Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Bez kategorii > Pomoc drogowa – niezbędne licencje, tachograf

Pomoc drogowa – niezbędne licencje, tachograf

Rozwijający się, pomimo wielu przeszkód, sektor transportu drogowego, rodzi naturalną konieczność zapewnienia odpowiedniego zaplecza technicznego dla użytkowanych pojazdów. Mowa tutaj nie tylko o warsztatach i serwisach, które stale mają „ręce pełne roboty”, ale także o usługach związanych chociażby z holowaniem uszkodzonych aut. Nie trudno więc zrozumieć, że wiele osób decyduje się założyć swoją działalność w zakresie pomocy drogowej, czyli wykorzystywać specjalne pojazdy w ramach usuwania skutków awarii lub wypadków.

Podstawowy nr PKD dla tego rodzaju działalności to 52.21.Z, czyli Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy, który obejmuje m. in. świadczenie usług pomocy drogowej. I chociaż świadczenie omawianych usług nie wymaga od przedsiębiorcy posiadania specjalnych kwalifikacji przed założeniem firmy, to z punktu widzenia Ustawy o transporcie drogowym, taki transport wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń.

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif

Pomoc drogowa – jakiej licencji potrzebuje?

Przeglądając zapisy Ustawy o transporcie drogowym, można znaleźć następujące sformułowanie:

„Do przewozów wykonywanych w ramach usuwania skutków awarii lub wypadków pojazdami pomocy drogowej – stosuje się odpowiednio przepisy ustawy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego”

Zastanawiając się zatem, jakiej licencji potrzeba będzie przy wykonywaniu usługi pomocy drogowej, należy zwrócić uwagę na wymagania, jakie Ustawodawca stawia przed firmami wykonującymi tzw. transport na potrzeby własne, czyli przewóz pomocniczy w stosunku do prowadzonej działalności.

W tym zakresie ważny jest zasięg transportu (krajowy czy międzynarodowy) oraz tonaż pojazdu (dopuszczalna masa całkowita). I tak niezarobkowy transport:

– pojazdami (lub zespołami pojazdów) o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony nie wymaga uzyskiwania dodatkowych zezwoleń,

– pojazdami (lub zespołami pojazdów) o dmc powyżej 3,5 tony wymaga uzyskania zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne.

W odniesieniu do przewozu wykonywanego po kraju, takie zaświadczenie uzyskuje się, po złożeniu stosownych dokumentów, w Starostwie Powiatowym na czas nieokreślony. Koszt uzyskania zaświadczenia to 500 zł. Do tej kwoty należy dodać 100 zł za każdy pojazd, który zgłosimy do zezwolenia i będziemy chcieli uzyskać na niego wypis.

W przypadku transportu niezarobkowego wykonywanego z przekroczeniem granicy Polski, wnioski należy złożyć do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. W tym wypadku zaświadczenie ważne jest przez maksymalnie 5 lat i kosztuje od 100 do 500 zł. Do tej kwoty należy oczywiście doliczyć opłatę za wypisy (od 20 do 100 zł).

Czy Twój transport to na pewno pomoc drogowa?

W tym miejscu, warto bardzo wyraźnie zaznaczyć jeden fakt- to, że do danego przewozu używane są pojazdy, które zarejestrowane zostały jako pomoc drogowa, nie oznacza, że transport ten rzeczywiście odbywa się w jej ramach. O jakich sytuacjach mowa?

Przykład 1

Firma A posiada w swojej flocie pojazdy pomocy drogowej. Pewnego dnia otrzymała zlecenie na przewóz uszkodzonych aut z parkingu, na który zostały one wcześniej odholowane, i przewozi je do pobliskiego warsztatu.

Przykład 2

Firma B wykorzystuje swoje pojazdy zarejestrowane jako pomoc drogowa, sporadycznie, do przewozu nowych aut z salonu do klientów prywatnych.

Czy powyższe przewozy mogą zostać zakwalifikowane jako transport w ramach pomocy drogowej?

Orzecznictwo sądowe wskazuje, że nie. Pomoc drogowa musi być bezpośrednio związana z usuwaniem skutków zdarzeń i awarii. W orzecznictwie podkreśla się: 

„(…) że jest to jednak grupa przewozów, która musi ściśle odpowiadać warunkom określonym w ustawie, nie ma bowiem żadnego uzasadnienia, aby przepisy wyjątkowe, które pozwalają na wykonywanie transportu drogowego podmiotom niemającym licencji i niespełniającym wymagań koniecznych do uzyskania licencji transportowej, interpretować rozszerzająco. W konsekwencji podmioty, które wykonują transport drogowy na potrzeby własne nie spełniając warunków ustawowych tego przewozu, dopuszczają się naruszenia polegającego na wykonywaniu transportu drogowego bez licencji.” ~ Sąd Najwyższy w wyroku wydanym w Gorzowie Wielkopolskim 27 października 2016 roku (sygn. II SA/Go 619/16).

