Kurs na prawo jazdy kategorii C oraz CE (C+E) – kurs łączony
Prawo jazdy kategorii C uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie przewyższającej 3,5 t (z wyłączeniem autobusów). Uprawnienia CE pozwalają zaś na prowadzenia takich pojazdów wraz z przyczepą lub naczepą. Aby je zdobyć, trzeba najpierw uzyskać prawo jazdy kategorii C. Można jednak przyspieszyć cały proces, decydując się na kurs łączony, obejmujący zarówno prawo jazdy kategorii C, jak i CE.
To pomysł, który pozwala zaoszczędzić przede wszystkim czas. Jednak kurs łączony często jest też tańszy niż dwa odrębne, dlatego stanowi doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozpocząć pracę zawodowego kierowcy.
Kurs łączony na prawo jazdy kategorii C oraz CE – dla kogo?
Kurs łączony przeznaczony jest dla wszystkich tych, którzy chcą szybko i wygodnie zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami powyżej 3,5 t z przyczepami, a więc przede wszystkim dla kandydatów na stanowiska kierowców w firmach transportowych. Aby móc być dopuszczonym do kursu, należy jednak spełnić pewne warunki, do których należą:
- wiek powyżej 21 lat lub wiek powyżej 18 lat i ukończony kurs kwalifikacji wstępnej,
- posiadanie prawa jazdy kategorii B,
- uzyskanie orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych,
- uzyskanie profilu PKK w wydziale komunikacji.
Po ukończenia obu części kursu (C i CE) w części teoretycznej i praktycznej i zaliczeniu egzaminów wewnętrznych można udać się do najbliższego Ośrodka Ruchu Drogowego, by zapisać się na egzamin państwowy. Dopiero jego zdanie daje odpowiednie uprawnienia. Warto wiedzieć, że zdecydowanie się na kurs łączony wiąże się z koniecznością jego ukończenia w całości przed przystąpieniem do egzaminu. Nie ma możliwości zaliczenia najpierw kursu i egzaminu na kategorię C, a następnie kursu i egzaminu CE. Jeżeli interesuje Cię stopniowe przyswajanie wiedzy i umiejętności, zdecyduj się na dwa oddzielne kursy.
Jak wygląda kurs łączony na prawo jazdy kategorii C oraz CE?
Kurs łączony C oraz CE ma dokładnie taki sam program jak poszczególne kursy wchodzące w jego skład. Nie jest w żaden sposób okrojony. Obejmuje:
- część teoretyczną (wykłady) kat. C – 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut),
- część praktyczną
– 20 godzin zegarowych praktyki na samochodach ciężarowych (kat. C),
– 25 godzin zegarowych praktyki na samochodach ciężarowych z przyczepą (kat. CE).
W sumie daje to więc aż 45 godzin jazdy i 30 godzin teorii. Wiele szkół umożliwia jednak przygotowanie się do egzaminu teoretycznego we własnym zakresie – może to być korzystne szczególnie dla tych, którzy mieszkają w pewnym oddaleniu od ośrodka szkoleniowego. Coraz popularniejsze są kursy teoretyczne online, które pozwalają na naukę z dowolnego miejsca. Warto zauważyć, że część teoretyczna kategorii C obejmuje nie tylko przypomnienie informacji ogólnych o przepisach ruchu drogowego, ale przede wszystkim specyficzne zagadnienia związane z kierowaniem pojazdami ciężarowymi i przewożeniem ładunków.
Część praktyczna w przypadku kursu łączonego podzielona jest na dwa etapy. Najpierw przyszły kierowca uczy się jazdy w samochodzie ciężarowym bez przyczepy. Zajęcia obejmują jazdę po placu manewrowym i w ruchu drogowym, tak jak na egzaminie. Następnie przesiada się do pojazdu z przyczepą, doskonaląc swoje umiejętności – najczęściej podczas kursu używane są różne pojazdy, tak aby dobrze przygotować przyszłego kierowcę do ich prowadzenia. Kurs obejmuje również naukę poprawnego użytkowania pojazdów ciężarowych, naczep i przyczep. Kładzie się nacisk także na poprawne mocowanie i zabezpieczanie ładunków. Wiedza z tego zakresu jest sprawdzana na egzaminie, a także niezwykle przydaje się w pracy zawodowego kierowcy. Najlepsze szkoły doskonale znają kryteria egzaminacyjne i przygotowują kursantów pod ich kątem, pamiętając jednak o wytrenowaniu wszystkich niezbędnych umiejętności.
