Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Licencja na przewóz rzeczy lub osób > Co to jest zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne?

Co to jest zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne?

Co to jest zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne i kogo dotyczy?

Wielu jest przedsiębiorców, którzy – prowadząc własną działalność główną, wykonują jednocześnie tzw. niezarobkowy przewóz na potrzeby własne. Czy zawsze w takich przypadkach koniecznością jest posiadanie specjalnego zaświadczenia? Jeśli tak, kogo dotyczy ta kwestia?

Ustawa z dnia 6 września 2001 roku określa niezarobkowy przewóz drogowy na potrzeby własne jako każdorazowy przewóz (z pasażerami lub bez, z załadunkiem lub bez), który wykonywany jest przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego głównej działalności gospodarczej pojazdem przekraczającym 3,5 tony lub pojazdem samochodowym przeznaczonym do przewozu więcej niż 9 osób (łącznie z kierowcą). W takiej sytuacji koniecznością jest posiadanie specjalnego zaświadczenia o zgłoszeniu działalności w zakresie wykonywania przewozów na potrzeby własne.

Licencje transportowe - pomoc w uzyskaniu - ABC Szkolenia

Jak uzyskać zaświadczenie?

By uzyskać zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne, koniecznością jest spełnienie kilku warunków:

  • przedsiębiorca musi wykazać tytuł prawny do posiadania pojazdu, który wykonywany jest przewóz (np. umowa kupna-sprzedaży, umowa użyczenia, umowa leasingowa, itp.),
  • przewożone rzeczy (w przypadku załadunku) muszą być własnością przedsiębiorcy (np. kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane),
  • celem przejazdu jest przewóz pracowników (lub członków ich rodzin) z siedziby firmy lub do zakładu pracy,
  • pojazd musi być prowadzony przez przedsiębiorcę lub zatrudnionego pracownika.
Oferta kursów na certyfikat kompetencji zawodowych - gif

Złóż wniosek i dołącz dokumenty

Jeśli chcesz prowadzić przewóz na potrzeby własne, udaj się do  Starostwa Powiatowego w przypadku przewozów krajowych lub do Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego w przewozach międzynarodowych, złóż wniosek wraz z dołączonymi dokumentami.

Niezbędne są:

  • oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowcy wykonującego przewóz na potrzeby własne,
  • wykaz pojazdów (podaj markę, typ, przeznaczenie, numer rejestracyjny, numer VIN, tytuł prawny do dysponowania autem).
Rozliczenie i ewidencja czasu pracy kierowców - GIF

Masz pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Nami. Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z zaświadczeniem na potrzeby własne, licencją, zezwoleniem. Nie czekaj, dowiedz się więcej już teraz! Kontakt

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina
Paulina
3 lat temu

Witam.
Zdałam miesiąc temu kat.c
Prowadzę działalność chce przewozić zakupione towary.
Czy muszę mieć kod e95?
Czy musze ukończyć kurs.?
Jakie dokumenty?

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (52 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024