Co w takiej sytuacji?

Taki transport należałoby uznać jako zarobkowy, czyli wymagający odrębnej licencji przewozowej. W przypadku przewozu krajowego będzie to zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, zaś w transporcie międzynarodowym- dodatkowo licencja wspólnotowa. Konieczne będzie zatem uzyskanie chociażby Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, czyli dokumentu potwierdzającego posiadanie wiedzy i umiejętności do zarządzania operacjami transportowymi.

Obowiązek posiadania licencji ominie jedynie pojazdy o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie krajowym, oraz nieprzekraczającej 2,5 tony w transporcie międzynarodowym. Te przewozy są bowiem odgórnie zwolnione z Ustawy.

kursy i badania dla kierowców - gif

Jakie dokumenty powinien posiadać kierowca poruszający się pojazdami pomocy drogowej?

Dokumentem, który kierowca powinien koniecznie posiadać w pojeździe, jest wspomniany wcześniej wypis – z zaświadczenia na potrzeby własne lub z licencji transportowej. Potwierdza on uprawnienia danego przedsiębiorcy do wykonywania takiego rodzaju przewozu. Oczywiście wypis nie będzie wymagany, gdy przewóz nie będzie objęty obowiązkiem posiadania licencji, czy też zezwolenia.

W kwestii dodatkowych uprawnień kierowcy, wiele zależy od kategorii prawa jazdy, która będzie potrzebna do prowadzenia danego pojazdu. Jeżeli kierowca będzie poruszał się pojazdem, do którego kierowania wymagana jest jedynie kat. B lub kat. B+E, wystarczy posiadanie ważnego orzeczenia zdrowotnego i psychologicznego stwierdzającego brak przeciwskazań do wykonywania pracy na tym stanowisku. Jeżeli jednak kierowca potrzebuje wyższej kategorii (C lub C+E), konieczne będzie przejście specjalnego szkolenia zawodowego w postaci kursu kwalifikacyjnego lub szkolenia okresowego.

Pomoc drogowa a tachograf

Zupełnie oddzielną kwestię stanowi posiadanie i użytkowanie przez kierowcę pomocy drogowej urządzenia, jakim jest tachograf. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006, które jest kluczowym aktem prawnym w zakresie czasu pracy i jego rejestracji, stwierdza w art. 3, że:

„Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przewozu drogowego:

f) pojazdami specjalistycznymi pomocy drogowej poruszającymi się w promieniu 100 km od swej bazy;”

Wynika z tego, że jeżeli przewóz odbywa się pojazdem specjalistycznym pomocy drogowej, czyli skonstruowanym lub dostosowanym do celów zbierania pojazdów, które uległy awarii, to, w promieniu 100 km od bazy, użytkować tachografu nie trzeba. Należy przy tym pamiętać, że w promieniu takich 100 km pojazd może być wykorzystywany do zadań niezwiązanych z pomocą drogową, np. pojazd pomocy drogowej wyposażony w lawetę do przewozu unieruchomionego pojazdu może w promieniu 100 km od bazy być wykorzystywany do przewozu towarów innych niż zepsuty pojazd i będzie objęty zwolnieniem z rozporządzenia. Takie pojazdy mogą być wyposażone w tachografy, ale w zakresie wskazanego wyłączenia- nie ma obowiązku ich używania.

Jeżeli natomiast przewóz odbywa się powyżej promienia 100 km od bazy, tachograf trzeba będzie stosować i to już od początku przewozu (nie od momentu przekroczenia promienia 100 km). Wówczas nie można oczywiście zapomnieć o konieczności posiadania karty kierowcy i karty przedsiębiorstwa.

Konieczności rejestracji czasu pracy za pomocą tachografu, nie będzie natomiast z pewnością w przypadku pojazdów (zespołu pojazdów), o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony – takie pojazdy pozostają odgórnie zwolnione z przepisów Rozporządzenia.

Podsumowanie

Temat świadczenia usług pomocy drogowej, choć z pozoru nieskomplikowany, jest obszerny i wymaga dobrej interpretacji zapisów prawa. Zachęcamy do dzielenia się swoimi pytaniami oraz wątpliwościami, na które postaramy się rzeczowo odpowiedzieć.

