedy można uzyskać dokument i wpis w prawo jazdy.

By podtrzymać zdobyte uprawienia, przed upłynięciem 5 lat musisz zapisać się na szkolenie okresowe.


Przejdź do działu: pytania i odpowiedzi
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (8 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024