Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Pytania i odpowiedzi > Egzamin na prawo jazdy kat C

Egzamin na prawo jazdy kat C

Egzamin na prawo jazdy kat. C

Prawo jazdy kategorii C uprawnia do prowadzenia pojazdów, których masa przekracza 3,5 tony i ciągników, z wyjątkiem autobusów. Egzaminy przeprowadzane są w wojewódzkich ośrodkach WORD. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest ukończenie kursu teoretyczno-praktycznego i wniesienie opłaty egzaminacyjnej w wysokości 230 zł, w tym 30zł za część teoretyczną. Egzamin na prawo jazdy kategorii C i C1 składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej, przeprowadzanej na placu manewrowym.

Egzamin teoretyczny prawo jazdy kat. C

Część teoretyczna od dnia 19 stycznia 2013 roku odbywa się na nowych, zmienionych zasadach. Obecnie obowiązujący egzamin ma formę testu składającego się z 32 pytań wchodzących w skład puli liczącej 3000 pozycji. Pytania wybierane są losowo przez program komputerowy. Każde z nich ma trzy odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna.

Test składa się z dwóch części:

  • 20 pytań w części podstawowej, pochodzących z bazy pytań ogólnych, na przeczytanie każdego z nich i udzielenie odpowiedni zdający ma 15 sekund,
  • 12 pytań specjalistycznych właściwych dla danej kategorii prawa jazdy, losowanych z puli pytań. Na udzielenie odpowiedni zdający ma 50 sekund.

Na wykonanie całego testu przeznacza się 25 minut. Program egzaminacyjny nie przewiduje możliwości powrotu do wcześniejszych pytań. Za każdą prawidłową odpowiedź zależnie od trudności pytania otrzymuje się od 1 do 3 punktów. Nie ma punktów ujemnych za błędne odpowiedzi. Podczas egzaminu teoretycznego można maksymalnie uzyskać 74 punkty.  Test zalicza wynik od 68 pkt. wzwyż.

Egzamin praktyczny prawo jazdy kat. C

Egzamin praktyczny składa się z 2 części obejmujących zadania wykonywane na placu manewrowym oraz zadania w ruchu ulicznym. Każda z tych części to określone rodzaje wymaganych manewrów, które musi zaliczyć osoba zdająca.

Na placu manewrowym kandydat realizuje:
  • czynności kontrolno-obsługowe, czyli sprawdzenie poziomu oleju i innych płynów, działanie wybranych świateł, klaksonu,
  • przygotowanie do jazdy, czyli ustawienie fotela, lusterka, zapięcie pasów bezpieczeństwa,
  • jazdę pasem ruchu do przodu, do tyłu i po łuku wg określonych kryteriów w metrach przewidzianych dla kat C,
  • manewry, czyli parkowanie, zawracanie, ruszanie ze wzniesienia, wjazd prostopadły tyłem lub przodem itp.
Podczas jazdy w ruchu drogowym kandydat realizuje:
  • wjazd na drogę z obiektu przydrożnego,
  • jazdę drogą jedno i dwukierunkową,
  • przejazdy przez różne skrzyżowania,
  • przejazdy przez przejście dla pieszych,
  • przejazdy obok przystanków i przez torowiska,
  • manewry zmiany pasa ruchu, omijania, wyprzedzania, wymijania
  • hamowanie.

Warunkiem podejścia do drugiej części egzaminu praktycznego jest zaliczenie części na placu manewrowym. Zadania przydzielane są losowo i rozliczane zgodnie ze specjalnym arkuszem zadań. Dwa nieprawidłowo wykonane podejścia do jednego zadania dyskwalifikują kandydata. Egzamin może być przerwany natychmiast, jeśli kandydat spowoduje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Masz pytania napisz do Nas lub przejdź do działu: pytania i odpowiedzi
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (1 vote)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024