Nasze usługi

ABC Szkolenia > Blog Transportowy > uprawnienia kierowców zawodowych > Kierowcy z krajów nienależących do UE

Kierowcy z krajów nienależących do UE

Jak można zatrudnić obywatela kraju nienależącego do UE na stanowisko kierowcy w zakresie prawo jazdy kat C1,C1E,C,CE?

Każda firma transportowa potrzebuje wydajnych pracowników, którzy zajmą się profesjonalny przewozem rzeczy lub osób. W przypadku zatrudnienia obcokrajowców zamieszkujących państwa Wspólnoty Europejskiej, formalności ograniczane są do minimum. Ale jak postępować w przypadku chęci zatrudnienia obywatela kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej?

Chcesz zatrudnić obcokrajowców? Zrób to tylko legalnie

Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia cudzoziemców nielegalnie, musi liczyć się poważnymi konsekwencjami. Szczególnie, jeśli obcokrajowiec na terenie Polski nie przebywa legalnie. Pracodawcom może grozić albo wysoka grzywna, albo kara więzienia do lat trzech. Dlatego też należy zadbać o to, by zatrudnienie cudzoziemca (szczególnie z krajów nienależących do Unii Europejskiej) odbyło się całkowicie legalnie.

1. Potrzebne zezwolenie na pracę

Każdy cudzoziemiec – obywatel kraju nienależącego do UE, a chcący wykonywać pracę zarobkową, musi posiadać zezwolenie na pracę. Nie dotyczy to jednak osób posiadających albo kartę stałego pobytu, albo kartę Polaka.
Aby uzyskać zezwolenie na pracę, należy udać się w pierwszej kolejności do Starostwa, by otrzymać informację o tzw. potrzebach kadrowych. Chodzi bowiem o to, że cudzoziemiec może zostać zatrudniony tylko wtedy, gdy żaden z bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy nie spełnia wymagań pracodawcy.
Zezwolenie na pracę wydawane jest wyłącznie na wniosek pracodawcy. Przedsiębiorca musi więc złożyć stosowne dokumenty w odpowiednim Urzędzie Wojewódzkim. Jednocześnie należy pamiętać o uiszczeniu opłaty za wydanie zezwolenia na pracę (to kwota rzędu 100 lub 200 zł w zależności od typu pracy).
Czas oczekiwania na zezwolenie na pracę (lub ewentualna odmowa jego wystawienia) wynosi ok. 30 dni. Jeżeli sprawy są dość skomplikowane, termin może przedłużyć się do maksymalnie 2 miesięcy.

2. Niezbędne wymagane kwalifikacje

Podstawą do zatrudnienia cudzoziemców jako kierowców są także posiadane przez nich kwalifikacje.
Obywatele krajów nienależących do Wspólnoty Europejskiej powinni posiadać ważne prawo jazdy kat C1,C1E,C,CE. (kodem 95 albo kartę kwalifikacji kierowcy z kodem 95 wydane w państwie UE.) – najlepiej takie, które dopuszcza do przewozów międzynarodowych.
Koniecznością jest też przedłożenie uzyskanego świadectwa kwalifikacji zawodowej wydanego po kursie kwalifikacyjnym lub szkoleniu okresowym oraz innych zaświadczeń dokumentujących możliwość podjęcia pracy na danym stanowisku (np. badań lekarskich i psychologicznych potwierdzających brak przeciwwskazań do pracy jako kierowca zawodowy). Zgodnie z art. 39 a ustawy o transporcie drogowym oraz innymi przepisami.