Licencje transportowe - pomoc w uzyskaniu - ABC Szkolenia
Subscribe
Powiadom o
guest
40 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Kacper
Kacper
2 lat temu

Witam
Mam pytanie mianowicie czy wyjezdzajac w trasę powyżej 100km loguje kartę przed wzruszeniem, jadę 4.5 godziny i powinienem zrobić przerwę lecz jestem już poniżej 100km od bazy to czy mogę wylogowac kartę i jechać dalej?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Kacper

Szanowny Panie Kacprze,
Pojazdy specjalistyczne pomocy drogowej poruszające się w promieniu 100 km od swej bazy są zwolnione ze stosowania przepisów Rozporządzenia 561/2006, które reguluje przepisy czasu pracy kierowców. W przypadku przewozu, który wykracza poza wskazaną granicę należy każdorazowo pamiętać o zalogowaniu karty do tachografu i prowadzeniu pojazdu zgodnie z normami wskazanymi w rozporządzeniu. W przedstawionej sytuacji pokonuje Pan drogę do bazy, której początek znajduje się poza obszarem wskazanym w przepisach (tj. poza promieniem 100 km od bazy), zatem cała trasa powinna zostać odbyta z zachowaniem limitu prowadzenia pojazdu, przerw czy odpoczynku.

Kacper
Kacper
1 rok temu

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Beata
Beata
1 rok temu

Czy samochód pomocy drogowej (do 3,5t)- gdy jedzie za granicę po samochód, który uległ awarii ( podczas podróży nastąpiła awaria silnika, samochód nie jest w stanie dalej jechać) lub w sytuacji gdy klient zlecił przywóz do kraju, zakupionego przez siebie, za granicą, samochodu – wymaga posiadania przez przedsiębiorcę licencji wspólnotowej ?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Beata

Szanowna Pani Beato, w przypadku aut pomocy drogowej o DMC poniżej 3,5t, które przywożą zza granicy uszkodzone pojazdy w ramach własnej działalności, nie ma obowiązku posiadania przez przedsiębiorcę licencji wspólnotowej, ponieważ rzeczony przewóz nie jest transportem zarobkowym. Należy jednak pamiętać, że przewożąc samochody na zlecenie klienta, który zakupił auto za granicą i chce przewieźć je do kraju, będzie wymagana licencja wspólnotowa, z której wypis powinien znajdować się w pojeździe. Transport o takim charakterze klasyfikowany jest jako przewóz zarobkowy a auta o DMC większej niż 2,5t i mniejszej od 3,5t go realizujące od 21 maja 2022 r. podlegają licencjonowaniu.

Beata
Beata
1 rok temu

„Do przewozów wykonywanych w ramach usuwania skutków awarii lub wypadków pojazdami pomocy drogowej – stosuje się odpowiednio przepisy ustawy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego”
Czy w sytuacji kiedy wyżej wspomniany samochód klienta uległ awarii za granicą i stoi na poboczu drogi należy uznać, że jego przewóz będzie bezpośrednio związany z usuwaniem skutków awarii aby można było uznać go za przewóz na potrzeby własne?
A gdyby ten samochód stał zepsuty ale na parkingu pensjonatu, w którym właśnie wypoczywa klient na wakacjach,( bo został tam odholowany przez miejscową pomoc drogową) to czy przewóz pomocą drogową takiego samochodu z zagranicy do naszego warsztatu również należy traktowac jako przewóz niezarobkowy ?
Jednym słowem :Czy przewóz kazdego samochodu po awarii należy traktować jako przewóz na potrzeby własne? Czy raczej ważne jest skąd zabierze go pomoc drogowa?

Antoni
Antoni
1 rok temu

Witam
Czy wyruszając po uszkodzony pojazd znajdujący się 20km od bazy firmy bez zalogowanej karty w tachografie, czy mam wtedy obowiązek wydrukować poprzednią aktywność z tachografu i opisaniu odpowiednim artykułem ??

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Antoni

Szanowny Panie Antoni, pojazdy specjalistyczne pomocy drogowej w promieniu 100 km od bazy zwolnione są ze stosowania przepisów Rozporządzenia (WE) nr 561/2006. W sytuacji transportu uszkodzonego pojazdu znajdującego się 20 km od bazy firmy kierowca nie podlega kontroli na podstawie tego rozporządzenia. Mówiąc o opisanym wydruku, ma Pan najpewniej na myśli art. 12 Rozporządzenia (WE) 561/2006, który pozwala na odstępstwa od norm czasu jazdy, przerwy i odpoczynku, jednak nie podlegając pod przepisy wynikające z rzeczonego dokumentu nie ma konieczności stosowania tego artykułu, zważywszy, że taki przewóz nie jest odstępstwem od stosowania norm a jest literalnie z niego wyłączony.

