Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Certyfikat Kompetencji Zawodowych > ✅ Kurs na Certyfikat Kompetencji Zawodowych

✅ Kurs na Certyfikat Kompetencji Zawodowych

✅ Kurs na certyfikat kompetencji zawodowych. No co zwrócić uwagę?

Jeżeli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie chcesz zdobyć własny certyfikat kompetencji zawodowych. Masz już za sobą wstępne rozeznanie na rynku, znasz oferty kursów oraz wiesz co nieco o samym egzaminie. Twoją uwagę mogły zwrócić rozbieżności w ofertach szkoleń przygotowujących. Zarówno ceny jak i programy znacząco się różnią, co nie ułatwia dokonania ostatecznego wyboru. Warto byłoby złożyć to wszystko w całość i dokonać chłodnej oceny, żeby mieć pewność podjęcia dobrej decyzji. W tym artykule znajdziesz zbiór praktycznych uwag, które Ci to ułatwią.

Egzamin na certyfikat kompetencji – zakres materiału

Na wstępie trzeba przytoczyć informacje o samym egzaminie, które w dużym stopniu pomogą w dalszej analizie. Ramy egzaminu państwowego na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego organizowanego przez ITS obejmują tematy z zakresu:

Rysunek 1 Zakres egzaminu państwowego.

*- Na egzamin składają się 2 części – testowa i zadaniowa. Pierwsza z nich obejmuje 64 pytania testowe wielokrotnego wyboru, a druga zadania problemowe. Przewidziany czas na ukończenie egzaminu wynosi 4 godziny.

Sporo tego, prawda? Ilość materiału i fakt, że egzaminy są układane na nowo za każdym razem (chociaż część zadań i pytań czasami się powtarza) sprawia, że nauczenie się pytań i materiału na pamięć jest zwyczajnie mało prawdopodobne. Wyjście z tego jest jedno – trzeba tę problematykę zrozumieć. Żeby to osiągnąć potrzebny jest czas, odpowiednie warunki, kompetentni trenerzy i dobre (aktualne) materiały. A więc po kolei.

Kadra – trenerzy i specjaliści

Po pierwsze ZAANGAŻOWANIE. Każdy był kiedyś na wykładzie z którego nic nie wyniósł, bo wykładowca był znudzony swoją pracą i prowadził monotonny monolog. To niedopuszczalne! Na sali trener ma motywować słuchaczy do aktywnego uczestnictwa. Musi przekazywać nam swoją energię, której często w trakcie nauki zaczyna brakować. Czy da się to zweryfikować przed wyborem szkolenia? Z tym już bywa różnie. Pomocne mogą być tu opinie od znajomych, ogólnodostępne opinie w Internecie, ale również bezpośredni kontakt telefoniczny.
Po drugie SPECJALIŚCI. Zakres egzaminu obejmuje dziedziny, których biegłe opanowanie wymaga wieloletniej praktyki i niejednokrotnie specjalistycznych studiów. Czy w takim wypadku możemy się spodziewać, że jedna osoba poradzi sobie z wytłumaczeniem całego materiału? Niewykluczone, istnieją jednostki wybitne, jednak w większości przypadków bardziej wiarygodne i rzetelne informacje otrzymamy od kilku specjalistów.

Rysunek 2 Zaangażowanie VS monotonność

Długość szkolenia – ile powinno trwać?

Harmonogram szkolenia w dużej mierze będzie zależał od kadry dydaktycznej. Jeżeli firma posiada odpowiednio rozbudowaną kadrę, będzie w stanie zaoferować zajęcia ze specjalistami ze swoich dziedzin, co powinno przełożyć się na lepsze omówienie danego zagadnienia. Wróćmy teraz do początku tego artykułu i zakresu tematów, bo od nich najczęściej uzależnia się ilość godzin wykładowych. Efektywne przekazanie wiedzy uczestnikom szkolenia dobremu specjaliście może zająć kilka godzin dla każdego tematu (biorąc pod uwagę sprofilowanie wykładu stricte na potrzeby egzaminu). Nie sztuką jest w krótkim czasie przedstawić założone tematy. Sztuką jest przedstawić skomplikowane tematy tak, żeby były zrozumiałe dla laika. Dlatego w większości przypadków pośpiech jest niewskazany.
W tym momencie należy zadać sobie pytanie jak dobrze przyswajamy nową wiedzę? Czy jesteśmy w stanie uczyć się w szybkim tempie, czy potrzebujemy więcej czasu? Zajęcia to też moment na zadawanie pytań, które są nieodłączną częścią każdego szkolenia. Zadając pytania lepiej zapamiętujemy omawiany problem. Dlatego należy przemyśleć, czy przewidziany czas szkolenia wystarczy na omówienie tematów i udzielenie odpowiedzi na pytania uczestników.

