Nasze usługi

Abc Szkolenia
Abc Szkolenia
ABC Szkolenia > Blog Transportowy > Bez kategorii > Psychotechnika dla kierowców zawodowych

Psychotechnika dla kierowców zawodowych

Badania psychotechniczne dla kierowców zawodowych

Praca na stanowisku kierowcy zawodowego wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności związanych z kierowaniem pojazdów. Koniecznością jest również wykazanie się dobrym stanem zdrowia psychicznego oraz sprawnością intelektualną. Dlatego systematycznie należy wykonywać odpowiednie badania psychotechniczne.

Badania psychotechniczne zgodnie z obowiązującym prawem

Badania psychotechniczne kierowców są koniecznością, wynikającą z obowiązujących przepisów prawa. Wymóg uzyskania specjalnego orzeczenia lekarskiego zawiera się w Ustawie z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem rozdziału 7a, art. 39k.

Kto musi poddać się badaniom psychotechnicznym?

Do poddania się badaniom psychotechnicznym zobowiązani są kierowcy zawodowi, którzy posiadają świadectwo kwalifikacji zawodowej w przewozie rzeczy lub osób, a chcą przedłużyć jego ważność o kolejne 5 lat. Wymogiem jest zapisanie się na szkolenie okresowe oraz uzyskanie orzeczenia o braku przeciwwskazań psychologicznych do pracy jako osoba wykonująca transport rzeczy lub osób.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, badania psychotechniczne należy powtarzać:

  • co 5 lat – do momentu ukończenia przez kierowcę 60 roku życia,
  • co 30 miesięcy – gdy kierowca ma więcej niż 60 lat.
Zakres badań psychotechnicznych dla kierowów

Badania psychotechniczne przeprowadzane są m.in. w prywatnych placówkach mogących świadczyć usługi z zakresu medycyny transportu lub medycyny pracy (często współpracują z ośrodkami szkoleniowymi kierowców)

Każde badanie, składa się z trzech etapów:

  • weryfikacja osobowości – polega na zadawaniu konkretnych pytań, na które kierowca musi udzielić odpowiedzi, np. w zakresie oceny własnych zdolności jako kierujący pojazdem,
  • sprawdzenie zdolności intelektualnych – kierowca musi rozwiązać tzw. test Ravena, na podstawie którego oceniana jest inteligencja oraz zdolność myślenia logicznego,
  • ocena sprawności psychofizycznej – kierowca poddawany jest testowi na podzielność uwagi, szybkość czasu reagowania, widzenie po zmierzchu, reagowanie na oślepienie, itp.

Wszystkie trzy etapy podsumowuje konsultacja psychologiczna. Podczas spotkania ze specjalistą kierowca poznaje wyniki testów, może też wyjaśnić niektóre odpowiedzi z testu na osobowość. Po tej rozmowie psycholog ocenia czy osoba badana może uzyskać orzeczenie psychologiczne.


 Chcesz zrobić badania psychotechniczne dla kierowców zawodowych, zapisz się już dziś do naszej pracowni: Psychotechnika Warszawa

Badania lekarskie dla kierowców, psychotechnika dla kierowców warszawa

Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBIERZ DOBRY KURS

Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego? Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców oraz innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto zajmujemy się doradztwem w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

5/5 - (23 votes)

Copyright © ABC Szkolenia | 2024