2016
Co to jest zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne i kogo dotyczy?
Wielu jest przedsiębiorców, którzy – prowadząc własną działalność główną, wykonują jednocześnie tzw. niezarobkowy przewóz na potrzeby własne. Czy zawsze w takich przypadkach koniecznością jest posiadanie specjalnego zaświadczenia? Jeśli tak, kogo dotyczy ta kwestia?
Ustawa z dnia 6 września 2001 roku określa niezarobkowy przewóz drogowy na potrzeby własne jako każdorazowy przewóz (z pasażerami lub bez, z załadunkiem lub bez), który wykonywany jest przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego głównej działalności gospodarczej pojazdem przekraczającym 3,5 tony lub pojazdem samochodowym przeznaczonym do przewozu więcej niż 9 osób (łącznie z kierowcą). W takiej sytuacji koniecznością jest posiadanie specjalnego zaświadczenia o zgłoszeniu działalności w zakresie wykonywania przewozów na potrzeby własne.

Jak uzyskać zaświadczenie?
By uzyskać zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne, koniecznością jest spełnienie kilku warunków:
- przedsiębiorca musi wykazać tytuł prawny do posiadania pojazdu, który wykonywany jest przewóz (np. umowa kupna-sprzedaży, umowa użyczenia, umowa leasingowa, itp.),
- przewożone rzeczy (w przypadku załadunku) muszą być własnością przedsiębiorcy (np. kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane),
- celem przejazdu jest przewóz pracowników (lub członków ich rodzin) z siedziby firmy lub do zakładu pracy,
- pojazd musi być prowadzony przez przedsiębiorcę lub zatrudnionego pracownika.

Złóż wniosek i dołącz dokumenty
Jeśli chcesz prowadzić przewóz na potrzeby własne, udaj się do Starostwa Powiatowego w przypadku przewozów krajowych lub do Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego w przewozach międzynarodowych, złóż wniosek wraz z dołączonymi dokumentami.
Niezbędne są:
- oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowcy wykonującego przewóz na potrzeby własne,
- wykaz pojazdów (podaj markę, typ, przeznaczenie, numer rejestracyjny, numer VIN, tytuł prawny do dysponowania autem).
