Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Bez kategorii > Korzyści inwestowania w rozwój pracowników

Korzyści inwestowania w rozwój pracowników

Dlaczego warto inwestować w rozwój pracowników?

Obserwując rynek pracy można zauważyć, że w ostatnim czasie większość przedsiębiorców boryka się z problemem utrzymania pracowników. Wiemy dobrze, że siłą każdego przedsiębiorstwa są jego pracownicy. Kompetencje oraz postawa pracowników decyduje o tempie rozwoju firmy i umacnianiu jej pozycji na rynku. Z racji, że rynek bardzo szybko się zmienia, wprowadzane są nowe technologie i rozwiązania – każdy przedsiębiorca powinien dbać o to, by jego pracownicy stale byli przygotowywani merytorycznie do zmian. Najlepszą metodą jest inwestowanie w szkolenia dla pracowników, poprzez które podnosi się konkurencyjność i innowacyjność firmy. Każda inwestycja w pracownika może stać się opłacalna, a poniżej dowiesz się dlaczego warto się na nią zdecydować.

Dofinansowanie edukacji jako dodatkowa motywacja do pozostania w organizacji

Badania rynku pracy wykazują, że najczęstszym powodem zmiany pracy wśród Polaków jest chęć rozwoju zawodowego. Pracownicy coraz większą wagę przywiązują do tego, czy pracodawca jest w stanie inwestować w doskonalenie kompetencji i rozwój.

Żebyś upewnił się, że szkolenie jest potrzebne i ta inwestycja nie będzie stratą w firmie, zbadaj potrzeby pracowników. Poddaj pracowników dokładnej analizie biorąc pod uwagę ich wiedzę i umiejętności oraz oczekiwania dotyczące dalszego rozwoju w firmie. W ankiecie takiej każdy pracownik swobodnie określi swoje potrzeby i dokona wyboru dotyczącego jego ścieżki zawodowej. Z racji, że obecnie mamy rynek pracownika to pozwólmy każdemu decydować o kierunku jego samodoskonalenia. Pamiętaj jednak, że każda forma rozwoju kompetencji pracownika powinna być ściśle powiązana ze strategią firmy. Wysyłając kadrę na szkolenie powinieneś jasno określić swoje oczekiwania, czyli wyjaśnić w jaki sposób odbywane szkolenie czy kurs ma przełożyć się na efektywność w pracy. Bardzo istotne jest wskazanie konkretnego celu, który ma zostać zrealizowany. Dzięki temu pracownik będzie miał określony punkt, do którego zmierza. Natomiast samo osiągnięcie celu będzie potwierdzeniem skuteczności przeprowadzonego szkolenia. Dzięki jasnym zasadom pracodawca będzie znał korzyści wynikające z tej inwestycji, a pracownik będzie miał świadomość, że ma wpływ na pozycje firmy.

Inwestowanie w szkolenia pracowników jako forma oszczędności w firmie

Szkolenia pracowników przyniosą nam oczywistą korzyść w firmie, czyli ich zaangażowanie w prace, w życie firmy, a także lojalność wobec pracodawcy. Pracownik, w którego się inwestuje znacznie bardziej utożsamia się z firmą, czuje się doceniony i staje się integralną częścią firmy. Z pewnością inwestycje w pracownika budują w nim poczucie stabilności zatrudnienia, odczuwa że jego umiejętności i doświadczenie jest w firmie potrzebne. Dlaczego zatem inwestowanie w szkolenia może być jednocześnie wydatkiem i oszczędnością w firmie? Każda inwestycja to wydatek, a wiemy, że specjalistyczne szkolenia dla pracowników nie należą do najtańszych, więc z pewnością stanowi to niemały wydatek w budżecie firmy. Ale możemy na to spojrzeć od drugiej strony – od strony oszczędności. Dokształcanie i wykwalifikowanie już zatrudnionej kadry staje się alternatywą dla wymiany kadry w firmie. Czyli nie będziemy mieli nowych zadań jak zwolnienia i rekrutacje nowych pracowników. Jeżeli umożliwimy pracownikowi zdobywanie nowych umiejętności i rozszerzanie kwalifikacji to będzie on rzadziej myślał o zmianie miejsca pracy.

Dodatkowe szkolenia jako forma integracji pracowników

Każde szkolenie ma funkcje rozwojowe, ale także integracyjne. Spotkania takie dają możliwość poznania się i nawiązania bliższych relacji. W wyniku szkolenia pracowników będziemy mieli w firmie lepiej zgrany zespół, co w konsekwencji przełoży się na mniejszą ilość konfliktów. Warto podkreślić, że zgrany zespół to zespół bardziej skuteczny. Umocnienie więzi między pracownikami powoduje, że będą darzyli się nawzajem zaufaniem, będą znali swoje umiejętności i ograniczenia. Wobec tego korzyści płynących ze szkoleń jest wiele. Najważniejszymi jest doskonalenie umiejętności pracowników, rozwój, zdobywanie nowych kwalifikacji. Dodatkowymi atutami jest budowanie relacji między pracownikami, co w konsekwencji będzie miało wpływ na funkcjonowanie firmy. Poprzez podnoszenie kwalifikacji kadry zwiększamy konkurencyjność firmy na rynku. Podnoszenie kwalifikacji pracowników poprawia wizerunek przedsiębiorstwa. Obecnie dziedzina biznesu zmienia się błyskawicznie i trzeba pamiętać, że stanowisko lidera można utrzymać tylko poprzez zatrudnianie pracowników z odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami.

