Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Uprawnienia kierowców zawodowych > Odnowienie prawa jazdy kat C,CE – wszystko co musisz wiedzieć

Odnowienie prawa jazdy kat C,CE – wszystko co musisz wiedzieć

Odnowienie prawa jazdy kat. C/CE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo jazdy wydawane jest na czas określony nie dłuższy niż 15 lat – w zależności od posiadanej kategorii prawa jazdy. Najdłużej są ważne kategorie A-B, czyli pojazdy poniżej 3,5t dmc, takie jak motocykle i samochody osobowe. Ich okres ważności wynosi właśnie 15 lat. W przypadku pojazdów powyżej 3,5 tony, okres ważności jest znacznie krótszy i wynosi maksymalnie 5 lat. Do tej kategorii zalicza się m. in. ciężarówki i autobusy, czyli pojazdy kat. C1, C1+E, C, CE, D1, D1+E, DE.

Okres ważności prawa jazdy zależy również od stanu zdrowia lub wieku. W przypadku stwierdzenia przez lekarza bądź psychologa przesłanek, które negatywnie mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów orzeczenie wydawane jest na krótszy okres i to jego termin będzie uznawany jako data ważności prawa jazdy.

Odnowienie prawa jazdy kat. C,CE będzie przebiegało inaczej w zależności do jakich celów jest wykorzystywane – prywatnych czy zawodowych.

kursy i badania dla kierowców - gif

Odnowienie prawa jazdy kat. C,CE do celów zawodowych

Kierowca zawodowy, który odnawia swoje uprawnienia powinien zwrócić uwagę zarówno na kolumnę numer 11 jak i 12 prawa jazdy. W kolumnie numer 11 podana jest data ważności dla każdej z kategorii, natomiast w kolumnie nr 12 zapisane są „ograniczenia” oraz uprawnienia zawodowe np. kod 95. Najczęściej w obu kolumnach podana jest ta sama data, jednak czasami zdarza się że występuje rozbieżność. W takiej sytuacji ważność prawa jazdy ogranicza się do krótszej daty. Co wtedy należy zrobić?

Jeżeli różnica w dacie jest niewielka np. 1-2 miesiące to zaleca się wcześniejsze wykonanie szkolenia okresowego i badań oraz dopilnowanie, żeby daty wystawione na świadectwie i orzeczeniach były takie same. Po wymianie dokumentu w urzędzie daty w kolumnach 11 i 12 zostaną wyrównane.

KOD 95 w prawie jazdy
Przykład uprawnień, które wygasły 23.01.2022r. W kolumnie numer 11 widnieje data ważności badań lekarskich i psychotechnicznych, natomiast w kolumnie numer 12 data ważności kodu 95 – czyli uprawnień zawodowych.

Odnowienie prawa jazdy kat. C, CE krok po kroku – kierowca zawodowy

 1. Zweryfikuj datę ważności prawa jazdy – kolumna nr 11 i 12,
 2. Jeżeli wpis w kolumnie nr 11 stracił ważność przed wpisem w kolumnie nr 12 to umów się na wykonanie badań lekarskich i psychotechnicznych.
 3. Jeżeli wpis w kolumnie nr 12 stracił ważność przed wpisem w kolumnie nr 11 (lub kończą się w tym samym czasie) to zapisz się na szkolenie okresowe i badania.
 4. Wykonaj badania do Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ)
 5. Zgłoś się do właściwego wydziału komunikacji i złóż wniosek u wydanie PKZ
 6. Zgłoś się z numerem PKZ do ośrodka szkolenia i zapisz się na kurs
 7. Po ukończonym kursie wymień prawo jazdy na nowe
 8. Dokonaj opłaty za wymianę dokumentu – 100zł 50 gr.
 9. Sprawdź, czy dokument jest do odbioru.
 10. Odbierz nowe prawo jazdy.

Do wymiany należy przygotować następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • aktualne zdjęcie – standard jak do dowodu,
 • potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
 • dowód osobisty albo paszport,
 • paszport albo kartę pobytu – w przypadku obcokrajowców,
 • obecne prawo jazdy,

Szkolenia i badania dla kierowców

Wszystkie niezbędne szkolenia oraz badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców można wykonać w naszym ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego na numer 531700182.

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif

Odnowienie prawa jazdy kat. C,CE do celów prywatnych.

W przypadku wykorzystywania pojazdów ciężarowych do celów prywatnych odnowienie dokumentów następuje po wykonaniu badań lekarskich oraz psychotechnicznych i wymianie dokumentu prawa jazdy w urzędzie. Zaleca się wykonać wszystko w następującej kolejności:

 1. Zweryfikuj datę ważności prawa jazdy – kolumna nr 11.
 2. Jeżeli straciły ważność to umów się na wykonanie badań lekarskich i psychotechnicznych.
 3. Skompletuj wszystkie niezbędne dokumenty – wymieniamy je poniżej.
 4. Dokonaj opłaty za wymianę dokumentu – 100zł 50 gr.
 5. Złóż wniosek i dokumenty w urzędzie – osobiście lub pocztą.
 6. Sprawdź, czy dokument jest do odbioru.
 7. Odbierz nowe prawo jazdy.

