2023
Uwaga przewoźnicy! Kolejne zmiany i kolejne obowiązki dla przedsiębiorców!
Dopiero co pisaliśmy o obowiązku złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia o dostosowaniu swojej bazy eksploatacyjnej do nowej definicji (link do artykułu na ten temat), a już na horyzoncie pojawia się kolejny wymóg informacyjny, narzucony na osoby prowadzące działalność. Tym razem jednak, mowa o obowiązku, do którego warto szybko się przyzwyczaić i wpisać na stałe do swojego kalendarza, gdyż będzie się on powtarzał co roku. Czym tym razem zaskoczył Ustawodawca? Wyjaśnienie w dalszej części artykułu.
Nowy obowiązek informacyjny
Jak to zazwyczaj bywa, nowa powinność narzucona na przedsiębiorców w branży transportu drogowego, wynika ze zmiany Ustawy o transporcie drogowym, a konkretnie – dodania ustępu 8 w art. 7a:
Po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym mowa w art. 7 ust. 2, w terminie do dnia 31 marca roku następnego:
1) oświadczenie o liczbie osób zatrudnionych, w tym osób, o których mowa w pkt 2, na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, bez względu na formę zatrudnienia;
2) informację o średniej arytmetycznej liczby kierowców zatrudnionych, bez względu na formę zatrudnienia, wykonujących operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji.
Po pierwsze – kiedy?
To co zapisano w przytoczonym artykule należy dobrze wyjaśnić. W pierwszej kolejności warto skupić się na dacie – nowe oświadczenie należy składać do odpowiedniego organu do końca marca każdego roku. Oświadczenie zawsze dotyczyć będzie roku ubiegłego.
W ten sposób, do 31 marca 2023 r. należy złożyć informację dotyczącą zatrudnienia w 2022 roku, zaś o stanie zatrudnienia z 2023 roku będzie trzeba poinformować organ najpóźniej do 31 marca 2024 r. I tak dalej, i tak dalej…
Po drugie – kto musi złożyć takie oświadczenie?
Najprościej mówiąc – wszyscy przedsiębiorcy posiadający ważne zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Takie zezwolenie musi uzyskać każda firma, która chce świadczyć usługi zarobkowego transportu drogowego pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (lub 2,5 tony w transporcie międzynarodowym) oraz pojazdami konstrukcyjnie przystosowanymi do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą. Zobligowana do złożenia nowego oświadczenia jest zatem każda z tych firm i nie ma tu znaczenia, czy świadczy ona na co dzień usługi w zakresie transportu krajowego czy międzynarodowego, jak również to, czy przewóz dotyczy osób czy rzeczy.
Ustawodawca nie zwalnia również nikogo z tej powinności ze względu na formę prowadzonej działalności. I tak wymóg dotyczy zarówno wszelkiego rodzaju spółek jak i jednoosobowej działalności gospodarczej.
Po trzecie – kogo uwzględnić w oświadczeniu?
W przepisie mowa o tym, że w oświadczeniu należy wskazać:
1) liczbę zatrudnionych osób na dzień 31 grudnia ubiegłego roku (uwzględniając w tym kierowców),
2) średnią arytmetyczną liczby kierowców wykonujących zlecenia na rzecz danej firmy w zeszłym roku.
Jak wynika z informacji opublikowanej przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, w obydwu pozycjach należy wziąć pod uwagę osoby zatrudnione bez względu na formę. Można zatem przyjąć, że chodzi o wszystkie osoby faktycznie wykonujące pracę na rzecz danej firmy – pracowników na umowie o pracę, zleceniobiorców czy nawet osoby na własnej działalności (B2B). Co więcej, dla działalności, w których właściciel jest także kierowcą, uwzględnia on siebie zarówno w pozycji dotyczącej osób zatrudnionych jak i w średniej arytmetycznej kierowców.
Oświadczenie składa się oczywiście pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Po czwarte – gdzie trzeba złożyć nowe oświadczenie?
Oświadczenie należy złożyć do organu, który jest dysponentem danych, czyli wydał zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika. W przypadku nie posiadania uprawnień do wykonywania transportu międzynarodowego sprawa jest prosta – informację składa się do Starostwa Powiatowego odpowiedniego dla miejsca prowadzenia działalności. W odniesieniu do firm wykonujących również transport międzynarodowy na podstawie licencji wspólnotowej, wszystko zależy od tego, czy zezwolenie zostało wydane przez Starostwo czy przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (łącznie z licencją). Jeśli przez GITD – to będzie właściwy adresat oświadczenia.
Oświadczenie musi zostać złożone w oryginale, tj. dokument papierowy (operator pocztowy lub osobiście) lub podpisane podpisem kwalifikowanym za pośrednictwem platformy ePUAP.
No i wreszcie – co jeśli nie złożę oświadczenia w terminie?
Jak to zwykle bywa – niedopilnowanie obowiązków Ustawowych może nieść ze sobą poważne skutki. W tym przypadku, należy spodziewać się podobnych konsekwencji, co w przypadku braku aktualizacji informacji na temat bazy eksploatacyjnej. Mowa o możliwym przeprowadzeniu weryfikacji przez organ wydający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, w celu sprawdzenia spełniania przez przedsiębiorcę warunków, dotyczących posiadanych uprawnień. Wynikiem tego może być wszczęcie postępowania w sprawie utraty licencji przez przewoźnika.
Oferujemy możliwość złożenia w imieniu firmy stosownych dokumentów oraz monitorowanie całego procesu. Dopilnujemy wszelkich formalności dzięki czemu działalność będzie mogła być kontynuowana bez przeszkód i co najważniejsze – bez zbędnych mandatów.
Link do naszej usługi: Aktualizacja danych o liczbie zatrudnionych kierowców – ABC SZKOLENIA (abc-szkolenia.com)
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji pod numerem 733 700 181 (numer bezpośrednio do działu merytorycznego ABC Szkolenia).