Rysunek 3 Dużo czasu VS mało czasu

Materiały dydaktyczne – testy, zadania i opracowania

Odgrywają niebagatelną rolę w całym procesie szkolenia. Materiały pozwolą uzupełnić braki w szczegółowej wiedzy teoretycznej, której opanowanie jest niezbędne do zaliczenia egzaminu. Wśród materiałów bardzo ważne będą opracowane pytania i zadania egzaminacyjne. Rozłożenie ich na czynniki pierwsze oraz precyzyjne komentarze do każdego etapu zadania pozwolą zrozumieć mechanizm ich rozwiązywania. Przepisy na podstawie których układane są pytania egzaminacyjne również się zmieniają, dlatego dobrze by było, gdyby materiały były regularnie aktualizowane.
Analizując oferty pod kątem materiałów dydaktycznych warto zastanowić się nad ich zawartością i formą. Czy obejmują niezbędne informacje teoretyczne? Czy będą w wersji papierowej, elektronicznej czy wideo? Czy są aktualne? Czy pytania i zadania posiadają opracowane odpowiedzi?

Rysunek 4 Różnorodne materiały VS podręcznik

Warunki socjalne i komfort

Komfortowe warunki do nauki w dużej mierze mogą wpłynąć na naszą efektywność. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której jesteśmy zmuszeni do przebywania w małej sali bez klimatyzacji, stykając się ramię w ramię z obcymi ludźmi. Koncentracja „level zero”- zamiast na zadaniu skupiamy się na próbie wyłuskania odrobiny przestrzeni lub setce innych rzeczy. Dlatego kolejne pytania powinny dotyczyć komfortu. Dla części będą to przestronne klimatyzowane sale, dla innych miejsca parkingowe, a są też tacy dla których priorytetem będzie poczęstunek 😉 Do komfortu możemy zaliczyć także pomoc ze strony obsługi przy dokonywaniu formalności, ponieważ jest to dodatkowe odciążenie.

Rysunek 5 Komfort VS brak komfortu

Ostatnie, ale nie mniej ważne czynniki – renoma i wiarygodność firmy

Jasna i przejrzysta działalność firmy, jej doświadczenie, opinie klientów, łatwość kontaktu z biurem. To wszystko należy zweryfikować. Dzięki temu uda się ocenić czy firma chce nam poświęcić swój czas i rozwiązać nasze problemy, czy nie. Dobrze mieć wiedzę, czy dane przedsiębiorstwo bada jakość szkolenia i wiedzę kursantów po kursie oraz sprawdzić rzetelności udzielanych informacji – słynna 100% zdawalność i oferowanie „kluczy egzaminacyjnych”, brzmi dobrze, ale jak to się ma do rzeczywistości?

Rysunek 6 Wiarygodność VS fasadowość

Podsumowanie

  • Długość kursu najlepiej dobrać odpowiednio do posiadanej wiedzy i umiejętności przyswajania nowych wiadomości.
  • Zaangażowany wykładowca lepiej przekaże materiał.
  • Czas wykładów to również czas na zadawanie pytań, dlatego lepiej mieć go więcej niż mniej.
  • Komfort wpływa na efektywność nauki, natomiast co się mieści w jego definicji każdy musi ustalić według swoich potrzeb.
  • Materiały dydaktyczne muszą być aktualne, a ich forma możliwie najwygodniejsza w użyciu.
  • Firma powinna posiadać odpowiednie doświadczenie i zaplecze do prowadzenia szkoleń oraz podawać rzetelne informacje.
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
ŁukaszKogoSzukasz
ŁukaszKogoSzukasz
3 lat temu

Przeglądałem oferty i muszę przyznać, że artykuł daje do myślenia. Prowadzicie może szkolenia w Łodzi?

Jarosław
Jarosław
3 lat temu

Sympatyczni i bardzo kompetentni ludzie. Polecam bardzo. Szybko i fachowo.

warto sprawdzićPowiązane usługi

Organizacja licencji transportowych

Chcesz uzyskać licencję transportową? Jesteś w dobrym miejscu, pomożemy Ci w tym! Od lat zajmujemy się pomocą w przygotowaniu stosownej dokumentacji niezbędnej...

Certyfikat kompetencji zawodowych online

Certyfikat kompetencji zawodowych online – live z trenerami Szkolenie CKZ online prowadzone jest na żywo przy użyciu aplikacji umożliwiających realizację wideokonferencji bez...

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika

Certyfikat Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym Certyfikat Kompetencji Zawodowych to dokument niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który planuje założenie działalności gospodarczej w zakresie...

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (12 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024