Jak zostać kierowcą zawodowym?

Dodano: poniedziałek, 07 Listopad 2016 o godzinie 17:41

Prawo jazdy zawodowe

Posiadanie uprawnień do bycia kierowcą zawodowym daje szanse na zdobycie zatrudnienia w wielu firmach, zajmujących się m.in. logistyką i spedycją. By je uzyskać, trzeba przejść szereg kursów i zdać niezbędne egzaminy. Podstawą jest jednak prawo jazdy i to od uzyskania takiego dokumentu należy zacząć.

Prawo jazdy kategorii B

Żeby otrzymać prawo jazdy kategorii B, należy zapisać się na kurs, a następnie przystąpić do egzaminu. Prawo jazdy tej kategorii wydawane jest osobom, które ukończyły 18 rok życia (na kurs można zapisać się także na 3 miesiące przed 18 urodzinami) oraz posiadają zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami osobowymi.

Po zakończeniu szkolenia każdy kursant przystępuje do egzaminu, składającego się z części teoretycznej (test) i praktycznej (jazda na placu manewrowym i po mieście). Tylko uzyskanie pozytywnego wyniku pozwala na otrzymanie uprawnienia do kierowania pojazdami osobowymi.

Prawo jazdy kategorii C / C+E

Kolejnym krokiem jest uzyskanie prawa jazdy kategorii C. By można było zapisać się na szkolenie przygotowujące do egzaminu, koniecznością jest posiadanie prawa jazdy kategorii B.

Do kursu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 21 rok życia. Koniecznością jest także posiadanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które stwierdzają brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami ciężarowymi.  Po zakończeniu kursu kandydat na kierowcę musi zdać egzamin – w formie testu oraz z prawidłowej jazdy w ruchu drogowym oraz na placu manewrowym. Pozytywny wynik uprawnia do otrzymania prawo jazdy kategorii C.

Do prawo jazdy kat. C+E można przystąpić po zdanym egzaminie na prawo jazdy kat C. Kurs na prawo jazdy kat C+E składa się z zajęć praktycznych, egzamin jest tylko w formie praktycznej.

Dla osób, którym się bardzo śpieszy, kurs na prawo jazdy kat. C i kat. CE można zorganizować równocześnie.

Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej

Posiadając lub zamierzając uzyskać prawo jazdy kategorii C / C+E, można ubiegać się o Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, uprawniające do zawodowego przewozu rzeczy. W tym celu należy zapisać się na kurs na przewóz rzeczy z zakresu kwalifikacji wstępnej (albo kwalifikacji wstępnej przyspieszonej). Są to szkolenia będące odpowiednikami dawniejszego kursu na przewóz rzeczy.

Kwalifikacja wstępna przeznaczona jest dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C / C+E wydane po 10 września 2009 roku, a którzy mają mniej niż 21 lat. Kwalifikacja wstępna przyspieszona to szkolenie przeznaczone dla osób, które ukończyły 21 lat.

Szkolenie w pełnej wersji trwa 280 godzin lekcyjnych, a w wersji przyspieszonej – 140 godzin lekcyjnych. Po zakończeniu kursu każdy z kierowców przystępuje do egzaminu, składającego się z pytań testowych. Udzielenie poprawnych odpowiedzi na większość pytań gwarantuje uzyskanie pozytywnego wyniku. By uzyskać Świadectwo Kwalifikacji  Zawodowej o uzyskać wpis kodu 95 do prawo jazdy, koniecznością jest przedłożenie badań lekarskich i psychologicznych, stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku w wydziale komunikacji.

Szkolenie okresowe kierowców

Wraz z uzyskaniem Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej i wpisu w prawo jazdy, stajesz się pełnoprawnym kierowcą zawodowym. Pamiętaj jednak, że uprawnienia wydawane są na czas określony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej traci swoją ważność po 5 latach od jego wydania.

By przedłużyć termin jego ważności, musisz poddać się szkoleniu okresowemu. Kurs organizowany jest przez ośrodki szkoleniowe dla kierowców. W uzyskaniu przedłużenia ważności Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej liczy się ukończenie kursu – nie trzeba zadawać egzaminu. Należy jednak wykonać badania lekarskie. Dopiero po uzyskaniu zaświadczenia można ubiegać się o wpis w prawo jazdy.

Kolejne szkolenie okresowe należy przejść po upływie następnych 5 lat.

Warto podnosić swoje kwalifikacje zawodowe

Wcale nie trzeba ograniczać się wyłącznie do przewozu rzeczy. Posiadając prawo jazdy kategorii C / C+E można zapisać się na dodatkowe szkolenia, które pozwolą na podniesienie kwalifikacji.

Jedną z opcji jest szkolenie dla kierowców ADR, uprawniające do przewozu materiałów niebezpiecznych. Szkolenie podstawowe ADR można już ukończyć z kategorią B prawo jazdy. Kurs składa się z części podstawowej i specjalistycznej. Po zakończeniu szkolenia należy przystąpić do egzaminu w formie testowej. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, otrzymasz zaświadczenie ADR, które uprawnia do przewozu materiałów klasyfikowanych jako niebezpieczne w transporcie krajowym i zagranicznym. Zaświadczenie ADR jest honorowane we wszystkich krajach Europy.