Lukasz
Lukasz
1 rok temu

Mam pytanie, jeśli mam lawetę do przewozów pojazdów ale nie zarejestrowaną jako pojazd specjalny lecz mam żółtą kabine i koguta, to w razie awarii jakiegoś samochodu czy też wypadku mogę uczestniczyć w jego usunięciu z drogi ? znaczy czy muszę mieć wbite pojazd specjlany żęby świadczyć usługi pomocy drogowej?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Lukasz

Szanowny Panie Łukaszu, wymogi dla pojazdów pomocy drogowej zostały sprecyzowane w §38 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, gdzie wskazano m.in. na kwestię malowania kabiny, o której Pan wspomniał. Dla w pełni legalnego świadczenia usług w tym charakterze należy spełniać wszystkie wymienione tam kryteria. Pojazd specjalny zgodnie z definicją zawartą w ustawie prawo o ruchu drogowym jest przeznaczony do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia, co wskazywać może, że prawidłowo wyposażony pojazd pomocy drogowej kwalifikuje się do grupy pojazdów specjalnych, jednak nie zostało to wprost określone, że pojazd pomocy drogowej powinien zostać zarejestrowany jako pojazd specjalny. Zgodnie z jego definicją istnieją przesłanki do tego, żeby uznawać za pojazd specjalny także pojazd pomocy drogowej. Na ten fakt dodatkowo wskazuje załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach, w którym w tabeli nr 3 zatytułowanej „przeznaczenie pojazdów specjalnych”, pod kodem nr 504 wymienia się pojazd „pomocy drogowej”. Oprócz kwestii dostosowania pojazdu należy także pamiętać o pozostałych wymogach, o których mowa w powyższym artykule.

Joanna
Joanna
1 rok temu

Mam auto lawetę zarejestrowaną jako samochód specjalny. Czy urząd skarbowy może mnie ścigać jak używam ten samochód do celów tylko prywatnych nie zarobkowych ? Nie mam działalności . Samochodem poruszam się jak normalnym samochodem osobowym

Aleksandra - ABC Szkolenia
Reply to  Joanna

Pani Joanno,
w myśl przepisów – pojazd zarejestrowany jako samochód specjalny może być wykorzystywany również w celach prywatnych. Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Nie mniej jednak oferta naszej firmy nie obejmuje doradztwa w tym zakresie. W celu uzyskanie wiążącej opinii proszę skontaktować się z odpowiednimi organami administracji publicznej.

dorota
dorota
1 rok temu

Witam , mam pytanie posiadam zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika , oraz licencję wspólnotową – bowiem posiadam w swojej ofercie transport busami do 3,5 tony – zarówno w Polsce , oraz w jeżdżę z towarem do Czech. Na licencji nie mam wpisanego ograniczenia do 3,5 tony , natomiast na wypisach do aut już mam < 3,5 tony.
Zamierzam kupić auto lawetę – (pomoc drogową) taką do przewozu powyżej 3,5 tony . Czy potrzebuję uzyskać oprócz w/w zezwolenia oraz licencji coś jeszcze, czy muszę wyrabiać nową licencję skoro jest to auto powyżej 3,5 tony.

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  dorota

Szanowna Pani Doroto, zgodnie z obowiązującymi przepisami zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencja wspólnotowa (jako dokumenty poświadczające uprawnienia do podejmowania zarobkowego transportu drogowego) nie wyszczególniają tonażu pojazdów, jakimi przedsiębiorca może wykonywać przewóz. Informacja ta znajduje się jedynie na wypisach z licencji wspólnotowej, co wiąże się z udokumentowaną zdolnością finansową przewoźnika. W związku z tym z jednej licencji może on otrzymać wypisy zarówno dla aut o DMC mniejszej niż 3,5t jak i bez ograniczenia tonażowego. Co istotne, posiadanie wyłącznie wypisów z adnotacją „<3,5t" nie pozwoli mu na wykonywanie transportu pojazdami, których DMC przekracza tę wartość. W przedstawionej przez Panią sytuacji, jeśli zamierza Pani wykonywać lawetą o DMC większej niż 3,5t zarobkowy transport drogowy, powinna Pani posiadać w pojeździe wypis z licencji, na którym nie będzie znajdować się rzeczony zapis. Wobec tego należałoby uzyskać dodatkowy wypis bez konieczności ubiegania się o odrębną licencję.

