Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Prawo jazdy > Kurs na prawo jazdy kategorii C oraz CE (C+E) – kurs łączony

Kurs na prawo jazdy kategorii C oraz CE (C+E) – kurs łączony

Kurs na prawo jazdy kategorii C oraz CE (C+E) – kurs łączony

Prawo jazdy kategorii C uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie przewyższającej 3,5 t (z wyłączeniem autobusów). Uprawnienia CE pozwalają zaś na prowadzenia takich pojazdów wraz z przyczepą lub naczepą. Aby je zdobyć, trzeba najpierw uzyskać prawo jazdy kategorii C. Można jednak przyspieszyć cały proces, decydując się na kurs łączony, obejmujący zarówno prawo jazdy kategorii C, jak i CE. 

To pomysł, który pozwala zaoszczędzić przede wszystkim czas. Jednak kurs łączony często jest też tańszy niż dwa odrębne, dlatego stanowi doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozpocząć pracę zawodowego kierowcy.

Kurs łączony na prawo jazdy kategorii C oraz CE – dla kogo?

Kurs łączony przeznaczony jest dla wszystkich tych, którzy chcą szybko i wygodnie zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami powyżej 3,5 t z przyczepami, a więc przede wszystkim dla kandydatów na stanowiska kierowców w firmach transportowych. Aby móc być dopuszczonym do kursu, należy jednak spełnić pewne warunki, do których należą:

 • wiek powyżej 21 lat lub wiek powyżej 18 lat i ukończony kurs kwalifikacji wstępnej,
 • posiadanie prawa jazdy kategorii B,
 • uzyskanie orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych,
 • uzyskanie profilu PKK w wydziale komunikacji.

Po ukończenia obu części kursu (C i CE) w części teoretycznej i praktycznej i zaliczeniu egzaminów wewnętrznych można udać się do najbliższego Ośrodka Ruchu Drogowego, by zapisać się na egzamin państwowy. Dopiero jego zdanie daje odpowiednie uprawnienia. Warto wiedzieć, że zdecydowanie się na kurs łączony wiąże się z koniecznością jego ukończenia w całości przed przystąpieniem do egzaminu. Nie ma możliwości zaliczenia najpierw kursu i egzaminu na kategorię C, a następnie kursu i egzaminu CE. Jeżeli interesuje Cię stopniowe przyswajanie wiedzy i umiejętności, zdecyduj się na dwa oddzielne kursy.

Jak wygląda kurs łączony na prawo jazdy kategorii C oraz CE?

Kurs łączony C oraz CE ma dokładnie taki sam program jak poszczególne kursy wchodzące w jego skład. Nie jest w żaden sposób okrojony. Obejmuje:

 • część teoretyczną (wykłady) kat. C – 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut),
 • część praktyczną
  – 20 godzin zegarowych praktyki na samochodach ciężarowych (kat. C),
  – 25 godzin zegarowych praktyki na samochodach ciężarowych z przyczepą (kat. CE).

W sumie daje to więc aż 45 godzin jazdy i 30 godzin teorii. Wiele szkół umożliwia jednak przygotowanie się do egzaminu teoretycznego we własnym zakresie – może to być korzystne szczególnie dla tych, którzy mieszkają w pewnym oddaleniu od ośrodka szkoleniowego. Coraz popularniejsze są kursy teoretyczne online, które pozwalają na naukę z dowolnego miejsca. Warto zauważyć, że część teoretyczna kategorii C obejmuje nie tylko przypomnienie informacji ogólnych o przepisach ruchu drogowego, ale przede wszystkim specyficzne zagadnienia związane z kierowaniem pojazdami ciężarowymi i przewożeniem ładunków.

Część praktyczna w przypadku kursu łączonego podzielona jest na dwa etapy. Najpierw przyszły kierowca uczy się jazdy w samochodzie ciężarowym bez przyczepy. Zajęcia obejmują jazdę po placu manewrowym i w ruchu drogowym, tak jak na egzaminie. Następnie przesiada się do pojazdu z przyczepą, doskonaląc swoje umiejętności – najczęściej podczas kursu używane są różne pojazdy, tak aby dobrze przygotować przyszłego kierowcę do ich prowadzenia. Kurs obejmuje również naukę poprawnego użytkowania pojazdów ciężarowych, naczep i przyczep. Kładzie się nacisk także na poprawne mocowanie i zabezpieczanie ładunków. Wiedza z tego zakresu jest sprawdzana na egzaminie, a także niezwykle przydaje się w pracy zawodowego kierowcy. Najlepsze szkoły doskonale znają kryteria egzaminacyjne i przygotowują kursantów pod ich kątem, pamiętając jednak o wytrenowaniu wszystkich niezbędnych umiejętności.