Inną z opcji jest kurs HDS – hydrauliczny dźwig samochodowy. Posiadanie takiego uprawnienia pozwala na dokonywanie przewozów, a jednocześnie załadunek towarów bez korzystania z dodatkowych urządzeń. Szkolenie kończy się egzaminem, którego pozytywny wynik uprawnia do otrzymania niezbędnych uprawnień.


Masz pytania, napisz do Nas lub przejdź do działu: pytania i odpowiedzi
Polub nas:

1 komentarzy

 • Jacek pisze:

  Nie trzeba mieć C żeby zrobić kurs kwalifikacji. Warto go właśnie zrobić wcześniej żeby dwa razy prawa jazdy nie wymieniać. Należy także zauważyć że ADR jest także niezależne od posiadanej kategorii prawa jazdy.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  aktualnościblog trasportowy

  Karta kwalifikacji kierowcy z Ukrainy

  Kod 95 z Ukrainy

  Czy wystawiona na Ukrainie karta kwalifikacji kierowcy z kodem 95 jest honorowana w Polsce?   Przepisy nie przewidują możliwość honorowania uprawnień kierowcy...

  Dowiedz się więcej
  kurs adr dla kierowców zawodwych warszawa

  Uprawnienia ADR dla pracowników

  Uprawnienia ADR dla kierowców i innych pracowników Kierowcy którzy planują przewozić towary niebezpieczne muszą przejść co najmniej szkolenie podstawowe w zakresie ADR....

  Dowiedz się więcej
  bg3

  Świadectwo kierowcy

  Świadectwo kierowcy – jak uzyskać i kogo dotyczy? Osoby zajmujące się międzynarodowym licencjonowanym przewozem zobowiązane są do posiadania wielu niezbędnych zaświadczeń. Jednym...

  Dowiedz się więcej
  bhp

  Czy kierowca zawodowy musi ukończyć szkolenie bhp?

  Czy kierowca zawodowy musi posiadać aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp? Każdy kierowca, zanim przystąpi do pracy, powinien posiadać wymagane kwalifikacje oraz...

  Dowiedz się więcej
  kwalifikacja wstępna a kwalifikacja wstępna przyspieszona

  Kwalifikacja wstępna a kwalifikacja wstępna przyspieszona

  Kwalifikacja wstępna a kwalifikacja wstępna przyspieszona – podobieństwa i różnice Kierowca to zawód, który bywa wybierany przez znaczną liczbę młodych mężczyzn planujących...

  Dowiedz się więcej
  Firma transportowa

  Jak można uzyskać licencję w transporcie międzynarodowym?

  Licencja na przewóz rzeczy Chcąc prowadzić działalność gospodarczą w zakresie transportu międzynarodowego, koniecznością jest posiadanie odpowiedniej licencji na przewóz rzeczy. Jeszcze do...

  Dowiedz się więcej
  bgczois

  Co to jest profil kursanta?

  Co to jest profil kursanta i jak można go uzyskać do kategorii C i C+E prawa jazdy? Jeszcze do niedawna każda osoba,...

  Dowiedz się więcej
  Co to jest ADR?

  Co to jest ADR?

   ADR Przewożenie materiałów niebezpiecznych (np. łatwopalnych) w transporcie drogowym uwarunkowane jest odpowiednimi przepisami. Nie jest tak, że każdy może przewozić materiały niebezpieczne...

  Dowiedz się więcej
  Kierowca zawodowy bez uprawnień - konsekwencje.

  Zatrudnianie kierowcy zawodowego bez uprawnień

  Konsekwencje zatrudnienia kierowców ( pracowników ) bez odpowiednich uprawnień Zawód kierowcy wiąże się z dużą odpowiedzialnością nie tylko z uwagi na uczestnictwo...

  Dowiedz się więcej
  Dowiec się więcej o zezwoleniu na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

  Co to jest zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego?

  Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego Prowadzenie działalności związanej z transportem drogowym osób lub rzeczy wymaga odpowiednich zezwoleń. Dotyczy to jednak wyłącznie...

  Dowiedz się więcej

  KontaktOŚRODEK SZKOLENIA ZAWODOWEGO

  Szukasz szkolenia lub informacji odnośnie transportu drogowego. Jesteś na dobrej drodze. Nasza firma organizuje szkolenia dla kierowców zawodowych, przedsiębiorców, innych osób uczestniczących w operacjach transportowych. Ponadto, zajmujemy się doradztwem w zakresie ADR, mocowania ładunków oraz czasu pracy kierowców. Wszystkie informacje w jednym miejscu. Będziesz zadowolony. Nie czekaj, skontaktuj się już teraz!

  INFORMACJA I ZAPISY


  OBIERZ DOBRY KURS

  Nie znalazłeś interesującej usługi związanej z transportem lub logistyką. Skontaktuj się z nami, przygotujemy indywidualną ofertę.

  Przejdź do kontaktuKontakt

  KontaktSzybki Kontakt

  KontaktLokalizacja

  Copyright © ABC Szkolenia / Designed and Created by Trendmark