Kamil
Kamil
1 rok temu

Czy posiadając autolawetę pojazd specjalny do 3,5t jadąc powyżej 100 km od siedziby firmy po pojazd stojący na drodze (uszkodzony) i wracając z nim jakie dokumenty są mi potrzebne? Z góry dziękuje za odpowiedz ponieważ dużo jest sprzecznych informacji a dodzwonić się na ITD to katastrofa 🙂

Marta - ABC Szkolenia
Reply to  Kamil

Panie Kamilu
Dziękuję serdecznie za komentarz, jednak nie jesteśmy w stanie udzielić Panu rzetelnej odpowiedzi. Temat niezbędnej dokumentacji jest dość obszerny, a my posiadamy zbyt mało informacji. Celem ustalenia szczegółów zachęcam do kontaktu telefonicznego z naszymi specjalistami pod numerem 531 700 182.

Marek
Marek
1 rok temu

Witam mam lawetę przekraczającą 3,5tony to czy potrzebna jest firmą aby mieć licencji ze starostwa pozdrawiam

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Marek

Panie Pawle, zgodnie z ustawą o transporcie drogowym przy wykonywaniu przewozów drogowych pojazdami o DMC przekraczającej 3,5t wymagane jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub zaświadczenia na przewozy na potrzebny własne – w zależności od rodzaju transportu. Niniejszych dokumentów w myśl art. 5 oraz art. 33 udziela się przedsiębiorcom, zatem niezbędne będzie założenie działalności przed otrzymaniem właściwej licencji.

beata
beata
1 rok temu

Mogłabym prosic o odpowiedz na zadane już wczesniej pytanie?
„Do przewozów wykonywanych w ramach usuwania skutków awarii lub wypadków pojazdami pomocy drogowej – stosuje się odpowiednio przepisy ustawy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego”
Czy w sytuacji kiedy wyżej wspomniany samochód klienta uległ awarii za granicą i stoi na poboczu drogi należy uznać, że jego przewóz będzie bezpośrednio związany z usuwaniem skutków awarii aby można było uznać go za przewóz na potrzeby własne?
A gdyby ten samochód stał zepsuty ale na parkingu pensjonatu, w którym właśnie wypoczywa klient na wakacjach,( bo został tam odholowany przez miejscową pomoc drogową) to czy przewóz pomocą drogową takiego samochodu z zagranicy do naszego warsztatu również należy traktowac jako przewóz niezarobkowy ?
Jednym słowem :Czy przewóz kazdego samochodu po awarii należy traktować jako przewóz na potrzeby własne? Czy raczej ważne jest skąd zabierze go pomoc drogowa?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  beata

Szanowna Pani Beato,
Sytuacja, kiedy pojazd, który uległ awarii, usuwany jest z drogi/pobocza przez pomoc drogową, która następnie przewiezie go zagranicę bezpośrednio do warsztatu, będzie mógła zostać zakwalifikowana jako przewóz na potrzeby własne. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy mowa o samochodzie, który zabierany jest z parkingu pensjonatu, w przypadku opisanym przez Panią. W ramach skutków usuwania awarii realizowany był pierwszy z przewozów wykonany przez podmiot, który dowiózł auto na parking. Można by zatem uznać, że dalszy przewóz z miejsca kilkudniowego postoju będzie nosił znamiona transportu zarobkowego. Należy zaznaczyć, że ustawa nie określa wprost, do jakiego zakresu czynności ogranicza się przewóz w ramach usuwania skutków awarii lub wypadków pojazdami. Każdy przypadek może wymagać indywidualnej oceny, dlatego też sugerujemy zwrócenie się do organu, który jest uprawniony do wydawania wiążących opinii w tym zakresie. Z pewnością nie można jednak orzec, że przewóz każdego samochodu po awarii należy traktować jako przewóz na potrzeby własne.

Ewa
Ewa
1 rok temu

Mam pytanie odnośnie pakietu mobilności a kierowcy pomocy drogowej jeżdżący za granicę. Czy obowiązuje go likwidacja diet i czy trzeba mu wypłacać wyrównanie do najniższej w danym państwie? Będę wdzięczna za podpowiedź

Michał - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Ewa

Pani Ewo, usunięcie obowiązku pokrycia kosztów podróży służbowej w przypadku kierowców, wynika z nowelizacji art. 21b Ustawy o czasie pracy kierowców, nie zaś z zapisów Pakietu Mobilności. Ustęp 1 wspomnianego artykułu stanowi: „Kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.”. Pokłosiem wprowadzenia tego zapisu jest brak możliwości wypłacania kierowcom pracującym w transporcie międzynarodowym diet i ryczałtów noclegowych. Kierowcy tacy powinni otrzymywać wynagrodzenie za pracę w takiej wysokości, jakiej przysługuje kierowcom pracującym w innych krajach na tym samym stanowisku (nie minimalne, a zaszeregowania). Jeżeli zatem kierowcę dotyczy Ustawa o czasie pracy kierowców (jest kierowcom wykonującym przewóz drogowy zatrudnionym na stosunku pracy) to dotyczą go również wspomniane zmiany