Jak wygląda egzamin po ukończeniu kursu łączonego na kategorię C oraz CE?
Na egzamin państwowy można się zapisać dopiero po ukończeniu całości kursu łączonego. Kandydaci na kierowców z uprawnieniami kategorii C oraz C+E muszą zdać w sumie trzy etapy – jeden teoretyczny i dwa praktyczne (na samochodzie ciężarowym bez przyczepy i samochodzie ciężarowym z przyczepą). W pierwszej kolejności zawsze trzeba zaliczyć część teoretyczną. Odbywa się ona w formie testu. 32 pytania testowe (z odpowiedziami tak/nie oraz A, B, C) o zróżnicowanej punktacji umożliwiają uzyskanie w sumie 74 punktów. Aby uzyskać wynik pozytywny, trzeba zdobyć 68 punktów. Wyniki egzaminu podawane są natychmiast po jego zakończeniu.
Następnie można podejść do części praktycznej odpowiadającej kategorii C. To standardowy egzamin na prawo jazdy obejmujący jazdę po placu manewrowym i w ruchu drogowym. Składa się z elementów takich jak:
- sprawdzenie stanu technicznego elementów odpowiadających za bezpieczeństwo pojazdu zgodnie z wylosowanymi zadaniami,
- przygotowanie do jazdy – ustawienie fotela i zagłówków oraz lusterek, upewnienie się, że drzwi pojazdu są prawidłowo zamknięte, zapięcie pasów bezpieczeństwa,
- ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu,
- wykonanie wylosowanych zadań egzaminacyjnych (manewrów) – jednego z zestawów obejmujących dwa zadania,
- jazda w ruchu drogowym – co najmniej 45 min, podczas których należy wykonywać polecenia egzaminatora sprawdzające różne umiejętności.
Kolejnym etapem jest egzamin praktyczny na kategorię CE. Wygląda on podobnie, jednak jest przeprowadzany na pojeździe z przyczepą. Do zadań na placu manewrowym w tym przypadku dołącza sprzęganie pojazdu z przyczepą. Po zaliczeniu wszystkich manewrów wyjeżdża się w trasę, podczas której wykonuje się podobne polecenia i zadania co w przypadku egzaminu na kategorię C. Uzyskanie wyniku pozytywnego ze wszystkich egzaminów skutkuje otrzymaniem stosownych uprawnień.
Czy wystarczy mi kat. C+E, aby jeździć TIR-em?
Panie Adamie,
„TIR” to międzynarodowa konwencja celna dotycząca przewozu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym, pozwalająca uprościć procedury na przejściach granicznych krajów nienależących do Unii Europejskiej i w urzędach celnych.
Uzyskanie prawa jazdy kategorii C+E nie jest wystarczające, aby zarobkowo poruszać się ciągnikiem siodłowym z naczepą po drogach publicznych. W celu podjęcia pracy jako kierowca niezbędne jest uzyskanie wpisu „kod 95” w kolumnę 12 prawo jazdy. Aby uzyskać uprawnienia należy ukończyć odpowiedni kurs, w zależności od daty uzyskania kat. C prawo jazdy.
Wariant I
Jeżeli kategorię C uzyskał Pan po 10.09.2009 r. konieczne jest zrobienie: Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej. Kurs trwa 140 godzin (około miesiąca) i kończy się egzaminem państwowym. Przed kursem powinien Pan wykonać: badanie lekarskie oraz badanie psychologiczne. Kurs i badania organizujemy w naszym Ośrodku, pod adresem: ul. Modlińska 6, w Warszawie. Poniżej przesyłam link ze szczegółowymi informacjami odnośnie Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej: https://abc-szkolenia.com/kwalifikacja-wstepna-przyspieszona/
Wariant II
Jeżeli kategorię C uzyskał Pan przed 10.09.2009 r. zobowiązany jest Pan do zrobienia: Szkolenia Okresowego Kierowców. Szkolenie trwa 35 godzin (5 dni). Po odbyciu szkolenia zobowiązany jest Pan wykonać: badanie lekarskie oraz badanie psychologiczne. Szkolenie i badania organizujemy w naszym Ośrodku, przy ul. Modlińskiej 6 w Warszawie. Poniżej przesyłam link ze szczegółowymi informacjami odnośnie Szkolenia Okresowego: https://abc-szkolenia.com/szkolenie-okresowe-kierowcow/
Dzień dobry. Chciałby uzyskać prawo jazdy kategorii E, bo C już posiadam. Od czego muszę zacząć?