Jak wygląda egzamin po ukończeniu kursu łączonego na kategorię C oraz CE?

Na egzamin państwowy można się zapisać dopiero po ukończeniu całości kursu łączonego. Kandydaci na kierowców z uprawnieniami kategorii C oraz C+E muszą zdać w sumie trzy etapy – jeden teoretyczny i dwa praktyczne (na samochodzie ciężarowym bez przyczepy i samochodzie ciężarowym z przyczepą). W pierwszej kolejności zawsze trzeba zaliczyć część teoretyczną. Odbywa się ona w formie testu. 32 pytania testowe (z odpowiedziami tak/nie oraz A, B, C) o zróżnicowanej punktacji umożliwiają uzyskanie w sumie 74 punktów. Aby uzyskać wynik pozytywny, trzeba zdobyć 68 punktów. Wyniki egzaminu podawane są natychmiast po jego zakończeniu.

Następnie można podejść do części praktycznej odpowiadającej kategorii C. To standardowy egzamin na prawo jazdy obejmujący jazdę po placu manewrowym i w ruchu drogowym. Składa się z elementów takich jak:

 • sprawdzenie stanu technicznego elementów odpowiadających za bezpieczeństwo pojazdu zgodnie z wylosowanymi zadaniami,
 • przygotowanie do jazdy – ustawienie fotela i zagłówków oraz lusterek, upewnienie się, że drzwi pojazdu są prawidłowo zamknięte, zapięcie pasów bezpieczeństwa,
 • ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu,
 • wykonanie wylosowanych zadań egzaminacyjnych (manewrów) – jednego z zestawów obejmujących dwa zadania,
 • jazda w ruchu drogowym – co najmniej 45 min, podczas których należy wykonywać polecenia egzaminatora sprawdzające różne umiejętności.

Kolejnym etapem jest egzamin praktyczny na kategorię CE. Wygląda on podobnie, jednak jest przeprowadzany na pojeździe z przyczepą. Do zadań na placu manewrowym w tym przypadku dołącza sprzęganie pojazdu z przyczepą. Po zaliczeniu wszystkich manewrów wyjeżdża się w trasę, podczas której wykonuje się podobne polecenia i zadania co w przypadku egzaminu na kategorię C. Uzyskanie wyniku pozytywnego ze wszystkich egzaminów skutkuje otrzymaniem stosownych uprawnień.

 


Chciałbyś uzyskać więcej informacji odnośnie kursu na prawo jazdy kat. C i CE łączonego lub się zapisać na kurs, zapraszamy do kontaktu z nami. KONTAKT
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
3 lat temu

Czy wystarczy mi kat. C+E, aby jeździć TIR-em?

Potrek
Potrek
3 lat temu

Dzień dobry. Chciałby uzyskać prawo jazdy kategorii E, bo C już posiadam. Od czego muszę zacząć?

Wiola
Wiola
3 lat temu

Witam.
Czy można zapisać się w pierwszej kolejności na praktykę z kat. CE jeśli ma się kurs łączony?
Pozdrawiam

Darek
Darek
2 lat temu
Reply to  abcszkolenia

Ale można zapisać się na egzamin na C+E nie mając zdanego egzaminu na C ?

Piotr
Piotr
3 lat temu

Mam 19 lat i chciałbym zostać kierowcą zawodowy. Co muszę zrobić w pierwszej kolejności, aby uzyskać prawo jazdy C+E? Jaki muszę jeszcze zrobić kursy oprócz prawa jazdy C+E?

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu

Super firma godna polecenia i Pan Krzysztofnajlepszy instruktor jazdy pod naszym polskim niebem…

didi
didi
3 lat temu

czy jak zdam egzamin C+E dostanę z automatu B+E?

Adrian
Adrian
2 lat temu

Czy zdając prawo jazdy c+e mogę później prywatnie jeździć silnikiem siodłowym z naczepą lub autem z lawetą nie posiadając kwalifikacji zawodowej? Jak trafi sie kontrola na drodze to jak to udowodnić?

