2023
Odnowienie prawa jazdy kat. C/CE
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo jazdy wydawane jest na czas określony nie dłuższy niż 15 lat – w zależności od posiadanej kategorii prawa jazdy. Najdłużej są ważne kategorie A-B, czyli pojazdy poniżej 3,5t dmc, takie jak motocykle i samochody osobowe. Ich okres ważności wynosi właśnie 15 lat. W przypadku pojazdów powyżej 3,5 tony, okres ważności jest znacznie krótszy i wynosi maksymalnie 5 lat. Do tej kategorii zalicza się m. in. ciężarówki i autobusy, czyli pojazdy kat. C1, C1+E, C, CE, D1, D1+E, DE.
Okres ważności prawa jazdy zależy również od stanu zdrowia lub wieku. W przypadku stwierdzenia przez lekarza bądź psychologa przesłanek, które negatywnie mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów orzeczenie wydawane jest na krótszy okres i to jego termin będzie uznawany jako data ważności prawa jazdy.
Odnowienie prawa jazdy kat. C,CE będzie przebiegało inaczej w zależności do jakich celów jest wykorzystywane – prywatnych czy zawodowych.
Odnowienie prawa jazdy kat. C,CE do celów zawodowych
Kierowca zawodowy, który odnawia swoje uprawnienia powinien zwrócić uwagę zarówno na kolumnę numer 11 jak i 12 prawa jazdy. W kolumnie numer 11 podana jest data ważności dla każdej z kategorii, natomiast w kolumnie nr 12 zapisane są „ograniczenia” oraz uprawnienia zawodowe np. kod 95. Najczęściej w obu kolumnach podana jest ta sama data, jednak czasami zdarza się że występuje rozbieżność. W takiej sytuacji ważność prawa jazdy ogranicza się do krótszej daty. Co wtedy należy zrobić?
Jeżeli różnica w dacie jest niewielka np. 1-2 miesiące to zaleca się wcześniejsze wykonanie szkolenia okresowego i badań oraz dopilnowanie, żeby daty wystawione na świadectwie i orzeczeniach były takie same. Po wymianie dokumentu w urzędzie daty w kolumnach 11 i 12 zostaną wyrównane.
Odnowienie prawa jazdy kat. C, CE krok po kroku – kierowca zawodowy
- Zweryfikuj datę ważności prawa jazdy – kolumna nr 11 i 12,
- Jeżeli wpis w kolumnie nr 11 stracił ważność przed wpisem w kolumnie nr 12 to umów się na wykonanie badań lekarskich i psychotechnicznych.
- Jeżeli wpis w kolumnie nr 12 stracił ważność przed wpisem w kolumnie nr 11 (lub kończą się w tym samym czasie) to zapisz się na szkolenie okresowe i badania.
- Wykonaj badania do Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ)
- Zgłoś się do właściwego wydziału komunikacji i złóż wniosek u wydanie PKZ
- Zgłoś się z numerem PKZ do ośrodka szkolenia i zapisz się na kurs
- Po ukończonym kursie wymień prawo jazdy na nowe
- Dokonaj opłaty za wymianę dokumentu – 100zł 50 gr.
- Sprawdź, czy dokument jest do odbioru.
- Odbierz nowe prawo jazdy.
Do wymiany należy przygotować następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie prawa jazdy,
- aktualne zdjęcie – standard jak do dowodu,
- potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
- dowód osobisty albo paszport,
- paszport albo kartę pobytu – w przypadku obcokrajowców,
- obecne prawo jazdy,
Szkolenia i badania dla kierowców
Wszystkie niezbędne szkolenia oraz badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców można wykonać w naszym ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego na numer 531700182.
Odnowienie prawa jazdy kat. C,CE do celów prywatnych.
W przypadku wykorzystywania pojazdów ciężarowych do celów prywatnych odnowienie dokumentów następuje po wykonaniu badań lekarskich oraz psychotechnicznych i wymianie dokumentu prawa jazdy w urzędzie. Zaleca się wykonać wszystko w następującej kolejności:
- Zweryfikuj datę ważności prawa jazdy – kolumna nr 11.
- Jeżeli straciły ważność to umów się na wykonanie badań lekarskich i psychotechnicznych.
- Skompletuj wszystkie niezbędne dokumenty – wymieniamy je poniżej.
- Dokonaj opłaty za wymianę dokumentu – 100zł 50 gr.
- Złóż wniosek i dokumenty w urzędzie – osobiście lub pocztą.
- Sprawdź, czy dokument jest do odbioru.
- Odbierz nowe prawo jazdy.
Do wymiany należy przygotować następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie prawa jazdy – plik umieściliśmy na dole strony. Polecamy wypełnić wniosek wcześniej. We wniosku możesz zaznaczyć sposób odbioru dokumentu – osobiście lub wysyłka pocztą.
- aktualne zdjęcie – standard jak do dowodu.
- potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
- dowód osobisty albo paszport,
- paszport albo kartę pobytu – w przypadku obcokrajowców,
- orzeczenie lekarskie,
- orzeczenie psychologiczne,
- obecne prawo jazdy.
Ile czasu trwa odnowienie uprawnień?
Przedłużenie uprawnień kierowcy zawodowego najczęściej obejmuje okres szkolenia oraz czas na wymianę dokumentów. W teorii można przyjąć, że szkolenie okresowe trwa 5 dni, a badania wykonywane są dzień po szkoleniu. Natomiast urzędy zastrzegają sobie czas do 9 dni na wymianę dokumentu (w rzadkich przypadkach do 2 miesięcy). Sumując te liczby wychodzi nam 15 dni – od zapisu na kurs do otrzymania nowego dokumentu prawa jazdy. Jednak w większości przypadków urzędy wydają dokumenty szybciej, przez co skraca się czas oczekiwania.
Wniosek o wymianę prawa jazdy
Zwieńczeniem wszystkich wysiłków włożonych w odnowienie prawa jazdy jest złożenie wypełnionego wniosku o wymianę wraz załącznikami w urzędzie. Wzór wniosku zamieściliśmy poniżej, można go pobrać i wydrukować.