Do wymiany należy przygotować następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy – plik umieściliśmy na dole strony. Polecamy wypełnić wniosek wcześniej. We wniosku możesz zaznaczyć sposób odbioru dokumentu – osobiście lub wysyłka pocztą.
 • aktualne zdjęcie – standard jak do dowodu.
 • potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
 • dowód osobisty albo paszport,
 • paszport albo kartę pobytu – w przypadku obcokrajowców,
 • orzeczenie lekarskie,
 • orzeczenie psychologiczne,
 • obecne prawo jazdy.

Ile czasu trwa odnowienie uprawnień?

Przedłużenie uprawnień kierowcy zawodowego najczęściej obejmuje okres szkolenia oraz czas na wymianę dokumentów. W teorii można przyjąć, że szkolenie okresowe trwa 5 dni, a badania wykonywane są dzień po szkoleniu. Natomiast urzędy zastrzegają sobie czas do 9 dni na wymianę dokumentu (w rzadkich przypadkach do 2 miesięcy). Sumując te liczby wychodzi nam 15 dni – od zapisu na kurs do otrzymania nowego dokumentu prawa jazdy. Jednak w większości przypadków urzędy wydają dokumenty szybciej, przez co skraca się czas oczekiwania.

Wniosek o wymianę prawa jazdy

Zwieńczeniem wszystkich wysiłków włożonych w odnowienie prawa jazdy jest złożenie wypełnionego wniosku o wymianę wraz załącznikami w urzędzie. Wzór wniosku zamieściliśmy poniżej, można go pobrać i wydrukować.


Chcesz odnowić swoje prawo jazdy? Zapraszamy do kontaktu pod numerem 531700182.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
5 miesięcy temu

Witam prawo jazdy C, C+E mam ważne do 07.07.24, natomiast kwalifikacje do 20.12.2024. Jak to rozegrać, żeby nie musieć 2 razy wymieniać prawa jazdy?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
5 miesięcy temu
Reply to  Artur

Odpowiadając na Pańskie zapytanie informuję, że najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsza realizacja szkolenia okresowego. Pierwszym krokiem będzie wykonanie badań lekarskich i psychologicznych. W dniu badań należy uzyskać orzeczenia lekarskie i psychologiczne niezbędne do przedłużenia kat. C, C+E oraz do realizacji szkolenia okresowego. Z otrzymanymi orzeczeniami należy udać się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu (wydziału komunikacji) i wypełnić odpowiedni wniosek oraz uzyskać numer PKZ (Profil Kierowcy Zawodowego), na podstawie którego będzie możliwe zapisanie na szkolenie okresowe w Ośrodku szkolenia kierowców. Po ukończonym 5- dniowym kursie, kursantowi, zostanie wydane Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej w wersji papierowej. Jednoczenie Ośrodek, w którym realizowane było szkolenie prześle informację, drogą elektroniczną do urzędu, że kurs został ukończony oraz profil kursanta został zaktualizowany. Na podstawie tej informacji, zostanie wyrobiony nowy dokument prawo jazdy, w którym zarówno ważność kat, C, C+E oraz ważność kwalifikacji (kodu 95) zostanie zaktualizowana i będzie taka sama. Jest to jedyne rozwiązanie, ponieważ w przeciwnym wypadku konieczna będzie dwukrotna wymiana dokumentu prawa jazdy.
Mam nadzieję, że udało nam się udzielić odpowiedzi na Pańskie zapytanie.
W razie wątpliwości i dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiamy
Zespół ABC Szkolenia 😊

Rafał
Rafał
3 miesięcy temu

Witam,
Czy mogę pracować na przedawnionym prawo jazdy pole 11 z odnowionym orzeczeniem lekarskim i psychologicznym ?
Czy muszę czekać tydzień, dwa, trzy aż urząd łaskawie prześle mi nowy dokument?

Zofia Szczech
3 miesięcy temu
Reply to  Rafał

Panie Rafale,
W rubryce numer 11 w prawie jazdy wpisywane są daty ważności badań lekarskich oraz psychologicznych. Zgodnie z aktualnymi przepisami, posiadając przedawnione badania, nie można kierować pojazdem danej kategorii, której owe badania dotyczą. Czas oczekiwania na wydanie nowego prawa jazdy to około 10 dni roboczych, w związku z tym należy odpowiednio wcześniej wykonać badania i złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy w Wydziale Komunikacji. Same orzeczenia lekarskie/psychologiczne, które nie zostały potwierdzone w dokumencie prawa jazdy, nie uprawniają do kierowania pojazdem.

Mariusz
Mariusz
2 miesięcy temu

Czy trzeba wymieniać praw jazdy na fizyczne czy wystarczy dostarczenie niezbędnych dokumentów aby korzystać z elektronicznej wersji mprawojazdy?

Zofia Szczech
2 miesięcy temu
Reply to  Mariusz

Panie Mariuszu,
Do podejmowania decyzji w zakresie wydawania praw jazdy uprawniony jest Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego, w związku z tym zachęcamy do kontaktu z organem odpowiednim dla Pana miejsca zamieszkania. W mObywatel znajduje się mPrawo Jazdy, które stanowi cyfrowy odpowiednik fizycznego prawa jazdy. W związku z tym należy także wymienić fizyczne prawo jazdy.

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

4,8/5 - (9 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024