Marek - ABC Szkolenia
Editor
Reply to  Adrian

Szanowny Panie Adrianie, konieczność posiadania przez kierowcę kwalifikacji zawodowej jest uzależniona od rodzaju przewozu, jaki wykonuje. Wspomniany przez Pana przewóz „prywatny” może zostać zakwalifikowany do jednego z wyłączeń, które określa Ustawa o transporcie drogowym w art. 39a ust. 3, gdzie znajduje się zapis o wyłączeniu spod omawianej regulacji kierowców pojazdów wykorzystywanych do niehandlowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, gdzie w myśl Rozporządzenia 561/2006 (WE) niehandlowy przewóz drogowy oznacza „każdy przewóz drogowy inny niż przewóz zarobkowy lub na potrzeby własne, za który nie otrzymuje się bezpośredniego ani pośredniego wynagrodzenia i który nie generuje bezpośrednio ani pośrednio żadnego dochodu dla kierowcy pojazdu ani nikogo innego oraz który nie ma związku z działalnością zawodową ani zarobkową”. Wszelkie pozostałe odstępstwa od obowiązku ukończenia kwalifikacji zawodowej znajdują się we wspomnianym artykule Ustawy o transporcie drogowym.
Wykonując przewóz w ramach jednego z wyłączeń należy pamiętać, że nie ma wprost określonej metody na udowodnienie, że realizowany transport jest niehandlowy. Jedną z możliwości pozostaje przedstawienie dowodu w postaci faktury lub paragonu wystawionego na nabywcę.

Damian
Damian
2 lat temu

Witam. Ukończyłem kurs łączony zdałem egzamin na kat. C czy mogę złożyć wniosek o wydanie samej kat. C czy muszę zdać również E żeby wydali mi prawo jazdy?

Marta - ABC Szkolenia
Reply to  Damian

Panie Damianie,
Aby móc wnioskować o wydanie prawa jazdy należy spełnić następujące warunki: osiągnąć minimalny wiek, uzyskać orzeczenie lekarskie (i psychologiczne w przypadku wyższych kategorii), ukończyć szkolenie oraz uzyskać wynik pozytywny podczas egzaminu państwowego.
Nie ma zatem przeciwskazań do wydania prawa jazdy kat. C (po zdaniu zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej) przed zaliczeniem egzaminu na prawo jazdy kat. CE. Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kat. CE należy ponownie udać się do Wydziału Komunikacji (w Urzędzie Miasta lub w Starostwie Powiatowym) celem wymiany prawo jazdy. W tej sytuacji trzeba będzie dokonać podwójną opłatę za wymianę prawa jazdy w wysokości 100,50 zł, łącznie 201 zł.

Dawid
Dawid
1 rok temu

Dzień dobry, Czy w przypadku kursu łączonego można uzyskać pkk od razu na kat c i c+e, czy tylko na kat c ?

Marta - ABC Szkolenia
Reply to  Dawid

Panie Dawidzie,
W odpowiedzi na Pana zapytanie, uprzejmie informuję, że w Wydziale Komunikacji można wnioskować jednocześnie o Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) w zakresie kat. C oraz CE prawa jazdy. Do złożenia wniosku o PKK będzie potrzebował Pan orzeczenia lekarskiego, orzeczenie psychologicznego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami danej kategorii oraz zdjęcia. Dlatego też należy zwrócić uwagę by orzeczenia nie ograniczały się do jednej kategorii zamiast do obu, bo mogłoby to uniemożliwić uzyskanie pożądanego PKK.
Zapraszam zatem na badania organizowane przez nasz Ośrodek w każdą środę od godz. 14:00.
Zapisu może Pan dokonać przez naszą stronę internetową: Badania dla kierowców – Lekarskie / Psychotechniczne – ABC SZKOLENIA (abc-szkolenia.com)

warto sprawdzićPowiązane usługi

Prawo jazdy kat. C+E

Kurs na prawo jazdy C+E Prawo jazdy C+E jest kategorią uprawniającą do prowadzenia samochodów ciężarowych z naczepą lub przyczepą ciężką przekraczającą 750 kg...

Badania lekarskie dla kierowców

Badania dla kierowców Ubiegasz się o prawo jazdy wybranej kategorii? A może jesteś już kierowcą zawodowym? Pamiętaj o poddaniu się ogólnym badaniom...

Jazdy doszkalające ciągnikiem siodłowym z naczepą

Jazdy doszkalające ciągnikiem siodłowym z naczepą Jazda ciągnikiem siodłowym z naczepą jest umiejętnością niezbędną w życiu każdego kierowcy zawodowego. Manewrowanie pojazdem członowym...

Świadectwo kwalifikacji zawodowej

Świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców Świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy (potocznie kurs na przewóz rzeczy i osób bądź też KOD 95) jest dokumentem...

Kwalifikacja wstępna przyspieszona na przewóz rzeczy lub osób

Kwalifikacja wstępna przyśpieszona – kurs na kierowcę zawodowego Kwalifikacja wstępna przyspieszona (pot. kurs na przewóz rzeczy / osób) dotyczy osób zamierzających wykonywać...

Prawo jazdy kat. C

Kurs na prawo jazdy kat. C Prawo jazdy kat C przeznaczone jest dla kierowców, którzy chcą posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów o...

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (79 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024