Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia

Karta przedsiębiorstwa

Karta przedsiębiorstwa – niezbędne informacje

Karta przedsiębiorstwa to karta wydawana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych przedsiębiorstwom transportowym korzystającym z pojazdów wyposażonych w tachografy cyfrowe. Jest ona niezbędna do rozpoczęcia użytkowania danego pojazdu przez firmę transportową i pozwala na wyświetlanie, pobieranie i drukowanie danych o czasie pracy kierowcy i jego aktywnościach, które są zapisane w tachografie.

Rozliczenie i ewidencja czasu pracy kierowców - GIF

Do czego potrzebna jest karta przedsiębiorstwa?

Karta przedsiębiorstwa służy przede wszystkim do blokowania i odblokowywania tachografów cyfrowych w celu zabezpieczenia dostępu do danych. Taką blokadę należy uaktywnić przed pierwszym wykonanym przewozem drogowym danym pojazdem oraz zwolnić ją po zakończeniu eksploatacji danego pojazdu przez firmę. Karta przedsiębiorstwa wykorzystywana jest także do obowiązkowego pobierania danych z jednostki rejestrującej, które przedsiębiorca musi wykonywać co najmniej raz na 90 dni. Dla porządku warto przypomnieć, że pobieranie danych z karty kierowcy odbywa się co maksymalnie 28 dni.

Co jest potrzebne do złożenia wniosku o wydanie karty przedsiębiorstwa?

Chociaż o kartę przedsiębiorcy mogę ubiegać się przewoźnicy drogowi lub inne podmioty wykonujące przewozy drogowe to nie ma obowiązku przedkładania kopii licencji transportowej. Do wniosku o wydanie należy dołączyć jedynie:

  • skan oświadczenia podmiotu wykonującego przewozy drogowe o posiadaniu pojazdu podlegającego obowiązkowi instalacji tachografu cyfrowego (do pobrania na stronie)
  • oświadczenie o utracie karty – jeśli karta została zgubiona
  • zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży karty na Policji – jeśli karta została ukradziona
  • upoważnienie do podpisania wniosku – jeśli wniosek będzie podpisywany przez osobę, która nie występuje w KRS
  • poprzednią kartę przedsiębiorstwa – jeśli wymiana następuje z powodu zmiany danych osobowych lub administracyjnych, składana jest reklamacja albo karta została uszkodzona
Oferta kursów na certyfikat kompetencji zawodowych - gif

W jaki sposób wnioskować o kartę przedsiębiorstwa?

Wniosek, który można pobrać ze strony internetowej, wraz z niezbędnymi załącznikami należy podpisać i złożyć w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. wykorzystując do tego standardową korespondencję pocztową lub za pośrednictwem strony info-car.pl. Należy jednak pamiętać, że złożenie wniosku przez stronę pozwala na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na wydanie karty. Cały proces zajmuje wówczas około 7 dni. Do złożenia wniosku w taki sposób potrzeba dowodu z warstwą elektroniczną (e-dowodu) i aplikacji mobilnej eDO App, profilu zaufanego (eGO) bądź podpisu kwalifikowanego (certyfikatu kwalifikowanego). Narzędzia te pozwalają na potwierdzenia tożsamości wnioskodawcy.

Opłata za wydanie karty przedsiębiorstwa

W procesie wnioskowania o kartę przedsiębiorcy nie można zapomnieć o uiszczeniu opłaty za jej wydanie w wysokości 282,90 zł (230 zł netto).

Karta wydawana jest na okres 5 lat. Po tym czasie należy ubiegać się o wymianę karty przedsiębiorstwa.

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu karty dla swojej firmy? Zapraszamy do kontaktu!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (9 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024