3. Świadectwo kierowcy to konieczność

O ile w przypadku zatrudniania obywateli krajów będących częścią Unii Europejskiej zezwolenie na pracę i poświadczenie kwalifikacji to właściwie jedyne niezbędne dokumenty, cudzoziemcy spoza Wspólnoty powinni uzyskać dodatkowo świadectwo kierowcy.
Świadectwo kierowcy jest dokumentem, który poświadcza legalne zatrudnienie obcokrajowca zgodnie z obowiązującymi przepisami w celu realizowania przewozu drogowego na terenie krajów należących do Wspólnoty Europejskiej. Należy pamiętać, że przy zmianie pracodawcy musi nastąpić wymiana świadectwa kierowcy. Obowiązek posiadania świadectwa kwalifikacji reguluje art. 32a Ustawy z dn. 6 września 2001 o transporcie drogowym  odnośnie przewozów miedzynarodowych.
Warto mieć świadomość ,że świadectwo kierowcy wydawane jest na podstawie zgłoszenia pracodawcy. Stosowne dokumenty należy złożyć w Biurze ds. Transportu Międzynarodowego. Do wypełnionego wniosku trzeba dołączyć:
– Kopię licencji wspólnotowej (międzynarodowej).
– Zaświadczenie o zatrudnieniu kierowcy oraz spełnianiu przez kierowcę wymagań, o których mowa w art. 39a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
– Kserokopię dokumentu potwierdzającego fakt legalnego zatrudnienia cudzoziemca na terytorium RP np.:
– karta pobytu na terytorium RP
– karta Polaka
– zezwolenie na wykonywanie pracy na terytorium RP.
– Kserokopię dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie społeczne kierowcy z informacją o wysyłce i potwierdzeniu.
– Kserokopię paszportu (strony z danymi kierowcy).
– Kserokopię prawa jazdy (awers i rewers).
– Osiadczenia.

Gdy dokumenty przejdą weryfikację poprawnie (wniosek nie będzie zawierał błędów, a wszystkie załączniki zostaną dostarczone), wówczas pracodawca uzyska świadectwo kierowcy.
Szczegółowe informacje odnośnie świadectwa kierowcy na stronie: http://solaris.botm.gov.pl/

Zatrudnienie obcokrajowców z Rosji, Ukrainy lub Białorusi

Uproszczona procedura obowiązuje zatrudniania cudzoziemców pochodzących z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. W przypadku zatrudniania obcokrajowców na okres maksymalnie sześciu miesięcy w ciągu 12 kolejnych miesięcy, wymagane jest tylko złożenie oświadczenia w urzędzie pracy o zamiarze zatrudnienia obywatela innego kraju.

Chcesz wiedzieć więcej, napisz pytanie w komentarzach.

8
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
filinowicz.pl
filinowicz.pl

Świadectwo kierowcy wymagane jest tylko w transporcie międzynarodowym (Art. 32 a UTD). Jeśli kierowca np z Białorusi będzie jeździł w krajowce – nie potrzeba tego dokumentu.

Anonimowo
Anonimowo

Dobrze, to wtedy takie pytanie, jeżeli jestem obywatelem Ukrainy, ale mam polskie prawo jazdy, oraz kartę tachografu, mieszkam na karcie pobytu stałego, czy muszę mieć świadectwo kierowcy?

Katarzyna
Katarzyna

Witam, rozumiem, że obowiązek posiadania prawa jazdy z kodem 95 jest wymagany dla kierowców z Ukrainy z prawem jazdy kat. C+E, C ale czy także z kat. B? Czy jest jakaś różnica w procedurze zatrudnienia kierowców z kat. B w transporcie międzynarodowym?

Ada
Ada

Witam,
przyszedł ostatnio do mnie kursant, który posiada kat C od 2011 r i na Białorusi odbył kwalifikację i teraz pytanie, czy będzie on musiał ponownie u Nas w kraju przejść kwalifikację czy wystarczy tylko krótkie szkolenie okresowe? Wiem, że przed 10.09.2009r jest szkolenie okresowe , a powyżej robi się kwalifikację 🙂 Dziękuję z góry za odpowiedź na moją niepewność. Pozdrawiam serdecznie

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Copyright © ABC Szkolenia | 2019