Panie Piotrze,
W celu rozpoczęcia kursu na prawo jazdy należy uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Profil PKK uzyskuje się w Wydziale Komunikacji (w Starostwie Powiatowym lub w Urzędzie Miasta, w zależności od miejsca zamieszkania). Do wyrobienia Profilu PKK niezbędne jest posiadanie ważnych badań lekarskich i psychologicznych. Badania wydawane są na okres maksymalnie 5 lat.
Jeśli badania wykonane przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kat. C są jeszcze ważne – wystarczy udać się do Wydziału Komunikacji po Profil PKK.
Jeśli badania straciły ważność – należy, w pierwszej kolejności, udać się do lekarza i psychologa po odpowiednie orzeczenie lekarskie i psychologiczne, a następnie do Wydziału Komunikacji.
Po uzyskaniu profilu PKK można zapisać się na kurs.
Zapraszamy do naszego Ośrodka. Organizujemy cyklicznie zarówno kurs na prawo jazdy, jak i badania. Kurs obejmuje wyłącznie zajęcia praktyczne, które są indywidualnie umawiane z Instruktorem.
Witam.
Czy można zapisać się w pierwszej kolejności na praktykę z kat. CE jeśli ma się kurs łączony?
Pozdrawiam
Pani Wiolu
Przepisy nie regulują kolejności egzaminów przy kursie łączonym na prawo jazdy kat. C i C+E, jednak zalecamy zdawanie egzaminów w następującej kolejności:
1. egzamin teoretyczny na prawo jazdy w zakresie kat. C,
2. egzamin praktyczny na prawo jazdy w zakresie kat. C,
3. egzamin praktyczny na prawo jazdy w zakresie kat. C+E.
Po zdaniu wszystkich wymienionych egzaminów należy udać się do Wydziału Komunikacji (w Urzędzie Miasta lub w Starostwie Powiatowym) celem wymiany prawo jazdy, aby otrzymać zdobyte uprawnienia.
Aby rozpocząć kurs łączony na prawo jazdy kat. C i C+E – należy wcześniej uzyskać prawo jazdy kat. B.
Ale można zapisać się na egzamin na C+E nie mając zdanego egzaminu na C ?
Panie Dariuszu,
przepisy co prawda nie zakazują wprost podejścia do egzaminu na kat. C+E bez zdanego egzaminu na kat. C, jednak z praktycznego punktu widzenia WORD nie pozwoli na zastosowanie takiej procedury. Ponadto nie będzie możliwe wydanie Panu uprawnień. Z tej racji konieczne zdaje się być przystąpienie w pierwszej kolejności do egzaminu na kat. C oraz zdanie tego egzaminu przed podejściem do kat. C+E.
Mam 19 lat i chciałbym zostać kierowcą zawodowy. Co muszę zrobić w pierwszej kolejności, aby uzyskać prawo jazdy C+E? Jaki muszę jeszcze zrobić kursy oprócz prawa jazdy C+E?
Panie Piotrze,
W pierwszej kolejności należy ukończyć kurs na prawo jazdy kat. B.
Aby pracować jako kierowca zawodowy należy ukończyć następujące szkolenia:
– kurs prawo jazdy kat. C oraz C+E,
– kurs Kwalifikacji Wstępnej.
W celu zapisu na prawo jazdy kat. C oraz C+E niezbędne jest uzyskanie w Wydziale Komunikacji odpowiednim dla Pana miejsca zamieszkania – profilu kandydata na kierowcę (PKK). Aby uzyskać profil PKK należy wykonać odpowiednie badania lekarskie i psychologiczne oraz zapisać się na kurs Kwalifikacji Wstępnej.
Poniżej przesyłam link do artykułu, w którym szczegółowo wyjaśnione są kolejne kroki wymagane dla osób w wieku 18-21 lat, przed podjęciem pracy na stanowisku kierowcy:https://abc-szkolenia.com/jak-zostac-kierowca-zawodowym-w-wieku-18-lat/
Zapraszamy na szkolenia do naszego Ośrodka. Na miejscu wyjaśnimy wszystkie wątpliwości 😊
Super firma godna polecenia i Pan Krzysztofnajlepszy instruktor jazdy pod naszym polskim niebem…
Dziękujemy Panie Tadeuszu za pozostawienie komentarza i polecenie. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie w przyszłości. Pozdrawiamy, Zespół ABC Szkolenia
czy jak zdam egzamin C+E dostanę z automatu B+E?
