2016
Kwalifikacja wstępna przyspieszona
Każdy kierowca zawodowy, który chce wykonywać przewóz rzeczy lub osób, musi zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej. Jest ono wydawane na podstawie pozytywnego wyniku z egzaminu poprzedzonego ukończonym szkoleniem z zakresu kwalifikacji wstępnej. Standardowe szkolenie trwa 280 godzin. Możesz jednak zapisać się na kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Sprawdź, czy jest to szkolenie przeznaczone dla Ciebie.
Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi przepisami do kursów mogą przystąpić kandydaci, którzy posiadają profil kierowcy zawodowego wydany na podstawie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwskazań do pracy na stanowisku kierowcy zgodnie z art. 39j i 39k Ustawy o transporcie drogowym. Profil kierowcy zawodowego pobrać można w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę zawodowego. Badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców do PKZ wykonujemy na miejscu w ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. Zapisy przyjmujemy pod numerem 531700182.
Kwalifikacja wstępna przyspieszona przeznaczona jest dla osób, które:
- posiadają prawo jazdy kategorii C wydane po 10 września 2009 roku i ukończyły 21. rok życia,
- posiadają prawo jazdy kategorii D wydane po 10 września 2008 roku i ukończyły 23 lata.
Do dodatkowych warunków przystąpienia do szkolenia z zakresu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej zaliczyć można:
- przebywanie na terenie Polski co najmniej 185 dni w roku (z uwagi na pracę lub więzi osobiste),
- brak obywatelstwa państwa członkowskiego UE, ale wykonywanie pracy w zakresie transportu drogowego na rzecz polskiej firmy,
- posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku zdrowotnych i psychologicznych przeciwwskazań do wykonywania pracy jako kierowca zawodowy.
Zajęcia trwają łącznie 140 godzin (a więc o połowę krócej w porównaniu ze standardowym kursem). Obejmują część teoretyczną (130 godzin wykładów) i praktyczną (8 godzin jazdy w ruchu miejskim + 2 godziny jazdy w warunkach specjalnych). Zakres tematyczny odpowiada zagadnieniom obowiązującym na egzaminie państwowym.
Ukończenie kursu daje możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego (czas oczekiwania na wyznaczenie terminu wynosi 2-3 tygodnie). Egzamin ma charakter pytań testowych i składa się z części ogólnej (dla wszystkich kategorii prawa jazdy) oraz części specjalistycznej.
Pozytywny wynik na egzaminie uprawnia do otrzymania świadectwa kwalifikacji zawodowej. Wcześniej jednak zachodzi konieczność wykonania badań lekarskich i psychologicznych przed rozpoczęciem kursu. Dopiero wtedy można uzyskać dokument i wpis w prawo jazdy.
By podtrzymać zdobyte uprawienia, przed upłynięciem 5 lat musisz zapisać się na szkolenie okresowe.