Ewa
Ewa
1 rok temu

Witam dziękuję za odpowiedź. Coś mi właśnie nie pasowało bo inny pan szkolący twierdził ze owszem likwidacja diet jak najbardziej dotyczy ale ze nie obowiązują nas przepisy dotyczące wyrównania płacy do zaszeregowania w UE. Twierdząc ze nasz transport czuyli sciaganie aut z wypadku pod to nie podlega

Maciej
Maciej
1 rok temu

A czy samochodem zarejestrowanym na specjalny (pomoc drogowa) mając zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne a działalność jest prowadzona inna niż pomoc drogowa, mogę takim pojazdem przewozić inne rzeczy?, i czy mogę jeździć bez tacho do 100km?

Marta - ABC Szkolenia
Reply to  Maciej

Panie Macieju,
W odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuję, iż zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne uprawnia Pana do wykonywania przewozu niezarobkowego. Zgodnie z art. 4 ustawy o transporcie drogowym przewozem niezarobkowym określamy każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych przeznaczonego do nieodpłatnego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej. Ze względu iż nie wskazał Pan, jaką konkretnie działalność zamierza Pan wykonywać, nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Pana zapytanie. Należy pamiętać, że przewóz zarobkowy (np. transport pojazdów z punktu do punktu na zlecenie klienta) będzie wymagać uzyskania stosownej licencji.

Jeśli chodzi o obowiązek posiadania tachografu to zgodnie z art. 3 pkt. aa lit. f w przypadku przewozu drogowego pojazdami specjalistycznymi pomocy drogowej poruszającymi się w promieniu 100 km od swej bazy tachograf nie jest wymagany, jednak ustawodawca nie określił w ramach jakiej działalności to zwolnienie funkcjonuje. Wiele interpretacji wskazuje na to, że nie musi być to stricte działalność związana z pomocą drogową. Dla rozwiązania wszelkich wątpliwości zachęcam do konsultacji Pana sprawy bezpośrednio z organami, które odpowiedzialne są za przeprowadzanie kontroli przestrzegania tego przepisu.

Mirek
Mirek
1 rok temu

Dzień dobry

Opiszę swoją sytuację :

Mam firmę która zajmuje się zagospodarowaniem terenu (niwelacja, urządzanie ogrodów, układanie kostki…)
Rozważam zakup większej mini ładowarki aby poprawić wydajność.
Sprzęt waży ponad 3 tony, więc do jego przewozu potrzebna jest autolaweta o dmc powyżej 3,5 t.
A żeby się uniezależnić od usług zewnętrznych w zakresie przewożenia tej ładowarki pomiędzy zleceniami pomyślałem o zakupie takiej autolawety (dmc do 7,5 t.) do samodzielnego przewozu tej ładowarki.

Pyt. 1 Czy w takiej sytuacji wystarczy mi tylko prawo jazdy kat. C ?czy konieczne są dodatkowe uprawnienia (świadectwo kwalifikacji do przewozu rzeczy, czy jakieś inne??)

Pyt 2. Co z tachografem ??
– czy jest obligatoryjny (przy dmc pow. 3,5 t)
– czy musi być zamontowany , a niekoniecznie używany, np przy odległościach do 100 km;
(nie wiem czy to aktualne ale wyczytałem że przy dmc do 7,5 t i odległościach do 100 km ),
no i jak się mają te 100 km do przewozu własnego?
w sensie czy skoro przewóz własny to nie musi być używany?? czy musi bezwzględnie jeżeli dystans większy??
i czy np. przy zakupie tego auta, jeżeli muszę nim przejechać np. 200czy 300 km do domu to też tachograf musi być???

W kwestii jej używania po zakupie to – mam ok. 120 km do Warszawy, a zdarza mi się brać zlecenia w jej okolicy, więc maszynę trzeba czasem dowieźć na odległość powyżej 100 km.

Pyt. 3 Opłaty Viattool – jak to wygląda w przypadku przewozów własnych (oplata tylko za przejazd czy jakieś koszty stałe niezależnie od robionych kilometrów, które będą ograniczać zasadność posiadania takiego sprzętu gdy nie przekłada się to na jego codzienną pracę ?

Pyt. 4 Jak z ww wymaganiami w przypadku przyjęcia zlecenia transportu – (sporadycznie) ale może się zdarzyć? Jak wtedy z uprawnieniami, tachografem , ..?

Mam nadz. że nie za dużo na raz tych pytań ale to tak na prędko jakie mi przyszły do głowy.