Szanowny Panie,
Zgodnie z art. 10 ust. 6 pkt 1 lit. j Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami – po uzyskaniu pozytywnego wyniku na egzaminie na daną kategorię istnieje możliwość, że kandydat na kierowcę otrzyma także tzw. kategorie niższe. Na przykład: zdając egzamin na kategorię C+E – nadaje się uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C1+E i T. 🙂
Czy zdając prawo jazdy c+e mogę później prywatnie jeździć silnikiem siodłowym z naczepą lub autem z lawetą nie posiadając kwalifikacji zawodowej? Jak trafi sie kontrola na drodze to jak to udowodnić?
Szanowny Panie Adrianie, konieczność posiadania przez kierowcę kwalifikacji zawodowej jest uzależniona od rodzaju przewozu, jaki wykonuje. Wspomniany przez Pana przewóz „prywatny” może zostać zakwalifikowany do jednego z wyłączeń, które określa Ustawa o transporcie drogowym w art. 39a ust. 3, gdzie znajduje się zapis o wyłączeniu spod omawianej regulacji kierowców pojazdów wykorzystywanych do niehandlowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, gdzie w myśl Rozporządzenia 561/2006 (WE) niehandlowy przewóz drogowy oznacza „każdy przewóz drogowy inny niż przewóz zarobkowy lub na potrzeby własne, za który nie otrzymuje się bezpośredniego ani pośredniego wynagrodzenia i który nie generuje bezpośrednio ani pośrednio żadnego dochodu dla kierowcy pojazdu ani nikogo innego oraz który nie ma związku z działalnością zawodową ani zarobkową”. Wszelkie pozostałe odstępstwa od obowiązku ukończenia kwalifikacji zawodowej znajdują się we wspomnianym artykule Ustawy o transporcie drogowym.
Wykonując przewóz w ramach jednego z wyłączeń należy pamiętać, że nie ma wprost określonej metody na udowodnienie, że realizowany transport jest niehandlowy. Jedną z możliwości pozostaje przedstawienie dowodu w postaci faktury lub paragonu wystawionego na nabywcę.
Witam. Ukończyłem kurs łączony zdałem egzamin na kat. C czy mogę złożyć wniosek o wydanie samej kat. C czy muszę zdać również E żeby wydali mi prawo jazdy?
Panie Damianie,
Aby móc wnioskować o wydanie prawa jazdy należy spełnić następujące warunki: osiągnąć minimalny wiek, uzyskać orzeczenie lekarskie (i psychologiczne w przypadku wyższych kategorii), ukończyć szkolenie oraz uzyskać wynik pozytywny podczas egzaminu państwowego.
Nie ma zatem przeciwskazań do wydania prawa jazdy kat. C (po zdaniu zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej) przed zaliczeniem egzaminu na prawo jazdy kat. CE. Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kat. CE należy ponownie udać się do Wydziału Komunikacji (w Urzędzie Miasta lub w Starostwie Powiatowym) celem wymiany prawo jazdy. W tej sytuacji trzeba będzie dokonać podwójną opłatę za wymianę prawa jazdy w wysokości 100,50 zł, łącznie 201 zł.
Dzień dobry, Czy w przypadku kursu łączonego można uzyskać pkk od razu na kat c i c+e, czy tylko na kat c ?
Panie Dawidzie,
W odpowiedzi na Pana zapytanie, uprzejmie informuję, że w Wydziale Komunikacji można wnioskować jednocześnie o Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) w zakresie kat. C oraz CE prawa jazdy. Do złożenia wniosku o PKK będzie potrzebował Pan orzeczenia lekarskiego, orzeczenie psychologicznego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami danej kategorii oraz zdjęcia. Dlatego też należy zwrócić uwagę by orzeczenia nie ograniczały się do jednej kategorii zamiast do obu, bo mogłoby to uniemożliwić uzyskanie pożądanego PKK.
Zapraszam zatem na badania organizowane przez nasz Ośrodek w każdą środę od godz. 14:00.
Zapisu może Pan dokonać przez naszą stronę internetową: Badania dla kierowców – Lekarskie / Psychotechniczne – ABC SZKOLENIA (abc-szkolenia.com)