Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Uprawnienia kierowców zawodowych > Odnowienie prawa jazdy kat C,CE – wszystko co musisz wiedzieć

Odnowienie prawa jazdy kat C,CE – wszystko co musisz wiedzieć

Odnowienie prawa jazdy kat. C/CE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo jazdy wydawane jest na czas określony nie dłuższy niż 15 lat – w zależności od posiadanej kategorii prawa jazdy. Najdłużej są ważne kategorie A-B, czyli pojazdy poniżej 3,5t dmc, takie jak motocykle i samochody osobowe. Ich okres ważności wynosi właśnie 15 lat. W przypadku pojazdów powyżej 3,5 tony, okres ważności jest znacznie krótszy i wynosi maksymalnie 5 lat. Do tej kategorii zalicza się m. in. ciężarówki i autobusy, czyli pojazdy kat. C1, C1+E, C, CE, D1, D1+E, DE.

Okres ważności prawa jazdy zależy również od stanu zdrowia lub wieku. W przypadku stwierdzenia przez lekarza bądź psychologa przesłanek, które negatywnie mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów orzeczenie wydawane jest na krótszy okres i to jego termin będzie uznawany jako data ważności prawa jazdy.

Odnowienie prawa jazdy kat. C,CE będzie przebiegało inaczej w zależności do jakich celów jest wykorzystywane – prywatnych czy zawodowych.

kursy i badania dla kierowców - gif

Odnowienie prawa jazdy kat. C,CE do celów zawodowych

Kierowca zawodowy, który odnawia swoje uprawnienia powinien zwrócić uwagę zarówno na kolumnę numer 11 jak i 12 prawa jazdy. W kolumnie numer 11 podana jest data ważności dla każdej z kategorii, natomiast w kolumnie nr 12 zapisane są „ograniczenia” oraz uprawnienia zawodowe np. kod 95. Najczęściej w obu kolumnach podana jest ta sama data, jednak czasami zdarza się że występuje rozbieżność. W takiej sytuacji ważność prawa jazdy ogranicza się do krótszej daty. Co wtedy należy zrobić?

Jeżeli różnica w dacie jest niewielka np. 1-2 miesiące to zaleca się wcześniejsze wykonanie szkolenia okresowego i badań oraz dopilnowanie, żeby daty wystawione na świadectwie i orzeczeniach były takie same. Po wymianie dokumentu w urzędzie daty w kolumnach 11 i 12 zostaną wyrównane.

KOD 95 w prawie jazdy
Przykład uprawnień, które wygasły 23.01.2022r. W kolumnie numer 11 widnieje data ważności badań lekarskich i psychotechnicznych, natomiast w kolumnie numer 12 data ważności kodu 95 – czyli uprawnień zawodowych.

Odnowienie prawa jazdy kat. C, CE krok po kroku – kierowca zawodowy

 1. Zweryfikuj datę ważności prawa jazdy – kolumna nr 11 i 12,
 2. Jeżeli wpis w kolumnie nr 11 stracił ważność przed wpisem w kolumnie nr 12 to umów się na wykonanie badań lekarskich i psychotechnicznych.
 3. Jeżeli wpis w kolumnie nr 12 stracił ważność przed wpisem w kolumnie nr 11 (lub kończą się w tym samym czasie) to zapisz się na szkolenie okresowe i badania.
 4. Wykonaj badania do Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ)
 5. Zgłoś się do właściwego wydziału komunikacji i złóż wniosek u wydanie PKZ
 6. Zgłoś się z numerem PKZ do ośrodka szkolenia i zapisz się na kurs
 7. Po ukończonym kursie wymień prawo jazdy na nowe
 8. Dokonaj opłaty za wymianę dokumentu – 100zł 50 gr.
 9. Sprawdź, czy dokument jest do odbioru.
 10. Odbierz nowe prawo jazdy.

Do wymiany należy przygotować następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • aktualne zdjęcie – standard jak do dowodu,
 • potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
 • dowód osobisty albo paszport,
 • paszport albo kartę pobytu – w przypadku obcokrajowców,
 • obecne prawo jazdy,

Szkolenia i badania dla kierowców

Wszystkie niezbędne szkolenia oraz badania lekarskie i psychotechniczne dla kierowców można wykonać w naszym ośrodku przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego na numer 531700182.

Uprawnienia kierowców - kat. C, CE, kod 95, ADR, nalewaki - gif

Odnowienie prawa jazdy kat. C,CE do celów prywatnych.