Pozdrawiam serdecznie

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Mirek

Szanowny Panie, uprzejmie dziękujemy za skierowanie do nas zapytania. Przedstawione przez Pana zagadnienie jest dość obszerne i ze względu na swój charakter wymaga przedstawienia dodatkowych informacji oraz dokładnej analizy ukierunkowanej pod kątem Pana działalności i przewozów, które planuje Pan realizować. Jeśli chciałby Pan skonsultować z naszymi ekspertami nurtujące Pana kwestie, zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 531 700 182.

artur
artur
1 rok temu

Witam.
Czy kierowca Pomocy drogowej ( powyżej 3,5T DMC ) usuwający skutki zdarzenia drogowego musi posiadać kurs na przewoź rzeczy ? ( kod 95 ) Jak to sie ma do kierowcy właściciela firma a jak do pracownika na umowie o prace ?

Michał - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  artur

Panie Arturze, zwolnienia z tzw. kursu na przewóz rzeczy określa ust. 3 art. 39a Ustawy o transporcie drogowym. Nie ma w nim mowy o zwolnieniu kierowcy pojazdu pomocy drogowej niezależnie od charakteru konkretnego przewozu. Z tego powodu, jeżeli jest to przewóz wykonywany pojazdem, dla którego wymagane jest posiadanie kat. C prawa jazdy, należy uznać, że od kierowcy wymagane będzie posiadanie kodu 95 wbitego do prawa jazdy w kolumnie 12. Co warto zaznaczyć, nie ma tu znaczenia stosunek pracy jaki łączy kierowcę z firmą. W tym względzie takie same zasady dotyczą przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewóz, pracownika na umowie o pracę jak i zleceniobiorcy.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Witam,

Czy będąc właścicielem autolawety pomoc drogowa do 3,5t i jadąc poza 100km potrzebuję tachograf (działalność gospodarcza na użytek wlasny)?
Analogiczne pytanie, czy jadąc samemu autolawetą 3,5t z podpiętą przyczepką 3,5t potrzebuję tachograf powyżej 100km?

Dziękuję i pozdrawiam
Marcin

Last edited 1 rok temu by Marcin
Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Marcin

Panie Marcinie, podstawowym kryterium służącym ocenie czy dany przewóz podlega obowiązkowi rejestrowania m.in. aktywności kierowcy za pomocą tachografu jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu lub zespołu pojazdów. Kierowców aut o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5t ten obowiązek nie dotyczy, zaś przy przekroczeniu tej wartości zachodzi już konieczność korzystania z urządzenia rejestrującego. Zgodnie z podanymi przez Pana informacjami przewóz realizowany autolawetą o DMC do 3,5t nie będzie podlegał obowiązkowi posiadania tachografu. Jeśli jednak zostanie do tej autolawety dołączona przyczepa o DMC 3,5t, to cały zestaw łącznie będzie przekraczał próg 3,5t, zatem zasadniczo powinien Pan korzystać z tachografu. Art. 3. i 13. Rozporządzenia 561/2006 wskazuje na istniejące odstępstwa od tego obowiązku. Zostały tam wymienione m.in. pojazdy specjalistyczne pomocy drogowej w promieniu 100 km od bazy, co oznacza, ze w tych granicach korzystanie z tachografu nie jest wymagane. Przy transporcie wykraczającym poza ten obszar nie będą jednak istniały podstawy do stosowania tego wyjątku. We wspomnianym artykule rozporządzenia znaleźć można jednak inne wyłączenia, dlatego też indywidualnie należy ocenić czy drugi opisany przez Pana przypadek nie będzie kwalifikował się jako wyłączenie.

Przemek
Przemek
1 rok temu

Witam. Jeżdżę w firmie która świadczy usługi assistance. Samochód powyżej 3.5T auto wpisane jako samochód specjalistyczny. Pytanie czy do 100km od firmy jest konieczne wsadzanie tarczek i opisywanie (jazda poza zakresem rozporządzenia 561/2006WE) czy po prostu wsiadam jeżdżę i tachograf mnie nir dotyczy. Pozdrawiam

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Przemek

Panie Przemku, kwestie obowiązku użytkowania tachografów reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014. W jego treści (art. 3 ust. 1) znaleźć możemy informację, że urządzenia rejestrujące powinny być montowane i wykorzystywane w pojazdach podlegających Rozporządzeniu 561/2006. Zgodnie z Pana uwagą, pojazdy specjalistyczne pomocy drogowej w promieniu 100 km od bazy nie podlegają pod jego stosowanie, toteż można uznać, że ich kierujący nie są zobowiązani do korzystania z tachografu nawet, jeśli takowy znajdowałby się w pojeździe. Podejmując decyzję o nierejestrowaniu swojej aktywności, należy zatem dokładnie zweryfikować, czy spełnione zostały wszystkie warunki określone w Rozporządzeniu 561/2006 dla danego wyłączenia.