Źródła finansowania

Żeby znaleźć źródło finansowania szkoleń dla zatrudnianych pracowników skorzystaj z najprostszego rozwiązania, czyli wyodrębnienia w budżecie kwoty na ten cel. Jeżeli jednak Twoja firma nie może sobie pozwolić na znalezienie takiego źródła na finansowanie to poszukaj takich środków poza firmą. Poszukując rozwiązań na pewno możesz rozważyć opcję finansowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Jako pracodawca możesz uzyskać środki nawiązując współpracę z Urzędem Pracy przechodząc wszystkie kroki związane z procedurą. Krajowy Fundusz Szkoleniowy powstał z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników. Skorzystanie z tego Funduszu jest ogólnodostępne. Uprawnione do skorzystania są firmy, urzędy, fundacje, które prowadzą swoją działalność na terenie Polski. Aby uzyskać dofinansowanie należy złożyć wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania działalności gospodarczej. Na podstawie złożonego wniosku Urząd Pracy podejmuje decyzję o przyznaniu środków. W przypadku pozytywnej decyzji następuje etap podpisania umowy z Urzędem, następnie środki przelewane są na firmowy rachunek bankowy. Po tych formalnościach pracownicy mogą realizować wybrane szkolenia. Ośrodek szkolenia lub firma przeprowadzająca dany kurs wystawia fakturę, na podstawie której realizowana jest płatność za podniesienie kwalifikacji pracowników. Pracodawca zobowiązany jest dostarczyć do Urzędu, z którego otrzymał finansowanie, dokumenty potwierdzające zrealizowanie szkolenia. Myślę, że warto zaznaczyć, że Powiatowy Urząd Pracy nie sfinansuje szkolenia w całości. Pokrywa on 80% kosztów, pozostała część jest już po stronie pracodawcy. Wyjątkiem są tutaj przedsiębiorcy zwani mikro przedsiębiorcami, którzy nie zatrudniają więcej niż 10 osób. Oni mogą uzyskać dofinansowanie na poziomie 100%.

Pamiętaj jednak, że każdy Powiatowy Urząd Pracy ma określone terminy składania wniosków o dofinansowanie szkoleń z funduszy KFS. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z tego źródła – dowiedz się we właściwym Urzędzie do kiedy możesz złożyć ten wniosek i jak wygląda procedura uzyskania środków.

Podsumowując, koszt szkolenia pracownika nie powinien być traktowany jedynie jako wydatek. Odpowiednio dobrane szkolenie kadry spowoduje w przyszłości korzyści i biznesowe i finansowe. W hierarchii potrzeb pracownika inwestowanie w doskonalenie niekiedy stoi wyżej niż wysoka płaca. Można również dojść do wniosku, że ogromną przewagą konkurencyjną na rynku pracy dla przedsiębiorcy jest oferta rozwojowa dla potencjalnego kandydata.

Jeżeli prowadzisz firmę transportową i zatrudniasz kierowców zawodowych to pamiętaj, że nie tylko wynagrodzenie i trochę czasu wolnego jest ważne. Każdy człowiek ma potrzebę rozwoju, więc proponuj szkolenia i kursy, które są dopasowane do oczekiwań pracowników. Żeby podnosić kwalifikacje zatrudnianych kierowców – zapraszamy do Ośrodka ABC Szkolenia. Znajdziesz tu szeroką ofertę kursów, a harmonogram zajęć dopasujemy do indywidualnych potrzeb kierowcy.

Autor: Karolina Laskowska

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
warto sprawdzićPowiązane usługi

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika

Certyfikat Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym Certyfikat Kompetencji Zawodowych to dokument niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który planuje założenie działalności gospodarczej w zakresie...

Kurs ADR dla kierowców

Kurs ADR Wszyscy kierowcy, którzy chcą wykonywać przewóz materiałów klasyfikowanych jako niebezpieczne, muszą przejść specjalistyczne szkolenie ADR. Jest to wymóg w ramach...

Kurs na przewóz rzeczy – przedłużenie uprawnień

Kursy na przewóz rzeczy organizujemy dla kierowców zawodowych wykonujących przewóz drogowy lub dla kierowców powracających do zawodu. Aby przedłużyć kurs na przewóz...

Kurs na przewóz rzeczy dla nowych kierowców

Jeśli zamierzasz zostać kierowcą zawodowym to musisz liczyć się z tym, że jednym z wymagań jest ukończenie kursu na przewóz rzeczy, czyli...

Badania lekarskie dla kierowców

Badania dla kierowców Ubiegasz się o prawo jazdy wybranej kategorii? A może jesteś już kierowcą zawodowym? Pamiętaj o poddaniu się ogólnym badaniom...

Świadectwo kwalifikacji zawodowej

Świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców Świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy (potocznie kurs na przewóz rzeczy i osób bądź też KOD 95) jest dokumentem...

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (9 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024