2019
Kurs na prawo jazdy kategorii C oraz CE (C+E) – kurs łączony
Prawo jazdy kategorii C uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie przewyższającej 3,5 t (z wyłączeniem autobusów). Uprawnienia CE pozwalają zaś na prowadzenia takich pojazdów wraz z przyczepą lub naczepą. Aby je zdobyć, trzeba najpierw uzyskać prawo jazdy kategorii C. Można jednak przyspieszyć cały proces, decydując się na kurs łączony, obejmujący zarówno prawo jazdy kategorii C, jak i CE.
To pomysł, który pozwala zaoszczędzić przede wszystkim czas. Jednak kurs łączony często jest też tańszy niż dwa odrębne, dlatego stanowi doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozpocząć pracę zawodowego kierowcy.
Kurs łączony na prawo jazdy kategorii C oraz CE – dla kogo?
Kurs łączony przeznaczony jest dla wszystkich tych, którzy chcą szybko i wygodnie zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami powyżej 3,5 t z przyczepami, a więc przede wszystkim dla kandydatów na stanowiska kierowców w firmach transportowych. Aby móc być dopuszczonym do kursu, należy jednak spełnić pewne warunki, do których należą:
- wiek powyżej 21 lat lub wiek powyżej 18 lat i ukończony kurs kwalifikacji wstępnej,
- posiadanie prawa jazdy kategorii B,
- uzyskanie orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych,
- uzyskanie profilu PKK w wydziale komunikacji.
Po ukończenia obu części kursu (C i CE) w części teoretycznej i praktycznej i zaliczeniu egzaminów wewnętrznych można udać się do najbliższego Ośrodka Ruchu Drogowego, by zapisać się na egzamin państwowy. Dopiero jego zdanie daje odpowiednie uprawnienia. Warto wiedzieć, że zdecydowanie się na kurs łączony wiąże się z koniecznością jego ukończenia w całości przed przystąpieniem do egzaminu. Nie ma możliwości zaliczenia najpierw kursu i egzaminu na kategorię C, a następnie kursu i egzaminu CE. Jeżeli interesuje Cię stopniowe przyswajanie wiedzy i umiejętności, zdecyduj się na dwa oddzielne kursy.
Jak wygląda kurs łączony na prawo jazdy kategorii C oraz CE?
Kurs łączony C oraz CE ma dokładnie taki sam program jak poszczególne kursy wchodzące w jego skład. Nie jest w żaden sposób okrojony. Obejmuje:
- część teoretyczną (wykłady) kat. C – 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut),
- część praktyczną
– 20 godzin zegarowych praktyki na samochodach ciężarowych (kat. C),
– 25 godzin zegarowych praktyki na samochodach ciężarowych z przyczepą (kat. CE).
W sumie daje to więc aż 45 godzin jazdy i 30 godzin teorii. Wiele szkół umożliwia jednak przygotowanie się do egzaminu teoretycznego we własnym zakresie – może to być korzystne szczególnie dla tych, którzy mieszkają w pewnym oddaleniu od ośrodka szkoleniowego. Coraz popularniejsze są kursy teoretyczne online, które pozwalają na naukę z dowolnego miejsca. Warto zauważyć, że część teoretyczna kategorii C obejmuje nie tylko przypomnienie informacji ogólnych o przepisach ruchu drogowego, ale przede wszystkim specyficzne zagadnienia związane z kierowaniem pojazdami ciężarowymi i przewożeniem ładunków.
Część praktyczna w przypadku kursu łączonego podzielona jest na dwa etapy. Najpierw przyszły kierowca uczy się jazdy w samochodzie ciężarowym bez przyczepy. Zajęcia obejmują jazdę po placu manewrowym i w ruchu drogowym, tak jak na egzaminie. Następnie przesiada się do pojazdu z przyczepą, doskonaląc swoje umiejętności – najczęściej podczas kursu używane są różne pojazdy, tak aby dobrze przygotować przyszłego kierowcę do ich prowadzenia. Kurs obejmuje również naukę poprawnego użytkowania pojazdów ciężarowych, naczep i przyczep. Kładzie się nacisk także na poprawne mocowanie i zabezpieczanie ładunków. Wiedza z tego zakresu jest sprawdzana na egzaminie, a także niezwykle przydaje się w pracy zawodowego kierowcy. Najlepsze szkoły doskonale znają kryteria egzaminacyjne i przygotowują kursantów pod ich kątem, pamiętając jednak o wytrenowaniu wszystkich niezbędnych umiejętności.
Jak wygląda egzamin po ukończeniu kursu łączonego na kategorię C oraz CE?
Na egzamin państwowy można się zapisać dopiero po ukończeniu całości kursu łączonego. Kandydaci na kierowców z uprawnieniami kategorii C oraz C+E muszą zdać w sumie trzy etapy – jeden teoretyczny i dwa praktyczne (na samochodzie ciężarowym bez przyczepy i samochodzie ciężarowym z przyczepą). W pierwszej kolejności zawsze trzeba zaliczyć część teoretyczną. Odbywa się ona w formie testu. 32 pytania testowe (z odpowiedziami tak/nie oraz A, B, C) o zróżnicowanej punktacji umożliwiają uzyskanie w sumie 74 punktów. Aby uzyskać wynik pozytywny, trzeba zdobyć 68 punktów. Wyniki egzaminu podawane są natychmiast po jego zakończeniu.
Następnie można podejść do części praktycznej odpowiadającej kategorii C. To standardowy egzamin na prawo jazdy obejmujący jazdę po placu manewrowym i w ruchu drogowym. Składa się z elementów takich jak:
- sprawdzenie stanu technicznego elementów odpowiadających za bezpieczeństwo pojazdu zgodnie z wylosowanymi zadaniami,
- przygotowanie do jazdy – ustawienie fotela i zagłówków oraz lusterek, upewnienie się, że drzwi pojazdu są prawidłowo zamknięte, zapięcie pasów bezpieczeństwa,
- ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu,
- wykonanie wylosowanych zadań egzaminacyjnych (manewrów) – jednego z zestawów obejmujących dwa zadania,
- jazda w ruchu drogowym – co najmniej 45 min, podczas których należy wykonywać polecenia egzaminatora sprawdzające różne umiejętności.
Kolejnym etapem jest egzamin praktyczny na kategorię CE. Wygląda on podobnie, jednak jest przeprowadzany na pojeździe z przyczepą. Do zadań na placu manewrowym w tym przypadku dołącza sprzęganie pojazdu z przyczepą. Po zaliczeniu wszystkich manewrów wyjeżdża się w trasę, podczas której wykonuje się podobne polecenia i zadania co w przypadku egzaminu na kategorię C. Uzyskanie wyniku pozytywnego ze wszystkich egzaminów skutkuje otrzymaniem stosownych uprawnień.