W przypadku wykorzystywania pojazdów ciężarowych do celów prywatnych odnowienie dokumentów następuje po wykonaniu badań lekarskich oraz psychotechnicznych i wymianie dokumentu prawa jazdy w urzędzie. Zaleca się wykonać wszystko w następującej kolejności:

 1. Zweryfikuj datę ważności prawa jazdy – kolumna nr 11.
 2. Jeżeli straciły ważność to umów się na wykonanie badań lekarskich i psychotechnicznych.
 3. Skompletuj wszystkie niezbędne dokumenty – wymieniamy je poniżej.
 4. Dokonaj opłaty za wymianę dokumentu – 100zł 50 gr.
 5. Złóż wniosek i dokumenty w urzędzie – osobiście lub pocztą.
 6. Sprawdź, czy dokument jest do odbioru.
 7. Odbierz nowe prawo jazdy.

Do wymiany należy przygotować następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy – plik umieściliśmy na dole strony. Polecamy wypełnić wniosek wcześniej. We wniosku możesz zaznaczyć sposób odbioru dokumentu – osobiście lub wysyłka pocztą.
 • aktualne zdjęcie – standard jak do dowodu.
 • potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
 • dowód osobisty albo paszport,
 • paszport albo kartę pobytu – w przypadku obcokrajowców,
 • orzeczenie lekarskie,
 • orzeczenie psychologiczne,
 • obecne prawo jazdy.

Ile czasu trwa odnowienie uprawnień?

Przedłużenie uprawnień kierowcy zawodowego najczęściej obejmuje okres szkolenia oraz czas na wymianę dokumentów. W teorii można przyjąć, że szkolenie okresowe trwa 5 dni, a badania wykonywane są dzień po szkoleniu. Natomiast urzędy zastrzegają sobie czas do 9 dni na wymianę dokumentu (w rzadkich przypadkach do 2 miesięcy). Sumując te liczby wychodzi nam 15 dni – od zapisu na kurs do otrzymania nowego dokumentu prawa jazdy. Jednak w większości przypadków urzędy wydają dokumenty szybciej, przez co skraca się czas oczekiwania.

Wniosek o wymianę prawa jazdy

Zwieńczeniem wszystkich wysiłków włożonych w odnowienie prawa jazdy jest złożenie wypełnionego wniosku o wymianę wraz załącznikami w urzędzie. Wzór wniosku zamieściliśmy poniżej, można go pobrać i wydrukować.


Chcesz odnowić swoje prawo jazdy? Zapraszamy do kontaktu pod numerem 531700182.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
12 dni temu

Witam prawo jazdy C, C+E mam ważne do 07.07.24, natomiast kwalifikacje do 20.12.2024. Jak to rozegrać, żeby nie musieć 2 razy wymieniać prawa jazdy?

Marek - ABC Szkolenia
Admin
Marek - ABC Szkolenia
7 dni temu
Reply to  Artur

Odpowiadając na Pańskie zapytanie informuję, że najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsza realizacja szkolenia okresowego. Pierwszym krokiem będzie wykonanie badań lekarskich i psychologicznych. W dniu badań należy uzyskać orzeczenia lekarskie i psychologiczne niezbędne do przedłużenia kat. C, C+E oraz do realizacji szkolenia okresowego. Z otrzymanymi orzeczeniami należy udać się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu (wydziału komunikacji) i wypełnić odpowiedni wniosek oraz uzyskać numer PKZ (Profil Kierowcy Zawodowego), na podstawie którego będzie możliwe zapisanie na szkolenie okresowe w Ośrodku szkolenia kierowców. Po ukończonym 5- dniowym kursie, kursantowi, zostanie wydane Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej w wersji papierowej. Jednoczenie Ośrodek, w którym realizowane było szkolenie prześle informację, drogą elektroniczną do urzędu, że kurs został ukończony oraz profil kursanta został zaktualizowany. Na podstawie tej informacji, zostanie wyrobiony nowy dokument prawo jazdy, w którym zarówno ważność kat, C, C+E oraz ważność kwalifikacji (kodu 95) zostanie zaktualizowana i będzie taka sama. Jest to jedyne rozwiązanie, ponieważ w przeciwnym wypadku konieczna będzie dwukrotna wymiana dokumentu prawa jazdy.
Mam nadzieję, że udało nam się udzielić odpowiedzi na Pańskie zapytanie.
W razie wątpliwości i dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiamy
Zespół ABC Szkolenia 😊

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

4,8/5 - (9 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2023