Arek
Arek
1 rok temu

Witam.
Prowadzę działalność w zakresie produkcji i montażu mebli jako firma jednoosobowa i przy tej okazji dowożę swoim autem dostawczym do 3.5t towar do klienta.
Mam pytanie.
Czy taki transport,który chciałbym wykonać do Niemiec do klienta muszę posiadać licencje lub zaświadczenie?
Czy mogę jechać z takim towarem jako przewóz własnego wykonanego dzieła dla klienta z Niemiec.
Dziękuje i proszę o odp.

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Arek

Panie Arku, istnieje prawdopodobieństwo, że przewóz do klienta wyprodukowanych i zmontowanych przez Pana firmę mebli można potraktować jako przewóz na potrzeby własne. W Ustawie o transporcie drogowym jego definicję określono w art. 4 pkt 4, gdzie zapisano, że jest to „każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej”. W niniejszym artykule zawarto również 4 dodatkowe warunki, jakie taki przewóz powinien spełniać, więc powinien Pan indywidualnie ocenić, czy ta definicja pokrywa się z Pana sytuacją. Jeśli przewóz kwalifikuje się jako niezarobkowy, wówczas auta o DMC mniejszej niż 3,5t nie będą podlegały obowiązkowi posiadanego zaświadczenia o przewozach na potrzeby własne, nawet w transporcie międzynarodowym. Jeśli z kolei transport, jaki Pan wykonuje, nie spełniałby tych przesłanek, prawdopodobnie będzie musiał Pan uzyskać licencję wspólnotową.

Michał
Michał
10 miesięcy temu

Witam, jeśli klientowi popsuł się samochód na autostradzie, a wskazał warsztat w którym go naprawi w pobliżu swojego domu 350km od mojej firmy, to nadal jest to usługa pomocy drogowej i mogę to wykonywać na licencji na potrzeby własne?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
9 miesięcy temu
Reply to  Michał

Panie Michale, Ustawa o transporcie drogowym wskazuje, że do przewozów drogowych wykonywanych w ramach usuwania skutków awarii lub wypadków pojazdami pomocy drogowej stosuje się przepisy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego. Wobec tego, jeśli taki charakter transportu zostanie zachowany, do jego realizacji wystarczy Panu zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne. Jednocześnie należy pamiętać, że w opisanej przez Pana sytuacji zajdzie konieczność rejestracji czynności wykonywanych przez kierowcę za pomocą tachografu, ponieważ zwolnienie z tego obowiązku obejmuje jedynie obszar w promieniu 100 km od bazy przedsiębiorstwa. W przypadku licencji odległość nie ma znaczenia a liczy się charakter wykonywanego przewozu.

Michał
Michał
9 miesięcy temu

Czyli, dzwoni właściciel samochodu, samochód niesprawny na autostradzie, wskazuje miejsce naprawy samochodu 360km od mojej bazy, od początku przejazdu wkładam tarczkę do tachografu i robię przewóz na licencji na przewóz na potrzeby własne legalnie?

Piotr
Piotr
5 miesięcy temu

Witam. Posiadam licencje na transport drogowy, kupuję nowy samochód 7t, uzyskać w urzędzie wypis graniczy z cudem, czy mogę wykonywać transport tym autem bez wypisu czy nie?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
5 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Panie Piotrze, każde auto, którym wykonuje Pan zarobkowy transport drogowy podlegający licencjonowaniu, powinno być zgłoszone do licencji a kierowca tego pojazdu powinien mieć przy sobie wypis z licencji i okazywać go na wezwanie uprawnionego organu. W przeciwnym wypadku zarówno na kierowcę, przedsiębiorcę jak i zarządzającego transportem może zostać nałożona kara finansowa. Z racji, że na wypisach nie umieszcza się numerów rejestracyjnych konkretnego pojazdu, można swobodnie relokować je pomiędzy poszczególnymi pojazdami w ramach posiadanej floty, więc, dopóki nie uzyska Pan wypisu w urzędzie, może Pan skorzystać z jednego z wypisów, które posiadał Pan dotychczas. Niemniej jednak, takie auto nadal powinno być zgłoszone do licencji a z jednego wypisu w danym momencie korzystać można wyłącznie w jednym pojeździe.
Nasza firma specjalizuje się w pomocy przewoźnikom drogowym, włączając w to także uzyskiwanie wypisów z licencji. Chętnie pomożemy Panu rozwiązać problematyczną sytuację i uzyskamy w Pana imieniu potrzebne wypisy z licencji. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 531 700 182.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

4,9/5 - (46 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024